Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Jak vidíte vlevo, Mars je na snímcích amerických sond plný překvapení, ale žádné není takové aby nešlo vědecky vysvětlit. Pokud vidíte něco jiného než přirozenou hru světel a stínů tak se samozřejmě mýlíte a patříte k těm kdo se snaží za vším hledat laciné senzace...:-)
Minulý týden jsem vám sliboval textík závěrečné písně z  filmu Návrat krále. Leč se mi nějak nezadařilo a zapomněl jsem ho na web umístit.. Takže druhý pokus. Koukněte na překlad, který pro vás připravil Agrimonrix.

 

 

 

Ďábel právě osmou bije,
duše má zas černý den,
světem vládne fantazie
kdo nevěří - z kola ven!

Míchám, vařím punč zlých přání,
svět je zralý ke zbourání.

Lež jsou všechna další slova,
co je lidské  - pomine,
klam je všude zas a znova,
světlo v noc se rozplyne.

Míchám, vařím punč zlých přání,
svět je zralý ke zbourání.

Řád světa se v neřád změní,
vadne duch i květina,
zlem se dobro okoření,
přišla  naše hodina.

Míchám, vařím punč zlých přání,
svět je zralý ke zbourání.
 



Jsme bez bázně, bez svědomí,
naše moc je bez konce,
všechny čeká bezvědomí,
chytráky i pitomce.

Míchám, vařím punč zlých přání,
svět je zralý ke zbourání.

Co je spolu, zpřetrháme,
zaplatíme lidské ctnosti,
kouzla svá do služeb dáme
zlu, zmatku šílenosti.

Míchám, vařím punč zlých přání,
svět je zralý ke zbourání.

:-)) Taková náhodná ukázka - modlitbička, tentokrát společná ode mne a Polly... prostě to tak:-))...


Michael Ende, Punč přání
 



Na fotografii vidíte další zajímavost z povrchu Marsu zachycenou sondou Opportunity. Asi vás nepřekvapí že se o snímcích okamžitě rozpoutaly živé diskuse. Jednu z nich můžete navštívit na:
http://www.anomalies.net/cgi-bin/bbs/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=25;t=006629
Tentokrát se zřeknu kousavých komentářů nicméně asi vytušíte jak se předpojatě snažím hledat laciné senzace a záhady:-))

Co říci k následujícímu článku. O pochybách o reálnosti barevného podání snímků NASA jsem vás již informoval na stránce Nové záhady Marsu.
V následujícím článku je celá absurdita barviček Marsu nesmírně kuriózně vysvětlována. Když jsem článek četl v originále myslel jsem že jsem tak tupý, nebo prostě mé jazykové znalosti na "odborný výklad" specialistů z NASA nestačí. A tak jsem požádal o pomoc Agrimonrixe. A toto je výsledek.. Docela dobrá schizofrenie, že:-)). Prostě se spletli, jak prosté, že?
Jak přišla rudá planeta s růžovým blues

KENNETH CHANG
10.února 2004


PASADENA, Kalifornie - Nebylo žádným překvapením, když panoramatická fotografie Gusevova kráteru, místa přistání marsovského vozítka NASA Spirit, zobrazila červenou krajinu. Konec konců Mars je nazýván rudou planetou právě proto, že má červenou barvu, kterou mu propůjčuje rez všudypřítomného prachu.

Ale nepohrála si NASA s obrázkem, aby byl tak červený? Marsovští nadšenci na svých stránkách, jako je např. Slashdot.org, v posledních týdnech upozorňují, že při podrobnějším zkoumání se zdají být části samotného vozítka v popředí přehnaně pestré. Dokonce i tyčinky, určené na vozítku ke kalibraci barevných fotek, jsou jiné. To, co má být světle modrá, je místo toho světle růžová; světle zelená je zase hnědá.

Když Spirit o pár dní později poprvé vyjel na povrch planety, pořídil snímek prázdného přistávacího modulu. A marsovští nadšenci se opět zaměřili na detaily. Tmavomodré logo NASA, často nazývané podle svého tvaru "masová koule", je na snímku růžovoučké jako syrový karbanátek. A ještě víc překvapivé je, že designéři NASA měli pravděpodobně slabost pro křiklavě růžovou barvu- tou svítí kabely na vršku modulu.

O co tu běží? 31.ledna se o přestávce na kontrolním pracovišti Laboratoře tryskových pohonů NASA podivné barvy Marsu pokusil objasnit Jason Soderblom, postgraduální student Cornellu a člen vědeckého týmu.

Řekl, že základním krokem při tvorbě barevných fotografií Marsu je nejdříve pořízení pouze černobílých snímků pomocí kamer na vozítcích, a snaha vytvořit barevné obrázky z černé a bílé nikdy věrně nereprodukuje to, co by viděly oči.

Aby vznikla barevná fotografie, musí panoramatická kamera vozítka pořídit tři černobílé snímky místa, a to s červeným, zeleným a modrým filtrem. Každý snímek má proto odstín daného filtru, a kombinace všech tří pak vytváří barevný obraz.

Při sestavováním fotek ze Spiritu však vědci použili snímek, pořízený přes infračervený, nikoli červený, filtr. Některé modré pigmenty, jako třeba kobalt v zabarvení barevné tyčinky vozítka, také vyzařují světlo o delší vlnové délce, které není lidskému oku viditelné.

"To vlastně platí pro spoustu modrých pigmentů," říká Soderblom. "Infračervená je tak jasná, že přebíjí modrou. Tak se mění tmavomodrá tyčinka na jasně růžovou, totéž probíhá i se zelenou tyčinkou."

Záměna červené za infračervenou je prý také důvodem, proč je "masová koule" NASA červená místo modré. Stejně tak kabely, které jsou ve skutečnosti modré.

Vědci mají dobré důvody zaměřovat se na infračervené barvy spíše než na viditelnou červenou. Ve viditelné červeni dominuje podle Soderbloma minerální barvě prvek železo, a to způsobuje, že všechno je zbarvano odstíny červené.

S infračerveným filtrem různé minerály železa vysílají různé barvy, a fotoaprát je může lépe rozlišovat. "Snažíme se identifikovat minerály obsažené v objektu, a poznáme je podle jemných rozdílů", říká Soderblom.

To, co vidí oko i při věrných barvách, však není vždy správné. Soderblom ukazuje obrázky červenavých otisků airbagů kolem místa přistání vozítka Opportunity. Půda v otiscích ve skutečnosti není o nic víc červená, než okolní tmavší povrch, ale z neznámých důvodů vyzařujé méně modrého světla. "Tím, že nejsou tak výrazné v modré, zdají se nám otisky červenější" říká.

Přesto neměl Spirit důvod vidět na Marsu růžově. Při výrobě panoramatu fotoaparát používal červený filtr.

"Prostě jsme udělali chybu" řekl Dr. James F. Bell III, hlavní vědec-fotograf. "Vážně jsme se jen spletli."
 
Zdroj: How the Red Planet Came Down With the Pink Blues

Překlad: Agrimonrix
 
Dostal jsem typ od Lukáše Ferkla na přednášku doc. Kulhánka:  "vynikajícího (a hlavně srozumitelného) kosmologa a dobrodruha, který klidně stopuje přes celou Atacamu, aby se podíval na dalekohledy VLT na Cerro Paranal. Včera jsem byl na jeho poslední přednášce o fluktuacích reliktního záření a vypadá to, že se v kosmologii schyluje k velkému třesku. V ohrožení je tzv. standardní model Velkého třesku, Fridmanovské modely a spousta dalších věcí, i když Velký třesk jako takový v ohrožení (zatím) není. Sonda WMAP totiž z měření fluktuací reliktního záření naznačila, že vesmír není zdaleka tak velký, jak se vždy myslelo, co víc, vypadá to, že pozorujeme jeho "konec", i když pochopitelně žádný konec nemá (Vesmír je totiž jakoby 3D kolem dokola)"
http://www.aldebaran.cz/bulletin/2003_43_top.html
Ötziho boty a rukodynamická myš

Výsledek experimentu vědců ze zlínské univerzity byl označen za jeden z nejzajímavějších objevů roku

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se dostala na seznam autorů stovky nejzajímavějších objevů roku, který sestavuje časopis Discover. Oním objevem byly experimentálním výzkumem získané informace o užitných vlastnostech prapohorek. Zlínští vědci je dali ušít podle pět tisíc tři sta let staré předlohy, nalezené v Alpách na šípem zezadu zastřeleném a poté hluboce zamraženém pračlověku Ötzim. Prakřusky, které měl na nohou, byly zamraženy spolu s ním.
Když Ötziho před několika lety turisté objevili a vědci poté zuli, určili jako materiál obuvi medvědí kůži a seno. Řemeslné zpracování odpovídalo tomu, že Ötzi byl pračlověk. Boty proto měly pradesign. Zlínští vědci přesto dali vyhotovit hned čtyři páry a vyrazili v nich do Alp, vyzkoušet je v původním terénu. Ukázalo se, že neestetické praboty mají lepší vlastnosti než nejmodernější treková obuv třetího tisíciletí.

Druhá doba kulatá

Od květinové revoluce přestala být hranatost a škrobenost povinná jak v oblékání, tak v designu. Polidšťování technologie, přizpůsobování tvarů nástrojů, strojů a přístrojů, jež užíváme, našim potřebám, se stalo samozřejmostí a ergonomie disciplínou, která má při vzniku nového notebooku či počítačové myši klíčovou roli.
Oněch čtyřicet let, které nás dělí od hippies, vizuálně totálně přestavělo vzhled našich domovů, kanceláří i aut. Naše nástroje mají co nejkulatější, nejoblejší a do ruky co nejpřirozeněji padnoucí tvary. A jsme najednou - byť pouze tvary našich nástrojů - tam, kde byl Ötzi či jeho předkové.
Když nyní opravuji překlep v textu, beru do ruky myš. Tvarově podobný a podobně uchopitelný nástroj nedržel v ruce ani můj otec, ani děd, ti všichni žili v dobách hranatých. Dnešní myš je zcela neoddiskutovatelně tvarem i úchopem, kterým ji držíme v ruce, podobná pěstnímu klínu.
Od hran a "přístrojů s obsluhou" zpět k oblinám pravěkých nástrojů do lidské ruky padnoucím. Od kovových přezek se vracíme k uzlům, od zavřených tvrdých krabic s ostrými rohy kráčíme k pytlům zavázaným špagátem.
To vše je evidentní, ovšem až do experimentu zlínských vědců jsme se mohli utěšovat, že návrat do pravěku se odehrává pouze na designové úrovni. Že - díky moderním technologiím - jsou naše plastové pytle lepší než plátěné pytle středověku či kožené pravěké. A nejen pytle samozřejmě, jsme na tom díky moderním technologiím prostě líp, a design lovců mamutů užíváme účelově.
Že nejmodernější a nejdražší treková outdoor obuv vypadá jako kecky pro neandertálce, je známo už dlouho. Nyní se navíc prokázalo, že původní obuv mraženého pračlověka ušitá z medvědí kůže a sena vypadá stejně nevábně, ale funguje lépe.

Trapas technologie

Experiment zlínských vědců tak ač vypadá bizarně a marginálně - na seriózní úrovni aktualizoval velmi starou a palčivou existenciální otázku: Není celá ta technologická civilizace vlastně úplný nesmysl a podvod?
Jistě, svobodu tisku, pornoservery a obrovskou míru vlastního rozhodování o svém životě, vymoženosti, ze kterých se těšíme my dnes, Ötzi neměl. Ale jsme kompetentní z toho usuzovat, že prožíval vyšší míru individuální existenciální úzkosti než my? Ochránila nás před tím naše slavná technologická civilizace? Je možné v to doufat, když máme vědecky prokázané, že nám nedokázala ani ušít lepší boty, než měl ten nebohý pračlověk? Nejsme na tom ve srovnání s ním podobně i v jiných oblastech, než je pohodlnost pohorek?
Ötzi měl proti dnešnímu turistovi nevýhodu: jeho obuv na túru se musela každý večer ošetřit, potřebovala permanentní péči. Nechci urážet P. T. turisty tvrzením, že si nečistí boty, Ötzimu však dalo vyměňování a sušení sena z jeho pohorek nesrovnatelně víc práce. Tedy alespoň jedno plus pro technologii. Je ovšem onen kousek naší uspokojené lenosti dostatečným vítězstvím? A není trochu drahý, stály za to naše technologie?
Až se naučíme objektivně kvantifikovat a spočítat kvalitu života, možná zjistíme, že v součtu byla kvalita života pračlověka Ötziho přes dnešní rukodynamické počítačové myši a zadkodynamická záchodová prkénka - vyšší než ta naše. Jediné, co se nezhoršilo, je tristní fakt: kdykoliv nás, stejně jako jeho, může někdo zastřelit zezadu.


Lidové noviny, , 06. 02. 2004, Jiří X. Doležal; reportér Reflexu
Nejstarší známý fosilní hmyz: 400 milionů let.

"Netušili jsme, že by hmyz mohl mít tak vyvinutá křídla v začátcích jeho
evoluční historie. Buď je hmyz podstatně starší, nebo vyvinul křídla a
létání velmi brzo po svém vzniku."

David A. Grimaldi, Curator of Entomology,
American Museum of Natural History, New York.

A já si dovolím k výše uvedenému dodat následující. Evoluční teorie je čím dál děravější loď držící se nad hladinou jen a pouze nezměrným úsilím všech kteří usilovně pumpují vodu z podpalubí a tváří se že vše je OK.
Takže buď neplatí evoluční teorie, nebo je datování fosilií naprosto nespolehlivé, ale nejpravděpodobněji platí oba důvody pro nepochopitelnost nálezů současně.



400 milionů let stará fosilní jepice - patrně nejstarší známý okřídlený
hmyz. Foto David Grimaldi.

 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 18.2.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
  • Slunce

    stojí do středy ve znamení Vodnáře. Slunce v tomto znamení umožňuje rozvíjet přátelství, přeje jak duševní, tak technické tvůrčí činnosti, filmovému umění, novým vědním oborům. Nicméně v tomto znamení nám Slunce může připravit i dosti chaotické a dobrodružné chvíle, které mohou ohrožovat především naše domácí zázemí.
    Od čtvrtka již bude Slunce ve znamení Ryb. V poslední znamení Zvěrokruhu v sobě symbolizuje rozklad sil které oživují tento svět na základní složky - fyzickou, mentální a duchovní. Každá z nich si hledá svoji cestu a svoje působení... Jistě vás proto asi nepřekvapí přemíra často rozporuplných pocitů a činů jak vašich tak vašeho okolí.Tradičně znamení Ryb ovlivňuje osud arabských států.
    Konjunkce Slunce s Merkurem pomáhá prosazování inteligence a zlepšuje chápání.
    Konjunkce Slunce s Uranem zanáší do lidských činů a skutků prvky, které přesahují individuální osudy, nicméně se ale může stát že vše se mění v boj s větrnými mlýny bez jasných a pro budoucnost potřebných výsledků.
    V sobotu se ještě přidá trigon Slunce se Saturnem. Trigon Slunce se Saturnem udržuje vitalitu, vytrvalost, metodičnost a v lidech vyvolává sklony k filosofii.

     

  • Lilith
    - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem. Její postavení bude v první polovině týdne zlepšovat sextil s Venuší.
  • Merkur
    Merkur stojí ve znamení Vodnáře. V tomto znamení planeta přeje intuici a rozvíjí tvůrčí inteligenci. Merkur bude přát novým vědním oborům a i astrologii. Dává intelektuální nezávislost, umožňuje přímé jednání v mezilidských vztazích.
    Konjunkce Merkuru s Neptunem vede ducha po neprozkoumaných stezkách poznání, nebo za nějakým ideálem. Lidé jsou díky působení tohoto aspektu vnímavější. Rubem aspektu je snadnější ovlivnitelnost a lidé často snadno podléhají závislostem všeho druhu.
    Ve čtvrtek se přidá ještě konjunkce Merkuru s Uranem. Aspekt probouzí v lidech intelektuální nezávislost, přeje literatuře, vědě a informatice.
  • Venuše
    stojí ve znamení Skopce. Planeta je v tomto znamení poškozena. Lidi sice ovládá touha a láska, ale nedostatek stability v tomto znamení dělá z milostný života zmatečnou horskou dráhu řítící se nahoru a hned zase dolů. Zvyšuje tendence vrhat se do neuvážených milostných vztahů, a lidé trpí citovými vzplanutími jež rychle pomíjejí. V tomto znamení přeje planeta pouze vztahům, kde je mezi partnery velký věkový rozdíl.
    Od čtvrtka do soboty bude působit sextil Venuše s Neptunem, který díky postavení Venuše ve Skopci zanese do našich duší značnou dávku přecitlivělosti. Aspekt ale dává uměleckou inspiraci.
  • Mars
    stojí ve znamení Býka. V tomto znamení je planeta vždy poškozena. Planeta podporuje agresivitu a potlačuje v lidech citovost. Lidé po vlivem Marsova působení většinou marní energii orientací na peníze. Dejte si rozhodně pozor na prochladnutí, neb planeta přeje angínám a zánětům krku.
    Od čtvrtka působící sextil Marsu se Saturnem toto působení ještě podtrhne. Aspekt odsouvá city na vedlejší kolej, působí proti zpohodlnění a pocitu bezpečí.
    Od pátku bude působit kvadratura Marsu s Neptunem. Aspekt je to dosti zrádný a nebezpečný. V lidech vyvolává hyperemotivitu, vyhledávání absurdna a nadpřirozena, prostě iluze, útěky z reality. V každém případě zhoršuje významně schopnost chápat druhé. Dejte si pozor i na zlomeniny nohou.
    Na víkend působení Marsu poněkud zlepší trigon s Jupiterem. Lidé jsou pod vlivem aspektu rozhodnější a aktivnější.
  • Jupiter
    je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  • Saturn
    je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
    Od čtvrtka začne působit trigon Saturnu s Uranem. Působení aspektu často podstatným způsobem mění politickou situaci, umožňuje zavést nové vědecké hypotézy, pomáhá měnit stávající paradigma.
  • Uran
    stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
  • Neptun
    stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
  • Pluto
    stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

 
Hade, 15.2.2004