... aneb časopis studujících
Siemens M65 - Outdoor pro náročné

Musím uznat, že mobilní "outdoorovci" museli dlouho čekat na přístroj, se kterým budou moci jezdit ze strmých kopců na horském kole, brodit se v močálech či přetrpět krutý děšt aniž by telefon utrpěl nějakou tu újmu, tedy prasklinku displeje, vodu na plošných spojích či prach a písek v klávesnici. Čekání je ale u konce! Siemens M65 dokáže s přehledem tato všechna (velmi náročná) kritéria splnit a ještě uživateli poskytnout komfort střední třídy...

Vzhled, vnější parametry a displej
Design M65 vychází ze (dá se říci) svého staršího bratříčka v sérii "M", tedy z M55. Telefon je laděn do šedo-černo-oranžového stylu, který je velmi výrazný a extravagantní. Každý důležitý prvek je vyznačen oranžovou barvou - lemování těla telefonu, fotoaparát, datový konektor či IrDa port. Velmi působivě také vypadá kovová část krytu telefonu, která je okolo celého displeje a končí na druhé straně jističem krytu baterie (kovový kryt slouží nejen jako ochrana displeje a reproduktoru, ale i jako držák a "těsnič" krytu baterie).
Se svými rozměry 109x49x19mm rozhodně nepatří k mini telefonům, ale to má za následek velký displej (o něm až v dalším odstavci). Váha také není nijak působivá, telefon totiž vyšplhal nad 100g, konkrétně tedy 104g. To sice není jeden z dobrých prvků telefonu, ale tato váha je docela dobře vysvětlitelná - téměř vše oddělitelné má své těsnění (např. kryt baterie, tělo telefonu, datový konektor, kamera, klávesnice a jištění krytu baterie), musíme také připočítat kovový kryt a tvrdé plastové tělo telefonu.
Řada Siemens 65 opravdu nešetří s displeji - už i lowend C65 má barevný displej s 65 000 barvami, takže od M65 čekáme alespoň to samé. Náš gumový bratříček je na tom ale podstatně lépe! Disponuje aktivním TFT displejem s rozlišením 132x176 pixelů, což je více než dobré. Displej je opravdu velký a zabíra přibližně 2/3 přední strany telefonu. Jeho zobrazení je relativně kvalitní, ale nemůžu si odpustit kritiku hrubosti - na své rozměry má malé rozlišení (Siemens by si měl vzít příklad od Sony Ericssonu). Kontrast i podsvícení se dá doladit v %, takže to je OK. Barvy jsou syté a reálné, žádné vybledliny, jako u mnohých pasivních displejů.
Klávesnice M65 je relativně tvrdá, výborně se na ní píše, má (řekl bych) optimální zdvih, ale je možná umístěna až moc dole. Tlačítka *, 0 a # se nemačkají zrovna nejlépe, ale to je jenom můj subjektivní pocit. Novinkou na klávesnici celé řady 65 je pětisměrný joystick! Funguje dobře, mačká se také dobře, ale mně se na něm dost klouzal prst. Možná, že je to ale jenom můj problém (můžete se vyjádřit v diskusi...).

Funkce, pamět, kamerka a baterie
Funkční výbava M65 je relativně dobrá, telefon disponuje dobrým organizérem, budíkem, stopkami, minutkou, kalkulačkou, profily (předdefinované + možnost vytvoření zcela nových), uživatelským menu, možností přiřazení funkce na levé kontextové tlačítko, editorem obrázků (možnost vložení rámečku, efektů, ikonek a data s časem), download manažerem, Javou, výborným správcem souborů, polyfonním 40 hlasým vyzváněním s velmi dobrou kvalitou (MIDI, WAV, AMR aj.), hlasovým záznamem, pochopitelně GPRS Class 10 (4+2 timesloty) a zcela grafickými schématy.
Pro tuto spoustu souborů je určena v současné době spíše standardní pamět 10,3MB (za optimální bych považoval tak 25-32MB), která je sdílená a bez filtrů (je možno telefon použít, jako přenosný disk). Telefon pracuje s pamětí rychle a JAVA aplikace jsou spuštěny během 10-15 sekund, obrázky se načítají rychle a to samé lze tvrdit i o zvucích a videích.
Jako extra funkci bych zvýraznil tzv. "Dynamic Light", což je dvojice červených diod, které při určité akci konají určité blikání (např. hovor, SMS, MMS apod.). Pochopitelně se dají vypnout, ale mně se mnohokráte osvědčily např. v lavici ve škole či při vypnutém zvuku - vždy víte, zda něco nepřišlo či někdo nevolá a navíc bez jakéhokoliv nežádaného ruchu. Velmi praktické.
Telefon má vestavěnou kameru, tedy fotoaparát s maximálním rozlišením VGA (640x480 bodů), u kterého je možné rozlišení i zmenšit v pár stupních i na velikost displeje, což je praktické. Snímky vypadají vcelku dobře, ale pochopitelně nesahají digifot'ákům ani po paty. Velmi zajímavou funkcí je nahrávání filmečků i se zvukem. Nedají se sice použít pro PC, protože mají malé rozlišení, ale na displeji telefonu vypadají dobře. Snad se jen zmíním, že má fotoaparát funkci vyvažování bílé, což je praktické.
Telefon je napájen baterií Li-Ion o kapacitě 760 mAh, která by měla podle výrobce vydržet 300 minut hovoru, nebo 300 hodin pohotovosti. Telefon je nabitý za méně než 2 hodiny.

Kontakty (volání), SMS, EMS, MMS, E-maily
Odolný M65 má ale jednu výbornou devízu - no řekněte, kolik mobilů se dnes může pochlubit vícepoložkovým seznamem s 1000 místy? Dále telefon umí hovory filtrovat, dělit je na skupiny, dělit je podle vyzvánění (pouze ale vrámci skupin), užitečné je i minutové pípání při hovoru, vibrační vyzvánění a hlasité handsfree. Americká sít, tedy 1900MHz je samozřejmostí.
Telefon také podporuje všechny využívané typy zpráv - dlouhé SMS, EMS a má pochopitelně i MMS editor. E-mailový klient je samozřejumostí, ale je omezen na jejich velikost (99kB jedna) Pro psaní SMS má celých 9 řádků, pro čtení 11. V telefonu je nahraný slovník T9, takže psaní je rychlé. Pokud bych srovnal rychlost psaní telefonu M65 se Sony Ericsson T630, zvítězil by s pčřehledem M65, je radost na něm psát. V telefonu je 100 míst pro nové SMS, archív ale již spadá do sdílené paměti.

Datové funkce
O podpoře GPRS class 10 jsem psal. S počítačem telefon propojíte pomocí kabelu či přes IrDa. Bluetooth ale telefon nemá, ten nabídne až model S65. Neměl jsem možnost datový kabel vyzkoušet, protože ten, který vlastním nechtěl s M65 pracovat. Ale IrDa funguje bezchybně.

Finiš...
Siemens M65 je telefon pro náročné a já bych ho mohl jenom vřele doporučit. Funkcemi je doslova nabitý a oproti konkurenčním odolným telefonům má navrch.

Zajímavé odkazy...
Siemens Fan Web CZ
Crash test Siemense M65 na www.mobil.cz
Recenze na Siemens M65 na www.mobil.cz
Recenze na Siemense M65 na Mobilmania.cz
Uživatelské zkušenosti se Siemensem M65 na Mobilmania.cz
Fotky a informace o crash testu Siemense M65 na Mobilmania.czPublikováno: 27.7.2004 v rubrice Mobily - Recenze
Diskuze: 8 příspěvků
Autor: wizaard (Šéfredaktor)
Náhled pro tisk

Obrázek k článku Obrázek k článkuVložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2019 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona