19.11.2000

Byl pro vás minulý týden stejně podivně rozervanej a zbytečnej jako pro mě? V tom případě jste moji lidé:-))) Jinak jistě jste zaregistrovali moje astrologické upozornění ohledně termínu voleb a nepřízní osudu a přírody. Myslím si, že předpověď nevyzněla mimo. Účast ve volbách byla skutečně mnohem nižší než slibovaly statistické odhady a ve většině volebních obvodů si můžeme vybrat mezi ODS a komunisty...ó jaké štěstí.
Ostatně prezidentské volby v USA nejsou také příliš povedené a zvrhávají se v čím dál větší šaškárnu.
Týden byl poznamenaný i neštěstím v rakouském Kaprunu. Tragedie je to skutečně nebývalá a otřesná.
Ovšem největší bomba opět přišla z jaderné elektrárny Temelín. Jakékoliv požár v tunelu by nebyl nic proti tomu co může nastat pokud temelínský šrot bude pokračovat ve fungování setrvalým trendem.V sobotu ve 3 hod ráno řídící systém samočinně odstavil reaktor, neb dle mluvčího elektrárny vyhodnotil situaci jako havarijní. S úsměvem pak vysvětlil, že událost zavinila patrně chyba v zabezpečovacím systému a že se rozhodně nejedná o ohrožení bezpečnosti elektrárny. Oficiální zpráva mluví o chybě softwaru. Jinými slovy, nikdo nemůže vědět kolik chyb ještě software obsahuje a absolutně nikdo nemůže vědět co se v řídícím systému děje. Nějak nemám slov, skutečně...to snad už opravdu není možné...Ale mluvčí má svým zůsobe pravdu, že? Podstatně horší bude opačná varianta. To znamená, že až třeba příště bude reaktor a štěpná reakce mimo kontrolu, nikdo nic nezjistí protože systém vyhodnotí situaci jako normální. Skutečně pohoda....Což mi připomíná, stejná situace je popsaná v knize autorů Scortii a Robinsona - Prometheus v plamenech. I zde software jaksi nespolupracuje s fyzickým zařízením reaktoru.

Ale nebudu končit pochmurně, tuto fotku jsem ulovil u Labe. Řekněte, není letošní podzim náááádherně barevnej?:-)))) Tak si ho ještě zkuste užít...


Co říct k následujícímu článku? No přece nic, protože žijeme v podmínkách civilizace kterou jsme si vymysleli sami, všem to jistě vyhovuje, nikdo nás přece nenutí zapojovat se do nekonečného koloběhu monotónních dnů bez konce a začátků, prostě " skvělý velký bílý svět"....Nebo ne?

   LONDÝN 15. listopadu (ČN - Dana Kovaľová) - Ranní hádka s manželkou, pak cesta do práce přecpanými silnicemi, na pracovní poradu doběhnete pozdě a nepřipravení, a do toho se ozve pětkrát váš pager, aby vás informoval o nových schůzkách... Pokud vám tenhle scénář něco připomíná, patříte k miliónům lidí, jimž stres spojený s prací prorůstá do všech částí života. A to už není žádná legrace.
    Problém stresu je tak vážný, že Spojené státy v dubnu vyhlásily "protistresový týden" a ve Velké Británii byl dnem věnovaným boji proti stresu 1. listopad. Odborníci se shodují, že nebezpečné úrovni stresu propadají i ti nejúspěšnější lidé a jde jen o pověru, že lidé, které tento problém trápí, jsou slabí či nevýkonní.
    Naopak. Právě u silných, spolehlivých a pilných osob s hlubokým smyslem pro zodpovědnost je pravděpodobnější, že propadnou stresu. A čím víc se život soustřeďuje kolem našich hektických pracovních životů, tím těžší je najít radu, kudy z toho ven.
   Namísto spoléhání na matoucí rady typu "zhluboka se nadechněte" (což tedy není špatný nápad) a na vliv pozitivního myšlení (které je naprosto k ničemu, když jdou věci doopravdy do háje), by se člověk měl naučit několika pomůckám, které dokáží nevyhnutelný stres moderního života aspoň trochu zmírnit. Tady jsou některé z nich:
   Plánování: Když je užitečné při práci, proč by nepomohlo v celém životě. Když začne být váš denní program nebezpečně nabitý, rozplánujte si ho do nejmenších podrobností, včetně přestávek na krátké uvolnění, dřívějšího odchodu na kutě a vynechání věcí, které mohou počkat - například velké prádlo nebo posekání zahrady.
    Komunikace: To, že o své práci málo mluvíte, může být jednou z příčin stresu. Naučte se nejen hovořit o všem, ale také naslouchat tomu, co říkají ostatní. Soustřeďte se na obsah jejich sdělení a ne na možné citové reakce, které ve vás vyvolává.
    Ventilace: Občas musejí negativní pocity prostě ven. Chyba ale je svěřovat se komukoli, kdo je ochoten poslouchat - zvlášť pokud si ke svěřování vyberete spolupracovníka. Lepší je všechno negativní sepsat na papír a pak ho roztrhat nebo se vypovídat někomu, kdo nemá s vaším podnikem a zaměstnavatelem vůbec nic společného.   Pochopení: Snažte se všechno převést do psychologických pojmů. Jakmile pochopíte podstatu svého stresu, bude pro vás snadnější ho zvládnout. "Nejhorší je ten pocit, že člověk nemá nad stresem kontrolu," říká doktor Paul J.Rosch, prezient Amerického ústavu pro výzkum stresu. "Takže pokud můžete něco udělat, udělejte to. Je to lepší, než si stěžovat, strachovat se nebo trápit."
   Tolik tedy dobré rady. A jak poznat známky stresu? Podle Amerického ústavu pro výzkum stresu k těm nejčastějším patří:
   . Nevysvětlitelné nebo časté "alergické" reakce
   . Problémy s dýcháním, časté vzdychání
   . Časté chození na malou
   . Snížení sexuálního apetitu i výkonnosti
   . Nespavost, noční můry, zneklidňující sny
   . Problematické vstřebávání nových informací
   . Nervózní zlozvyky, vrtění se, poklepávání nohou
   . Lži nebo výmluvy, které mají zakrýt špatnou práci
   . Rychlá či nezřetelná řeč
   . Problémy v komunikaci
   xrj


Osoba faraona Tutanchamona stále nepřestává lidi vzrušovat, i když z hlediska egyptkých dějin se jedná o jaksi dosti nevýznamného panovníka a mluvit o největší egyptské záhadě je už vůbec mimo, nicméně je snaha vědců chválychodná...

   vis MONITOR)
   KÁHIRA 15. listopadu (ČTK/The Independent) - Egyptští a japonští odborníci chtějí použít analýzu DNA, aby konečně vyřešili jednu z největších záhad starověkého Egypta - kdo doopravdy byl Tutanchamón. Přestože nádherný obsah jeho hrobky, včetně zlaté posmrtné masky, z něj učinil jednoho z nejznámějších egyptských faraónů, o jeho narození, ani o brzké smrti, není známo téměř nic, napsal britský list The Independent.
   První testy provedou japonští vědci z tokijské univerzity Waseda příští měsíc. Po více než 30 letech půjde o první vyšetření mumie, která od roku 1969, kdy byla naposledy zrentgenována, odpočívá nerušeně ve své hrobce v Údolí králů nedaleko Luxoru. Hrobku Tutanchamóna objevil britský archeolog Howard Carter v roce 1922. Poblíž sarkofágu bylo nalezeno na 4500 cenných předmětů.
   Vědci z Japonska ve spolupráci s egyptskými úřady a vědci z káhirské univerzity provedou podobné testování také na mumii faraóna Amenhotepa III., která se nalézá v egyptském muzeu. Cílem je zjistit Tutanchamónův původ - Amenhotep III. je otcem Achnatona, kterého Tutanchamón vystřídal na trůně, když mu bylo asi devět nebo deset let. Přesné vztahy mezi Achnatonem, Amenhotepem a Tutanchamónem jsou však stále předmětem vášnivých diskusí.
   Podle Gaballaha Ali Gaballaha z egyptské rady pro starožitné památky je Achnaton, který si vzal za manželku královnu Nefertiti, zobrazován vždy jen s dcerami, což znamená, že Tutanchamón by mohl být synem jiné ženy nebo jeho bratrem.   ``Od té doby, co Howard Carter v roce 1922 otevřel Tutanchamónovu hrobku, panují spory o jeho rodové linii,`` říká Gaballah. ``Chceme vědět jednou provždy, zda existuje pokrevní příbuzenství mezi Amenhotepem III. a Tutanchamónem, a doufáme, že testy DNA poskytnou konečnou odpověď. Pokud se to podaří, otevře to všechny možnosti pro určení rodových vztahů ve starověkém Egyptě.``
   Testy DNA na mumiích jsou ovšem teprve v počátcích. Egyptský specialista na mumie Nasry Iskander tvrdí, že rozsáhlé testování pozůstatků dávných lidí a zvířat je úspěšné pouze zčásti, a to dokonce i u mumií zachovaných mnohem lépe, než je Tutanchamónova. Když totiž Howard Carter mumii našel, byla uložena ve vnitřním sarkofágu s pryskyřicí, který Carter musel spálit, aby se k ní dostal, a zanechal ji tak ve ``velmi špatném stavu,`` vysvětluje Iskander.
   ``Budeme se muset pokusit otestovat malé části dochovaného masa nebo kostí nebo snad kousek jednoho ze zubů. Vůbec není jisté, zda to bude fungovat,`` uvažuje Iskander. Pokud bude testování úspěšné, mohla by DNA zodpovědět nejen narození Tutanchamóna, ale i jeho záhadnou smrt. ``Je zde mnoho nezodpovězených otázek. Bylo mu pouhých 19, když zemřel, a každý chce vědět, jak zemřel tak mladý a přitom měl kolem sebe takové množství pokladů.``
   Spekulace o jeho smrti se opět vynořily poté, co nizozemští vědci nedávno po prostudování jeho oděvu došli k závěru, že trpěl chorobou, která způsobila ukládání tuku na bocích a na stehnech faraóna. Většina egyptologů však považuje za příčinu jeho smrti spíše boj o moc, než problémy s váhou. Testy DNA by tak konečně mohly skoncovat s dohady o Tutanchamónovi a poskytnout v této věci skutečně vědeckou odpověď, dodal Iskander.
   jvr mik


Teorie o které se v článku mluví není zdaleka tak nová, jak by se mohlo zdát, byla publikovaná pány R. Bauvalem a G. Hancockem, leč vzhledem k tomu že zmiňovaní pánové nejsou egyptology prvenství pro ně patrně neplatí. Se základy historie jak se jejich teorie rodila se můžete seznámit na stránce Tajemství Sfingy a E. Cayce Komplexní popis jejich úvah pak najdete v knize Na prstech bohů.

   LONDÝN 16. listopadu (ČTK) - Nová teorie, která tvrdí, že staří Egypťané vycházeli při stavbách pyramid ze svých astronomických poznatků, pravděpodobně umožňuje stanovit s přesností na několik roků dobu, kdy byly budovány. Britský časopis Nature v nejnovějším čísle napsal, že podle egyptoložky Kate Spenceové, autorky této teorie, staří Egypťané začali stavět Cheopsovu (Chufewovu) pyramidu v roce 2467 před naším letopočtem, plus minus pět let. Dosud se při datování vzniku velkých pyramid připouštěla nepřesnost přibližně 100 let.
   Dvě hvězdy - Mizar v souhvězdí Velké medvědice a Kochab v souhvězdí Malé medvědice - leží na přímce která je kolmá k linii horizontu. V posledních tisíciletích tato přímka ukazoval pouze jednou na sever, a to v roce 2467 před naším letopočtem. Spenceová z univerzity v britské Cambridgi má za to, že na základě této konstelace hvězd staří Egypťaně stanovovali orientaci pyramid na sever a že právě v roce 2467 se pravděpodobně začalo se stavbou Cheopsovy pyramidy, protože je ze všech pyramid na sever orientována nejpřesněji.
   Spenceová zjistila, že všechny ostatní pyramidy mají vůči tomuto ideálnímu směru větší odchylku, která je o to větší, čím dříve nebo déle vzhledem roku 2467 byly postaveny. Všechny pyramidy, které jsou starší než Cheopsova, vykazují chybu z hlediska směru na západ a novější chybu z hlediska směru na východ. Tyto odchylky vznikly kvůli tomu, že zemská osa neukazuje stále k jednomu místu na nebi, ale za 26.000 let opisuje kružnici.
   boh mik xrj


12.11.2000

Minulý týden jsem sliboval že: "Slunce Bohužel tento týden příliš temnoty neprosvítí, protože je celý týden poškozeno kvadraturou s Uranem. Lze očekávat vynoření temnějších a archaických stránek našich osobností. Je to postavení ve kterém přináší bojovnost a krutost.Možná se můžeme dočkat i nepřízně ze strany přírody.Za zmínku také stojí, že tradičně jsou Štíru přiřazovány arabské země a arabové. Lze tedy očekávat další eskalaci násilí v blízkovýchodní krizi."
Skutečně týden byl značně rušný. Nejenže se spor mezi Židy a Araby v Palestině se dál vyhrocuje (nicméně na takouvou předpověď nemusí být člověk astrolog), ale zajímavé jsou i ostatní pohromy minulého týdne. Anglie je decimována dešti, které v historii sledování počasí na ostrovech nemají obdoby. Povodně pustoší království a ohrožují desetisíce lidí.
Rozmary počasí postihly i Eldar, neb pondělní bouřka (bouřka v listopadu a mrkev v zimě..hmm...hmm...hmm) zpřetrhala elektrické vedení kdesi u Poděbrad a server zůstal bez proudu. Vzhledem k tomu, že patří k oněm technickým vynálezům na které se vztahuje poučka, "pokud to zapojíte do zásuvky, bude to fungovat mnohem lépe", mohli jste zjistit jeho nedostupnost, naštěstí krátkou.
Další pozoruhodností bylo zemětřesení na Chebsku o síle 3,4 stupně Richterovy stupnice.
Pohroma poněkud jiného typu postihla USA, kde stále ještě nebyl vyhlášen vítěz prezidentských voleb. Musím říct, že celou komedii sleduju s lehkým pobavením a říkám si že je vlastně ohromné, že mají i jinde pěkný bordel. V každém případě lehce skandální průběh amerických voleb staví demokratičnost volby prezidenta USA do poněkud divného světla.
Ovšem největší perlou je hodnocení Česka Evropskou komisí, která naší zem poslala kamsi do zadních lavic, a následné reakce našich kormidelníků.
"Bronzový stupínek", který komise přidělila Česke republice z hlediska plnění ekonomických kriterií, zpochybnil premier Miloš Zeman. Dokáže si prý představit jisté časové zpoždění mezi vnímaním ekonomické dynamiky a mezi realným stavem...
Mimochodem dokážete si představit co se za tímto vyjádřením skrývá? Já ne...
Václav Klaus řekl, že "spousta hodnocení ze strany komise je mimořádně necitlivých, velmi subjektivních". Čeští představitelé budou podle něj muset evropským partnerům vysvětlit, "že to ve skutečnosti vypadá jinak".
Líbí se mi, že nejarogantnější marťan ze všech co jich tahle planeta nosí, mluví o necitlivosti. A samozřejmě není nic snažšího než vysvětlit že neskutečný bordel který u nás panuje je vlastně tím nejlepším co můžeme světu dát.Fakt dobrý....
Nicméně já osobně strávil týden hezky a to proto, že mimořádně přál tučňákům:-)))))).


Následující článek jaksi doplňuje moje povídání o keltských lokalitách okolo Zlatého koně:

Koněpruské jeskyně patří k významným turistickým objektům berounského okresu. Jeskyně byly známy již ve středověku. Pověsti o Kotýzské bábě, Zlatých vlasech a železné ruce, Zlaté studánce a čarodějnici Mikudě mají původ právě v této době. V 15. století v jejich prostorách pracovala penězokazecká dílna. Také tato nekalá činnost se odrazila v pověsti o pasáčkovi, který objevil jeskyni loupežníka s penězi.
Nejstarší pojednání o jeskyních na Zlatém koni pochází z pera pražského profesora L. A. Dlaska z roku 1822. Do poloviny 19. století těžba vápence pro stavební účely měla lokální význam. Teprve v roce 1866 zde byl založen větší lom na vápenec, z něhož byl v roce 1868 vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Pro Koněpruské jeskyně je památný rok 1950. Na podzim tohoto roku narazili dělníci po odstřelu skály na chodbu rozsáhlejší, než byly chodby zde až dosud objevené. Po vyklizení chodby od hlíny se dostali do volných prostor ve vnitřku kopce. Tak byla objevena tzv. Stará chodba s Letošníkovou propastí hlubokou 27 m, která má název po asistentu Geografického ústavu UK dr. V. Letošníko vi. Ještě v roce 1950 pronikli členové krasové sekce Přírodovědeckého klubu v Praze do prostorů Nové jeskyně s dómy U strážce, Petrovým, Pustým a Hlavním dómem. V Hlavním dómu byly nalezeny zvířecí i lidské kosti, pozůstatky pravěkých lidí, jejichž stáří bylo odhadnuto na 70 000 let. Další objevená prostora byla nazvána Medvědí jeskyní. Nejzajímavějším objevem byla jeskyně, ve které pracovala ve středověku penězokazecká dílna. Dostala název Mincovna. Další objevy jeskyň pokračovaly postupně. Objevena byla Březinova síň, Zářijová jeskyně s krásnou skupinou krápníků, tzv. Varhany, Vánoční síň aj. Celkem byla objevena soustava krasových jeskyň s třemi patry. Zároveň byly prováděny práce, které jeskyně zpřístupnily veřejnosti. Dne 2. 8. 1959 byla část jeskynního systému zpřístupněna pro veřejnost.
Miloš Garkisch


V dalším článku zjistíte, že jsme vlastně všichni příbuzní...., no dost děsná představa:-))))

   WASHINGTON 10. listopadu (ČTK) - Více než 95 procent Evropanů má společné předky - pouhou desítku lidí, kteří na starý kontinent přišli před desítkami tisíc let. Vyplývá to z mezinárodní studie, jejíž výsledky dnes zveřejnil časopis Science. Někteří z těchto předků do Evropy přišli bezpochyby z Blízkého východu, a to v několika migračních vlnách v období paleolitu (dvěma milióny až 13.000 let před naším letopočtem).
   Další následovali zřejmě v období 7000-3000 před naším letopočtem. Vědci k těmto závěrům dospěli po srovnání genetických informací z chromozomů Y pocházejících z 1007 lidí jak z Evropy, tak z Blízkého východu, vysvětlila hlavní autorka studie Ornella Seminová z university v italské Pavii.
   Na rozdíl od ostatních chromozomů X a Y si během tvorby spermatu a vajíček vzájemně prvky nevyměňují, což znamená, že si je v čisté původní podobě předávají jedna generace druhé. Díky nim je také možné vystopovat genealogický strom.
   Mezinárodní tým badatelů se zaměřil na 22 znaků a výsledkem bylo zjištění, že téměř všechny členy zkoumané skupiny lze rozdělit do deseti různých kategorií.
   hit pz xkm


Patříte stejně jako já k lidem, pro které je ranní resuscitace šálkem smrťáku životní nutností?

   LONDÝN 7. listopadu (ČN - Dana Kovaĺová) - Káva dobře voní, dobře chutná a pomáhá nám dobře se cítit. Ale dělá nám opravdu dobře? Poslední studie zdravotních dopadů kávy dávají víc otázek než odpovědí. Některé tvrdí, že káva nás může chránit před tak rozdílnými věcmi, jako jsou žlučové kameny, senná rýma či Parkinsonova nemoc, zatímco jiné předpokládají, že zvyšuje riziko artritidy a neplodnosti.
   Káva nám dodává energii, jakkoli logika napovídá, že černé kafe je bez kalorií, a tudíž zvýšení energetické hladiny organismu je subjektivní pocit. To, co člověka doopravdy "nakopne", je kofein, silný stimulátor nervového systému, který zrychlí puls i dýchání a krátkodobě zvýší krevní tlak.
   Hlavním biologickým účinkem kofeinu je skutečnost, že zvýší úroveň noradrenalinu, chemické látky přítomné v mozku, která zvyšuje pozornost. "Kofein je návykový a splňuje všechna kritéria drogy včetně abstinenčních příznaků během dvanácti hodin, mezi než patří i opravdu nepříjemné bolesti hlavy," říká doktor David Kerr z britské Královské nemocnice v Bournemouthu, který zkoumá dopady kofeinu na duševní pozornost.
   Ovšem jiné studie tvrdí, že pití kávy může být i zdravotně přínosné. Podle výzkumu zveřejněného před časem v časopise Americké lékařské asociace je u lidí, kteří nepijí kávu, pětkrát pravděpodobnější výskyt Parkinsonovy choroby, než u těch, kteří si dají pět až šest šálků kávy denně. Rozsáhlá studie Dundee University uvádí, že pro konzumenty kávy je méně pravděpodobné, že zemřou na nějakou srdeční chorobu, která je naopak pravděpodobnější u lidí holdujících čaji.
   Ovšem kritici tvrdí, že tato studie založená na průzkumu britské společnosti nebere v potaz skutečnost, že levnější čaj pijí především příjmově nižší společenské třídy, zatímco dražší káva je statisticky pravděpodobnější u movitějších obyvatel, kteří se stravují a žijí zdravěji. Odvolávají se přitom na studii norského týmu, podle něhož konzumace kávy zvyšuje úroveň chemické látky homocysteinu, která je spojována se srdečními chorobami.
   Proti kávě se vyslovuje také studie Národního ústavu veřejného zdravotnictví v Helsinkách, podle níž tři šálky kávy denně zdvojnásobují riziko artritidy, zatímco deset šálků denně toto riziko zpětinásobuje. Patrick Holford, autor studie "Řekněte ne artritidě", ovšem připouští, že mechanismus této souvislosti je zatím záhadou.   Takže pít kávu nebo nepít? Jednoznačná odpověď nejspíš neexistuje a ani lékaři nám ji zatím nedají. Shodují se alespoň na tom, že je lepší pít kávu z překapávače nebo instantní, než klasického turka.
   xrj


Poslední článek pro změnu zase souvisí se stránkou Velký Král hrůzy podruhé která je věnovaná dopadům našeho počínání na této planetě.

   vis MONITOR)
   PAŘÍŽ 10. listopadu (ČTK/AFP) - Oteplování planety a jeho průvodní klimatické zmatky mají ekonomický dopad, jehož náklady začínají vyvolávat obavy vedoucích představitelů, napsala agentura AFP.
   Světové oteplování by při současném tempu vypouštění plynů, které vyvolávají skleníkový efekt, mohlo stát do roku 2050 jedno až dvě procenta světového hrubého domácího produktu, tvrdí švýcarský ekonom Sam Frankhauser.
   ``Pokud se koncentrace plynů v atmosféře zvýší, škody se také zvýší,`` zdůraznil Frankhauser, který pracuje jako expert Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Do svých odhadů přitom nezahrnuje náklady vyvolané bouřkami, cyklony a potopami, kterých by při oteplování planety v důsledku lidské činnosti mohlo být v budoucnu více.
   Vědci si nejsou jisti, zda současné bouřky jsou vyvolávány oteplováním podnebí, ale jsou si téměř jisti tím, že oteplení (o jeden až tři stupně Celsia do roku 2050) se projeví vyšším počtem podnebních zmatků, například uragány, bouřkami nebo povodněmi.
   Tyto změny se dotknou lidských činností a budou stát pojišťovny hodně peněz. Výzkumy prováděné společností Munich Re již poukazují na větší počet katastrof v posledních 30 letech. Nestanovily však jasnou vazbu mezi tímto jevem a vypouštěním plynů se skleníkovým efektem.
   Z 10 největších katastrof v letech 1983 až 1999 připadaly jen dvě na zemětřesení, ostatní byly vyvolány uragány, tajfuny a povodněmi. Nejdražší byl uragán Andrew, který si vyžádal na americké vládě vyplacení 20,8 miliardy dolarů na náhrady škod.
   Mezivládní skupina pro klimatický vývoj (GIEC), která sdružuje 3000 badatelů pod záštitou OSN, předvídá, že průměrné teploty na Zemi se v příštím století zvýší o 1,5 až šest stupňů Celsia. Šlo by podle GIEC o největší oteplení za posledních 10.000 let.
   Zvlášť postiženy mají být severní oblasti Severní Ameriky a oblasti severní a střední Asie, kde se má teplota zvýšit o 40 procent více než jinde na světě.
   Zatímco dopad může být kladný pro zemědělce na severní polokouli, počet zemí, které již nyní trpí, budou sužovat sucha. ``Spojené státy a Evropa z toho vyjdou s malými změnami, ale rozvojové země (Bangladéš a malé státy ohrožované povodněmi, africké země s rozšiřujícími se pouštěmi) budou hodně trpět,`` řekl Frankhauser.
   Pier Vellinga a Willem Van Verseveld z amsterodamského ústavu pro výzkum životního prostředí tvrdí, že člověk bude nejspíš reagovat příliš pomalu na rychlé klimatické změny. Silnice, infrastruktury, zásobování vodou nebudou přizpůsobeny novým podmínkám, což se projeví výraznými ekonomickými ztrátami, uvádějí holandští vědci ve studii objednané OSN a zveřejněné v září.
   Mezinárodní úsilí ke snížení emisí plynů se skleníkovým efektem, jehož podoba bude určena v Haagu (13.-24. listopadu) také bude stát hodně. Pro Evropskou unii by účet mohl dosáhnout šest až devět miliard eur, soudí Evropská komise.
   Naopak vzniknou nové podnikatelské oblasti, například trh s povoleními emisí, a někteří (v bankách, obchodech, ropných společnostech) si již mnou ruce.
   pek hej


5.11.2000


Inu pokrok je pokrok, že....

Taky máte dojem, že trávíte prací víc času než je zdrávo? Což mi připomíná, že jsem kdesi četl, že neolitický člověk trávil 30 hodin týdně sháněním obživy. Zbytek času věnoval křepčení kolem ohně, malováním po skalách, vyřezávání krásných věcí z mamutího klu a rozjímáním. Řekl bych, že kolem ohně jsem nekřepčil už pěkně dlouho a s tou obživou to taky není příliš slavné...
No asi sem vám touto informací do dalšího týdne nesdělil žádné novinky, ale uznejte že občas se člověk jaksi zamýšlí nad smyslem toho cirkusu kolem sebe.

Minulý týden jsem varoval nad přemírou aspektů, které v lidech vybuzují psychické indispozice a labilitu a radil sem věnovat se spíše upevňování citových vztahů. Ona labilita se patrně projevila i na rakouských odpůrcích Temelína, neb konec týdne byl ve znamení až překvapivé iracionality a zostření blokád. Nicméně se těm lidem vyděšeným bolševickým pohrobkem ani nedivím.
Osobně jsem se s labilitou a nervozitou setkával na každém kroku. Ale pokud jste se řídili mými radami možná vám týden nakonec přišel stejně nádherný jako mě:-)))
A pokud ne, zkuste to napravit tento týden, protože ani v něm nám hvězdy příliš přát nebudou. Na inetu jsem našel následující citát (bohužel nevím kdo je autorem..pokud vy ano, tak mi to prosím zdělte), který je zcela konkrétní radou ja být šťastný i když osud člověku zrovna nepřeje:
"Nauč se smát se slzami v očích, pomalu kráčet i když pospícháš, nauč se hladit se zaťatou pěstí, jen tak poznáš jak je život krásný a stojí za něj bojovat."


První článek je dozvukem zasedání Světového měnového fondu v Praze...

Obcanske pravni hlidky podaly deset oznameni na policisty
Obcanske pravni hlidky v patek podaly deset trestnich oznameni na postup policistu vuci odpurcum globalizace, kteri byli zadrzeni behem zarijovych demonstraci proti prazskemu zasedani Mezinarodniho menoveho fondu a Svetove banky. Behem pristiho tydne pripravuji podani dalsich minimalne peti trestnich oznameni na postup policie. Podle clenu Obcanskych pravnich hlidek se policiste vuci zadrzenym demonstrantum provinili zejmena temito trestnimi ciny: mucenim a jinym nelidskym a krutym zachazenim, zneuzitim pravomoci verejneho cinitele a omezovanim osobni svobody. Hlidky, ktere tvori predevsim mladi lide, vznikly proto, aby sledovaly, zda se policiste pri zasazich proti demonstrantum nedopousteji neprimereneho nasili.


V následujícím článku se vrátíme k Dušičkám a podíváme se jak se slaví v Mexiku....

Po pondělních halloweenových večírcích se v úterý Mexičané věnovali vážnějším věcem. Oslavám Dia de los Muertos, neboli Dnu zesnulých. Všechna tržiště ožila žlutými aksamitníky, jejichž úkolem je přilákat duše zemřelých k domácím oltářům a na hřbitovy, kam za nimi přišli blízcí. Kromě setkání na hřbitovech je v Mexiku svátek spojen s méně vážnými zvyky - s pojídáním pan de muerto neboli chleba nebožtíků s ozdobou ve tvaru kostí.
Pro přátele lidé kupují zákusky v podobě lebek s vepsanými jmény obdarovaných. Píšou se také žalmy, v nichž lidé naříkají nad smrtí žijících kolegů, přátel či politických osobností. Jednu z básniček dnes otiskl deník Reforma a naříká se v ní nad smrtí vládní Institucionální revoluční strany, která letos poprvé po 71 letech prohrála prezidentské volby. Mexičané si zesnulé připomínají první dva listopadové dny. 1. listopad je vzpomínkou na mrtvé děti, 2. listopad na ostatní mrtvé. Svátek je směsí katolických zvyklostí a tradice původního obyvatelstva, která spočívá v nabídce pokrmů a nápojů s cílem přilákat duše zesnulých. Ty mají pomoci, poradit či chránit žijící.
"Mají-li mé děti problémy, vždy jim říkám, aby se zeptali na radu otce, Boha a Panny Guadalupské," říká Emilia Alonsová nad hrobem manžela Juana Brava, který zemřel v roce 1990. Dcera Martha položila na hrob kytici hvozdíků - cempasúchil; přišla otci ukázat svého snoubence. Lidé si sesedli kolem hrobů, tiše si povídají mezi sebou i s nebožtíky. Někteří si najali muzikanty, aby zahráli oblíbené kousky zesnulých. Emilia pořádá doma hostinu, na níž příchozím nabídne manželova oblíbená jídla a pití. Seznam nápojů je neobyčejně bohatý a nechybí na něm meskal vyráběný z agáve, vodka, pálenka z třtiny nebo agávové víno. K jídlu jsou nadívaná kuřata a papriková omáčka mole. "Je to chvíle vzpomenout na mrtvé, na to, co na nich bylo dobré i špatné. Neboť jsou to lidé a jsou tu stále s námi," říká Emilia. Juan by s ní souhlasil. Na jeho pomníku stojí: "Jeho tělo odešlo, ale jeho duše je stále v našich srdcích".
Zdroj: ČTK


Znovu a znovu se na téhle stránce vracím k článkům o marihuaně, ale tento následující je ještě zajímavější než ty minulé:

Konopí je méně škodlivé, než aspirin:
   vis MONITOR)
   LONDÝN 29. října (ČTK/The Independent) - Konopí je bezpečnější drogou než aspirin a lze ho užívat dlouhodobě bez vážných vedlejších účinků. Podle listu The Independent to ve své knize tvrdí britský vědec dr. Leslie Iversen z Oxfordské univerzity.
   Iversen v knize s názvem Science of Marijuana tvrdí, že mnohé ``mýty`` obklopující konzumaci marihuany, jako například extrémní návyk nebo souvislost s duševní chorobou či neplodností, nejsou podepřeny vědeckými důkazy. Objevil rovněž, že konopí je zákonitě ``bezpečná droga``, která nezpůsobuje rakovinu, neplodnost, poškození mozku či duševní chorobu.
   Autor, jenž je členem prestižní Royal Society (Královské společnosti, nejvyšší britské vědecké instituce), zjistil, že konopí, které je zdrojem hašiše a marihuany, je méně toxické než jiné drogy a ve srovnání s heroinem, kokainem či tabákem a alkoholem má ``čistší rejstřík``.
   Jeho studie ukázala, že aktivní složka konopí - tetrahydrocannabinol (THC) -, která uvádí jeho konzumenta do stavu euforie, má značný potenciál jako bezpečná droga k léčbě pacientů nemocných AIDS a lidí trpících nesnesitelnými bolestmi.
   Zjistil také, že ``zfetovaní`` řidiči jsou méně nebezpeční a schopnější koordinace, než opilí lidé.
   Podle Iversenovy knihy by se mělo od ``alarmujících tvrzení o škodlivých účincích dlouhodobé konzumace konopí`` upustit a ``neexistuje důkaz o tom, že by tato droga nepříznivě ovlivňovala plodnost či sexuální funkce u mužů či žen``. Iversen dospěl také k závěru, že lidé, kteří přestanou konopí konzumovat, netrpí dlouhodobými vedlejšími účinky.
   ``Konopí nezpůsobuje strukturální poškození mozku zvířat, jak tvrdily některé studie, a neexistují ani důkazy potvrzující dlouhodobé poškození lidského mozku či jiné než slabé reziduální oslabení poznávací funkce po vysazení drogy``.
   Konopí jako takové však patrně nezpůsobuje rakovinu. Ve srovnání s alkoholem a cigaretami, které mají na svědomí více než 100.000 lidských životů ročně, má konopí mnohem ``čistší rejstřík``.
   ros mik


Další článek je důkazem toho, že i když se o problému AIDS poněkud přestalo mluvit a jakožto téma poněkud vyšel z módy rozhodně se nestal problémem menším. Spíše naopak....

   HELSINKY 31. října (dopisovatel ČTK) - Nový druh viru HIV, zapříčiňujícího onemocnění AIDS, se vyskytl ve Finsku. Virus byl podle dosud dostupných informaci "vyšlechtěn" spojením dvou podskupin již známých typů viru HIV v těle jedné nakažené osoby - dotyčný byl tedy podle všeho nemocí AIDS nakažen hned dvakrát, pokaždé jiným druhem viru.
   "Zatím vše vypadá tak, že nový druh viru mají v těle pouze narkomani, kteří si drogy vpichují do žil," uvedl v helsinském deníku Hufvudstadsbladet k problému profesor Pauli Leinikki z Finského ústavu národního zdraví. Za poslední dva roky se novým virem finského původu v zemi tisíců jezer nakazilo na 150 "injekčních narkomanů".
   Podle profesora Leinikkiho tak může HIV nabýt nových biologických vlastností; prokazatelné výsledky však budou podle něj k dispozici až za několik let, po vyhodnocení delšího průběhu laboratorních výzkumů.
   Výskyt nových typů viru HIV podle finského profesora znesnadňuje vývoj efektivní vakcíny proti nákaze nemocí AIDS. K tomu, aby vakcína mohla spolehlivě chránit, je totiž zapotřebí, aby byla efektivní proti všem typům a takzvaným rekombinacím, tedy kombinacím různých druhů stejného viru. Dosud je přitom známo deset typu HIV a šest až deset virových kombinací, v nichž se vyskytuje více typů najednou.
   Výskytem nového typu se zároveň zvyšuje i riziko, že dosavadní testy HIV nemohou být pokládány za absolutně spolehlivé.
   Tomáš Sniegoň zr tw ank xrj


Článek zaznamenává úspěch české astronomie...

Cesky astronom objevil novou kometu
Ceska astronomie se po temer deseti letech opet zapsala do celosvetove statistiky kometarnich objevu zasluhou jihoceske Observatore Klet. Nova kometa byla objevena v ramci dlouhodobeho vyzkumneho programu zamereneho na vyzvu na vyzkum planetek a komet vcetne tzv. bizkozimnich asteroidu. Kometu objevil Milos Tichy 23.rijna pri kontrole snimku porizenych pro upresneni drah vybranych planetek. Kometa patri do Jupiterovy rodiny komet a po svem objeviteli dostala jmeno Tichy. Je to prvni kometa objevena v Ceske republice od roku 1993.


27.10.2000

Vítejte v dalším týdnu. Využlili jste minulý týden k meditacím a k urovnání svých myšlenek? Zkoušeli jste oslovit své nevědomí? Týden, jak sem psal, přál právě takýmto činnostem stejně tak jako odhalování věcí skrytých a tutlaných. Nevím ovšem zda další problémy v jaderné elektrárně Temelín spadají do této kategorie...:
Ve ctvrtecnich vecernich hodinach nastal na Jaderne elektrarne Temelin vypadek hlavnich cirkulacnich cerpadel a ridici personal prevedl blok z druheho do tretiho rezimu. Duvodem vypadku cerpadel byla podle mluvciho elektrarny Milana Nebesare odchylka v systemu kontroly a rizeni normalniho provozu v casti, ktera nezabezpecuje plneni ochrannych ani bezpecnostnich funkci bloku elektrarny. Hodnoceni udalosti podle mezinarodni stupnice INES dosahlo stupne 0, coz je nejnizsi stupen zavaznosti. Mluvci Statniho uradu pro jadernou bezpecnost Pavel Pittermann potvrdil, ze urad byl o udalosti informovan. Podle Nebesare jeste ve ctvrtek vecer zacala znovu pracovat dve ze ctyr hlavnich cirkulacnich cerpadel. Po ukonceni praci na odstraneni priciny budou spousteci prace pokracovat v souladu se schvalenymi programy.

Zajímavá byla reakce ředitele atomové elaktrárny, který uklidnil občany tvrzením, že takových událostí ještě bude...Ostatně vyjádření jeho i zástupce Úřadu pro jadernou bezpečnost připomínaly v televizním šotu spíše nácvik na Halloween, než rozumný názor.
Nutně vzniká otázka zda je vůbec možné aby tahle hromada prastarého šrota vůbec někdy fungovala normálně. Nicméně podle statistik valná většina občanů její provoz schvaluje a tak se zdá že je prakticky vše v pořádku.

Nicméně další problémy jsou vodou na mlýn rakouské straně, která tvrdí:
"Chceme, aby ceska strana zastavila stepnou reakci v prvnim reaktoru Temelina a prijala pulrocni pauzu na rozmyslenou. V ni by mel byt Temelin za mezinarodni ucasti prezkouman z hlediska vlivu na zivotni prostredi," shrnul pozadavky Rakusanu mluvci Hornorakouske platformy proti atomovemu nebezpeci Josef Puhringer. "Nase dalsi akce budou zaviset na tom, zda jednani kanclere Wolfganga Schussela s premierem Milosem Zemanem 31. rijna budou konstruktivni," dodal. Nevyloucil pritom ani moznost opakovani blokad hranicnich prechodu. Puhringer v rozhovoru s ceskymi novinari ostre kritizoval zpusob, jakym elektrarenska spolecnost CEZ informovala o novych zavadach cirkulacnich cerpadel v Temeline. "Mame zpravy o tom, ze k zavade doslo jiz ve ctvrtek vecer, ale ceska strana to zverejnila az v patek odpoledne. Takovyto postup treba v pripade jaderne havarie by znamenal katastrofu," prohlasil Puhringer.


Když už jsem zmínil Halloween. Příští týden jsou naše Dušičky - Svátek zemřelých, či americký Halloween, záleží jak vzpomínku na ty kteří nejsou mezi námi pojmete. Pokud se o původu svátku chcete dozvědět něco více, tak nakoukněte sem...V každém případě byl svátek tradičně příležitostí vzpomenout těch kteří odešli "na druhou stranu" a zároveň si zodpovědět otázky odkud a kam vlastně kráčíme. Jaksi okolo sebe pozoruji, že většina lidí tak nečiní příliš často...



První tři agenturní zprávy jsou z Vesmíru a jsou více než zajímavé.

Objeveny čtyři další měsíce Saturnu
  Mezinárodní tým astronomů objevil další čtyři měsíce Saturnu, čímž počet těles kroužících kolem této planety dosáhl 22. Oznámila to ve středu Cornellova universita v New Yorku. Tento objev dostal Saturn do čela planet sluneční soustavy z pohledu množství měsíců. Dosud vedl Uran s 21 měsíci. Nové měsíce byly objeveny díky jejich světlu a nacházely se nejméně 15 miliónů kilometrů od Saturnu.
  Tým amerických, francouzských a kanadských astronomů upřesnil, že velikost měsíců se odhaduje na 10 až 50 kilometrů. Zdůraznil, že šlo o předběžná pozorování a že vědci viděli i další vesmírná tělesa, která by také mohla být měsíci Saturnu.   pek hej xrj

   NEW YORK 26.října (zpravodaj ČTK) - Američtí a venezuelští astronomové objevili na vnějším okraji slunečního systému mezi Neptunem a Plutem planetku o průměru 650 kilometrů, kterou nazvali Plutík jako zdrobnělinu názvu nejmenší planety obíhající Slunce. "Podle toho, co o té paní víme, tak je tu s námi od vzniku sluneční soustavy, je jednou z protagonistek jejího utváření," vysvětlil stáří nebeského tělesa šéf fyzikálního oddělení Yaleské univerzity Charles Baltay.
   Jeho objev byl vedlejším produktem pátrání po kvasarech a supernovách mohutným dalekohledem na venezuelské astronomické observatoři Cida. Plutík se projevil jako mlhavý růžový bod na snímcích pořízených a analyzovaných počítačem letos 15.března.
   Baltay uvedl, že jména planetám dávají obvykle jejich objevitelé, ale teprve poté, co nebeské těleso nejméně dvakrát oběhne kolem Slunce. Nové planetce bude jeden oběh trvat bohužel 243 let. Proto dostala zatím jen číselné označení a přezdívku Plutík.
   Astronomové zaznamenali v okolí Pluta mnoho těles, ale žádné zatím nemá velikost nového objevu. Většina planetek se vyskytuje v pásu mezi Marsem a Jupiterem.
   Vlastimil Milý ros xrj

   WASHINGTON 25. října (ČTK) - Asteroidů, které představují určité nebezpečí pro Zemi, je přes 1000, a ne 700, jak začátkem roku tvrdili někteří američtí vědci. Oznámil to v úterý v kalifornské Pasadeně představitel týmu z Massachusettského technického institutu (MIT).
   Výzkum odborníků MIT údajně prokázal, že dosavadní pozorování nebrala v úvahu všechny oblasti nebe, ve kterých by se mohla nacházet vesmírná tělesa o průměru přes kilometr, která by vzhledem ke své malé vzdálenosti od Země do ní jednou mohla narazit.
   Vědec Scott Stuart na kongresu Americké astronomické společnosti (AAS) uvedl, že podle jeho týmu je pro Zemi teoreticky nebezpečných 1100 asteroidů. Zdůraznil, že žádný z nich podle dostupných poznatků nemíří k Zemi. Ujistil, že několik skupin odborníků pohyb zjištěných asteroidů nepřetržitě sleduje.
   pek hej xpd


Existuje u nás přísloví že je čehosi jako šafránu, či za groš šafránu. Z následujícího článku se o šafránu dozvíte něco více.

