Kapitola 15 – EC popové devatero

1.

Mít pozitivní vztah k elektronické hudbě a ke klasice, neboť EC pop je mixem čtyř stylů zahrnujících ELECTROPOP, DISCO, VÁŽNOU HUDBU A LIDOVOU HUDBU.

2.

Schopnost hraní na klávesové nástroje a syntezátory či alespoň na nějaký nástroj z oblasti klasiky. Z klasiky se v EC popu uplatňují zejména tyto nástroje: viola, violoncello, hoboj, fagot, lesní roh, harfa, klavír, housle zejména jako součást smyčcového kvarteta.

3.

Z hlediska módy se u EC popu upřednostňuje ta hravá s pestrostí barev u triček, svetrů a bund v kombinaci s pohodlnými kalhotami. Motivy mohou být rozmanité: od tulipánů, narcisů a růží za květiny přes kočky, psy, delfíny či slůňata s chobotem nahoru za zvířata až po rozmanité lidské tváře a různá další vyobrazení jako hory, pohoří moře… Důraz je zde kladen především na vlastní tvůrčí dovednosti a výše uvedené příklady mohou taktéž fungoval v rámci kombinací. Vítané jsou i tvorby mandal a z hlediska sešlostí se upřednostňuje kavárenské prostředí.

4.

Je kladen důraz na výslovnost. Zde je názorný příklad:

Jsi ke mne příliš hrubý – Jsi na mne příliš dramatický

Jsi ke mne velice pozorný – Jsi velmi melodický

Prosím, nekřič na mne! – Prosím, piano pianisimo!

Atmosféra pomalu ale jistě houstne – pozvolna nastává cresendo

Půjdeme volně – nastavíme lento, půjdeme v lento stylu

Každá z těchto vět má spojitost s hudebním vyjádřením. Základem EC popu je tedy tvořivost a hravost.

5.

S tvořivostí a hravostí souvisí volba pseudonymů. Pseudonym je pro EC pop povinný, neboť se stává poznávacím znamením daného interpreta! Zde je několik zdárných příkladů:

Veronika Klenotová = Nicky Klen (čteme Niky Klen)

Helena Orlová = Elen Ore (čteme Elen Ór)

Viktor Pavel = Vicky Pav nebo Paul Vick (Viky Páv, Pól Vik)

Venuše Velmanová = Vena Manová

Jana Ontlová = Jana Ohn (čteme Jana Ón)

Pokud výše uvedená volba pseudonymů na dotyčného přeci jen působí hekticky, nemusí vycházet pouze ze svého vlastního jména, může si klidně zvolit jiné pojmenování. Anebo udá pouze křestní jméno:

Jana Zavoralová = Jana nebo Jane (čteme Džejn)

Kateřina Prudivá = Katka nebo Kate (čteme Kejt)

Nikola Stříbrná = Nikoleta nebo Nicole (čteme Nikól)

Helena Orlová = Helena nebo Elena

Každopádně vlastnit pseudonym, podobně jako tomu bývá u hip-hopové kultury, je pro EC pop povinností! Interpret tak navenek udává, k jakému stylu se hlásí, pseudonym se tak stává jeho poznávajícím znamením!

6.

Správné EC popové pódiové vystoupení má svá specifika a řídí se dle EC popového loga, kde nalevo jsou vyobrazeny klávesy a vpravo violoncello se smyčcem. Právě na tomto principu je vše založeno, takže levá část pódia z pohledu publika je vyhrazena všemu, co souvisí s elektronikou (hráči na klávesové nástroje, syntezátory, bicí, perkuse), načež v pravé části pódia z pohledu publika se nachází vše, co zastupuje klasiku (hráči na violy, violoncella, hoboje, fagoty, lesní rohy, harfy, klavíry, smyčcová kvarteta). Zpěvák/zpěvačka – ten/ta zpívá normálním hlasem, ne tedy tím operním a oba můžou volně přecházet po pódiu mezi oběma výše zmíněnými sekcemi. Tolik tedy ke správnému pódiovému EC popovému schématu.

7.

EC pop se vyznačuje tématickými songy a razí pojem „textový román“, to znamená, že se v oblasti EC popu uplatňují texty vypovídající určitý příběh jakoby z nějakého románu, ale mohou to být i příběhy na způsob muzikálů či věnované životopisu lidí, co nikdy nežili. V EC popových textech se tak opět, jako v oblasti EC popové módy, uplatňuje originálnost skloubená s nápaditostí a tvořivostí. EC pop taktéž může pojímat texty, v nichž je kladen důraz na autobiografické prvky, vše by opět mělo být provedeno v přijatelné míře, ne tedy násilně všem nutit své vlastní soukromí. EC popové texty taktéž přisuzují váhu mixům jednotlivých jazyků. Zejména populární je mix angličtiny s ruštinou (případně polštinou), angličtiny s francouzštinou, angličtiny s italštinou a španělštinou a mix angličtiny s latinou.

8.

Za osmé není, neboť toto číslo EC popová kultura neuznává.

9.

EC pop neuznává číslo osm a naopak miluje číslo DEVĚT. Populárním a zároveň poznávacím znamením jsou tedy přívěšky a monogramy s devítkou. S číslem devět se pojí i EC popový pozdrav: ten se u dvou vybraných jedinců vyznačuje stiskem dlaní, následným oddálením dlaní a pak stočením palce na jedné z rukou (obě dlaně + stočený palec dohromady dává u jedince číslo devět!), a vše se zakončuje mrknutím oka. Stočení palce a mrknutí se preferuje u té ruky/oka, kterou/které u sebe považujeme za prioritu.

Více o EC popové kultuře: City Means III – Město plné protikladů

Tom Patrick se představuje:

Vlastním jménem Václav Hrdý. Celý život žije v Poděbradech, které jen nerad opouští. Zprvu se věnoval hudbě, uhranul mu syntetizátorový pop 80. let, zvláště žánr Italo Disco, jehož je zapáleným znalcem.
Příspěvek byl publikován v rubrice City Means III. – Město plné protikladů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *