Nahoru ]

Vítám vás v novém týdnu. Hned v úvodu bych vás rád upozornil na novou stránku Voda na Marsu.  Předesílám že si uvědomuji, jak je můj názor vyjádřený na této stránce jako vždy naprosto nevědecký a pochybený atd... A tím pádem že jsem nemožný, balamutím lidi atd... Nicméně jak jsem již několikrát upozornil na svém serveru si můžu zveřejňovat co chci, a na svůj názor mám právo:-))

"Úzkost je zvláštní pocit: podle rytmu srdce cítíme, že se nám špatně dýchá, jako bychom dýchali srdcem."

André Malraux: Lidský úděl


Další náhodná ukázka pro tento týden od Polly...

 


Do nového týdne jsem vybral následující poučnou historku od Táni (jako vždy díík:-)) )

Zachránila jsem tygra, :o)))

Teda asi před měsícem přišel David, že zachránil tygra sumaterského, a za odměnu dostal takový pěkný přívěšek na klíče, no přívěšek se mi děsně líbil, on je z takový příjemný gumy a je na něm tygří oko s kusem oranžovýho nosu, je moc pěkný, přívěšek. No a taky jsem altruista a milovník přírody a tygra zvlášť, prostě jsem chtěla taky zachraňovat. David říkal, že to není jen tak, že tygra nemůže zachraňovat jen tak někdo, že on zachraňoval protekčně přes svýho kamaráda, co dělá v ostravské ZOO. Davida jsem ukecala, tak dlouho jsem do něj hučela, až zavolal kamarádovi, kamarád to asi čtrnáct dnů zařizoval, pak mi David řekl, že teda můžu, tak jsem mu dala šedesát kaček a druhý den jsem dostala ten přívěšek, :o))) Takhle já jsem zachraňovala. Následně jsem samozřejmě po celým Bohumíně ukazovala svůj protekční důkaz, to krásné tygří oko v provedení barevná guma, :o))) Taky jsem se podívala na britské stránky věnované nadaci tyrga, tam píšou, že sumaterských tygrů je všeho všudy 450 kusů! Takže jsem každému z nich přispěla asi 13 haléři, :o))))

A dnes jsem dostala zas jednou dobře mířenou ránu mezi oči, :o)))

Ráno jsem se dívala na studio 6 - šéf se vrátil z dovolené, tak se mi nechtělo do práce - a protože je okurková sezóna a nic pořádnýho se neděje, pustili nám reportáž ze zoologických zahrad, zoologické zahrady u nás prý odchovávají příliš moc mláďat, o který nikdo nemá zájem, třeba medvědi a vlci, takže se některé druhy chovají zvlášť samci a zvlášť samice, některé dostávají antikoncepci a jiné se přímo kastrují. Například prý sumaterský tygr v Zoo Dvůr Králové musel být vykastrován!!!

Ach jo, zase jednou se můj dobrý skutek v prach obrátil...

Zdravím do světa!
Táňa


ZDROJ: www.tiscali.cz

Vede Egypt válku proti archeologům?


Pašování a překrucování dějin, tak zní obvinění, vznesená na adresu francouzských a britských archeologů.


Nejprve v prvním srpnovém týdnu zatkla egyptská policie francouzského archeologa. Stalo se tak na letišti v egyptské Alexandrii. Francouzský architekt Stéphane Rousseau je podezřelý z pašování faraónských starožitností a byl vzat do vazby na 45 dnů. V jeho kufru bylo nalezeno 144 kusů mincí z různých období a sbírka sošek, které se umisťují do hrobek faraónů.

"Takovéto sošky bývají většinou z kameniny, ale tyhle jsou bronzové," vysvětluje jejich hodnotu Jean-Yves Empereur, ředitel Centra alexandrijských studií (CEA), pro které zadržený architekt pracoval.

Podle policejních zdrojů Stéphane Rousseau tvrdí, že mince koupil u překupníka a byl "přesvědčen, že se jedná o kopie". Rousseau pracoval pro CEA a zároveň pro německou výpravu. Nebyl to jeho první pobyt v Egyptě a pokud se krádež prokáže, bude se jednat o velmi závažný čin, neboť jej spáchal profesionál. Navíc se tato událost odehrála v poměrně nevhodnou dobu. Právě totiž probíhá boj o navrácení egyptských starožitností, které odváželi západní archeologové už od 19. století.

Vedoucí této kampaně Zahi Hawass například žádá navrácení egyptských starožitností z Velké Británie a Německa. Seznam ale ještě není uzavřen, může se dotknout i egyptských sbírek v pařížském Louvru.

Nefertiijti není Nefertiijti

Minulý týden zase egyptská Nejvyšší rada pro památky rozhodla zastavit práce, které v Údolí králů západně od Luxoru na jihu země prováděli britští archeologové z univerzity v Yorku. Důvodem jsou údajně chybné informace o královně Nefertiijti. Více jsme psali v tomto článku.

Joann Fletcherová, která řídí v Yorku výzkum mumií a zároveň je členkou expedice, "zveřejnila nepřesné informace o královně Nefertiijti a přitom nekonzultovala radu". Tím se dopustila "porušení pravidel", vysvětlil generální tajemník rady Zahí Havás. "Pomýlila celý svět zveřejněním fotografie, která má naprosto v rozporu se skutečností představovat královnu Nefertiijti a již odvysílala americká televizní stanice Discovery Channel," upřesnil Havás. (Tento údaj není přesný, protože dokument bude stanice Discovery vysílat až první týden v září. Pozn. editora.

"Je prokázáno, že mumie, kterou Fletcherová přisoudila Nefertiijti, patří muži, jak dosvědčil i její profesor, který ostatně řídí archeologickou expedici v Egyptě," upozornil dále Havás. Rozhodnutím rady nejsou nijak dotčeny ostatní britské archeologické expedice v Egyptě, sdělil dále Havás, jenž v posledních měsících zpřísnil podmínky pro povolování prací zahraničních týmů ve své zemi.

Egypťané chtěli oklamat dějiny?

Britští archeologové zaútočili poměrně zajímavým způsobem hned několik dní poté. Staří Egypťané chtěli podle nich podvést dějiny a utajit před historiky jednu z nejvíce ponižujících bitev, které se kdy na Zemi odehrály, napsal list The Times.

Odborníci z Britského muzea označili 3 500 let starý nápis, který zachycuje porážku Egypťanů núbijským královstvím a jejich hrozící vyhlazení, za největší nález naší doby, který přepíše stránky učebnic dějepisu. Udivující sdělení se skrývá ve 22 řádcích hieroglyfů, které se podařilo rozluštit egyptským a britským odborníkům. Nápis byl nalezen v únoru na bohatě zdobené alkaabské hrobce v Horním Egyptě a pojednává o dosud neznámých bitvách, které "svět od svého stvoření dosud neviděl". Učenci se shodují, že Egypťané se snažili na drtivou porážku zapomenout a vymazat ji z historických záznamů.

Egyptologové se dosud domnívali, že núbijská říše (jinak nazývaná Kúš), která se rozkládala na území dnešního severního Súdánu, živořila ve stínu egyptského velikána, ačkoli se mohla pochlubit dobrou organizací společnosti, rozvitým politickým systémem a velkými zásobami zlata, které bylo spolu se slonovinou, ebenovým dřevem a otroky hlavním obchodním artiklem. Výrobky zručných řemeslníků směle konkurovaly té nejjemnější keramice starověku. Během dlouhého sousedského soužití bylo střetnutí nevyhnutelné, zvláště proto, že núbijští panovníci si dělali nárok na egyptský trůn a prohlašovali se za potomky Thutmose III.

V 8.století př.n.l. se Kúšitům konečně podařilo Egypt dobít. "Teď víme, že kúšská říše byla schopná se Egyptu nejen postavit, ale také ho úspěšně napadnout. O obrovské invazi, jež obrátila celý region vzhůru nohama, neměli historikové dosud ani ponětí," uvedl vědec Britského muzea pan Davies. "Kdyby se tehdy Núbijcům zachtělo zůstat, patrně by se jim podařilo Egypťany zničit, jejich existence vskutku visela na vlásku. Díky své přizpůsobivosti se Egypťanům podařilo přežít.

Núbijci o okupaci říše vůbec nestáli, lačnili jen po pokladech, které považovali za znaky moci, a celou zemi neuvěřitelně zplenili," popisuje dějinné zvraty Davies. Nástěnný nápis stojí mezi dvěma vnitřními komnatami do kamene vytesané hrobky Sobeknakhta, který vládl v době 17. dynastie. Před očima udivených archeologů se objevil až po důkladném odstranění usazenin sazí a špíny.

"Nejdříve jsme se domnívali, že jde o náboženský text. Jak jsme se prokousávali řádky zprava doleva, pochopili jsme, že jsme narazili na něco převratného..." V červené barvě vyvedený nápis vypráví, jak núbijská armáda a její jižní spojenci bleskově zaútočili na Egypt, kde se do protiútoku hrdinně postavit Sobeknakht. Rozhodující roli v konfliktu hrála údajně supí bohyně Nekhbet, která Kúšity kropila ohnivým deštěm, zatímco vůdce vetřelců padl pod nárazem jednoho jejího plamene.

Nejnovější nález vysvětluje, proč byly egyptské sošky a elegantní alabastrové nádoby pohřbeny společně s kúšitskými panovníky - byly to válečné trofeje. Jejich hrobky byly vyzdobeny vykládaným nábytkem a drahocennými klenoty.

"Dříve jsme nemohli podivný obsah núbijských hrobů spolehlivě vysvětlit. Teď víme, že všichni čtyři velcí kúšitští panovníci s sebou z Egypta přitáhli velké množství válečné kořisti." Egyptologové se těší, že v dosud špatně probádané oblasti narazí na ještě báječnější nálezy.

 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 3.9.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce

  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je sluneční oheň a žár rozumně vyvážen analytickou inteligencí Merkura, vládce znamení. V tomto znamení v lidech Slunce rozvíjí soudnost, bystrost. Slunce přeje povoláním souvisejícím se zdravím,medicínou, letectvím.
  City jsou v pod vlivem tohoto znamení poněkud chladně analyzovány a v lidech se může projevovat nedostatek vášně.
  Konjunkce Slunce s Venuší zvýrazňuje význam druhého pohlaví, které nám dává inspiraci. Aspekt pomáhá stabilizaci citového života, umožňuje i nalézt milostný ideál.
  Konjunkce Slunce s Merkurem pomáhá prosazování inteligence, rozvíjí v lidech bystrost, zlepšuje paměť.
  Konjunkce Slunce s Jupiterem dodává optimismus, dodává vitalitu (pravdou je že díky začátku školního roku budeme oboje velmi potřebovat...). Pomáhá vést a dodávat síly k dosažení nějakého ideálu.
  Sextil Slunce se Saturnem podporuje metodičnost, smysl pro politické řešení krizových situací, metodičnost. Přeje dlouhodobým činnostem.
  Situaci do středy ale částečně zhoršovat opozice Slunce s Marsem. Aspekt způsobuje plýtvání silami a energií v podstatě ve všech směrech naší činnosti. Je to aspekt který ohrožuje lidské životy lidé se chovají jako kdyby ztratili pud sebezáchovy. Vzhledem k tomu že jedná o aspekt vzpoury lze čekat i ústrky ze strany přírody.
  Na víkend zase jinak dobré působení Slunce poněkud pokazí kvadratura Slunce s Plutem. Aspekt v lidech podporuje autodestruktivní sklony, pro lidi se stávají i maličkosti problémem. Aspekt často podporuje vznik problémů v oblasti sexuality.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Býka. Lilith v Býku umožňuje rozpínání smyslnosti a její působení závisí především na postavení Venuše. Lilith v Býku zvyšuje nebezpečí že pudy a vášeň budou suplovány zištností a materiálnem.
 • Merkur
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. Planeta v tomto znamení přeje sebeanalýze. Jinak je intelekt přísně vědecký, materialistický a až sobecky opatrný. Díky retrográdnosti planety lze očekávat že lidi budou jaksi až "zapškle" a protivně puntičkářští:-)).
 • Venuše
  stojí ve znamení Panny. Planeta je v tomto znamení vždy špatně umístěna. Vede k potlačování citů, jejich přehnané analýze. Může způsobovat pocity opuštěnosti a frustrace. Přeje činnostem spojeným s hygienou, zdravou stravou, kosmetikou.
  Od středy bude působení Venuše zhoršovat ještě kvadratura s Plutem. Aspekt působí milostné potíže, do erotiky zanáší prvek násilí, nestabilitu, pomluvy. Tento aspekt přeje pouze sadomasochisticky zaměřeným párům.../ hmm:-)) /
 • Mars
  je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. Mars v tomto znamení představuje spojení agresivity a tajemství. Postavení přeje policejní práci, ožívají moralisté a sekty u kterých se pojí náboženská horlivost s morálním pokrytectvím. Můžeme očekávat že v tomto znamení budou všichni ještě více "zakonspirovaní" než obvykle:-). Lidé se prostě snaží utajit své činy a myšlenky před okolím.
  Konjunkce Marsu s Uranem často způsobuje prudké politické zvraty. Je to dynamický a výbušný aspekt umožňující rychlejší jednání, chápání ale i možnost rychlejší smrti. Je jako stvořený pro nehody i excesy matky přírody.
  Opozice Marsu s Jupiterem je prostě smolný aspekt. Způsobuje že činy nevedou k úspěchu. Lidé trpí nedostatkem pudu sebezáchovy, jsou lhostejní k následkům svých činů. Obecně je to destruktivní aspekt, přeje bojům, válčení, násilí. Přeje i rozvoji pokrytectví a fanatických církví.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Lva. Díky poškození planety lze očekávat nepřiměřené lidské reakce, jsou pravděpodobné výstřednosti jak lidí tak i přírody.
  Opozice Jupitera s Uranem často přináší náhlé situační zvraty, ztráty a prohry přicházejí bez předchozího varování. Na místě je myslím i varování před excesy přírody.
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. V tomto znamení planeta působí jen slabě. Přeje především okultismu, skrytým esoterním věcem a dějům. Může způsobovat problémy v souvislosti přerušením kontaktu se zaběhlými ději, pořádky, situacemi.
 • Neptun
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden týden je síla planet poměrně vyrovnaná.  Nejsilněji bude působit Merkur a na místě je varování před neblahým vlivem Marsu.

Mějte se hezky...

 
Hade, 31.8.2003