... aneb časopis studujících
Sony Ericsson K750i – hračka, co potěší i náročné

obrázek z článku

Pozn. šéfredaktora: Autor v článku často srovnává telefon s předchozím modelem K700i. Recenzi na něj si můžete přečíst kliknutím SEM.

Ahoj milej čtenáři :-)
Ještě než se začteš do recenze, rád bych řekl, že tento telefon vlastním, mám ho rád a jsem s ním spokojen... a to i přesto, že to možná o pár řádků níže bude vypadat úplně jinak :-P

Vnější vzhled, design, klávesnice
Tak si toho mazlíka trochu prohlédneme...

obrázek z článku

Barevné provedení a první dojem...
Telefon je k sehnání ve dvou barevných provedeních – „Oxidezed Black" (dalo by se říct, že je to taková základní a nejrozšířenější barva) a „Blasted Silver“ (můj názor je, že teda nic moc). Já jsem zvolil tu hustou černou :-).
Na první pohled se zdá, jako by telefon zapadal do skupiny manažerských modelů (to bude asi tou černou barvou). S velikostí to není zase tak špatný -100 x 46 x 20,5 mm. Do kapsy se vejde a netlačí a pokud jseš holka, v kabelce ho snad najdeš (jestli tam nemáš bordel) :-).

Pohled zepředu...
Nahoře nad displejem má tři malé otvory, pod kterýma se schovává reproduktor sluchátka. Pod „dírkama" nesmí chybět bíle provedenej nápis „Sony Ericsson" (co kdyby majitel zapomněl, kdo že tuhle hračku vyrábí). Přístroji dominuje veliký displej, ze kterého budeš mít velikou radost, ale taky tě po chvíli začne slušně deptat. Proč to? Celá horní polovina telefonu je jeden krásný, hladký a lesklý plast. No a v tom je první háček - nemusíš bejt čuně, ale tuhle velkou plochu upatláš, ani nevíš :-). Každý otisk prstu, ucha a já nevím čeho ještě je okamžitě vidět (takže budeš otírat dost často o kalhoty... nebo i vo něco jinýho :-) ).
Hned pod displejem jsou tři klávesy, jejich horní část je zarovnaná s displejem, takže nikde žádnej nepříjemnej schod. Levé a pravé tlačítko je klasika, kterou má většina Sony Ericssonů. Výjimkou je jen středová klávesa. O té se zmíním později :-).
Další tlačítka, který najdeš na telefonu, jsou už zase jen klasika - klávesa pro „krok zpět", joystick (tentokrát se povedl, dobře se s ním pracuje a je o dost přesnější), známé mazací „céčko" a pak už jen standardní klávesnice s čísílkama a písmenkama :-).
Aby spodek telefonu nevypadal moc suše, výrobce si neodpustil přidat oblíbenej štítek „QuickShare" ... konečně v lepším provedení než u K700i, protože tenhle se snad nebude odlepovat :-).

obrázek z článku

Pohled na boky pozvedne náladu...
Boky jsou zcela překvapivě v matném stříbrném provedení, takže jejich upatlání je hned o něco složitější :-).
Horní bok má vpravo mírně zapuštěný zapínací (ale i vypínací :-) ) tlačítko. Vlevo je vidět „sklíčko" infraportu. Holt žádná zásadní inovace...
Pravej bok už je na tom o poznání lépe. Nahoře je ovládání hlasitosti (změna proti K700i - tam to bylo vlevo). Zhruba ve 3/4 pravého boku je tlačítko pro focení. Víc toho sem nedali :-).
Na spodku je jenom datový konektor. Tentokrát se SE ukázal a vytvořil něco, co jsme tady ještě neměli :-) - konektor je totiž úplně jinej, než bylo doposud zvykem. Funguje jako rozhraní pro nabíječku, datový kabel, sluchátka a já nevím co ještě... (Pozn. šéfredaktora: Sony Ericsson jej nazval Fast Port.)

obrázek z článku

Levý bok má na sobě jen „hudební tlačítko" (nahoře) a slot pro MSD (Memory Stick Duo) karty zakrytovanej trapnou gumovou záslepkou, se kterou je občas zážitek bojovat.
Pravý spodní roh telefonu je pro milovníky závaží na krku - prostě je tam úchyt pro ty, co mají rádi telefon na krku a nebo mají rádi na telefonu šnůrky :-).

obrázek z článku

Zadek jak u foťáku...
Zadní strana telefonu se mi líbí. Úmyslně ji nebudu moc popisovat a odkážu tě na fotky. To, co bych tady zplodil jako popis, by bylo moc dlouhý :-). Jen se zmíním o tom, že když zapomeneš, kdo vyrobil tvůj telefon, odpověď je nejenom vpředu, ale i vzadu... tentokrát i s logem :-).

Displej, menu, ovládání, výdrž
Prohlídka pokračuje, mrkněme na to detailněji...

Displej neurazí...
Když opomenu, že to bude ta neupatlanější část telefonu a zaměřím se na vlastnosti, jsem spokojenej - víc než spokojenej. Velikost je 176 x 220 pixelů (pro technický antitalenty - je to dost veliký :-) ). Displej zvládá zobrazit 262 tisíc barev, takže prohlížení fotek přítelkyně (přítele) bude jistě zážitek :-).

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Animované menu...
Další lahůdka, kde se SE ukázal. Celé menu je animované. Nejdříve jsem slintal, jak mi při vstupu do něj hezky z prostřed displeje vyjíždí matice 12-ti ikon. Teď už se mi to jen líbí :-).
Uspořádání položek v menu není nijak převratně předělaný. Když ho projedu, jako bych četl v knížce (prostě začínám vlevo nahoře, jedu doprava a pak o řádek níž a tak až nakonec :-) ), vypadá asi takhle:
Přístup do WAPu, Internetové služby, Zábava, Fotoaparát, Zprávy, Přehrávač záznamů, Správce souborů, Kontakty, Rádio, Hovory (tohle je změna - původně tam bejvalo připojení), Organizátor a Nastavení.

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Teď si to menu trošku projdeme, ať víš, co na co je :-).
Přístup do WAPu - tohle je asi jasný :-).
Internetové služby - přístup na net Sony Eriscconu, možnost stahování obrázků, videí, …
Zábava - tady hledej SIM Toolkit aplikaci, Hry, VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ (furt samej DJ), Vzdálené ovládání (až budeš mít potřebu, ovládat svůj počítač přes telefon, zkus to tady), Záznam zvuku a nakonec malá prezentace telefonu (odkaz na ukázkové video, které je uloženo v paměti).
Fotoaparát - už podle názvu začínám tušit, na co to asi je :-).
Zprávy - psaní, čtení, mazání, nastavování... prostě vše, co se zprávama souvisí.
Přehrávač záznamů - slušně provedenej přehrávač písniček a videí.
Správce souborů - prohlížeč uložených zvuků, obrázků, videí, JAVA her a aplikací v paměti telefonu nebo na paměťové kartě.
Kontakty - prostě a jednoduše telefonní seznam.
Rádio - kvalitní rádio, který funguje jen s připojenejma sluchátkama... jo, a zcela nově má RDS (takže už konečně vím, co jsem naladil za stanici, protože mi to tam píše (většina rádií RDS používá)).
Hovory - seznam všech přijatých, odchozích nebo zmeškaných hovorů.
Organizátor - tady hledej Budík, Aplikace, Kalendář, Úkoly, Poznámky, Synchronizaci, Časovač (až budeš vařit vajíčka na hniličku), Stopky (to se člověk až diví, co jde občas všechno stopovat), Světlo (nevidíš? posviť si... případně pošli SOS signál), Kalkulačku a Paměť kódů (dobrá věc, pokud si nepamatuješ hesla a PINy ke kreditkám).
Nastavení - kompletní nastavení telefonu.


Jak se s tím vším pracuje...
Ovládání telefonu je dost intuitivní a pokud jseš technoid, nebudeš mít žádnej problém. Pokud nejseš technoid, měl bys na všechno přijít intuitivně :-P (poslední dvě věty se mi vážně povedly)... a to už tuplem, pokud jsi někdy nějakýho Sony Ericssona měl nebo používal.
Všechny funkce telefonu jsou podobně nebo stejně řešeny, jako u předchozích modelů. Tady máš jen navíc hezký animace :-).
Když už tady probírám ovládání, asi bych měl napsat o té jedné klávese navíc... je to ta pod displejem uprostřed.

obrázek z článku

Takže si ji trochu popíšeme...
Po jejím stisknutí se dostaneš do něčeho jako „rychlé menu". Můžeš si ho nastavit, jak chceš a díky tomu se rychle dostaneš k funkcím, které máš nejraději :-). (Zjednodušeně řečeno, nastrkáš si tam to, co nechceš hledat v menu a používáš to dost často.)
Pokud dáš joystick doleva, dostaneš se na „Nové události"... tohle je takové „centrální místo", kde uvidíš všechny zprávy, co sis ještě nepřečetl, zmeškaný hovory, prošvihnutý připomínky a tak. Dokud si tyhle zmeškaný srandy neprohlídneš, budou tě v událostech stále strašit :-) (aspoň nemusíš všechno hledat v menu).
Jinak v „rychlém menu" máš ještě úplně vpravo položku „Záložky". To jsem zatím neprozkoumal, takže se jen domnívám, že je to něco jako "Oblíbené položky" v Internet Exploreru :-).

obrázek z článku

Vydrží ti? Vydrží...
Výrobce říká, že můžeš telefonovat až 9 hodin v kuse, než se vybije baterka... moc tomu nevěřím. Odhadem tak 7 - 8 hodin a jde se na nabíječku :-). V pohotovostním režimu prej vydrží 400 hodin (zhruba 16 a půl dne). Tak tohle už vůbec nežeru :-). Je teda fakt, že kdybych na něj ani nešáhnul, možná by to vydržel. Ale já mám telefon na to, abych s ním občas taky něco dělal :-). Takže při normálním použití (to je asi pro každýho jiný) mi vydrží cca 3 dny a pak ho musím nakrmit. Ale pokud rád utrácíš, jistě by se dala sehnat baterka s větší kapacitou a hned hranice výdrže posuneme jinam :-).
Tak to by bylo k výdrži baterky... teď mrknu na výdrž přístroje jako takového.
Přiznám se, že jediný, co na mě působí jako pevný, jsou boky (asi jsem v sobě právě našel úchylku na boky). Ostatní části telefonu ve mně budí nedůvěru. Největší strach mám o „zadek" (toho telefonu). Přechod mezi krytem baterky a zbytkem telefonu se mi zdá trochu vodfláknutej. A kvůli tomu mi konstrukce lehce povrzává při psaní zpráv. Možná je to jen tím kusem, co mám já a nebo je to nějaká nová funkce :-).
Rozhodně bych teda nedoporučoval tohodle mazlíka házet na zem a šlapat po něm. Fakt to není outdoor :-). Teď už jen čekám, jak se osvědčí v praxi. Buď bude vrzat ještě víc a nebo si ta hromada plastu sedne a bude klid :-).

Adresář, zprávy a organizační funkce
Už nezapomenu na žádný rande ani výročí...

Adresář je zase o krok dál...
Sony Ercsson vyslyšel prosby svejch zákazníků a konečně trošku zapracoval na adresáři. Doposud bylo možno uložit cca 510 čísel, mailovek a tak a bylo zkrámováno. Nyni změna - můžeš si uložit až 500 kontaktů! (Prostě 500 milenek, milenců, kamarádů... je to jen na tobě).

A každej z kontaktů může mít uložený tyhle položky:
Jméno, mobil, telefon domů, telefon do práce, fax, nějaký jiný číslo, mailovku, ID Uživatele (tak to bych rád věděl, co to je, ale mně to píše, že "Momentálně není k dispozici" :-) - asi nějaká funkce pro Instant Messaging), webovou adresu, titul (asi jako jestli je to Ing. nebo RNDr. :-) ), Společnost, Ulice, Město, Okres, PSČ, Země, Poznámku a datum narození (nebo třeba výroči, to už je jedno).

Prostě a jednoduše - dá se tam toho nacpat docela dost, ne? Jen mně vadí, že pořád nejde dát k někomu třeba dvě mobilní čísla a obě mít označený jako mobil. Jedno bude mobil, to jo... ale druhý? No... tak třeba fax :-).
Ke každýmu kontaktu si můžeš nacpat vobrázek a vlastní zvonění... věřím, že jistě najdeš nějaký praktický upotřebení :-).

Na zprávách se snad nic změnit nedá...
Tady nemám, skoro co napsat. Zprávy jsou prostě pořád stejný. Píšou se mi dobře, protože T9 je luxusně vychytaná. Slova, který používám nejčastěji, mi jsou nabízena jako první, takže už je nemusím v nabídce hledat :-).

obrázek z článku

Zorganizuj si život...
Veškerý věci, týkající se organizace času, jsou taky klasika... žádná změna. A já se ani nedivím. Tady se toho vážně moc vymyslet nedá :-).
Budík je buď klasickej a nebo opakovanej. Klasickej je ten, že ho zapneš a on tě v uvedenej čas probudí. Opakovanej je dobrej pro studující či pracující... hezky zapnou, naťukají čas 06:00, zaškrtnou Pondělí až Pátek a pak už hezky každý den vstávají a mažou do Kolbenky :-). Novinkou je jen to, že se dá použít buzení Rádiem. Ale musíš si připojit sluchátka, který dělají anténu. Neboj, zvuk půjde ze zadního repráku, takže tě to snad probere... teda pokud ta stanice nebude mít právě v době tvého buzení nějakej výpadek :-D.
Kalendář, Úkoly a Poznámky jsou stále stejný.

Datové funkce
Připoj se a užij si to...

Telefon ti umožňuje taky připojení na net. O nějakým CSD a nebo HSCSD ani mluvit nebudu, protože kdo to má pořád platit (ale telefon to nabízí). Takže tady máme GPRS a tím jsme skončili. GPRS je class 10 (4+2 timesloty - to ti je stejně na nic, protože GPRS sítě v ČR zvládají jen 5 timeslotů v reálném čase :-)... ale zase můžeš říkat, že máš náhradní timeslot).
Žádný CDMA, WCDMA, EDGE a podobný kulišárny se u tohodle mazlíka nekonají. A o GPRS toho bylo napsáno už tolik, že je zbytečný to opakovat.
Jinak, telefon s počítačem propojíš buď přes Infraport (IrDA - to je pro mě strašná představa, že bych to používal), Bluetooth (BT alias modrý zub) a nebo přes USB kabel, kterej je dodávanej s telefonem.
Když ti půjde jen o připojení na net, použil bych asi BT. Alespoň ti z compu nebude trčet žádnej další drát :-). Ale pokud si chceš stahovat data z paměti telefonu nebo z karty, nebo chceš nahrávat do paměti nějaký písničky, použij raději ten USB kabel. Je to vo poznání rychlejší. Jo a telefon ti to automaticky dobíjí :-).

Zábava
Kdo si hraje, zlobí o něco méně :-)...

Zábavy si s tímhle telefonem jistě užiješ víc než dost. Zvládá totiž i JAVA hry postavený na Mascot 3D :-), takže 3D hry šlapou jako hodinky. Lítání vrtulníkem, stíhačkou, přejíždění lidí, bojovky... co tě napadne :-).
Dál se můžeš zabavit třeba pomocí MP3 přehrávače. Nahraj na kartu telefonu nějaký mlsný songy, připoj sluchátka, vlez do Přehrávače záznamů, vyber "Vše hudební" a jedeeeem! Ještě doporučuju kouknout na ekvalizér a zvolit „Mega Bass". Volume doprava a ať to lítá :-).
Pozn.: Vyšší hlasitost hudby může poškodit sluch (vykládej tohle někomu, kdo je každej tejden na technoparty, že?).
Pokud jseš technickej typ a máš rád seriál „Přátelé", sežeň si nějakou jejich sérii, překonvertuj ji do 3GPP (formát videa pro SE K750i), nahraj do telefonu a cestou do školy nebo worku máš, na co koukat :-).
Pozn.: Je přísně zakázáno sledovat video cestou do školy nebo práce, pokud děláš řidiče! :-)

obrázek z článku obrázek z článku

Fotoaparát a kamera
Focení je radost, Sony je focení :-)...

Tak tohle je huuustej úlet od SE! Konečně se jim povedlo narvat do telefonu „kvalitní" digitální foťák. Teď můžeš fotit s použitím CMOS (říká se, že časem bude i CCD, ale kdo ví... já bych se tím netrápil) chipu, kterej zvládá 2 miliony bodů (2MPix). Optickej zoom teda nečekej, ale je tady 4x digitální.
Fotky je asi zbytečný popisovat, to se musí vidět. Neříkám, že jsou stejně kvalitní jako z nějakýho normálního digitálu, ale i tak jsou excelentní. Jediný, kdy stojí kvalita fotek za prd, je když budeš fotit někde třeba v hospodě, kde mají málo světla. Fotka pak bude mít větší šum. Takže rada do budoucna - telefon na kalby ano, fotit na kalbách ano, ale jen když hospoda rozsvítí :-).
BTW: Abych nezapomněl, foťák má funkci „Auto Focus"! Pro neznalé - jedná se o funkci automatického doostřování. Jistě to znáš z digitálních foťáků. Mrkneš na to, co chceš fotit, namáčkneš spoušť, foťák doostří a pak to zmáčkneš naplno... výsledek bude o mnoho lepší, než když to jen zmáčkneš a foťák musí bojovat s rychlým ostřením :-).

No a ještě si rychle prolítneme video... tady už to není žádná změna. Prostě stále stejný, stále malý, stále nic moc kvalita :-(. Nevím, jak to vnímáš ty, ale podle mého SE na video nějak z vysoka...

Ukázkové fotografie z MobilMania.cz:
Fotka 1, Fotka 2, Fotka 3, Fotka 4, Fotka 5, Fotka 6, Fotka 7


Má tenhle mazlík i nějaký mouchy?
No jasně, že má... každej telefon je má :-).

Tak třeba co vadí mně, jo? Zcela nepochopitelně změnil Sony Ericsson nastavování profilu! Doposud co profil, to nějaké zvonění a nějaký zvuk SMS. U tohodle modelu je ale změna - zvonění a zvuk SMS se nenastavuje pro každý profil zvlášť, ale nastavuje se „centrálně". Jasně... slintám blahem z toho, že můžu mít jako zvuk SMS nějakou hezkou MP3, ale co je mi to platný, když mě ta MP3 bude v noci budit (já totiž i když spím, telefon nevypínám a ještě mám zapnutý zvuky, aby se mi moji kámoši mohli dovolat :-) ).

Prostě a jednoduše - díky úpravě profilů si teď můžeš nastavit jen:
- zvoní to, vibruje to
- zvoní to a nevibruje to
- nezvoní to ale vibruje to
- nezvoní to ani nevibruje to


Stejská se mi po tom, že to zvonilo a SMS byla zticha :-).

Dále mi vadí ty kryty na telefon (ne, nedají se vyměňovat... no, teda dají, ale to ti udělá jen nějakej nadšenec a nevím nevím, co pak záruka... asi vo ni přijdeš), zdá se mi to nějaký na koleně dělaný a vrže to (ale znova říkám, že to může dělat jen můj kousek).

Všechny další věci, co mě vaděj na tom telefonu, jsou čistě jen softwarovou záležitostí (prostě sem tam nějakej problémek v programu, co ovládá a řídí celej telefon, takže něco jako Windows na počítači - taky sem tam stávkují :-P ). Protože je tenhle telefon novinka, tak jsem s tím počítal. Teď, když mám v telefonu prakticky poslední známou verzi FW (firmware), není to tak strašný. Telefon rozhodně nezamrzá, nerestartuje se - šlape jako hodinky!
Než se začne mazlík prodávat ofiko v ČR, jistě zase bude nějakej novější a lepší FW a ty si ho klidně můžeš do telefonu nahrát sám z oficiálních internetovejch stránek SE.

Závěr
Všechno jednou končí...
...a končí i tahle recenze. Asi nebyla přesně podle pravidel, asi je i zbytečně dlouhá ale věřím, že ti pomohla trochu tenhle telefon poznat. (Pozn. šéfredaktora: Ne, zbytečně dlouhý článek není, jenom je utrpení ho bez háčků a čárek opravovat! Musel jsem to všem říct, jen ať to vědí, aby si nemysleli, že tady nic nedělám! Teď by mohla možná i stoupnout moje reputace… ale zpět k článku – sorry. ;-) ) A pokud ses rozhod‘, si ho koupit, neváhej... určitě nebudeš zklamanej.
A úplně na závěr bych znovu rád podotknul, že jsem si SE K750i zamiloval. Kdybych si měl právě teď vybrat nějakej mobilní telefon, šel bych zase do stejnýho mazlíka.
Tak doufám, že mě moje nová láska nedá hnedka kopačky :-D.


Obsah balení:
- telefon Sony Ericsson K750i
- sluchátka i s mikrofonem (proste takový heeeendsfree :-) )
- 64 MB paměťová karta Memory Stick Duo
- redukce na kartu (MSAC-M2 Memory Stick Duo Adaptor)
- USB kabel
- CD se softwarem
- nabíječka
- nějaký papíry (ale ty já nikdy nečtu)


Fotografie k článku byly převzaty ze serveru MobilMania.cz.

Zajímavé odkazy:
Sony Ericsson mania
Fan web o K750i
Recenze fotoaparátu K750i na MobilMania.cz
Recenze K750i na MobilMania.cz



Publikováno: 10.7.2005 v rubrice Mobily - Recenze
Diskuze: 8 příspěvků
Autor: num3r0 (Autor)
Náhled pro tisk



čara DĂ­k (Telefonista)
čara hezkýýýýý (VaĹĄek ROHUSCH)
čara Super (Yoda)
čara ĹĄikula (McLaren)
čara SE K 750i (twiggy)
čaračara Re: SE K 750i (marximus)
čara telefonek (michal)
čara Dik (Bejky)

Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2019 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona