... aneb časopis studujících
Na rok v Německu s YFU

obrázek z článku

Před časem jsme vám představili organizaci YFU – Youth for understanding, která nabízí výměnné pobyty v zahraničí a patří k nejstarším, nejzkušenějším a největším organizacím tohoto typu na světě. Také v České republice YFU působí a my se s vámi tentokrát podělíme o dojmy jedné studentky, která v srpnu 2006 vycestovala na rok do Spolkové republiky Německo.
Lucka je jednou z výměnných studentů a studentek, kteří se tento rok přesvědčují o tom, že skvělé zážitky, noví přátelé, spousta nových zkušeností nejsou jen pouhé sliby a otřepané fráze, ale že výměnný pobyt s YFU je skutečně splněný sen, který má na dosah každý.

Moje první zážitky v Německu
1.měsíc
„V rychlosti napíšu, co se dělo do teď. První týden jsem byla v malém městečku od Hamburku, kde nás organizace YFU připravovala na rok v Německu. Bylo nás tam 35. z Rumunska(13), Bulharska(6), Modlavie(7),Polska(8) a já. Byla jsem jediná z ČR,ale vůbec to nevadilo. Bavili jsme se německy nebo anglicky.Podle toho,jak kdo uměl. Na tenhle týden v životě nezapomenu! Všichni `vedoucí` byli strašne mooc milí a měli hlavně pro nás pochopení a skvěle nas připravili, protože oni sami si to prožili.
23.8. jsem přijela do své nove rodinky do Lingenu, který je 20 km od hranic s Holandskem. Tohle městečko je vážně mooc nadherný! Každá rodinka má baráček se zahradou. A my máme vážně mooc hezounckej :) Já mám vlastní pokojíček, protože starší dcera mých gastrodičů je na rok v Bostonu. Proto tu můžu být. Ale oni mají ještě jednu 17ti letou dceru. Na začátku jsme si moc nerozuměli. Vůbec se mnou nemluvila a i když jsem se sebevíc snažila, tak se nic nezměnilo. Je naprosto jiná než já, říkala jsem si.
Jednoho dne jsem navrhla,že půjdeme na brusle a od tý doby se náš vztah naprosto změnil! Skvěle si rozumíme. Na cestě do školy (jezdíme na kole jako všichni tady) si vždycky skvěle pokecáme.
Mutter je mocinky milá a se vším mi pomáhá. A Papa moc často doma není,ale vždy když to jde, tak si povídáme. Je to tu vážně skvělý! Všichni jsou mooc milí.
Druhý týden jsem šla ve čtvrtek 31.8. do školy,kde mě naprosto krásně všichni přijali. Když potřebuju, tak mi pomůžou a hned ve čtvrtek jsme měli party v jednom skvělém coctail baru. A skvěle jsme se bavili. A už tenhle večer jsem věděla, že to bude skvělá třída. Oni se navzájem neznají tak moc,protože z 10. tridy do 11. , kde jsem teď, se žáci smíchají a rozdělí do 5ti tříd. (Tahle škola má tento rok 1128 žáků(i s námi výměnnými studenty ,což je nejvíc, co kdy měla). A to,že se neznají všichni, mi je hodně k dobru.
O víkendu jsme jeli ja,Nehle, Arnoldo(výměnný student z Mexika),jeho dva gastbratři,Georgem(výměnný student z Kanady) na jedno jezero (Geeste) zkusit WINDSURFING! Tak tohle bylo vážně TOLL! Naprosto nás to všechny bavilo a prý nám to i šlo! Celý den jsme tam zkoušeli zdolat velký prkno s ještě vetší plachtou a stát se pánem větru. Moc jsme si to tam užili a na tohle taky nikdy nezapomenu. A začala jsem chodit na lehkou atletiku, což je faakt sranda! Pořád jen běháme, ale třeba i házíme koulí,skáčeme do výšky, házíme oštěpem atd. A je tam skvělá parta. A zkoušela jsem veslování. A možná u toho zůstanu taky, ale nevim, jestli je lepší handball nebo veslovaní.Co myslíte?
Dneska je 21.9. a za dva dny budu přesně MĚSÍC v Lingenu s moji rodinkou. Tak nevím, jestli to třeba nějak oslavíme, nebo tak neco. Je pravda,že to moc není, ale už tohle považuju za menší úspěch.
Jo, ale během jednoho měsíce se toho změnilo hodně. Na prvním míste určitě můj jazyk. Mluvím v pohodě plyně, ale s chybama. Ale to bude ještě chvíli trvat, než se naučím mluvit bez chyby. A MUTTI teď řekla, že chápu mnohem rychleji. A pak se určitě změnil můj přístup k lidem.
Ale musím vám říct, že jsem si nikdy nepředstavila, že to tu bude takový jaký to je. Tady se raduju i z takový maličkosti, že jsem třeba po dvou minutách vysvětlování něco pochopila. Nebo když dostanu ve škole dobrou známku, tak jsem taky MOOC ŠTASTNÁ!! Tady je dobrá známka větší úspech než v ČR Jo, a víte o tom, že v Německu mají 6 známek? Jednička nejlepší a 6 pravý opak…“

-Lucka, 17 let


Výměnný pobyt s YFU je skvělý tím, že si ho každý může utvářet podle svých přání a představ. Už při výběru hostitelské rodiny jsou zohledňovány studentovy záliby, je přihlíženo k tomu, na jaký styl života je zvyklý apod. Zároveň však přináší výměnný pobyt zcela nová poznání nejen o hostitelské zemi, ale sama o sobě, a nesčetně mnoho nových zkušeností. Pokud vás Lucky zážitky zaujaly a chcete se blíže seznámit s programy YFU, otevřete internetové stránky www.yfu.cz, nebo přímo kontaktujte pražskou kancelář Youth for understanding: email info@yfu.cz, telefonní číslo: 222 211 950.

Nezapomeňte, v YFU jsou lidé pro lidi!
Článek je součástí seriálu YFU.
Ostatní články z tohoto seriálu:

Publikováno: 27.9.2006 v rubrice OstatnĂ­
Diskuze: žádný příspěvek
Autor: Martin Langpaul (Autor)
Náhled pro tisk

Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článkuVložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2019 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona