Codyho stránky

Hlavní strana
 ×  Bloxxter ×  O Codym ×  Články ×  Cizí díla × Knihovna ×  Magie ×  Necronomicon ×  Srazy ×  Ke stažení ×  Odkazy ×  Mapa stránek ×  Diskuse ×  Kontakt

Záhada Blair Witch
Plakát
Vynikající fikce

Legenda • Děj filmu • Způsob natáčení • Pravda

Legenda

Ilustrace vyhnání Kelly EdwardovéLegenda vypraví, že u vesnice Burkitsville v Marylandu žila čarodějnice, jenž ke svým rituálům používala krev místních dětí, dokud ji vesničané nevyhnali. Ona se jim pomstila prokletím blízkého lesa a od té doby se tam ztrácejí lidé a dochází k podivným vraždám.

Roku 1734 několik dětí z vesnice Blair ohlásilo, že je Elly Kedwardová zve domů a tam jim bere krev. Vesničané Kedwardovou obvinili z čarodějnictví (oznámila to jizva na ruce malé Bertie) a vypíchli jí oči a vyhnali jí z vesnice uprostřed kruté zimy a uvázali ji ke stromu. Předpokládalo se, že umrzla v lese.

1785 uprostřed zimy zmizely záhadně všechny děti, které si na ni stěžovaly a ještě k tomu polovina dětí z vesnice. Místní lidé si mysleli, že vesnice byla postižena kletbou a přísahali, že už nikdy jméno Elly Kedwardsové nevysloví a vystěhovali se.

Stránka z knihy kultuV roce 1809 vznikl kult Blair Witch a záznamy byly v knize, jenž byla k nahlédnutí do roku 1991 v Muzeu Marylandské historické společnosti v Baltimore. Kniha byla značně poškozena a některé části byly nečitelné. Přesto uvádím některé citáty:Kult Blair Witch

„…ti které Elly Kedwardová mučila byli extrémně mučeni“
„… přízrak vezně, který byl zmrskán železnými pruty…“

V roce 1824 byla na tomto místě založena vesnice Burkitsville.

Hned v srpnu roku 1879 jedenáct svědků potvrdilo, že viděli bledou ženskou ruku, jenž stáhla do potoka Tappy Creek 11-tilet Eileen Treacleovou. Tělo nebylo nalezeno a po 13 dnech se v potoce začaly objevovat svazky klacíku s olejovitou substancí, takže se voda nedala pít.

Tappy CreekV 1886 létě Margot tiše spala ve své postýlce, vedle ložnice svých rodičů. Neví, co ji vzbudilo, šla jen za hlasem ... bosou, v potrhané noční košilce ji ráno našel její otec, jak se krčí vyděšená u starého dubu na jejich zahradě. Plné tři dny Margot nepromluvila ani slovo, jen tupě zírala do bílé zdi před sebou. Nešťastní rodiče si nevěděli rady. Čtvrtého dne se Margot rozplakala a spolu se slzami vyprávěla příběh o staré ženě, která celá v bílém a vznášejíc se nad zemí ji v lese zavedla do svého domu, posadila na židli doprostřed místnosti a odešla. Tísnivé prostředí a zoufalé vzlyky vycházející z každého koutu Margot děsili. A i přes přísný příkaz od stařeny, že se nesmí vzdalovat ... utekla. I přes počáteční nedůvěru k příběhu děvčátka se vesničané rozhodli les prohledat. Poslali první sedmičlenou skupinu mužů. A čekali ... Když se muži nevrátili do tmy, rozhodla se druhá skupina, je jít hledat. Našli je, ale na tu hrůzu do smrti nezapoměli. Sedm mužů leželo vyvrženo zády na plochých kamenech, ruce a nohy spoutány silným provazem. Do tváří a rukou vyřezány podivné kresby ...

