V kulturním domě bude koncertovat minimalistický kytarista Oldřich Janota
(dam, Kopřivnické noviny č. 6, 10.2. 2000 )

K o p ř i v n i c e (dam) - Středeční večer šestnáctého února bude hudební sál kopřivnického kulturního domu patřit dalšímu koncertu netradiční hudby. Po lednovém vystoupení Borise Urbánka a Jiřího Dohnala dramaturgové do Kopřivnice pozvali pražského kytaristu Oldřicha Janotu.

Padesátiletý umělec píše a zpívá své písně už bezmála tři desetiletí. Mezi jeho největší ’hity’ patří Hotel Savoy, Královna včel, Bitva na Tursku či milostná balada Jsi můj druhý břeh.

Janotova hudba vychází z podobných postupů jako třeba Leonard Cohen nebo Brian Eno. Vzhledem ke svým uměleckým kvalitám měl šanci stát se velkou hvězdou tohoto žánru bohužel sedmdesátá a osmdesátá léta v Československu však alternativní hudbě nepřála. Po revoluci kytarista nahrál tři alba, ty ale podle pamětníků nemohou nahradit chybějící kvalitní nahrávky z osmdesátých let, kdy byl Oldřich Janota na vrcholu svých tvůrčích sil.

Dřív Janota vyhledával pro své koncerty atraktivní prostředí středověkých hradů a klášterů. Stále častěji hraje v běžných koncertních sálech a hudebních klubech. Janotova minimalistická hudba vychází z dlouhých let hledání ideální formy. Umělcova kytarová hra zní stále víc průzračněji a zpěv, který podle vlastních slov považuje Janota spíše za svého nepřítele, časem nabyl jistoty. „Janotovy koncerty jsou magické proudy tónů a slov začínající kdesi v minulosti a končící v budoucnosti, kterou ještě neznáme,“ napsal v recenzi pro časopis Rollingstone Saša Neuman.


 

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz