Nahoru ]Vítám vás v novém týdnu. V týdnu minulém jsem opět aktualizoval stránku věnovanou horkým novinkám o Planetě X kterou najdete >>ZDE>>. Jak jste si asi všimli odhad ZetaTalk ohledně 16.5.03 se ukázal jako nesprávný.
Nicméně se budu sledování situace věnovat dál, neb nejrůznější podivnosti se dějí stále dál a a bylo by myslím nesprávné a předčasné  v tuto chvíli zlomit hůl nad Planetou X a všemi těmito podivnostmi. O jedné z nich pár postřehů níže.
Mimochodem sama Nancy uspořádala dnes v neděli jakousi "tiskovku" na
ZetaTalk ChatRoom a provedla následující korekci termínů:
19/20. května - zpomalení rotace, 21. května - zastavení rotace, 27. května  - průchod PX  a  Poleshift.
No můžeme tomu věřit, nemusíme, ale plním svoji povinnost a pouštím tuto informaci dál:-)

 
Minulý týden jsem na tomto místě upozorňoval na zatmění Měsíce. Pokud kliknete na obrázek vlevo tak se dostanete na galerii s fotografiemi zatmění. Některé z nich jsou opravdu velmi krásné.

 

 

 

Při prohlížení záběrů poslední sluneční erupce mě zaujala jedna podivnost.
Je to ta temná skvrna v protuberanci. Nejzvláštnější na celé věci je to že onen temný bod není pouze na této fotografii, ale na všech fotografiích z erupce 16.5.2003.

 
Další snímek najdete i >>ZDE>>.
Jinak pro úvod do tohoto týdne jsem si pro vás připravil básničku kterou mi poslala Polly.
Na jejích stránkách taky najdete novou a moc krásnou povídku ostrov

Přiznám se že vysvětlení oteplování na Neptunu mi vzhledem k jeho vzdálenosti od Slunce připadá ne "ohromující" ale dosti za vlasy přitažené. Krom toho vysvětlení kulhá i v tom že obdobné změny probíhají i na dalších planetách Sluneční soustavy, více k tomuto tématu >>ZDE>>.

Na Neptunu právě prý začíná léto a bude trvat 40 let
8:20 - 16.5.

WASHINGTON 16. května (ČTK) - Na Neptunu právě začíná léto, které potrvá 40 let. Vědci k tomu došli pozorováním měnících se prstenců kolem planety. Z porovnání snímků z Hubleova dalekohledu od roku 1996 je jasné, že se prstence kolem jižní polokoule planety postupně prosvětlují a rozšiřují, uvádí časopis New Scientist.

Lawrence Sromovsky z wisconsinské univerzity říká, že prstence sílí v důsledku postupného zahřívání planety Sluncem. Změna je výsledek sezónních změn podobných, jaké známe na Zemi, řekl Sromovsky.

Srovnatelnost počasí na obou planetách je dána tím, že mají obě nakloněnou osu. Jejich jižní a severní polokoule se proto ocitají v rozdílené vzdálenosti od Slunce, podle toho, na jakém místě oběhové dráhy se právě nacházejí.

Podobnost ale končí, začneme-li se zabývat jednotkami času. Jeden okruh Neptunu kolem Slunce trvá 164 let, takže na jednu sezónu, která na Zemi trvá čtyři měsíce, připadá na Neptunu desetinásobek.

Sromovsky považuje poznání, že se podmínky na Neptunu mění v závislosti na vzdálenosti od Slunce, za ohromující, protože sluneční záření zde musí mít mnohem menší intenzitu než na Zemi.

Ze snímků vyplývá, že změny počasí jsou na Neptunu velmi dramatické. Průměrná teplota povrchu planety je minus 218 stupňů Celsia a zimní vichřice zde dosahují rychlosti 1500 kilometrů v hodině.

 

 

Dutí lidé

I
Jsme dutí lidé
jsme vycpaní lidé
opíráme se o sebe
hlavu vycpanou slámou Běda!
Naše vyschlé hlasy
když šeptáme spolu
jsou tiché a bez významu
jako vítr v suché trávě
nebo krysí nožky na rozbitém skle
v našem sklepě

Tvar bez formy stín bez barvy
ochromená síla gesto bez pohybu
ti kdo přešli
s upřenýma očima do jiného království smrti
na nás vzpomínají - pokud vůbec - ne jako
na ztracené násilnické duše ale jen
jako na duté lidi na vycpané lidi

II
Oči jež se neodvážím potkat ve snech
ve snovém království smrti
ty se nezjevují
Tam - ty oči jsou
sluneční svit na zlomeném sloupu
tam je kymácející se strom
a hlasy zpívají
ve větru
vzdálenější a posvátnější
než pohasínající hvězda

Kéž nejsem o nic blíž
ve snovém království smrti
kéž také chodím
v takových promyšlených převlecích
v krysím kožíšku ve vraní kůži zkřížené hole
v poli
jež se chovají jako se chová vítr
o nic blíž -
ne to konečné setkání
v království soumraku

III
Toto je mrtvá země
toto je kaktusová země
kamenné modly
tu stojí tady dostávají
pokornou prosbu z ruky mrtvého
v mihotání pohasínající hvězdy

Je to takové
v jiném království smrti
probouzet se sám
v hodině v níž se
chvějeme něhou
rty jež by líbaly
odříkávají modlitby puklému kameni

IV
Nejsou tu oči
nejsou tu vůbec oči
v tomto údolí umírajících hvězd
v tomto dutém údolí
v tomto zlomeném jícnu našich ztracených
království
na tomto posledním místě setkávání
společně tápeme
a vyhýbáme se řeči
shromážděni na tomto pobřeží vzduté řeky

Bez vidění neobjeví-li se
oči znovu v podobě
věčné hvězdy
mnoholisté růže
šerého království smrti
jen naděje
prázdných lidí

V
Takt tady obcházíme opuncii
opuncii opuncii
tak tady obcházíme opuncii
v pět hodin ráno

Mezi představu
a skutečnost
mezi pohyb
a čin
se klade stín

Neboť tvé je království

Mezi početí
a stvoření
mezi cit
a reakci
se klade stín

Život je velmi dlouhý

Mezi touhu
a křeč
mezi potenci a existenci
mezi podstatu
a sestup
se klade stín
Neboť tvé je království

Neboť tvé je
život je
neboť tvé je

Takhle svět končí
takhle svět končí
takhle svět končí -
ne bouchnutím a zakňouráním


Thomas Stearns Eliot
Zpustlá země


Převzato: www.zvedavec.org

Ber, Alibabo, ber!
Walter Sommerfeld (12.5.2003)
Od pádu Bagdádu zavládla nad pětimilionovým městem anarchie. Kde kdo chodí po zuby ozbrojen a střelbu je slyšet čtyřiadvacet hodin denně, zvláště v noci. Někdy se střílí na znamení vítězství, někdy pro oslavu (to když zapnou na dvě hodiny elektřinu) a někdy jako varování. O bezpečnost panují nejvyšší obavy. Všichni státní zaměstnanci - a jsou jich stovky tisíců - učitelé, doktoři, profesoři a státní úředníci mj., už dva měsíce nedostali plat. Krádeže, loupeže a vraždy jsou na denním pořádku. Ozbrojení lupiči za bílého dne unášejí auta. Na druhé straně občanská svépomoc je na vzestupu. V mnoha čtvrtích se zformovaly skupiny na ochranu osob a majetku a lidé řídí dopravu pomocí podomácky vyrobených značek. Iráčtí umělci improvizují.

Iráčany zvlášť šokovala horlivost, se kterou bylo zničeno kulturní dědictví jejich země. Výpovědi očitých svědků si jsou neobyčejně podobná. Zdá se, že rabování probíhalo systematicky čtvrť po čtvrti. Co nestálo zato ukrást, bylo zničeno. Muzea, knihovny, kulturní centra v patnácti iráckých univerzitách, všechna ministerstva (s výjimkou ministerstva ropy a ministerstva vnitra, která byla pečlivě střežena), nemocnice, sklady a skladiště, hotely, banky, paláce vládních ministerstev a také německé velvyslanectví a francouzský kulturní institut. Rabování ve dne v noci pokračovalo ještě i na začátku května.

Mnoho Iráčanů hovoří o marných pokusech přinutit vojáky, aby zasáhli. Dokonce ani úpěnlivé apely na řídící centrum v hotelu Palestine nebyly vyslyšeny. Rabovali jak prostí lidé z chudých čtvrtí, tak i bohatí z jejich sousedství. Lidé kradli z různých důvodů: bída, zlost, odplata, lakota. A jejich kořist byla často téhož dne prodávána na ulici.

Všechna svědectví se shodují v jednom detailu. A je to ten nejpřekvapivější detail. Je potvrzeno mnoha svědky, že američtí vojáci často rabování vyvolali sami tím, že nejprve rozstříleli nebo vyhodili do vzduchu dveře do různých objektů (samy o sobě byly dveře dosti pevné, aby vzdorovaly rozvášněnému davu) a pak vyzývali kolemjdoucí k drancování. "Ber, Alibabo, ber, je to tvoje," vyzývali kolemjdoucí. "Alibaba" se stalo obecným pojmenováním iráckým drancovníkům. Člen Agentury pro rozvoj OSN pozoroval, jak Američané vylomili dveře do univerzity techniky, otevřeli počítače a vybrali z nich pevné disky. Teprve potom ponoukali dav, aby raboval.

O těchto incidentech nezávisle hovoří mnoho Iráčanů, ale bojí se vystoupit z anonymity, aby se nestali terčem odvety; vědí, že musí s Američany spolupracovat. To se týká i personálu iráckého muzea. Jejich svědectví jsou obzvlášť šokující a doslova explozivní. V úterý 8. dubna se v těsném sousedství muzea rozpoutal ostrý boj. Nebylo divu, muzeum leží v centru města, obklopeno strategicky důležitými objekty. V obavě o vlastní životy opustila ozbrojená stráž budovu muzea. Celý objekt následně padl do rukou Američanů.

Vysoce postavený pracovník muzea popisuje, jak den nato přijely k muzeu dva tanky. Američané vyrazili hlavní vchod do budovy a strávili uvnitř asi dvě hodiny beze svědků. Co tam dělali není jasné. Pak byli viděni, jak něco vynášejí a odvážejí pryč. Co odnášeli, nebylo možno identifikovat. Je ovšem jisté, že v té době ještě většina velkých a příliš nápadných exponátů zůstávala na místě. Snad byl jejich převoz pro Američany příliš komplikovaný. Ze skříní, vitrín a z depozitářů zmizely pouze menší exponáty. Teprve pak bylo Američany povoleno (lépe se hodí slovo vyvoláno) drancování.

Svědectví lidí bydlících v blízkosti muzea hovoří o tom, jak vojáci povzbuzovali náhodné chodce, aby šli do muzea a vybrali si sami: "Je to tvůj poklad, ber si!" Tři dny "úřadovali" drancovníci bez překážek a přímo před objektivy kamer odnášeli svůj lup. Několik zaměstnanců muzea se do budovy vrátilo a když vidělo, co se děje, zoufale prosilo americkou posádku, aby zasáhla. Objevilo se několik vojáků, chvíli postávali kolem a pak zmizeli s poznámkou: "To není naše starost."

Zaměstnanci muzea se obávali, že tak, jako všude jinde, i zde budou založeny požáry, které zničí nenahraditelné dokumenty, evidenční záznamy vykopávek a knihovnu. Dva ředitelé oddělení antiky se proto v neděli vydali do amerického řídícího centra v hotelu Palestine. Čtyři hodiny je nechali čekat, než jim byla umožněna audience. Velící důstojník vyslechl naléhavou prosbu o ochranu a slíbil, že okamžitě pošle tanky a vojáky. Uběhly dva dny - a tanky ani vojáci nikde. Teprve když se jeden z ředitelů spojil půjčeným satelitním telefonem s kolegou z Britského muzea a naléhavě žádal o pomoc, objevily se před muzeem tanky. A jsou tam dosud. Britský kolega ale musel v Londýně pohrozit skandálem na nejvyšších místech.

Dnes je vykradené irácké muzeum nejlépe chráněným muzeem na světě. Kolem budovy stojí americké stráže a provádějí osobní prohlídky rozhořčených pracovníků muzea, kteří se snaží (bez nároku na plat) uklidit škody a zkatalogizovat ztráty. "My rozhodujeme o tom, kdo vstoupí a kdo ne," řekl voják na stráží u vchodu.

Zachráněné objekty jsou ukládány do vedlejší budovy. Generální ředitel mi ukázal stůl, na kterém bylo ani ne sto kousků chráněných více jak desítkou vojáků. Ti se ubytovali na palandách v blízkosti stolu.

Je jisté, že některé dobře známé muzejní exhibice, které dosud zůstaly ve vitrínách, zmizely. Rabující skupinky bez vyrušení vylomily dveře do depozitáře, jenž podle katalogu obsahoval 170 tisíc částí. Teprve před několika dny byl uveden do chodu generátor, takže personál muzea mohl při světle vidět škody. Knihovna zůstala nedotčená, stejně tak i záznamy z archeologických vykopávek a zdá se, že i většina věcí z inventářů. K úplnému zničení nedošlo, ale je téměř jisté, že větší část sbírek je pryč.

Ukradená antika byla zvlášť vyhledávána žurnalisty. Ti byli následovně na 500 km dlouhé dálnici z Bagdádu na jordánskou hranici přepadáváni ozbrojenými gangy - specialisty na starožitnosti. Jeden z okradených líčí, jak poté, co mu vzali auto, chtěli bandité vědět, zda také převáží antiku. U jistého žurnalisty se objevilo 12 krabic.

Ty nejcennější a nepojistitelné artefakty, například známý zlatý poklad z hrobu asyrské královny v Nimrodu, byly uloženy v sejfech Centrální banky. I v této budově ale měli drancující dlouhou dobu volnou ruku. Nyní je už budova střežená, ale vedení oddělení antiky dosud nemá žádné informace o tom, v jakém stavu jsou uložené poklady, co z nich zbylo, nebo kde jsou teď.

Pokračující drancování bylo tolerováno i potom, co se v celém světě zvedla vlna odporu proti plenění kulturních památek v Iráku. Podle svědectví archeoložek (jedna z nich je Evropankou) v Babylonu, rabování a pálení v tomto městě skončilo teprve před několika dny. Zničená požárem byla mimo jiné i dokumentace iráckých vykopávek. A když v Bagdádu zástupce oddělení antiky marně žádal amerického velitele, usazeného v jednom Saddamově paláci, aby zakročil, bylo mu řečeno, že "co se ochrany památek týče, nemá na to shora žádné příkazy."

Patnáct iráckých univerzit bylo zcela zničeno, vyrabováo a spáleno. Jen jedna ušla svému osudu: bagdádská univerzita v Djadaria. Američané si v ní totiž zřídili velitelství.

Z infrastruktury nejstarší univerzity světa v Bologni ani z univerzity Mustansanja nezůstalo zachováno nic. Dokonce i přimonotvaná zařízení byla rozebrána a odnesena a dav ničitelů šel tak daleko, že odmontoval i vypínače ze zdí. Univerzity byly následně spáleny. Fakulta umění na bagdádské univerzitě ve Wazinji byla téměř úplně zničená, stejně jako oddělení archeologie, které bylo nástavbou iráckého muzea, a kde byly uloženy jedinečné záznamy o vysoce vyspělých, pět tisíc let starých kulturách. Z knihovny germanistiky, která obsahovala 15 tisíc svazků, zůstala jen hromada ztvrdlé strusky a popela.

Profesoři a studenti se dali do uklízení trosek. Ani tato činnost není snadná. V Bagdádu chybí benzín, pumpa za pumpou je zavírána, k naplnění nádrže musí člověk čekat pět hodin v řadě. Cena benzínu se zvýšila desetkrát, není možné si dovolit jezdit na univerzitu. Některé místnosti byly provizorně otevřeny. Zaměstnanci kupují visací zámky (hradí si je z vlastních kapes), aby jejich práce nebyla znovu zničená.

Znovuotevření univerzit je naplánováno na 17. května. Bez nábytku, bez knihoven, bez papíru a bez administrativních záznamů. Žádné sešity, žádné počítače, ale lopaty a krumpáče budou nejdůležitějšími pracovními nástroji. Vyučující budou muset učit z hlavy. Mnoho z nich je ochotno to udělat pro dobro studentů, aby ti neztratili celý rok.

"Pod Saddamem nebylo dobře, ale teď je to horší. Proč nám to udělali?", ptá se ředitel archeologie z bagdádské univerzity. "Nemáme budoucnost, nemáme víru. Snažíme se přežít."

Článek Go in Ali Baba! It´s all yours vyšel 7. května na serveru sueddeutsche.de

Poznámka vydavatele
Němečtí fašisté také vykrádali a vylupovali kulturní památky celé Evropy, ale pokud vím, nikdy je neničili. Byli, navzdory své víře v Hitlera a v Třetí říši, přeci jen kulturní a vzdělaní lidé. Mezi páchanými zvěrstvy poslouchali Bacha nebo Händla.

Jejich následovníci o šedesát let později jsou v jistém smyslu mnohem nebezpečnější. Ta zvěrstva páchají také, ale ani Bacha ani Händla mezitím neposlouchají. Co se kultury týče, jsou natolik primitivní, že nechápou, jak strašné škody způsobili. Kéž by to raději byli ukradli! Z jejich primitivismu, ne z jejich síly, jde skutečný strach.
 


 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 21.5.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí už pouze do středy ve znamení Býka. Od čtvrtka již Slunce bude putovat znamením Blíženců. Vzhledem k tomu že je Slunce celý týden poškozeno tak v první polovině týdne bude zvyšovat nebezpečí finančních skandálů, lidé budou příliš bažit po hmotných statcích, bude je ovládat zištnost, umíněnost a bezohlednost. Ve druhé polovině týdne pak díky poškození Slunce v Blížencích můžete očekávat dny poznamenané nesoustředěností, roztěkaností, silnou nervozitou. Dejte si pozor na záněty průdušek a přehnanou upovídanost a povrchnost. Slunce v žádném případě nepřeje duševní práci.
  Kvadratura Slunce s Uranem způsobuje umíněnost, špatný úsudek, nervové potíže. Při tomto aspektu velmi často dochází k tragickým nehodám, přírodním pohromám. Lidé jsou přehnaně impulsivní, a mají přehnané snahy po nezávislosti.

 

 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Býka. Lilith v Býku umožňuje rozpínání smyslnosti a její působení závisí především na postavení Venuše. Lilith v Býku zvyšuje nebezpečí že pudy a vášeň budou suplovány zištností a materiálnem. Kvadratura s Jupiterem odebírá z tohoto působení moudrost.
 • Merkur
  stojí ve znamení Býka. Tento týden bude opět poškozen. Intelekt bude velmi mírně řečeno poněkud "rozostřen" a těžkopádnost v rozhodování k tomu bude neoddělitelně patřit.
  Kvadratura Merkuru s Neptunem způsobuje špatnou paměť, apatii, nevyrovnanost, psychickou únavu a deprese.
  Kvadratura Merkuru s Jupiterem způsobuje chybný úsudek, kolísání, nediskrétnost, není vhodný pro úspěchy ve studiu.
  Konjunkce Merkuru s Venuší ale bude přát alespoň umělcům a milostné korespondenci. Aspekt přeje i hezkému a rafinovanému milování:-).
 • Venuše
  stojí ve znamení Býka. V tomto znamení je Venuše vždy dobře umístěna. Planeta podporuje stálost citů, smlouvy uzavřené v tomto období jsou pevné a stálé. Planeta přeje všem kteří se živí uměním. Vztahy vzniklé s Venuší v tomto znamení mají slušné předpoklady pro věrnost a neměnnost.
  Na víkend bohužel její působení poněkud zhorší kvadratura s Jupiterem a Neptunem. Aspekty nebudou díky postavení Venuše mít až tak dramatické působení ale počítejte s tím že mohou zanášet do vztahů nesoulad, zklamání z reality ve vztazích a tendence si jej léčit nevěrou.
 • Mars
  stojí ve znamení Vodnáře. Přináší netoleranci a prudké činy, ale zároveň může pomoci upřít vůli k boji za nějaký společenský ideál. Přináší i vynalézavost ale zároveň i konflikty s okolím, neb vyvolává militantní sklony.
  Konjunkce Marsu s Neptunem přeje určité zatvrzelosti a tvrdošíjnosti v cestě za mlhavými cíli. Umožňuje upnout se k činnostem které ostatním mohou připadat nesmyslné nebo tajnůstkářské a prostě divné. Aspekt obecně pak může působit odloučení či ztrátu nějakého pevného bodu, vzoru ideálu, jistoty.
  Opozice Marsu s Jupiterem v lidech způsobuje nedostatek velkorysosti, činy nevedou k úspěchu, lidé neznají v ničem míru, chtějí si užívat bezohledně na úkor druhých. Aspekt vyvolává apatii k důsledkům vlastních činů. Aspekt naštěstí končí ve středu.
  Ve čtvrtek bude tento aspekt vystřídán sextilem s Plutem. Aspekt přeje tajné činnosti, ilegálním bojům, lidé se staví do opozice proti zavedeným pořádkům a dogmatům. Obecně pak aspekt často zvyšuje vulkanickou činnost.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Lva. V tomto znamení planeta přeje prosazení nějakého nového ideálu, završení nějakých dlouhodobých ideových, či morálních snah. Může dát nový směr a nové vedení. Díky poškození vede lidi k přehnaným a výstředním reakcím.
  Opozice Jupitera s Neptunem - nechává vyplouvat na povrch nízké lidské pudy - chtivost, sobeckost, často způsobuje skandály, pády duchovních vůdců. Lidé velmi často selhávají, způsobují katastrofy.
 • Saturn
  stojí v Blížencích. Přeje přesnosti, přemýšlivosti a opatrnosti. Je možné že po dobu kdy se bude planeta pohybovat v tomto znamení lze očekávat možnost nějakého významného objevu z oblasti fyziky, či matematiky.
  V neděli začne působit trigon Saturn - Uran. Aspekt vytváří podmínky pro změny v politické situaci, formulování nové vědecké hypotézy či změny paradigmatu. 
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. V tomto znamení planeta působí jen slabě. Přeje především okultismu, skrytým esoterním věcem a dějům. Může způsobovat problémy v souvislosti přerušením kontaktu se zaběhlými ději, pořádky, situacemi.
 • Neptun
  ve znamení Vodnáře přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilnější planetou Venuše, síla ostatních planet je vyrovnaná. Planety nebudou přát především našemu intelektu, psychické kondici. V této oblasti bude situace stejně špatná jako v minulém týdnu. Planety v podstatě přejí pouze citovému životu.
 

Mějte se hezky...

Hade, 18.5.2003