Rustin ParrV roce 1866 se ztratil 8-letý Robin Weaver. Byl sice nalezen, ale nevrátil se jeden ze zachránců, jenž byl později nalezen u skály Coffin Rock vykuchaný, se svázanýma rukama a nohama.

V roce 1957 při každodenní pochůzce našli policisté vystrašeného chlapce, který jevil známky dezorientace a odvezli ho do nemocnice. Přivolaní detektivové zjistili, že chlapec se jmenuje Carl Brody a je už týden pohřešovaný. Na základě jeho výpovědi byl vzat do vazby 35 letý Rastin Parr. Ve svém skrytém domku v lese byly nalezeny ostatky 7 dětí. Avšak Rastin Parr se odvolával na skutečnost, že vraždy mu poručil hlas stařeny, který slýchával ve snech. „Chytni dvě, tak aby jedno stálo tváří ke zdi a druhé přivaž na židli“, říkávala. „Tak aby nezapomnělo žádný detail. To co učiníš, činíš v mé víře.“ Rastin Parr lovil děti na cukrátka, vždy jedno a jedno, tak aby v pokoji stálo jedno tváří ke zdi a druhé přivázal k židli ... pak jim do obličeje vyřezával s pomalou precizností zvláštní tvary a nakonec ... jim rozpáral břicho a v pomalých mukách nechal umírat. I několik dní, zatím co druhé dítě vše poslouchalo tváří ke zdi. Rastin Parr byl shledán způsobilým za své činy, byl obžalován a posléze odsouzen k smrti.

Děj filmu

Mary Brown

Film se odehrává v roce 1994, kdy se mladí studenti Heather Donahua, Joshua Lenart a Michael Williams rozhodli spolu vytvořit projekt o legendě - o čarodejnici v Blair Witch. Rozhodli se jej uskutečnit formou dokumentárního filmu, vyzbrojeni dvěma kamerami a zásoby jídla na dva dny, vyšli tito studenti vstříc nehostinnému Černému lesu. Natáčet budou téměř nonstop.

Předtím ale navštíví místní obyvatele s otázkou: „Co víte o záhadě Blair Witch?“. Zdá se ale, že místní toho vědí dost, ale nechtějí nic říct. Krom Mary Brown. Tato labilní žena tvrdí, že o Marylandské čarodějnici ví a že ji viděla u Tappy Creek, kde se jí zjevila jako poločlověk - polozvíře - velká černá chlupatá obluda.

Místa hrobů Místa hrobů První noc proběhne v poklidu, další den naleznou studenti v lese 7 hromádek z kamení (všimněte si 7 hromádek a 7 mrtvých dětí = 7 symbolických hrobů). Od té doby nemají chvilku klidu.

Následující noc slyší kolem sebe kroky - jakoby jich bylo tisíce. Odváží se vylézt ven a uvidí na všech stromech uvázané něco jako štětky ze slámy. Divné zvuky přestaly a v domnění, že jsou to místní, se vrátili zpátky do stanu.

Další den je čas návratu zpět. Ráno nacházejí před stanem tři hromádky kamení - předurčující jejich osud (opět temná symbolika). Studenti zjišťují, že se ztratili. Mapa se ukázala jako špatný průvodce touto noční můrou. Nervozita se stupňuje. Najdou cestu zpět k autu? Nastal čas utáboření a naši studenti našli nejvhodnější místo. NĚKDE v Černém lese. Ve tři hodiny ráno je probudily již známé zvuky z předešlé noci, ale mnohem silnější. Po chvíli se začíná ze tmy ozývat dětský nářek. Heather to nevydrží a vyběhne ze stanu ... následně i oba zbývající studenti. Zoufalé sténaní přicházelo z každé strany. Zbytek noci přečkají daleko od stanu.

Další den ráno se vypraví zpět ke stanu. Stan je rozházený. Venku jsou Joshuovy věci......potřísněné modrým slizem. Joshua začíná tušit svůj chmurný osud. Dochází voda a zásoby jídla. Narůstající obavy se zdají být oprávněné. Záhadně se ztrácí mapa. Posléze se ukáže že Mike ji úmyslně zničil. Jediná naděje je jít dál. Po cestě naráží na strom ověšený panenkami Woodoo. K večeru zjišťují, že chodí v začarovaném kruhu. Dostávají panickou hrůzu. Stmívá se. Nezbývá než se utábořit. Únavou všichni hned usnou. Noc je podivuhodně klidná, probudí se až ráno.

Zděšeně zjišťují, že jeden z nich chybí - JOSHUA!!! Před stanem leží otýpka dřeva. Heather jej potají rozbalí - uvnitř je krvavý cár Joshuovy košile, zpanikaří, ale Mikeovi nic neřekne. Oba se jej snaží najít - bohužel bezúspěšně. Na tomto místě zůstat nemohou. Vydávají se opět na cestu s nadějí, že se Joshua objeví. Další beznadějný den. Rozbíjí tábor. Dnes už jen sami dva. Nemohou spát. Co se bude dít dál? Hluboké ticho protne Joshuův výkřik. Vybíhají ze stanu. Běží po hlase. V tom se před nimi objeví opuštěný polozbořený dům. Joshuovo sténání vychází z domu. Vcházejí dovnitř. Stále natačí na kamery. Vybíhají po schodech do horních pater. Na zdech jsou krvavé otisky rukou malých dětí. V tom se Joshuovy výkřiky začnou ozývat ze sklepa, jakoby si s nimi něco hrálo. Mike a Heather rychle spěchají na pomoc Joshuovi. Mike vběhne bezhlavě do sklepa. Heather se opozdí. Mike dostane ránu kamenem. Mikeovo tělo padá bezvládně na zem. V tom Joshuův křik ustane. Heather se ale nezastaví a vbíhá do sklepa. Uvidí Mikea stojícího čelem do rohu. Jakoby naznačoval její osud. Další rána kamenem. Heather padá na zem. Kamera ale natáčí dál ... .

Poté byly v základech domu nalezeny zakopané baťohy s nahrávkami. Nikdy nebyly nalezeny těla a případ byl uzavřen jako nevyřešený. Rodiče potom nahrávky prodali společnosti Haxan Films. Ti poté jen z těchto nahrávek vyrobili snímek s názvem Blair Witch Project.

Natáčení filmu

Záhada Blair Witch (The Blair Witch Project) - USA 1999, režie Daniel Myrick, Eduardo Sánchez. Hrají Heather Donahue, Joshua Leonard, Michael C. Williams, Bob Griffin, Jim King, Sandra Sánchez, Ed Swanson, Patricia De Cou, Mark Mason a Jackie Halex.

Celý snímek bez výjimky jediného záběru je natočen formou dokumentu. Na začátku se objeví titulek, že skupina studentů se v roce 1994 ztratila v marylandských lesích a po roce byl nalezen filmový materiál, který před svým zmizením natočila. Pak už nás čeká jen 88 minut třesoucích se ručně snímaných záběrů s hladovými (opak od sytý) barvami a podivným nasvícením, chybí jakýkoliv hudební doprovod, ale o to výraznější je zvuková stopa. Prostě amatérský dokument, jak má být.

Film je točený ze dvou kamer studentů, takže působí amatérsky. Proto je taky po technické stránce docela bezcenný, ale díky tomuto způsobu točení vás dokáže přímo vtáhnout do děje a nepůsobí z pohledu „další osoby“, ale jakoby jste byli jedním ze studentů. Proto se taky tento film stal terčem kritiků a věřte, že většina z jich odsoudila tento snímek k zániku. Ovšem skutečnost, že američtí producenti do tohoto filmu vrazili něco 20 000 dolarů a výsledky byly zcela strhující (150 mil dolarů) svědčí o tom, že film se lidem všeobecně líbil. Už jen proto, že snímek primitivním způsobem obsahuje neskrývanou hrůzu a děs. Jestli čekáte hektolitry krve, tak na to rychle zapomeňte, i když sem tam ta krev bude. Rychle se střídající záběry černobílého filmu a barevné kamery nás seznamují s každým momentem, který stál našim hrdinům za natočení. Z amatérského téměř rodinného filmu se postupně stává jeden z nejděsivějších hororů, které můžeme shlédnout. Po festivalu amatérských filmů Sundance odkoupila snímek společnost Artisan a vymyslela důkladnou reklamní kampaň, její základem je mystifikační hra s diváky: Co je pravda a co už lež? Fotografie obětí, zpovědi jejich rodičů, filmový materiál nalezený pod základy domu v burkettsvillském lese - taková kampaň filmu přinesla bleskový úspěch. Tvůrci už jen zpovzdálí sledují jeho spanilou jízdu americkými kiny i Evropou. Byl to redaktor časopisu Fortean Times Bob Rickard, kdo poodhrnul roušku tajemství zakrývající tento film.

Pravdivý příběh

Kde je pravda? Pravda je krutá. Vše bylo velmi chytře vymyšleno, nahrávky, případ ztracených studentů, masový vrah i kletba staré čarodějnice. Vše byl pouze chytrý marketingový tah producentů. Autoři byli obdivovateli Lovecrafta a snažili se natočit něco podobného. Film byl natáčen bez scénáře a z nedostatků učinili přednosti. Ovšem geniální byl způsob jak dosáhli autentické krystalické hrůzy a děsu. Poslali tři hlavní aktéry do lesů, každý den jim sdělili novou pozici, kam měli dojít a tam jim zanechali i jídlo. V noci je strašili házením kamínků na stan a pouštěním hrůzostrašných zvuků. Veškerý děs a hrůza všech herců byla skutečná, báli se a nevěděli, co je obklopuje. Když v poslední den našla Heather před stanem záhadný svazek klacíků s krví, byla opravdu vyděšená. Byla na pokraji zhroucení a bála se, že se jim opravdu něco přihodí. O tom, že herci narazí na opuštěný dům, herci nevěděli. Závěrečná scéna byla naprosto skutečná. Zoufalý křik Heather i pád kamery byl autentický. Ovšem v tu chvíli již bylo režisérům jasné, že dál jít nemohou. Natáčení skončilo.

Takže ve finále je jedinou záhadou tohoto filmu to, proč se v originále The Blair Witch Project překládal do distribuce po českým názvem Záhada Balir Witch.

Náklady byly pouhých 22 000 dolarů. Ovšem dojem reality i s dezinformační kampaní byl jedinečný, lidé chtějí věřit v záhady. Potřebují je.

Poznámka: Byl natačen i druhý díl s názvem Blair Witch 2: Book of Shadows (Blair Witch: Kniha stínů), který ovšem je standardním filmem s obrovskými náklady a který již tolik nezaujmul. Médii proběhla i zpráva o chystaném třetím dílu, ale protože tato zpráva nebyla potvrzena, předpokládám, že po neúspěchu druhého dílu bylo od záměru upuštěno.

Legenda • Děj filmu • Způsob natáčení • Pravda

Použitá literatura a zdroje:
Artisan films
http://www.blair-witch.mysteria.cz
Fantastická Fakta: článek Ivo Mackerle
IMDB
Kronika Blair Witch
Oficiální stránka filmu
The Blair Witch Project
Záhada Blair Witch


Zpět
Zpět na hlavní stranu Codyho stránek

Hlavní strana ×  Bloxxter ×  O Codym ×  Články ×  Cizí díla × Knihovna ×  Magie ×  Necronomicon ×  Srazy ×  Ke stažení ×  Odkazy ×  Mapa stránek ×  Diskuse ×  Kontakt