Výzva (3)

Výzva (3)

Zajisté každý z nás, kdo se věnuje psaní či nějaké jiné tvůrčí činnosti, měl či stále má své idoly, ke kterým se kdysi hlásil či stále hlásí. Nejinak to bylo i se mnou.

Mezi mé první oblíbence patřil legendární Čtyřlístek neboli čtyři zvířecí přátelé, prožívající veselá i napínavá dobrodružství nejen ve svých rodných Třeskoprskách. Když jsem zde uvedl, že se jednalo o Čtyřlístky legendární, myslel jsem to doslovně. Konkrétně šlo o výtisky z let 1971-1990. Zvrat dle mého názoru přišel před polovinou devadesátých let, kdy z mého pohledu dané příběhy začaly ztrácet na své originalitě. Můj zájem se pak začal orientovat jiným směrem.

Na počátku devadesátých let padl bývalý režim, otevřely se hranice a český trh začaly zaplavovat různé časopisy – ať již zahraniční či tuzemské produkce – včetně komiksů, mezi nimiž tehdy vynikala Kometa. V ní mě nejvíce upoutal Jaroslav Foglar a jeho Modrá rokle a Chata v jezerní kotlině. Již předtím jsem si zakoupil sešitové vydání Rychlých Šípů, které si rychle získalo mojí přízeň stejně jako legendární seriálové zpracování z let šedesátých jakožto posléze coby hraný film z let devadesátých.

Malý princ, to byla pro změnu knížka, jíž jsem objevil až počátkem nového milénia, avšak ze zásady přečetl až ve chvíli, kdy mnou byl sepsán prvotní City Means. A to z jisté zásady, tedy abych se vyvaroval přílišného srovnávání s daným Exuperyho počinem. I přesto právě jeho Malý princ je dodnes mým nejoblíbenějším literárním příběhem, jenž rovněž vlastním v podobě audioknihy, kterou si kdykoliv znovu rád poslechnu.

A pak přišel Harry Potter. S ním to mám trochu komplikovanější. Na jednu stranu jsou mi velice sympatičtí hlavní či někteří vedlejší představitelé z této ságy a to po oné stránce vzhledové. To v praxi znamená, že kdybych měl tu možnost, zajisté bych si do svých příběhů nějakou tu postavu z Pottera i sám vybral a následně zpracoval dle vlastních představ. Na stranu druhou coby autor se totiž v žádném případě neslučuji s danou hlavní tematickou náplní, tedy s oním věčným bojem dobra se zlem, jenž obdobně jako Tolkienův Pán prstenů koketuje s myšlenkou Třetí světové války. Na to je v obou fantasy ságách na mě toho násilí a bezpráví příliš mnoho. A tak moje díla jsou, v porovnání s těmi, jež jsem tu jmenoval, daleko poetičtější, kdy za hlavního šotka se v nich považuje výhradně Osud, jenž coby neviditelná složka ovlivňuje zde na Zemi nejen onen tuze křehký lidský život. Zkrátka je mi bližší psychologická fantasy namísto oné dobrodružné – hrdinské.

A jak to máte vy, vážení čtenáři? Kdo byl či stále je vaším oblíbeným idolem z dětských let, z dob vašeho mládí? Pokoušíte se rovněž jako já tvořit příběhy? A pokud ano, jakou na ně máte od čtenářů odezvu? Podporují váš tvůrčí um či jej naopak zavrhují? A jak snášíte onu případnou kritiku?

Prosím, dejte mi vědět na tuto moji eldarovou webovou stránku či do facebookové skupiny ,,City Means – Město plné návratů“. Klidně sem na web napište pod smyšlenou emailovou adresou, pokud nechcete z bezpečnostních důvodů uvésti svoji skutečnou. Nikdo se na vás za to zlobit nebude.

Tolik autor

About Tom Patrick

Vlastním jménem Václav Hrdý. Celý život žije v Poděbradech, které jen nerad opouští. Zprvu se věnoval hudbě, uhranul mu syntetizátorový pop 80. let, zvláště žánr Italo Disco, jehož je zapáleným znalcem.
This entry was posted in Výzvěnky fejetonkové aneb zápisníček jednoho autora. Bookmark the permalink.

One Response to Výzva (3)

  1. Zuzka says:

    Michael Ende, konkrétně Nekonečný příběh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *