Nahoru ]

 
Vítám vás v novém týdnu.
Jako vždy nejprve upozornění na aktualizace v minulém týdnu.
Aktualizovány byly stránky Megality, kam přibyly stránky Klobuky - Zkamenělý pastýř a Drahomyšl - "Menhir Zakletý mnich".
Rád bych vás upozornil také na moc pěkný článek Oty Luňáka, který skutečně stojí za přečtení...."Proč si hrajeme na to, čím nejsme?"
 

 


"Moudrý je ten, kdo vede jednotvárnou existenci, protože každá drobná příhoda má pak výsadu zázraku."

F.Pessoa - Kniha neklidu

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


Převzato: www.lidovky.cz

Amatérská raketa poprvé dosáhla vesmíruStart rakety společnosti Civilian Space eXploration Team
Zdroj: Reprofoto
WASHINGTON 18. května 2004 | 19:12 V pondělí se poprvé v historii podařilo soukromé organizaci dosáhnout kosmu. Amatérská raketa bez posádky vyletěla z Nevadské pouště. Není to však jediný úspěch soukromých vesmírných plavidel za posledních několik dní. Ve čtvrtek se totiž lodi SpaceShipOne podařilo i s Američanem Mikem Melvillem na palubě překonat výšku 64 kilometrů, čímž byl vytvořen rekord mezi privátně financovanými prototypy, které jsou vyvíjené pro komerční lety lidí do kosmu.

Šest a půl metru dlouhá raketa s názvem GoFast, kterou vytvořil Civilian Space eXploration Team (CSXT),(http://www.civilianspace.com) v pondělí překonala výšku 100 kilometrů. Právě tato hranice je odborníky považována za "oficiální hranici kosmu" a přístroji se jí podařilo překonat po zhruba tříminutovém letu.

"Prostě si jen vyburácela z rampy a vyletěla do vesmíru," okomentoval bezproblémový pokus manažer CSXT Eric Knight. Loď ještě před tím, než po několika minutách začala klesat na padácích zpět k Zemi, stačila z vesmíru vyslat i několik signálů.

Na rozdíl od SpaceShipOne však na její palubě nebyl žádný člověk. Ale i tak je vypuštění této amatérské rakety do kosmu podle BBC významným milníkem. "Je to fantastický počin," uvedl britský odborník Richard Osborne.

Zmiňovaný SpaceShipOne patří do skupiny 24 soukromých projektů, které se ucházejí o cenu X-Prize, ohodnocenou deseti miliony dolary (asi 280 milionů korun). K výhře je však nutné splnit podmínku, aby stroj pro tříčlennou posádku dvakrát za tři týdny překonal výšku 100 kilometrů. A SpaceShipOne by se o to měl pokusit už příští měsíc.
Moc a arogance

"V Americe bude rychlý odchod amerických vojsk z Iráku prezentován jako odměna za 'dobře vykonanou práci'. Ostatní svět to rozezná jako ponižující porážku, a právě v tomto případě je analogie s Vietnamem tak nedostatečná. Američané totiž nyní prohráli v Iráku daleko rychleji než v jihovýchodní Asii a dopad této prohry na svět bude potenciálně daleko větší. A zatímco Vietnam neměl globální hospodářský význam, Irák je pro světovou ekonomiku nesmírně důležitý. Jaké budou plné důsledky takovéto obří porážky americké moci, to dosud nelze předvídat. Jedna věc je však jasná. Svět byl nyní svědkem konce poslední verze liberálního imperialismu.
http://www.blisty.cz/2004/5/20/art18191.html
Savci, kteří se vzdali teplokrevnosti

Termoregulační řešení savců závisí především na rozměrech jejich organismu.

Pro savce je relativně výhodné mít velké rozměry, protože pak mohou snáze vyřešit termoregulaci - svaloviny produkující teplo přibývá rychleji (s třetí mocninou) než povrchu těla. I proto platí, že blíže k pólům jsou jedinci z jinak příbuzných druhů větší. A snad i proto mohla být mimochodem teplokrevnost řešením i pro některé obří dinosaury.
V teplé oblasti může dokonce vnikat opačný problém, tedy jak zařídit, aby se savec neuvařil. Proto mají sloni velké uši, proto nemají srst. Pokud teplota okolí ale překročí 38 stupňů, pak už ani intenzivní tepelná výměna slona neochrání, protože gradient se obrátil.
Sloni pak proto na své uši často chobotem cákají vodu (jinou možností by bylo se potit - sloni se ale nepotí). Indičtí sloni a sloni žijící v Africe v pralesích mají oproti savanové odrůdě relativně menší uši. Zbývá dodat, že mamuti samozřejmě žádné velké uši neměli a navíc jim je zakrývala srst.

Teď se podíváme na druhou část délkové škály. Nejmenším savcem je zřejmě bělozubka, hlodavec, jehož hmotnost v dospělosti nepřesahuje 2 gramy a délka 4,5 cm. Problémem malých savců je nejen relativně velký povrch těla. Drobná zvířata navíc nemohou mít příliš mnoho srsti - to by se z nich staly nepohyblivé koule.
Výsledkem jsou následující čísla: Bělozubka zkonzumuje za den 130 % hmotnosti svého těla (slon jen 4 %). Naše srdce tepe od 60 do 80 úderů za minutu, srdce bělozubky 1 200krát. Zdá se, že právě nemožnost ještě rychlejšího srdce představuje omezení spodní hranice velikosti teplokrevných živočichů ještě pádnější než nutnost přijímat relativně stále větší množství potravy.
Menší teplokrevní živočichové se v boji s rostoucími tepelnými ztrátami snaží o co možná nejsouměrnější tvar - proto nepřipomínají např. užovku (nejdále v tomto ohledu zašly zřejmě lasice). Snahou minimalizovat účinky stálé tělesné teploty u savců jsou pak takové fígle jako zimní spánek nebo hibernace u netopýrů. Tyto techniky už jsou vlastně "na pomezí", protože organismus se při nich alespoň části termoregulace vzdává.
Na tomto místě se konečně dostáváme k vlastnímu nadpisu článku. Problémy s termoregulací lze řešit prostě tak, že se jí savec zbaví (nevhodný příklad: podobně jako pták může přestat létat). Nejdále v tomto směru došel asi rypoš lysý, bezsrstý hlodavec, který obývá podzemí savan a polopouští východní Afriky. Rypoši ovšem obecně žijí na savce velmi podivným způsobem. Jejich organizace připomíná spíše hmyzí hejno, s královnou a sterilními samicemi - dělnicemi.
Proč se rypoš vzdal teplokrevnosti? Podle knihy Proč mají sloni velké uši právě proto, že termoregulace mu bránila dále zmenšovat tělesné rozměry. Více malých jedinců se různými směry snáze krtčím způsobem dokutá k potravě než méně velkých. Selekce tedy tlačila na neustálé zmenšování těla - a k tomu se bylo nutné vzdát stálé tělesné teploty. Není ale jasné, v jakém pořadí se tyto zvláštnosti u rypoše lysého vyvinuly.
A stejně tak není jasné ani to, zda někdy v budoucnu rypošové nevylezou ze svých nor zpět na světlo a nezačnou konkurovat třeba ještěrkám...

Zdroj: Chris Lavers: Proč mají sloni velké uši, Argo a Dokořán, Praha, 2004, http://www.dokoran.cz

autor: Pavel Houser, http://www.scienceworld.cz

 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 26.5.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Blíženců. Celý týden bude poškozené a bude způsobovat že lidé budou mít roztříštěnou pozornost, budou rozptýlení a beznadějně povrchní. Postavení vyvolává silnou nervozitu, období je naprosto nevhodné pro duševní a uměleckou práci. Výtvory vzniklé pod takto postaveným Sluncem jsou příliš popisné, upovídané a bez hodnoty.
  Kvadratura Slunce s Uranem způsobuje umíněnost, špatný úsudek, nervové poruchy, pozor by si měli dávat i kardiaci. Lidé pociťují přílišnou touhu po nezávislosti přehnanou impulsivitu.
  Slunce v kvadratuře s Jupiterem. Aspekt způsobuje že lidé v ničem neznají míru. Vede k zbytečnému utrácení, samolibosti, milnému úsudku.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem. Díky jejímu poškození Plutem nelze ani v nejmenším spoléhat na své pudy a instinkty.
   
 • Merkur
  stojí ve znamení Býka. Pro zaostření našeho myšlení je v tomto znamení třeba dobrých aspektů. V tomto znamení Merkur přeje finančním kombinacím. Dává přemýšlivost ale pomalost v rozhodování. Názory jsou v tomto znamení pevné a planeta přeje bankovnímu sektoru. To vše ale pouze do středy.
  Trigon Merkuru s Jupiterem působí pouze do středy. Aspekt nese optimismus, leč i poněkud přílišnou spokojenost se sebou a z ní vyplývající nedostatek kritičnosti. 
  Pouze do středy budou působit také sextil s Marsem který dodává duševní energii a sextil se Saturnem dávající hloubku myšlení.
  Druhá polovina týdne už zůstane pouze pod vlivem kvadratury Merkuru s Neptunem. Merkur bude poškozen a bude v lidech vyvolávat umíněnost, přetvářku, zištnost. Kvadratura pak znemožňuje využití intelektu, způsobuje špatnou paměť, netečnost, lidé se honí za iluzemi a podléhají nervové únavě a depresím.
   
 • Venuše
  je retrográdní a stojí ve znamení Blíženců. Celý týden bude náš citový život komplikovat poškození Venuše. Toto poškození způsobuje že lidé nedávají do vztahu srdce, jen mozek. Přetvařují se a zakrývají sobecké pohnutky. City se tříští a období nepřeje vzniku nových vztahů.
  Celý týden bude pod vlivem opozice Venuše s Plutem vyvolávající nestabilitu ve vztazích, nepříznivé podmínky komplikují milostný život, vztahy se často stávají terčem pomluv.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení vždy poškozena. Lidé jednají příliš příkře, diktátorsky, narůstá počet konfliktů mezi lidmi a to i v rodině. Postavení nepříznivě ovlivňuje i politiku. Mars v Raku nepříznivě ovlivňuje zažívání především žaludek.
  Konjunkce Marsu se Saturnem přináší v Raku sklony k násilí, krutosti a impulsivnímu chování. Přináší vzdor, snahu jít proti zavedeným pořádkům, systému. Problémy mohou nastat i ze strany přírody.
   
 • Jupiter
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Situaci ještě zhoršuje jeho poškození opozicí s Uranem. Aspekt velmi často způsobuje veřejné skandály, prudce a nepříznivě dokáže měnit běh věcí. Osobně bych se obával i problémů s přírodními silami.
  Sextil Jupiteru se Saturnem. Je to aspekt při kterém balancují nové myšlenky v rovnováze se starými, a děje které jsou v tomto období zahájeny mohou přinést významné změny do budoucna. Myslíte že změny které započal jsou dostatečné? Pohled na "hrdinství" Američanů v Iráku a podobně? No nevím... třeba ano...
  Aspekt v pátek končí.
   
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
   
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce a je retrográdní. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti mohou být ponory do skrytých tajemství až nebezpečné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden budou na nás nejsilněji působit Merkur a Mars. Tento týden nám hvězdy skutečně příliš nepřejí a v druhé polovině týdne je z astrologického hlediska situace vyloženě špatná. Tak se opatrujte...

Mějte se hezky...

 
Hade, 23.5.2004