... aneb časopis studujících
IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles

V dnešním pokračování mého seriálu o počítačových hrách se vám budu snažit popsat a zhodnotit hru s ne všem dobře znějícím názvem IL-2 Sturmovik Forgotten Battles. Neleňme tedy a pust'me se do popisu a hodnocení...
Když v roce 2001 vytvořil vývojový tým Maddox Games (pod patronátem Ubi Soft) hru IL-2 Sturmovik, tak možná ani oni netušili, jakou skvělou budoucnost bude jejich hra mít. Na výstavě E3 byla hra vyhodnocena jako "nejlepší hra E3" a snad nikdonemůže toto tvrzení zpochybnit. Jednoduše řečeno: Na svět se dostal snad nejlepší letecký simulátor II. světové války.
Letos, v roce 2003, se na trhu objevil znovu Sturmovik - jeho "datadisk" Forgotten Battles. Nebudeme ale předbíhat a povíme si něco o hře a také o letounu samotném
Hra dostala jméno podle slavného sovětského bitevníku ze II. světové války Ilijušin Il-2 Sturmovik. "Černá smrt", jak byl přezdíván Německými vojsky, byl letoun s neobyčejnou bytelností (letoun byl celý opancéřovaný, dalo by se říci "létající tank" - jak mu říkali Rusové), s neobyčejnou výzbrojí a neuvěřitelnou ničivostí. Ruská taktika byla neomylná a také nikoho (resp. Němce) nešetřila. Letka Sturmoviků útočila v náletech o jednotlivcích tak dlouho, dokud nevystřílela všechnu munici (resp. dokud všichni "esesáci" nepadli). Letoun měl neuvěřitelný úspěch a postupem války se vytvořilo mnoho jeho verzí (až po speciální verzi Il-2T,která sloužila pro torpédové útoky na nepřátelské lodě

IL-2 Sturmovik Forgotten Battles - Letadla ve hře
Datadisk poskytuje hráči celkem 81 různých verzí 22 letadel. Samozřejmě největší část jsou verze Il-2 (od Il-2 1. série až po Il-2 typ 3M). Nesmíme ale samozřejmě opomenout jiné letouny (např. Britský "Hurikán", Americké P40 Kittyhawk a P47, Německé Messerschmitty BF109 a Heinkely 111). Forgotten Battles opravdu rozšířila seznam letounů, se kterými se dá létat (jinak je letounů daleko více). Dokonce je možno se proletět v bombardéru Luftwaffe He-111.

obrázek z článku obrázek z článku

IL-2 Sturmovik Forgotten Battles - Grafika
Grafická stránka hry je (troufnu si říci) brilantní! Nic takového jsem ještě na PC neviděl. (Prostě doporučuji zhlédnout screenshoty.) Celá hra může běžet buď na Microsoftím DirectX (bleeee...) nebo na super OpenGL enginu. To mně připadá velice dobrá volba (doporučují OpenGL... :-). Ve hře nechybí super 3D modely, které vypadají i s relativně nízkým počtem polygonů velice dobře, kokpity letounů se dají srovnávat s realitou (jeden Americký pilot, který létal na P47 o hře napsal: "Je to jako si po padesáti letech snovu sednout do P47!";), všechny odrazy, slunce, krajina, efekty počasí, střely, výbuchy, poškození (díry v křídlech, prostřílená kabina, ...) vypadají dokonale.
Hra přitom nemá žádné vražedné požadavky
(na chod bez sekání vám stačí 800MHz, 256MB RAM, GeForce2).


IL-2 Sturmovik Forgotten Battles - Možnosti hry
Sturmovik nabízí svému hráči dost - Jednotlivé mise, Kariéru pilota, Editor misí a rychlý editor misí. Dále také trénink. První dvě vysvětlovat nemusím :-), ale editory a trénink ano. Celkový editor misí je stejného stylu, jako v Operaci Flashpoint - dostanete na výběr z hotových map a vy jen doplňujete jednotky a plán trasy. Rychlý editor misí je dle mého názoru velice zábavná věc - nastavíte kdo s kým a proti komu a jedem! Nabízí ovšem vcelku dost nastavení - počáteční výška (až 10 000), mapa (3), čas, počasí a volitelný cíl (základna, most a opevnění).

IL-2 Sturmovik Forgotten Battles - Hratelnost a AI
Kdybych měl tuto stránku shrnout jedním slovem, řekl bych: "(Opět) dokonalá!". Multiplayer + silný Singleplayer = co víc si přát? Umělá inteligence je velice dobrá! Pokud nastavíte "Mesákům" od Luftwaffe maximální zkušenost, tak se vás drží jako klíště křídlo na křídlo tak dlouho, dokud vás nerozcupuje na hořící trosky.

IL-2 Sturmovik Forgotten Battles - Shrnutí a závěr
IL-2 Sturmovik Forgotten Battles je skvělý letecký simulátor, který působí velice realistickým dojmem. Graficky je velice silný a všechny stránky hry Maddox vypiloval do posledního detailu.
Nyní se jen můžeme těšit na druhý datadisk s dalšími letadly a dalšími misemi

HODNOCENÍ

Grafika: 96%
Zvuk: 97%
Hratelnost: 98%
Multiplayer: 99%
CELKEM: 97,5%

Zajímavé odkazy:
Oficiální stránky Il-2 Sturmovik
Skiny pro letadla z Il-2 Sturmovika + Forgotten BattlesPublikováno: 28.5.2004 v rubrice PC hry - Recenze
Diskuze: 10 příspěvků
Autor: wizaard (Šéfredaktor)
Náhled pro tisk

Obrázek k článku


čara Blbost (ArtuĹĄ)
čaračara Re: Blbost (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))
čaračaračara Re: Re: Blbost (skywolfcz)
čaračara Re: Blbost (Fabik)
čaračara Re: Blbost (DAFT)
čaračara Re: Blbost (KATO)
čara Cenzura (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))
čara IL2 (KATO)
čara hra (maty43)
čaračara Re: hra (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))

Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2019 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona