Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Doufám že jste mi bídně nezahynuli v mrazech a vánicích a jako vždy nejdříve upozornění na aktualizaci. 
Na stránku Povídek od Polly přibyla pohádka Nebe je modré...
Dnešní týden přináší především aktuality z Marsu. Takže rychle k věci...

"Kdo není dětinský je starý."

E. M. Remarque
Náhodná ukázka pro tento týden od mojí maličkosti

 

Toto je výřez ze snímku sol 16, ze stránky NASA - Mars Rover Gallery. Copak vám tento předmět ze všeho nejvíce připomíná?
V rámci dění-nedění okolo Roveru (s jistou dávkou škodolibosti musím konstatovat že se problémy nevyhnuly ani Američanům a sonda vysílá-nevysílá) trošku zapadly úspěchy sondy  Mars Express. Je pravda že modul sondy Beagle je patrně nenávratně ztracen (i když jsem čím dál méně přesvědčen že neúspěch modulu lze přičíst na vrub technické ničemnosti ESA). Ale zapomíná se že "mateřská loď " Mars Express stále krouží kolem Marsu a pilně fotografuje povrch. Až překvapivě dokonalé fotografie mají sloužit mimo jiné i k ambicióznímu  projektu ESA a tím je v podstatě 3D model povrchu Marsu. Na obrázku vlevo vidíte první ukázku. Pokud kliknete na obrázek dostanete se k dalším překrásným snímkům. Jinak podrobnosti o Mars Express najdete na:
http://sci.esa.int/science-e/www/area/index.cfm?fareaid=9 v anglickém jazyce
http://berlinadmin.dlr.de/Missions/express/indexeng.shtml v jazyce německém
V souvislosti s výsledky činností evropské sondy Mars Expres mi to nedá abych nepřipomněl stupidní článek o neexistenci vody na Marsu z 22.8.2003, který najdete na stránce Voda na Marsu - podivné závěry podivné výzkumné zprávy NASA, podivné fotografie povrchu planety...
Evropská sonda našla na Marsu vodu


DARMSTADT 23. ledna 2004 | 16:08 Přítomnost vody na Marsu zjistila evropská sonda Mars Express. Objevila ji na jižním pólu rudé planety ve formě ledu, informovala s odvoláním na Evropskou vesmírnou agenturu (ESA) tisková agentura AFP.


"Na jižním pólu Marsu jsme identifikovali vodu ve formě ledu," řekl Vittorio Formisano, jeden z vedoucích mise Mars Expressu. Prohlásil to v kontrolním centru ESA v německém Darmstadtu, kde evropští vědci představili první výsledky své mise. "Jde o vodu na povrchu, která není pokrytá zmrzlým oxidem uhličitým," upřesnil další z představitelů ESA Jean-Loup Bertaux.

Vědci už několik desítek let předpokládají, že vodní led na planetě existuje, zatím však měli jen nepřímé důkazy. "Toto je první přímé potvrzení," uvedl Allen Moorehouse z ESA. Jeho kolega David Southwood dodal: "Předchozí měření byla nepřímá, toto je poprvé, kdy máme přímé doklady molekul, které jsou obsaženy ve vodě." ESA ke svým závěrům dospěla na základě analýzy par složených z molekul vody, které se jim podařilo zachytit s pomocí infračervené kamery Mars Expressu (ifračervená spektroskopie).

Vědci si myslí, že jde o trvalý led

Evropští experti prozatím nevědí, jak velké množství vodního ledu se jim podařilo zachytit. Netuší také, jde-li o trvalý led, nebo led, který se během marsovského léta odpařuje a během zimy zase zpět kondenzuje. "Je právě konec léta. To, že se led nyní nachází na jihu ukazuje na to, že jde o trvalý led," dodal Bertaux.

ESA rovněž zjistila stopy eroze, kterou na planetě voda způsobila. "Analýzy potvrzují přítomnost erozních aktivit způsobených vodou i jinde na Marsu," řekl profesor berlínské univerzity Gerhard Neukum. "Křivolaké kaňony a jemné stružky či rýhy, které se přičítají vodní erozi, však zachytily i snímky předešlých misí - například sondy Mars Odyssey," připomněl Grygar.

Sonda Mars Express se od nyní nachází na oběžné dráze Marsu, ze které s pomocí radarů a dalších přístrojů analyzuje místní atmosféru, fotografuje planetu a na jejím povrchu i pod ním pátrá po známkách vody či ledu, jejichž přítomnost by mohla vytvořit podmínky pro přežití organizmů. Mars Express je také "mateřskou" lodí modulu Beagle-2, který se od ní oddělil 19. prosince a který měl na povrchu čtvrté planety sluneční soustavy dosednout 25. prosince. Zatím se s ním však nepodařilo navázat spojení.

čtk

Moje skromná poznámka - Reull Vallis na snímcích Mars Express - jak je vidět není Mars pouze rudá planeta.. Snímek dokonce zachycuje jakési "zelené pahorky marsovské", že??
PASSADENA - Po pojízdném vozítku Spirit, který na rudé planetě již působí od letošního 4. ledna, se Američanům podařilo na opačnou stranu Marsu dopravit dvojče Opportunity, které do atmosféry vletělo rychlostí 20 920 kilometrů za hodinu a potom šest minut sestupovalo bržděno padákem a pomocnými tryskami. Přistávací manévr se Opportunity povedl lépe než Spiritu.

Před dopadem na povrch se nafoukly jeho vzduchové polštáře, které umožnily měkké přistání. Sonda Opportunity o velikosti golfového vozíku se v menší gravitaci na Marsu několikrát odrazila a potom kutálela. Přistála na planině Meridiani Planum v blízkosti rovníku, kde se nevyskytují příliš velké kameny a hluboké krátery, které by sondu mohly poničit.

Na rudé planetě stráví tři měsíce
Opportunity by měla ještě před příchodem marsovské noci roztáhnout solární panely, aby mohla nabít baterie před zahájením aktivit dalšího dne. Na Marsu bude asi tři měsíce studovat geologické podmínky a zjišťovat, zda tam existují podmínky nezbytné pro život.

Gratuloval Gore i Schwarzenegger
Během přistávacího manévru Opportunity se do řídícího střediska dostavil rovněž kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a bývalý americký viceprezident Albert Gore. Nadšeným vědcům gratulovali k hladkému průběhu přistání.

Stav Spiritu je vážný
Podle NASA se zlepšil technický stav Spiritu, který již není kritický, nýbrž "pouze" vážný. Spirit v posledních dnech oslabil svůj signál a omezil kontakt se Zemí. Činitelé NASA se domnívají, že by mohl začít plně fungovat již během tří týdnů.

Novinky, ČTK

A ještě jeden příspěvek z Bruselu:
 
...tak jsem se koukla na ZetaTalk,narazila na toto foto z Ciny ze 20.ledna.... Tahle modra koule byla spatrena toho dne rano take v Bruselu nekolika svedky,davali to v TVnovinach,popisovali to jako ohnivou kouli planouci modrym plamenem.Tak to vysvetlili bezesporu,ze se jedna o meteorit....

Mahara Maira

 


Převzato: www.tiscali.cz

Zavinil vymírání druhů asteroid, nebo supernova?


Několik vln masivního vymírání druhů se stále ještě nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Nedávno se objevila nová teorie, která jednu z vln, která se odehrála před 251 miliony let, přisuzuje pádu asteroidu.

K hypotéze a roli asteroidu se v posledních desetiletích vědci přiklánějí, ale v tom případě se jedná o relativně nedávné vymírání, zhruba před 65 miliony let, při kterém mimo jiné vymřeli dinosauři.

Nová studie objevila v Antarktidě 40 minerálních fragmentů, které nepocházejí ze Země a podle odhadnutého stáří se jedná o impakt právě v době jedné z vln vymírání. Právě toto období bylo ze známých pěti vln nejmasivnější a odhaduje se, že při něm vymřelo až 90 procent druhů zvířat. Skupinu vědců vedl Asish Basu, geochemik z univerzity v Rochesteru.

Řada jiných vědců však jejich závěry odmítá, nelíbí se jim zejména příliš nedotčený stav nalezených fragmentů, které byly nalezeny ve skále zhruba 10 až 20 cm pod povrchem. Vědcům se zdá těžko uvěřitelné, že by úlomky mohly přežít tak dlouhou dobu v tak kvalitním stavu.

Jiné teorie se přiklánějí spíše k vlivu sopek, které by masivními erupcemi plynů mohly pozměnit klima Země. Přiznávají současně, že by to mohl být právě náraz asteroidu, který by zapříčinil masové erupce sopek. V době vymírání dinosaurů k masivním erupcím skutečně docházelo, z té doby třeba pochází gigantické pole lávy nalezené v Indii a nazvané Deccan Traps, které pokrývá plochu rovnající se kombinované rozloze amerických států Oregon a Washington.

Druhé největší vymírání druhů, které zabilo více než dvě třetiny všech žijících živočišných druhů, mohlo být způsobeno ultrafialovými paprsky ze Slunce poté, co výbuch supernovy a následující záření gama zničilo ozonovou vrstvu.

Astronomové odhadují, že exploze supernovy ve vzdálenosti zhruba 10 000 světelných let nastala asi před 440 miliony let. Následky záření znamenaly zničení chemického složení atmosféry a zničení života a ultrafialovými paprsky pocházejícími ze Slunce.

Adrian Melott z kansaské univerzity sice přiznává, že převládající teorie viní spíše dobu ledovou, nicméně tvrdí, že existuje dost důkazů o vlně gama záření. Fosilie z dob druhého největšího vymírání druhů ukazují prudké vymizení dvou třetin živočišných druhů. Doba ledová, která tehdy trvala 500 000 let, začala ve stejné době.

Podle Melotta by záření gama vysvětlilo oba jevy. Podle něj by záření pozměnilo molekuly ve stratosféře, vznikl by oxid dusíku a další chemikálie, které by poničily ozónovou vrstvu a zahalily planetu do hnědého mraku. Výsledná slunečná radiace by byla nejméně 50 x silnější nežli normální hladina, což by znamenalo prudké vymírání živočichů. Mrak by současně prudce ochladil klima, což by vysvětlilo vznik doby ledové.

Těsně před začátkem vymírání bylo klima Země nevysvětlitelně teplé a vědcům se zatím nepodařilo najít důvod, který by ke vzniku doby ledové přispěl.

O výbuchu supernovy právě v této době neexistují žádné přímé důkazy. Melott usuzuje, že se Mléčná dráha od té doby nejméně dvakrát otočila, takže stopy po explozi již bude neobyčejně obtížné najít.

Vědci rozeznávají celkem pět období masivního vymírání druhů. První nastalo asi před 440 miliony let a zahubilo 60 procent druhů. Následovaly další vlny - před 360 miliony let opět s 60 procenty vymřelých druhů, před 350 miliony let s 90 procenty, před 220 miliony let s 50 procenty a před 65 miliony let s dalšími 50 procenty (včetně dinosaurů).
 
Dívka s roentegovým zrakem mate vědce.

Ruští vědci nebyli schopni vyvrátit tvrzení mladé rusky že může vidět do lidských těl.

Doktoři v dětské nemocnici v Sarnsku uskutečnili důkladné testy s 16 letou Natalii Demkina jejíž tvrzení že má roentgenové oči, vzrušuje ruskou veřejnost.
Doposud ale nebyli schopni přijít s logickým vysvětlením pro její schopnosti jak vlastně vidi a jak se dívá do nitra lidského těla.
Teenagerka ze Saranska v Mordovii, řekla jak byla rozrušená, protože se bála že jí doktoři nebudou věřit a obviní ji ze lži.
Její matka Tatiana Vladimirovna o ní říká: "Věděla jsem že je talentované děvče, začala mluvit na šesti měsících a učila se číst když jí byly tři roky.
Když začala tvrdit že vidí skrz věci , začala jsem si dělat starosti. Proto jsem si přála aby s ní v místní nemocnici provedli testy."


Story filed: 10:46 Thursday 15th January 2004

http://www.ananova.com/news/story/sm%5F855907.html

Zkouška rentgenové Nataši
Zvěsti o zázračné ruské dívce Nataše Demkině (16), která svýma rentgenovýma očima vidí dovnitř lidských těl, vzrušily celý svět. Ruský dopisovatel britského deníku The Sun za ní zajel, aby na vlastní oči zjistil, co je na jejich nadpřirozených schopnostech pravdy.

V dívčině "ordinaci" nakonec zůstal vyjeveně sedět s pusou otevřenou dokořán.

"Jediný úraz, který se mi za život stal, bylo zlomené zápěstí levé ruky. Když mi bylo jedenáct, spadl jsem z prolézačky na dětském hřišti. Na ruku jsem dostal sádru a zranění se zhojilo," říká reportér Igor Moničev (37), který osobně zajel do zasněženého městečka Saransk, kde Nataša žije. Zázračnou dívku našel v zanedbaném, dvoupokojovém bytě, který Nataša sdílí s rodiči, sestrou a dědečkem. Už na chodbě, jež funguje jako improvizovaná čekárna, měl Igor možnost pohovořit si s pacienty Nataši. Všichni si pochvalovali, jak jim dívka přesnou diagnózou zachránila zdraví. Některým i život.
"Nataša seděla ve svém pokoji, obklopena plyšáky. Přivítala mne otázkou: "Zase jeden, který mě chce vyzkoušet?" Pak ale na můj test přistoupila," vypráví novinář. Nataša měla určit, jaký úraz se mu v dětství stal. "Chvíli si mne tiše prohlížela a pak řekla: "Vaše ruka se zhojila velmi dobře, ale já pořád tu zlomeninu vidím". Poté si dvěma prsty sáhla na své levé zápěstí a přesně ukázala na kdysi zlomené místo. Zůstal jsem na ni v údivu zírat s otevřenou pusou," uvedl Igor.

Nataša se ho pak zeptala, jestli mu to jako zkouška jejích schopností stačí. "Nedovedu to vysvětlit ani já, ani nikdo jiný. Faktem ale je, že dokonale vidím do lidských těl," ukončila debatu Nataša. Prý na ni čeká spousta pacientů, kteří na rozdíl od Igora potřebují opravdovou pomoc...

INT, so (20. 1. 2004)
 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 28.1.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce

  stojí ve znamení Vodnáře. Slunce v tomto znamení umožňuje rozvíjet přátelství, přeje jak duševní, tak technické tvůrčí činnosti, filmovému umění, novým vědním oborům. Nicméně v tomto znamení nám Slunce může připravit i dosti chaotické a dobrodružné chvíle, které mohou ohrožovat především naše domácí zázemí.
  Konjunkce Slunce s Neptunem pomáhá směřovat vůli k nějakému ideálu, rozvíjí duchovní schopnosti. Aspekt může často způsobovat iluze v lásce a přeje výrazným osobnostem a divadlu.

   

 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem. Díky ozáření trigonem od Slunce bude její působení dosti jednoznačné a v souladu s její pozicí.
 • Merkur
  Merkur stojí ve znamení Kozoroha. V tomto znamení je duch a inteligence podtržena i ctižádostí. Planeta přeje výzkumu, vzdělávání a analýze faktů. Nicméně Merkur v Kozorohu zatěžuje naši psychiku častými pesimistickými náladami..
  Poněkud to ale bude vylepšovat sextil Merkuru s Venuší, který zlepšuje psychickou pohodu a dává i jistou dávku bezstarostnosti.
  Trigon Merkuru s Jupiterem - sice navozuje optimismus, ale je záludný v tom že většinou chybí nedostatek kritičnosti. Lidé bývají přespříliš spokojeni sami se sebou a leniví a ztrácí ostražitost.
  Celkově bude tento týden směřovat vliv Merkuru k vytváření lehce maniodepresivních stavů:-)
 • Venuše
  stojí ve znamení Ryb. Planeta je v tomto znamení dobře umístěna. Láska se snoubí s milosrdenstvím. V tomto znamení Venuše umožňuje snadněji nalézt životní lásku. Jinak planeta přeje hudbě, soucitu a projevům dobré vůle mezi lidmi. Přeje rozvíjení vztahů u kterých pár dělí i velká vzdálenost. Venuše v Rybách velmi často umožňuje intuitivně správné řešení zapeklitých situací. Vzhledem k tomu že bude celý týden poškozena nedoporučuji uzavírat smlouvy jakéhokoliv druhu.
  Opozice Venuše s Jupiterem způsobuje nepořádek v osobním životě, nesoulad mezi láskou a legitimitou. Rozhodně bych tento týden nedoporučoval pro vstup do manželství.
  V pátek začne působit kvadratura Venuše s Plutem. Jedná se o aspekt který působí milostné potíže a přeje jen a pouze S-M založeným párům.
 • Mars
  stojí ve znamení Skopce. Mars stojící v domicilu přeje činnostem všeho druhu, dodává fyzickou energii (nevím jak vy ale já bych ji velmi potřeboval), dává sílu a odvahu k okamžitému uskutečňování plánů.
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude dominovat Mars a Neptun, síla ostatních planet je vyrovnaná.

Mějte se hezky...

 
Hade, 25.1.2004