   vis MONITOR)
   MADRID 25. října (ČTK/EFE) - Je to zřejmě nejdražší koření na světě: šafrán, který zdobí zlatem ta nejlepší jídla ve Středomoří a který, stejně jako i mnohé jiné věci, přinesli na Západ Arabové. Už v 10. století ho uvedli ve Španělsku, píše agentura EFE.
   Ať chceme či ne, je drahý. Šafrán se získává z blizen květiny, která se musí sbírat ručně; každý květ pocházející z rostliny Crocus sativum podobné kosatci má jen tři blizny. A k získání tři čtvrti kilogramu šafránu je jich zapotřebí 30.000, tedy 10.000 květů. A to už něco stojí.
   Není ovšem zapotřebí odrazovat od jeho používání, neboť šafrán se musí používat velmi umírněně. Stačí jen pár vláken, aby dodala jídlu barvu, aróma i chuť, takže náklady nakonec vyjdou levně. Kromě toho by přílišné použití šafránu zničilo chuť jídla a navíc by ve velkém množství mohl být toxický.
   Šafrán zřejmě pochází z Malé Asie. Už staří Egypťané ho používali, jak to konstatuje Ebersův papyrus pocházející z roku 1550 př.n.l. Stejně tak ho užívali Řekové a samozřejmě Římané. A nejen jako potravinové barvivo, ale přidávali ho také do vína, byl součástí parfémů, léků, barviva...
   Jeho vysoká cena logicky způsobuje, že má mnoho imitací. Nejznámější jsou saflor - světlice barvířská, nazývaná také nepravý šafrán - a kurkuma alias indický šafrán, o němž se jako o náhražce šafránu zmínil již ve 13. století Benátčan Marco Polo. Tato koření samozřejmě poskytují jídlům barvu, ale už jim nedodávají ani aróma ani chuť.
   Šafrán se dostává do obchodu v dvojí podobě: jako vlákna, nebo mletý. Při jeho nákupu je dobré řídit se pravidlem (platí to i pro ostatní koření), že pokud je to možné, obstarejte si ho nemletý: budete si jisti tím, co používáte.
   Aby se z šafránu získalo to nejlepší, je třeba lehce opražit na suché pánvi vlákna, aby se umocnilo aróma. Pak teprve semlít v moždíři s trochou tekutiny - vodou, vínem nebo ještě lépe s vývarem, jejž pak použijete při přípravě žádaného pokrmu.
   Bez šafránu si zkrátka nelze představit vynikající jídla ze Středozemí, ani španělskou paellu, rizoto po milánsku či provensálskou bouillabaissu...
   hit pz


22.10.2000

Vítám vás v novém týdnu. Minulý byl podle mého názoru slušně chaotický a hvězdy nelhaly. Tedy alespoň mě příliš mnoho věcí nevyšlo...Místo rozebírání minulého týdne proto raději jednu fotografii od Polly (?vystihuje realitu docela slušně, ne?...smysl nesmyslu...):


Od dr. Šafaříka došly náledující agenturní zprávy...Jsou skutečně mimořádně zajímavé.

DILLÍ 3. října (CTK) - Vědecká rada doporučila stáhnout ruskou orbitální stanici Mir z oběžné dráhy a potopit ji v Tichém oceánu. Konečné rozhodnutí o osudu Miru učiní Ruská kosmická agentura. Řekl to dnes na tiskové konferenci místopředseda ruské vlády Ilja Klebanov, který doprovází premiéra Vladimíra Putina na návštěvě Indie. Další detaily prý bude moci poskytnout do deseti dní. Podle provozovatele stanice hrozí, ze Mir na Zemi dopadne nekontrolované, nebudou-li včas poskytnuty finance na kontrolovaný manévr.Podle Klebanova je vědecká využitelnost Miru naplněna. "Poslední tři roky sloužila jako zkušební základna pro Mezinárodní kosmickou stanici a nevíme o žádném novém vědeckém programu vhodném pro Mir. Padne-li rozhodnutí, přistane Mir na předem vytyčeném bode Tichého oceánu, což je docela bezpečné místo," řekl Klebanov. Mir je na oběžné dráze již 14 let a plánovanou dobu provozu překročil téměř trojnásobně. Loni byl z finančních důvodu skoro osm měsíců bez posádky a vláda už několikrát uvažovala o jeho vyřazení z provozu.
sva hej 032116 oct 00

LONDÝN 5. íjna (CTK) - Díky "slunečnímu pohonu" se prý na oběžnou dráhu Země mohou dostat i velmi vzdálené meteority. Tento dosud nepovšimnutý, avšak rozhodující efekt popsali vědci na základe modelových výpočtu. Mechanismus podle nich vysvětluje, proč na Zem padá stále více meteoritu. Výsledky jejich bádání p ineslo dnesní vydání britského vědeckého časopisu Nature. Vědci David Vokrouhlický z Karlovy Univerzity v Praze a Paolo Farinella z italského Terstu založili své výzkumy na "pohonu", který již téměř před sto lety popsal ruský inženýr I. O. Jarkovskij. Jeho teorie ovsem veda dosud opomíjela.Podle tohoto modelu dochází působením slunečních paprsku ve vesmíru k nepatrnému, ale z dlouhodobé perspektivy přesto znatelnému zrychlení rotujícího tělesa. To postupně vede k zvětšování jeho oběžné dráhy. V důsledku delšího slunečního záření na takzvané polední straně meteoritu než na jeho půlnoční straně dochází k tomu, ze jedna strana tělesa je stále poněkud teplejší a vyzařuje i více tepla. "Jde o to, ze meteorit absorbuje sluneční záření, na jeho povrchu jsou však teplotní rozdíly, což působí reaktivně - těleso pak záření zase vyzařuje. To působí určité zrychlení, které má zajímavé vlastnosti. Jednou z nich je to, ze dokáže měnit dráhu tělesa," vysvětluje Vokrouhlický. "Náš příspěvek spočívá v tom, ze jsme kvantifikovali teplotní reaktivitu meteoritu," dodává. Vědci se domnívají, že nerovnoměrné rozložení tepla působí sice jako velice slabý, zato trvale pracující raketový pohon. Ten pak v časovém horizontu několika miliónu let postupně ovlivňuje dráhu přinejmenším menších vesmírných úlomku.
jvr jf pz 051622 oct 00

LONDÝN 8. září (CTK) - Před 1500 lety došlo na Zemi k nějaké katastrofální události, která mohla vést k pádu říše římské, ke smrti krále Artuše a k nástupu temné doby raného středověku. Na tiskové konferenci v Londýne to dnes podle agentury Reuters prohlásil severoirský profesor Mike Baillie. Podle badatele by takovou katastrofu mohlo způsobit bombardování zemského povrchu úlomky z komety nebo erupce obrovského vulkánu. Ze k něčemu takovému došlo, vyvozuje profesor Baillie z letokruhu stromu z celého světa. Ke katastrofě celosvětového dopadu melo dojít kolem roku 540 našeho letopočtu - i když o něčem takovém se žádné dobové písemné prameny nezmiňují. Profesor opírá svou teorii o letokruhy stromu, které prý ukazují něco zcela mimořádného. "Byla to katastrofální degradace přírodních podmínek, kterou zaznamenaly stromy na celém světe. Na letokruzích je to naprosto zřejmé," dodal Baillie. Analýza letokruhu se běžně využívá ke sledování klimatických podmínek v minulosti. Tak se například zjistilo, ze v roce 1816 byla oblast Severní Ameriky bez léta, poznamenává agentura. Baillie je přesvědčen, ze zpomalení růstu stromu kolem roku 540 bylo způsobeno bombardováním zemského povrchu úlomky komety. Připomíná také tradiční mýty zachycené v textech ze 13. století, které se zmiňují o kometě nad Galií, jez se kolem roku 540 zdála být v jednom ohni. "Tyto mýty silně podporují teorii vlivu bombardování z vesmíru na degradaci tehdejšího přírodního prostředí, byť je akademici všeobecně odmítají jako fikci či fantazii," říká britský profesor. Přesto právě tyto odpůrce své teorie vyzývá k diskusi.
cas pz 081946 sep 00

Manchester 11. septembra (TASR) - Podla názoru britských astronómov Toma Shanksa a Nigela Metcalfa z Durhamovej univerzity vznikli najstarsie známe galaxie o niekolko miliárd rokov skôr, ako sa doteraz predpokladalo. Túto teóriu prezentovali na 24. valnom zhromazdení Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) v Manchestri. Shanks a Nigel pozorovali niekolko galaxií, ktoré musia byt na základe tzv. cerveného posunu svojho svetelného spektra prinajmensom o desat miliárd rokov starsie, nez to pripústajú súcasné teórie o vzniku galaxií.. Spolu s pokracujúcim rozpínaním vesmíru sa galaxie coraz viac vzdalujú od Zeme. Ich svetelné spektrum sa pritom postupne posúva do cervenej oblasti. Cím je tento cervený posun väcsí, tým sú pozorované galaxie vzdialenejsie a starsie. Väcsina astronómov tvrdí, ze galaxie sa zrodili relatívne neskoro po vzniku vesmíru. To by vysvetlovalo, preco sa doteraz pozorovali najmä galaxie s cerveným posunom s faktorom jeden. Shanks a Metcalf vsak objavili galaxie s faktormi pät a sest. "Este pred styrmi rokmi boli krajnou hranicou galaxie s dvojkovým cerveným posunom. Myslíme si, ze v prípade väcsieho cerveného posunu sme sa pozerali do cias, v ktorých sa este neformovali ziadne galaxie," povedal Shanks. "Tieto novoobjavené galaxie sú vsak za týmito hranicami."
12 hy

WASHINGTON 13. října (CTK) - Kanadští astronomové informovali ve čtvrtek na tiskové konferenci ve Washingtonu o nálezu meteoritu, který dopadl v lednu na území Kanady. Jde pravděpodobně o nejstaršího posla z vesmíru, jehož složení mohli dosud vědci analyzovat, píše dnes agentura ANSA. Díky souhře šťastných náhod jde také o první meteorit, který se podařilo zachovat ve zmrazeném stavu, prohlásil kanadský astronom Peter Brown. To umožnilo uchovat v tomto tělese organické molekuly pocházející z období před pěti miliardami let. Meteorit, který při vstupu do zemské atmosféry vážil asi jako autobus, dopadl v zimě do zamrzlého jezera Tagish, kde se roztříštil na tisíce úlomku. Některé z nich vzápětí shromáždil amatérský geolog Jim Brook, jehož napadla spásná myšlenka, ze je bez prodlení uloží do mrazícího boxu. Když fragmenty předal vědcům, byly v dokonale zachovalém stavu. Předběžné testy prokázaly, ze úlomky obsahují organické molekuly stejného druhu, které podle vědců tvořily prvotní hmotu v době zrodu života na naší planetě. Průnik meteoritu do zemské atmosféry zaznamenaly americké družice, což badatelům umožnilo, aby ze získaných údajů identifikovali oblast, z níž přilétl: jde o pásmo asteroidu mezi Marsem a Jupiterem. "Z úlomku je cítit síra, a to svědčí, ze se zachovaly v dokonalém stavu," zdůraznil specialista amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Michael Zolensky. Připomněl, že "chemické prvky, které způsobují zápach síry, jsou velmi těkavé a obvykle se vypaří ještě před tím, než vědci mohou prozkoumat těleso meteoritu".

Mannheim 28. septembra (TASR) - Mesiac je produktom zrázky Zeme s obrovským nebeským telesom, ku ktorej doslo pred 4,6 miliardami rokov. Túto teóriu potvrdzujú pocítacové simulácie urobené v americkom výskumnom laboratóriu v Los Alamos, uviedol v nemeckom Heidelbergu fyzik Willy Benz z univerzity v Berne. Teória o Mesiaci ako výsledku zrázky dvoch vesmírnych telies pochádza zo 70. rokov. Pocítac v Los Alamos umoznil simulovat túto kolíziu od zaciatku do konca. Vesmírne teleso narazilo do Zeme pravdepodobne rýchlostou 11 kilometrov za sekundu, uviedol Benz, ktorý sa pocítacovými simuláciami zaoberá od polovice 80. rokov. Zatial nevieme, odkial toto teleso prislo. Kolízie vesmírnych telies neboli v pociatkoch násho slnecného systému nicím výnimocným. Velká podobnost chemického zlozenia hornín z vnútra Zeme a Mesiaca nasvedcuje tomu, ze Mesiac je vlastne vytrhnutou castou modrej planéty.
3 hy ed


Následující článek navazuje na podobný z minulého týdne...

   LONDÝN 14. října (ČTK) - Kytici květin mezi nimiž byla i snítka konopí daroval ve čtvrtek britské královně Alžbětě II. obhájce legalizace pěstování této rostliny. Fotografie královny přebírající kytici od šlechetného dárce se dnes objevuje na prvních stránkách většiny britských novin, oznámila agentura AFP.
   Královna s manželem se v té době nacházeli na návštěvě Lowry Arts Centre v Manchesteru. Kytice měla podle protokolu stejně jako ostatní květiny, které dostane královna darem, putovat do místní nemocnice nebo domova důchodců.
   O jejího dárce se ale začala zajímat policie. Colin Davis (43) vysvětlil své gesto tisku jako "nenásilný způsob jak Její královské Výsosti demonstrovat skutečnost, že zákaz konopí je směšný".
   Davis, který konopí pro královnu osobně vypěstoval, je skalním obhájcem legalizace pěstování konopí. Založil sdružení The Medical Marijuana Co-operative, které má dodávat konopí, které má údajně léčivé účinky, nemocným osobám.
   tw xpd


No následující článek nutí k zamyšlení...Že by další záhada na obzoru?

Astronomové tvrdí, že Eros je starší než Země BALTIMORE - O padesát milionů let dříve než naše planeta prý vznikl asteroid pojmenovaný podle řeckého boha lásky. Svědčí o tom údaje shromážděné sondou NEAR. Ta Eros provází a denně snímkuje od února tohoto roku. Data, která sonda nasbírala, naznačují i strukturu tělesa: nejde prý o žádnou kosmickou drť, ale o kus tvrdé skály. "Kdybychom byli postaveni před úkol zabránit srážce vesmírného tělesa se Zemí, začne být otázka jeho pevnosti velmi zajímavá," říká astronom Andrew Cheng. Eros je zřejmě pozůstatkem větší planety. Proč však na něm chybějí krátery? A proč má tak pozoruhodně uniformní barvu? Tyto a další otázky zůstávají prozatím otevřené. Údajů o asteroidu by však v budoucnosti mělo přibýt: podle plánu přistane v únoru příštího roku sonda NEAR na jeho povrchu. Astronomové se domnívají, že jim studium této planetky pomůže objasnit leccos o vzniku Země i dalších planet takzvaně zemského typu. Další informace: Časopis Science, č. 5487; 22. září 2000


15.10.2000

Posunuli jsme se o týden vpřed a já přemýšlím co v tom minulém bylo nejšílenější. Spuštění Temelína v přímém přenosu (?jak se vám ta tryzna za další kousíček pohřbené demokracie a líbila?), odstoupení ministra vnitra, protestní akce proti Temelínu, vypuknutí krize na Středním východě...Víte co? Nechám toho..Já měl celý týden docela hezký a totálně červenozelený:-))))

Nicméně následující fotografie, řekl bych, je docela ucházejícím symbolem českého pojetí smyslu života a přímo zosobněním naší "české cesty" za prosperitou...Fotečku vyprodukovali Polly a Psycho...caukyyy a diiik :-)))


Připadá vám, že něco podobného je na konzervativních Britských ostrovech nemožné? Jak je vidět nemá úcta k tradicím vliv na zdravý rozum. V naší zemi úctu k tradicím nemáme žádnou a zdravý rozum se hledá také špatně. Leč máme zase svého poslance Severu....

   LONDÝN 9. října (zpravodaj ČTK) - Do rozruchu kolem užívání drog na britských ostrovech vstoupil bývalý policejní šéf, který doporučil, aby bylo užívání marihuany legalizováno.
   Francis Wilkinson, který byl policejním ředitelem ve velšském Gwentu, zdůvodnil svůj návrh tím, že marihuana je pro společnost méně škodlivá než alkohol nebo cigarety.
   ``Je načase, aby se o marihuaně diskutovalo, aby byla demýtizována a dekriminalizována,`` uvedl Wilkinson. Podle jeho názoru se na jejím zákazu stále více přiživují obchodníci s drogami.
   Výzva k legalizaci drogy z úst někdejšího vysoce postaveného policisty zazněla krátce poté, co se sedm členů stínového kabinetu Konzervativní strany přiznalo, že v mládí kouřili marihuanu. Učinili tak na protest proti návrhu jejich kolegyně Ann Widdecombové, která prosazuje nulovovu toleranci drog.
   Na nedávné výroční konferenci konzervativců tato stínová ministryně vnitra prohlásila, že vlastnictví i nepatrného množství marihuany by se mělo trestat pokutou 100 liber, což je téměř 6000 korun.
   Britský tisk letos oznámil, že vláda uvažuje o legalizaci marihuany. Mohli by ji například beztrestně užívat lidé, kteří trpí roztroušenou sklerózou nebo dalšími nemocemi, které způsobují velké bolesti.
   Loni v létě zprostil soud v anglickém Manchesteru viny dvaačtyřicetiletého muže, který byl zatčen kvůli pěstování konopí. Po třídenním procesu soud uznal, že Colin Davies pěstoval tuto drogu ve svém bytě pouze kvůli tomu, aby marihuanou zmírnil bolesti způsobené zraněním páteře.   chr pek hej


Shodou okolností je i následující zpráva z Anglie...Proč jsem ji zařadil? Já fakt ani nevím...je prostě nějaká bizarní....

   LONDÝN 9. října (ČTK) - Vysloužilý britský důstojník a někdejší člen expedice na Everest v roce 1976 daroval vojenskému muzeu v Londýně svých 10 prstů u nohou a pět prstů pravé ruky, které mu byly po tehdejším dobrodružství amputovány. Napsal to dnes britský deník The Times.
   Muzeum požádalo 55letého Michaela ``Bronka`` Lana, který žije v západoanglickém Herefordu, zda by mu neposkytl nějaký předmět připomínající expedici v roce 1976. Počítalo jen s nějakou čapkou nebo rukavicemi, prsty ho však dost zaskočily.
   ``Tyto prsty vypovídají o velkém dobrodružství a svědčí o typicky vojenském humoru,`` poznamenala mluvčí muzea s tím, že vystaveny budou jen prsty ruky.
   Michael Lane a jeho společník ``Brummie`` Stokes přišli o všechny své prsty u nohou při sestupu z Everestu, kdy museli například přespat za polárních mrazů v improvizovaném úkrytu.
   pek hej


8.10.2000

Minulý týden jsem varoval před poměrně nepříznivým vlivem planet, ale mě samotného týden poněkud zaskočil. Až neuvěřitelné jak mě vlastně nic nevycházelo. Ovšem stále jsem na tom lépe než moje žačka Sunmoon, která dokázala naprosto odepsat auto a přežít svou smrt s poměrně malými zraněními. Takže v okamžiku, když píšu tuhle aktualizaci, tady sedím poněkud zdecimovaný vším v co jsem doufal že minulý týden vyjde a nevyšlo a marně přemýšlím čím uvést týden příští. Ale nejsem smutnej..vím že přání a jejich realizace občas nejsou v souladu, že?:-))))
Víte co? Uveďte si ten nový týden nějakým moudrem sami...Třeba se zamyslete nad moudrem súfijským, které mě poslal Mc Millan, za čož mu moooc děkuju...


A tohle na to pravila moje kamarádka Táňa:
"....súfijská moudrost je teda ... na můj vkus ... ten zparchantělej pták by potřeboval oškubat to svoje zatracený peří!!! Takhle si z lidí utahovat!!! :o)))A taky, jeho hned první rada je mi proti mysli. Do háje s bezvěrci!!!! Do háje s netrpělivýma učitelama, kteří po prvním zaváhání tě ocejchujou za nevzdělatelného a odletí jinam, :o)))))"

Musím přiznat, že se s ní v názoru shodnu....Tohle moudro mi připomíná naše naše postbolševický školství.....

Mimochodem musím se s vámi podělit ještě o jeden báječnej zážitek, na ELDAR přibyli naprosto báječné stránky. Jestli máte rádi nádherný fotografie a Skotsko tak jako já, nakoukněte. Opravdu to stojí za to: http://eldar.cz/caledonia


Následující článek přejímám abych vás trochu nalákal na knihu, která mě nesmírně fascinuje a kterou rozhodně doporučuji k přečtení. Knížka je důkazem, že každý krok, každý den i ten úplně nejobyčenější, se může stát fascinujícím dobrodružstvím plným záhad a tajemství. Stačí mít jen otevřené oči a mysl tak jako autor popisované knihy.

   PRAHA 3. října (ČN - Marek Kuřina) - Naše společnost žijící v informačním věku, tedy v době, kdy se informace či nová zpráva stává tím nejdražším a nejžádanějším zbožím, je novodobým obrazem mystického vzniku člověka, kdy na počátku bylo Slovo.
   V lidské přirozenosti je někde skryta neutuchající touha odhalovat dosud nepoznané a zatím zahalené tajemstvím a věci objevené naopak ukrývat pod roušku tajemna. Můžeme říci, že dějiny lidstva jsou dějinami těch, kteří znali a věděli, tedy osvícených, a dějinami zbývající většiny uvíznuvší v temnotě nevědomosti.
   Mnoho zajímavého o takto pojaté historii vám prozradí kniha Praha esoterická, průvodce skrytými dějinami města, kterou napsal Jiří Kuchař a vydalo nakladatelství Eminent.
   Srdce Evropy či matka měst, jak byla Praha také nazývána, skrývá mnoho tajemství a tajemných souvislostí se slavnými událostmi historie, která si náhodný turista procházející městem není schopen povšimnout, natož uvědomit. O řadě osobností i mytologických postavčeských dějin se dozvíte málo známé skutečnosti a v některých případech zůstanete překvapením zcela bez sebe.
   Například věděli jste, že slavný malíř Alfons Mucha byl svobodným zednářem nejvyššího stupně a že na jeho obrazech se vyskytuje mnoho astrologických a zednářských symbolů?
   O době panování císaře Rudolfa II. a o jeho poddaných pokoušejících přetavit jakoukoliv bezcennou látku ve zlato či hledajících pověstný kámen mudrců jsme každý dozajista něco slyšeli (i díky filmovému zpracování), ovšem to, že Rudolf II. na konci svého vládnutí zhrzen proklel zlou kletbou svou milovanou Prahu a předpověděl tak bělohorskou tragédii a následný třistaletý úpadek českého národa, ví asi málokdo.
   Přesvědčeni o magičnosti Prahy bylo mnoho slavných spisovatelů, skladatelů či malířů. Pro vaši představu jsem vybral slova, kterými charakterizoval Prahu Franz Kafka:`Je to past a své lidi nepropouští snadno`.
   Také se dozvíte v kapitole nazvané Praha Strážcem prahu, co vlastně znamená slovo `praha`, tedy že práh, místo zásadního významu a v iniciačních rituálech představující spojení živých se světem mrtvých a vchod k vládcům hlubin.
   Kniha Praha esoterická je rozdělena do deseti částí podle jednotlivých oblastí Prahy (oblast Národní třídy, oblast Židovského města.), které jsou uvedeny detailní mapkou ulic s poznámkami o výskytu zajímavých staveb, jež mají okultní či mystickou minulost.
   Podle mne tato publikace zaujme nejenom zájemce o historii či obyvatele Prahy, ale všechny ty, které potěší vyprávění o záhadách a dávných tajemstvích našeho národa souvisejících s naším hlavním městem.
   Praha esoterická, průvodce skrytými dějinami města, Jiří Kuchař, nakladatelství Eminent, 2000, 319 str., doporučená cena: 249 Kč
   xkm


Pro čtenáře knih S. Grofa není následující zjištění asi kdo ví jak objevné, ale je to přeci jen první vlaštovka prakticky potvrzující jeho teorie.

   LONDÝN 2. října (ČTK) - Holandským vědcům se podařilo dokázat, že i nenarozené dítě se může učit a pamatovat si zvuky. Podle nejnovějších výzkumů má lidské embryo staré 37 až 40 týdnů krátkodobou paměť nejméně deset minut a dlouhodobou paměť v rozsahu 24 hodin. Vyplývá to ze studie publikované v britském odborném časopise The Lancet.
   Vědci z univerzitní nemocnice v holandském Maastrichtu přehrávali 25 nenarozeným dětem různé zvuky v odlišných intervalech. Na neznámé podněty reagovala embrya nejdříve pohyby těla nebo končetin. Na opakované tóny si však již zvykla a nevěnovala jim pozornost.
   Zárodky byly podrobeny testům po uplynutí deseti minut a poté 24 hodin od doby, kdy signály slyšely poprvé. V obou případech se ukázalo, že většina dětí se novým podnětům přizpůsobila a zvykla si na ně. Znamená to, že nenarozené děti v děloze používaly paměť, aby se naučily nereagovat na již známé zvuky.
   Vědci to považují za první důkaz fungování jak krátkodobé, tak dlouhodobé paměti již v tomto raném stadiu embryonálního vývoje. Předcházející studie tento jev předpokládaly, ale veškeré výzkumy se dosud prováděly až po narození.
   jvr mik xkm





Jak zjistíte v následujícím článku není nutné čekat na zvýšení platu zrovna tímto způsobem. I když si vůbec nejsem jistý, že ten další způsob je ideální...Inu jiný kraj jiný mrav....

   KÁHIRA 21. září (ČTK) - Egyptský dělník zavraždil v rozhořčení svého šéfa a posléze ho i snědl za to, že nedostal celou svou výplatu. Podle káhirské policie ubil  kanibalský vrah svou oběť 25 ranami nožem, pak ji rozřezal a po kouskách snědl. Sousta masa zapíjel doušky krve mrtvého. Oba muži se dohodli na denní mzdě 15 egyptských liber (přibližně 170 kč) za to, že dělník provede restaurační práci v jedné z mešit v metropoli Káhiře. Šéf nebyl ale s výsledkem práce spokojen, dělníka propustil a zaplatil mu o dvě libry méně.
   Rozlícený násilník uzavřel vchod do chrámu a vrhl se na svého nadřízeného. Policie byla přivolána kolemjdoucími, které vyburcoval křik oběti. Policisté pak vraha přistihli až při jeho nezvyklé hostině.
   rv hej xrj







1.10.2000

Vítám vás v novém týdnu. Po vzrušených událostech minulého týdne je načase vrátit se zpět do apatie. Ještě se trochu spravedlivě rozhořčit nad tím jak ti zlí demonstranti zohavili naši matičku Prahu, pokývat hlavou nad tím jak ti moudří bankéři vytyčili naši budoucnost bez nás o nás a vrátit se k poklidnému podřimování u "bedny".
Co vlastně přineslo zasedání MMF a Světové banky....Řadu věcí. Například si finančníci jistě z Prahy odvezli spoustu hezkých suvenýrů. I když vlastně nevím..rozhádané shromáždění se rozprchlo tak rychle, že možná ani na nákupy nebyl čas.
Tak co přineslo zasedání naší zemi? Krom rozmláceného Václaváku jistě pozdvihlo ego našim kormidélníkům, neb se aspoň na ty dva dny dostali na výsluní světového finančnictví.
My ostatní jsme se konečně mohli setkat s násilím, které jsme znali jen z televizních obrazovek. Viděli jsme čelné představitele světového finančnictví zalezlé jak krysy ve slonovinové věži, jejich propašovávání do azylu drahých hotelů, nejistotu v jejich seběvědomých obličejích. Ne, nejsem zastáncem násilí a už vůbec ne násilí pro násilí. Ale nemusí být od věci zapojit náš orgán myšlení a pokusit se, každý sám pro sebe, hledat kořeny toho všeho, kořeny bezmocnosti nad arogancí mocných, která žene lidi proti proudu vody z vodních děl, pocit bezmocnosti těch, pro které není poslední model auta v garáži a tupá lhostejnost před modravým svitem bedny symbolem blahobytu...Pokud se velmi rychle nezmění filosofie lidstva a bude pokračovat v setrvávajícím trendu, bude hůř. Nemusíte se mnou souhlasit..samozřejmě, ale současná cesta vede k naplnění hesla NO FUTURE...
Abych neskončil tak ponuře..Na nepokojích minulého týdne mě zaujala ještě jedna věc. Elegance s kterou my Češi dokážeme i nejhorší věci jaksi překlopit do bizarního švejkování nahánějícího husí kůži. V době kdy si vepřové hlavy, chráněné tisícemi policistů, pochutnávaly na vepřových hodech, pořádaných vepřovou hlavou, zdivočelý dav demoloval Václavák. Pivo a vepřové je přece tak důležité..Nicméně si myslím že to byly nejdražší vepřové hody v historii lidstva. Vepřové a pivko je v této zemi zkrátka mnohem důležitější než vše ostatní. Nicméně po každé žranici přijde kocovina. A tahle tedy stála za to........


Co dodat k následujícímu článku....Snad jen že lidská historie odkrývá stále zajímavější souvislosti.

The Guardian: Objeveny první stopy lidí z doby velké potopy
   vis MONITOR)
   LONDÝN 25. září (ČTK/The Guardian) - Archeologové našli první stopy lidí, kteří žili kdysi dávno v oblasti Černého moře a zahynuli při obrovské potopě známé z legendy o Noemově arše. Vědci s pomocí podmořského robota prozkoumali svažující se dno 2100 metrů hlubokého moře. Objevili zde koryta řek a domy z košatiny a hrubé malty, které byly zaplaveny před více než sedmi tisíci lety, napsal britský The Guardian.
   Černé Moře bývalo kdysi sladkovodním jezerem pod úrovní mořské hladiny. Geologické nálezy ukazují, že v době asi před sedmi tisíci lety prorazila zvedající se hladina Středozemního moře v místech dnešní Bosporské úžiny kanál, kterým se do jezera začala valit slaná voda.
   Vědci se domnívají, že plocha Černého moře se zvětšovala rychlostí až 1,5 kilometru za den; mořská voda tak zcela zatopila původní pobřeží o rozloze asi 40.000 kilometrů čtverečních. Ulity roztroušené po plážích dnešního Černého moře jsou mořského původu, ale hluboko pod hladinou se nacházejí vrstvy ulit sladkovodních měkkýšů, němých svědků starověké pobřežní linie.
   V oblasti Černého moře se dochovala řada pověstí o obrovské potopě. První zmínky se objevují v babylónském Eposu o Gilgamešovi. Řecká a římská legenda vypráví o osudech Deukalióna a Pyrhy, kteří odpluli na veliké lodi a zachránili tak své děti a zvířata. Nejznámější příběh o Noemovi, který našel milost před tváří boží, když všichni lidé byli zkaženi a měli zhynout, je zaznamenán v knize Genesis. Noe byl před potopou varován, postavil proto ``archu``, která pojala celou jeho rodinu a všechna zvířata v párech, a zachránil se. Jeho loď údajně spočinula na vrcholku turecké hory Ararat.
   Skupina archeologů v čele s Robertem Ballardem, objevitelem vraku luxusní lodi Titanic, začala pátrat nedaleko tureckého pobřeží. Sonarem prohledávali mořské dno, aby zachytili zajímavé tvary. Některé z nálezů vyžadovaly bližší prozkoumání pomocí videokamery a podmořského robota.
   ``To, o co jsme usilovali v naší nejdivočejší fantazii a co se opravdu přesně stalo, bylo najít nějakou konstrukci, ne potopenou loď, ale důkaz lidského osídlení,`` říká Ballard. Kromě dvou starověkých lodí našli vědci na dně údajně trámy a větve, zbytky něčeho, co mohlo být lidskými obydlími ze dřeva a hrubé malty. Objevili také nástroje z leštěného kamene a keramické střepy.
   ``Je to kultura, která je nepochybně tisíce let stará. Potopa je událost, kterou geologové znají, ale najít nějakou stavbu v hloubce 150 metrů znamená, že zde před povodní, tedy před řeckým obdobím, žili lidé. Je to jiný svět a zasluhuje si velkou pozornost a léta studia, abychom mohli pravdivě určit, kdo byli tito lidé,`` vysvětluje člen archeologické expedice Fred Hiebert.
   Ballard se však nedomnívá, že by objevil místo, kde žil biblický Noe. ``Nemůžeme tvrdit na základě nějakého výtvoru nebo nálezu, že jde o biblickou potopu. Můžeme pouze říct, že zde došlo k obrovské záplavě a že zde žili lidé, když se tak stalo. Musíme se spoléhat na fakta,`` dodává Ballard.
   jvr mik


Nemyslím, že následující objev něco změní na mojí radosti ze dnů kdy je obloha modrá a Puňta rozehřívá ztuhlé hadí klouby, ale...:-)))

   WASHINGTON 27. září (ČTK) - Zdroj, který dodává sluneční koroně tisícinásobně větší teplotu, než je na povrchu tohoto nebeského tělesa, byl přes 70 let pro vědce záhadou. Částečně se ji nyní podařilo vyřešit americkým badatelům díky tomu, že tento zdroj lokalizovali, oznámil v úterý americký Národní úřad pro letectví a vesmír. "Záhadný zdroj energie, který dodává vnější vrstvě sluneční atmosféry neuvěřitelné teplo, je už více než 70 let záhadou. Dříve než odhalíme, co tento zdroj je, je nutné vědět, kde se nachází," zdůraznil hlavní autor studie, která vyjde v odborném časopise Astrophysical Journal, Markus Aschwanden.
   Tomuto astrofyzikovi ze solární laboratoře Lockheed Martin v kalifornském Palo Altu se podařilo lokalizovat tento zdroj tepla dosti nízko ve sluneční koroně, zhruba 16.000 kilometrů nad povrchem Slunce. Lokalizaci mu umožnila pozorování kosmické observatoře TRACE (Transition Region and Coronal Explorer), z nichž vyplynulo, že teplo sluneční korony pochází ze spodní části gigantických proudů plynu tryskajících z povrchu Slunce. Ty se pak v dálce ochlazují, dříve než na ně dopadnou zpět rychlostí sto kilometrů za sekundu.
   "Lokalizace zdroje tepla sluneční korony je hlavním kouskem skládačky a my jsme nadšeni tím, že nám sluneční observatoře jako TRACE umožňují odhalovat skryté fenomény v atmosféře hvězd," zdůrazňuje Aschwanden.
   tw pzxrj


24.9.2000

Vítám vás v novém týdnu. Tak jsem si tak přemýšlel čím uvítat týden plný protestů proti MMF a nenapadlo mě vlastně nic. Spíš jediná otázka. Vědí ti napomádovaní a okravatovaní šaškové něco o číslech uvedených v následujím článku? Je mi z toho všeho nějak smutno....

   MEXIKO 20. září (ČTK) - Třetina ze šesti miliard občanů Země žije v krajní chudobě a "nerovnoměrně rozdělené bohatství" kalí úsvit nového tisíciletí. V Mexiku to oznámil představitel Fondu OSN pro otázky populace Alfonso Sandoval, který novináře seznamoval předběžně s obsahem zprávy OSN o světové populaci, jež vyjde dnes.
   Jako ilustraci prohlubujících se rozdílů mezi chudými a bohatými uvedl, že zatímco v 17 zemích převyšuje průměrný roční příjem na hlavu 20.000 dolarů, má jiných 21 zemí ročně míň než 1000 dolarů na občana.
   Na tomto konci škály jsou Tanzanie a Sierra Leone s příjmem na hlavu nižším než 500 dolarů za rok. Pyramidě "bohatých" dominují USA, Švýcarsko, Norsko a Singapur.
   V polovině letošního roku žilo na Zemi 6,055 miliardy lidí a ročně jich přibývá 76 miliónů, což znamená, že každou minutu se narodí 145 dětí. 80 procent pozemšťanů žije v tzv. rozvojových zemích.
   Prognózy pro Evropu na léta 2000 až 2005 hovoří o záporném demografickém vývoji. Rozvojové země čeká tento vývoj za 20 let.
   Dokument OSN o světové populaci je odrazem zprávy, kterou minulý týden vydala Světová banka o vývoji v loňském roce. Vyplývá z ní, že boj proti chudobě v jednotlivých zemích je velmi nerovnoměrný.
   Dopad nevyrovnaného dělení bohatství je nejdramatičtější ve zdravotnictví. Za 20 let zemřelo na AIDS víc než 20 miliónů lidí, přičemž dalších 35 miliónů osob je nakaženo. Počet obětí AIDS převyšuje mrtvé z druhé světové války, konstatoval Sandoval.
   sva xpd


Ani následující zpráva nemůže člověka naplnit příliš velkým optimismem....Nicméně je důkazem o tom, že člověk nezná hodinu a dne, kdy pofiderní jistoty našich životů mohou vzít za své. Škoda, že se podle toho lidé nechovají....

    Riziko, že Zemi zničí asteroid, je zcela skutečné a vyžaduje si vybudovat zvláštní monitorovací systém, který dosud neexistuje. Sdělila to dnes v Londýně tříčlenná vědecká skupina.
    Tento měsíc se opět tři skutečně ohromné meteority přeženou poměrně blízko kolem Země. "To ukazuje, že jsou skutečné, že jsou zde," komentoval zprávu skupiny její vedoucí Harry Atkinson. "Tato hrozba musí být snížena co nejvíce," řekl další z autorů zprávy David Williams.
    Zpráva uvádí, že meteorit o průměru 100 metrů dopadne na Zemi v průměru jednou za 10.000 let. Jeho dopad je srovnatelný s výbuchem atomové bomby o síle 100 megatun. Vražednější meteority o průměru jednoho kilometrů se srážejí se Zemí každých asi 100.000 let.
    Skupinu uznávaných vědců, jejímž třetím členem je Crispin Tickell, jmenovala v lednu vláda. Vědci hlavně navrhují, aby se na jižní polokouli postavila observatoř k vyhledávání neznámých těles, která se blíží k Zemi, a aby se vytvořilo zvláštní středisko k vyhodnocování poznatků.
    Představitel vlády dnes sdělil, že kabinet se k návrhům vědců vyjádří do dvou měsíců.
    pek hej xpd


Následující článek je shodou okolností o našich předchůdcích, kteří podle stále uznávanější teorie odešli z tohoto světa právě z výše uvedených důvodů.

   vis MONITOR)
   PAŘÍŽ 17. září (ČTK/AFP) - Pozůstatky dosud neznámého primitivního dinosaura, jehož stáří je odhadováno na 210 miliónů let a který byl objeven na severovýchodě Thajska, zřejmě poskytnou nové poznatky o evoluci největších pozemských živočichů všech dob. Podle časopisu Nature mezinárodní tým paleontologů nazval neznámý druh Isanosaurus attavipachi podle místa nálezu v thajském Isanu a podle uznávaného odborníka, bývalého ředitele thajské geologické společnosti Príči Attapivače.
    ``Zastavil jsem se na cigaretu,`` vypráví člen týmu Eric Buffetaut a ukazuje na místo, kde ve svitu luny spatřil něco zářit. A protože Thajci vědí, že jejich země je pokladnicí skutečných paleontologických vzácností, rozhodl se zdejší úřady o objevu informovat.
   Vědcům se podařilo vyprostit 14 kostí nebo jejich fragmentů - obratlů, žeber, lopatky, stehenní kosti. Podle tvaru určili, že patří primitivnímu sauropodovi a že podle stáří jde o skutečného doyena rodiny diplodoků a dalších brachiosaurů.
   Sauropodní dinosauři (pochodující po čtyřech jako ještěrky na rozdíl od většinou masožravých theropodů chodících po dvou) dosahovali obvykle olbřímích rozměrů a nejčetnější byli v obdobích jury před 208 až 146 milióny let a křídy před 146 až 65 milióny let.
   Někteří z oněch býložravých dinosaurů s charakteristickou siluetou - malou hlavou, přehnaně dlouhým krkem, mohutným tělem na silných nohou a dlouhým ocasem - dosahovali až třiceti metrů délky a 70 tun váhy.
   Nově objevená fosilie patří zvířeti ještě mladému, které vyrostlo do délky pouhých 6,5 metru. V jeho blízkosti byl nalezen další dinosaurus 15 metrů dlouhý. ``Zatím nevíme, jestli jde o stejný druh, můžeme si však domyslet, že ten první jedinec by v dospělém věku dosáhl přibližně stejné velikosti,`` dodal Buffetaut.
   Nález je unikátní zejména tím, že badatelé mají k dispozici kosti sauropodního dinosaura z období triasu (geologické období předcházející juře). Doposud věda znala pouze zkamenělé otisky jejich nohou. Navíc jsou podle francouzského paleontologa velmi ``diskutabilní, protože je nikdo nemůže s jistotou přiřadit sauropodním dinosaurům. Ovšem již dlouho máme podezření, že ve svrchním triasu existovali sauropodi. Isanosaurus nám to potvrdil``.
   Jeho objev otevírá novou kapitolu v historii velkých sauropodních dinosaurů, kteří se vynořili ještě před obdobím, jež proslavil film Jurský park. Později ovládli pozemskou faunu na téměř 150 miliónů let, než před 65 milióny let zmizeli i se všemi ostatními dinosaury.
   hit mik


Další příspěvek k tajuplným dějinám jihoamerických civilizací....

   vis MONITOR)
   ISLA DEL SOL (Bolívie) 21. září (ČTK/Reuters) - Za chladných rán andské zimy se při nízkém přílivu vynořuje z modrých vod bolivijského jezera Titicaca záhadný kamenný sloup. Místní indiánští obyvatelé, z nichž někteří jsou přímými potomky Inků, kteří před pěti stoletími ovládali většinu Jižní Ameriky, věří, že osamělý kamenný pilíř je jen obyčejným přírodním úkazem, byť kuriózním, píše dnes agentura Reuters.
   Ovšem podle nového výzkumu zahraničního týmu, který zkoumal za pomoci potápěčů dno jezera, je původ sloupu naprosto odlišný: Malý kámen vyčnívající sotva dvacet centimetrů nad hladinu nejvýše položeného splavného jezera na světě může skrývat tajemství vzniku incké říše.
   To, co stovky let představovalo sotva víc než nepříjemnost pro lodě vjíždějící do přístaviště nedalekého Isla del Sol, může být zbytkem tisíc let starého chrámu datujícího se ještě do předincké éry, tvrdí vědci.
   Nález připomíná jednu inckou legendu, podle níž Manco Kapac a Mama Ockllo - vůbec první Inkové - opustili Isla del Sol (Sluneční ostrov), aby založili velkou jihoamerickou říši v oblasti dnešního peruánského Cusca.
   Historikové věří, že Inkové sestoupili z výše And kolem roku 1200 našeho letopočtu a přemístili se do údolí Cusco, kde od roku 1430 zahájili období expanze, při níž rozprášili okolní kmeny a vybudovali říši, která pokrývala celé dnešní Peru a Bolívii, polovinu Ekvádoru a severní půlku Chile.
   Incká říše ovšem trvala necelé století a rozpadla se po roce 1532, kdy byl její poslední vládce Atahualpa zabit španělskými konkvistadory, kteří ho zajali jako rukojmí a za jeho propuštění požadovali plnou síň zlata. Zlato dostali, slib nesplnili.
   Ovšem původ prvních Inků byl dosud jen poznámkou na okraj učebnic dějepisu v bolivijských školách, protože chyběly konkrétní archeologické důkazy s výjimkou sporadických zničených trosek, které vědci připisovali předinckým kulturám. Ovšem výzkumníci ze soukromé mezinárodní organizace Akakor Geographical Exploring věří, že objevili dostatek důkazů pro podporu domněnky, že pod hladinou jezera Titicaca leží chrám z předkolumbovského a možná i předinckého období.
   Vědci vedení Italem Lorenzem Episem přijeli na Isla del Sol v srpnu letošního roku a s akvalungy se tři týdny potápěli do indigově modrých vod jezera. Podle Epise expedice s názvem ``Atahualpa 2000`` posbírala důkazy o existenci chrámu dlouhého 200 metrů a 50 metrů širokého se zahradní terasou, cestou a 800 metrů dlouhou ochrannou zdí.
   Podle zprávy vědeckého týmu se chrám nepotopil, ale zaplavila ho voda v době, kdy se vody jezera Titicaca zvedly na současnou úroveň.
   Místní obyvatelé jsou ovšem k vědeckým závěrům ``Expedice Atahualpa`` skeptičtí. Juan Carlos Callisaya, který si vydělává na živobytí díky malé lodi s přívěsným motorem, říká, že ho víc zajímá, jak se s trčícím sloupem nesrazit, než jeho možná historická hodnota. A tak se od něj drží radši dál, ``zvlášť v noci, kdy ho není vidět a člověk jenom cejtí, jak na něj najel``.
   Callisayu, který na lodi strávil šestnáct ze svých čtyřiadvaceti let života, by objev chrámu pod jezerem zajímal jenom v případě, že by to znamenalo nový příliv turistů.
   dk jf