Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Nejprve upozornění na novinky uplynulých dvou týdnů:
Americko-španělský vědecký tým bude v průběhu zimy monitorovat Spojené státy kvůli jevu který vědci považují za jeden pozoruhodných následků globálního oteplování: velké koule ledu padající z oblohy. Nepochopitelný fenomén se nejprve objevil v Španělsku před třemi roky a od té doby byl oznámený v několika jiných zemích, včetně Spojených států. Více >>ZDE>>
Přečtěte si i zajímavý článek o stopách obrů  a dinosaurů, o lidských stopách  vedle stop dinosaurů... Přesto, že několik důvěryhodných vědců potvrdilo pravost nálezů, evolucionisté vydávají lidské stopy za rytiny indiánů, stopy zraněného delfína, nebo přímo za podvrh. Více se dozvíte >>ZDE>>
Aktualizována byla i Agrimonrixova sekce Megality, kam přibyla stránka Kamenné řady Ledce.
Vzhledem k tomu že tento týden končí rok 2003, který byl naplněn zmatky, válkami a pohromami nebývalého rozsahu a vzhledem k tomu že ani ten příští rok nebude příliš lepší (pro tento předpoklad chybí jakýkoliv rozumný důvod) mám pro vás radu na Silvestra. Nebilancujte nedávejte si předsevzetí, a zachovejte si zbytky zdravého rozumu, pokud to v tomhle divnosvětě lze:-)
Možná že by vás zajímalo jak vidím rok příští. Nebudu zabíhat do detailů. Vzhledem k tomu že středeční horoskop pro tento týden se pouze minimálně liší od toho co dostává do vínku Nový rok, bude i pro vás snadné si odvodit jak vidím rok příští z pohledu astrologa.
A ještě připomínám zajímavý fenomén který nás čeká příští jaro jsou to komety které někteří obzvlášť ponuře zaměření věštci považují za komety z Nostradamových proroctví:-)

"...prvni Eukleiduv axiom říká, že v geometrickém prostoru vždycky zbudou jen dva tučňáci."

Michal Ajvaz, Druhé město
Prostě tak:-)) - náhodná ukázka pro tento týden od mojí maličkosti.


Převzato: www.lidovky.cz

ŽENEVA 19. prosince 2003 12:05
Rok 2003 bude zaznamenán jako třetí nejteplejší za posledních 150 let. Od roku 1976 teplota na Zemi rychle stoupá. Devadesátá léta byla na severní polokouli nejteplejším obdobím za posledních 1000 let.

Podle Světové meteorologické organizace (WMO) při OSN je prozatím průměrná teplota letošního roku o 0,45 stupně Celsia vyšší, než je dlouhodobý průměr. Ten byl vypočítán z teplotních údajů z let 1961 až 1990.

"Oteplování bude nadále pokračovat," uvedl pro list The Financial Times Michel Jarraud z WMO s tím, že teploty porostou v budoucnosti rychleji než doposud.

Vůbec nejteplejším rokem v historii měření byl podle údajů WMO rok 1998. Průměrná teplota tehdy převýšila dlouhodobý normál o 0,55 stupňů Celsia. Průměrná teplota na Zemi začala rychle narůstat od roku 1976. Přesněji: rostla třikrát rychleji než v předcházejících sto letech. Od roku 1876 do roku 1976 přitom průměrná teplota stoupla o 0,6 stupně Celsia.

"Devadesátá léta byla pro severní polokouli nejteplejším obdobím za posledních 1000 let," uvádí WMO.
A jak vlastně počasí v letošním roce dosud vypadalo? Evropa zažila dlouhé, spalující léto, kdy teploty dosahovaly 40 stupňů Celsia. Kvůli horku zemřelo přes 21 tisíc lidí - nejvíce ve Francii - a propukla řada lesních požárů v několika zemích. Urychlilo se také tání alpských ledovců.

Jeden a půl tisíce obětí si horka vyžádala v Indii a Pákistánu, kde teploty v květnu a červnu vystoupaly až na 50 stupňů Celsia. Rekordně vysoké teploty zažili v létě také obyvatelé Kanady, Spojených států, Číny a částí Ruska. Období sucha znovu postihlo Austrálii, části Spojených států a východ a jih Afriky.

Také zima na přelomu let 2002 2003 byla ve znamení extrémů. V severovýchodním Rusku teploty klesaly až na -45 stupňů Celsia, v Peru si zima, kdy se teplota pohybovala kolem -20 stupňů, vyžádala 200 lidských životů. Ve Spojených státech zaznamenali rekordní sněhovou nadílku.

V letošním roce svět sužovalo také více atlantických hurikánů, tajfunů a tropických bouří než jindy. Průměrně jich ročně vznikne devět až deset. Letos jich však v Atlantiku řádilo již šestnáct.

Odborníci se domnívají, že globální oteplování povede ke stále větším extrémům počasí.

ap, klt
 
Převzato: www.ekolist.cz

Sunspot: Slanost oceánů odráží globální oteplování

23. prosince 2003 11:19


PRAHA/BALTIMORE (EcoMonitor) - Globální oteplení se již projevuje změnou četnosti dešťových i sněhových srážek a změnou oceánských proudů, které ovlivňují klimatický systém, tvrdí vědci monitorující slanost mořské vody.
Podle oceánografky Ruth Curryové vykazuje mořská voda ve svrchních vrstvách tropických oceánů významný nárůst slanosti v posledních 50 letech, zatímco vody v oblasti Arktidy mají výrazně menší slanost. Tyto změn v salinitě se zrychlují od počátku devadesátých let. Podle Curryové jde o jasné znaky stále vyššího vypařování a dešťových srážek způsobených oteplením a o příznaky rozpouštění polárních ledovců. "To má souvislost s globálním oteplováním, buď přirozeným nebo způsobeným lidskou činností, ale nejpravděpodobněji kombinací obou faktorů." Změny ve slanosti mořské vody odpovídají vyššímu vypařování v teplejších tropických regionech a díky tomu jsou povrchové vrstvy moře slanější. Nárůst odpařování vody vede k častějším srážkám jak dešťovým tak sněhovým, což spolu s táním polárních ledovců, způsobuje, že voda v okolí pólů je sladší.

Ruth Curryová z Woods Hole Oceanographic Institution v Massachusetts publikovala zprávu spolu s dalšími dvěma kolegy z Velké Británie a Ruska v časopise Nature. Jejich výzkum vychází ze záznamů o salinitě v Atlantickém oceáně mezi Islandem na severu a nejižnějším cípu Jižní Ameriky. Podle Curryové by tyto výzkumy mohly bát velmi důležité, protože změny v četnosti srážek, takzvaný hydrologický cyklus, může jasně prokázat že ke změnám klimatu v rámci globálního oteplení skutečně dochází.

Wallace Broecker z Columbia University v New Yorku značil zprávu za "extrémně zajímavou". Podle něj není důvod nevěřit naměřeným datům. "Jenže otázkou je, zda tento jev není cyklicky, zda se změny brzy neobrátí a slanost se vrátí do normálu". Podle Broeckera je bez dlouhodobých pozorování těžko vyvodit nějaký závěr, například zda se tento jev neobjevuje periodicky a co jej způsobuje.

Podle článku Roberta Cooka The Sunspot 18. 12. 2003.

Hugo Charvát
K následujícímu článku malinkou poznámku k Marsu bylo dosud vysláno 36 misí ze kterých 20 ztroskotalo. Není to příliš povzbudivá statistika, že? A rozhodně svádí ke všelijakým dohadům... Rozhodně jsem velice zvědav jak dopadnou další dvě mise Spirit a Opportunity, které k Marsu směřují.
DARMSTADT (Německo) -10:56 - 25.12.2003  Americká družice Mars Odyssey nezjistila, zda modul Beagle-2, který je součástí evropské sondy Mars Express, přistál na Marsu. Vědecký šéf Evropské vesmírné agentury (ESA) David Southwood v Darmstadtu oznámil, že družice nezachytila žádný signál, kterým by se sonda z rudé planety ohlásila.
Mars Express, od něhož se Beagle-2 oddělil, však okolo Marsu obíhá. Když se v noci na dnešek dostal na oběžnou dráhu, hovořili vědci o prvním úspěchu.

Odborník z evropské agentury Walter Flury soudí, že je několik důvodů, proč se kontakt s Beagle-2 neuskutečnil. "Možná nebyl dost silný. Přistávací jednotka letěla šest dnů za pomoci baterií a ty musí být opět dobity z buněk solárního zařízení."

Kromě toho prý nelze vyloučit, že Mars Odyssey, která patří americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír(NASA), neletěla po správné dráze nad místem přistání. Flury přesto považuje misi ESA k rudé planetě za úspěch.

Jiní odborníci připouštějí, že se nemusela správným způsobem vysunout vysílací anténa modulu. Navíc se Beagle-2 mohl při přistávání poškodit.

Vědci z evropské agentury jsou stále přesvědčeni, že kontakt bude ještě navázán. "To není konec," řekl Soutwood.

"Je to trochu zklamání, ale není to konec světa. Nečiňte závěr, že jsme loď (modul) ztratili," řekl novinářům v Londýně vědecký šéf mise ESA k Marsu Colin Pillinger.

Příští možnost kontaktu mezi modulem a Mars Odyssey bude podle profesora Pillingera dnes mezi 22:00 a 24:00 GMT (23:00- 01:00 SEČ) a další v pátek.

Mars Express má za úkol zachycovat signály, které jí pošle modul z povrchu Marsu. Ty se pak budou posílat do střediska v Darmstadtu a odtud do vědecké stanice v Británii, kde budou data vyhodnocována. První fotografie dodané modulem Beagle-2 očekává Evropská kosmická agentura (ESA) na konci letošního a začátku příštího roku. Mise se zabývá otázkou, zda na Marsu může být život.

Kromě evropské sondy k rudé planetě směřují američtí pojízdní roboti Spirit a Opportunity, které mají na planetě přistát 3. a 24. ledna. Na oběžné dráze kolem Marsu krouží ještě americké sondy Mars Global Surveyor a Mars Odyssey. Mise porouchané japonské sondy Nozomi skončila 9. prosince neúspěchem.

Autor: ČTK

 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 31.12.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
  • Slunce

    stojí ve znamení Kozoroha. V tomto znamení Slunce představuje srdce Kozoroh led. Srdce je tedy v tomto postavení poněkud zmrzlé a v lidech převládá rezervovanost v citech. Celý týden ale bude Slunce poškozeno, lidi bude ovládat dvojakost, podezřívavost a egoismus.
    Do čtvrtka bude působit konjunkce Slunce s Merkurem. Pomáhá prosazení inteligence.
    Kvadratura Slunce s Marsem působící celý týden nás svádí k plýtvání energií, lidé velmi často riskují a ohrožují svou činností vlastní život. Lidé jsou při tomto aspektu přehnaně vzteklí a lze očekávat i ústrky od přírody.
    Celý týden situaci zhoršuje i opozice Slunce se Saturnem. Přináší rozpor mezi vůlí, touhou a realizací. Dává protichůdné touhy, potlačování vnitřních rozporů způsobuje neurotické zdravotní problémy. Aspekt často vyvolává situační zvraty.

     

  • Lilith
    - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem.
  • Merkur
    Retrográdní Merkur stojí ve znamení Střelce. V tomto znamení planeta umožňuje napřít naši inteligenci k jedinému cíli, soustředit se jedním směrem. Přeje tvůrčímu psaní a studiu jazyků. Zvyšuje i naši toleranci a přístupnost různým filosofickým proudům. Díky retrográdnosti ale spíš čekejte zhodnocení svých intelektuálních snah později. Tento týden vám nejspíš budou připadat k ničemu.
    Konjunkce Merkuru s Plutem umožňuje pátrání a zkoumání skrytých věcí a osvětlování podvědomí. Lidé mají při tomto aspektu tendence posuzovat své okolí ze sexuálního hlediska.
    Do čtvrtka působící sextil Merkuru s Uranem poněkud škodí soustředění. Na druhou stranu ale tento aspekt přeje nezávislému, rychlému myšlení, umožňuje přesvědčovat druhé a tak přeje médiím, reklamě a tak si dávejte pozor co si necháváte nabulíkovat:-) Aspekt přeje i zkoumání kosmu.
  • Venuše
    stojí ve znamení Vodnáře. V tomto znamení planeta přeje nezávislosti v lásce, něžným přátelstvím, nezvyklým vztahům. Odbourává konvence v lásce a vztahům vzniklým pod jejím působení nezaručuje věrnost, neb pro lidi je důležitější okamžitě "vytěžit" vztah. Planeta přeje smlouvám z oblasti reklamy, filmové tvorby, vynálezů.
    Konjunkce Venuše s Neptunem může způsobovat že lidé vnímají lásku jako nějaký sen, ale protože realita je občas zkrátka realita může aspekt způsobovat zklamání.
  • Mars
    stojí ve znamení Skopce. Mars stojící v domicilu přeje činnostem všeho druhu, dodává fyzickou energii (nevím jak vy ale já bych ji velmi potřeboval), dává sílu a odvahu k okamžitému uskutečňování plánů. Až do čtvrtka bude výrazně poškozen. Hrozí nebezpečí plýtvání energií, jejím nerozumným využíváním.
    Kvadratura Marsu se Saturnem přináší chlad, krutost, násilí, tendence k měnění zavedeného pořádku. Je to aspekt značně asociální, lze očekávat vzestup teroristických akcí a může způsobovat i nepřízeň přírody.
    V pátek začne působit sextil Marsu s Neptunem. Aspekt přeje prosazování a bojů za ideál a posiluje citový život. Umožňuje napřít energii do psychické oblasti. Je příznivý pro urovnávání partnerských a rodinných konfliktů.
  • Jupiter
    stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
    Kvadratura Jupiteru s Plutem je značně nešťastný aspekt. Symbolizuje podvod, krizi, poškození spravedlnosti, systému, či lidských práv.
  • Saturn
    je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
  • Uran
    stojí do úterního poledne ve znamení Vodnáře. Planeta je v tomto znamení dobře u místěna. Přeje důležitým a prospěšným změnám. Umožňuje boj za morální cíle a za osvobození.
    Od úterního odpoledne již bude ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
  • Neptun
    stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
  • Pluto
    stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude dominovat Mars a Saturn, síla ostatních planet je vyrovnaná. Stejně jako minulý týden ani tento nám hvězdy příliš přát nebudou.

Mějte se hezky...

 
Hade, 28.12.2003