Úvod | Ukázkové projekty | O nás | Přihláška

Prostor možností

Uprostřed léta se otevírá prostor možností.
Možností žít!
Potkat staré kamarády i nové známé.
Vydat se na cestu.
Poznávat krajinu a lidi v ní, potvory a brebery.
Nemít očekávání.
Poznat své hranice a možná je i posunout.
Otevřít se druhým a naladit se na ně.
Nebát se strachu.
Vařit si jídlo na ohni.
Hrát si a smát se, povídat si se stromy, sbírat šišky, opalovat se, užívat si ...

Kdy: 18.–25. srpna 2012 (dva víkendy, pět pracovních dní)
Kde: Budeme putovat. Vyrazíme v devět ráno z Prahy a dojedeme do Osečné u Liberce. Vydáme se na západ směrem na Mácháč, Vlhošť, České středohoří a, když to dobře pošlape, dorazíme až do industriální krajiny kolem Mostu, případně až do Krušných hor.
Cena: Jelikož budeme putovat, zorganizujeme nákup jídla a dalších věcí až po cestě. Předem se nic neplatí.

Co je to „samoorganizace“?

Prostor možností je samoorganizovaná akce. Samoorganizace je alternativní způsob řízení skupiny. Nedělí aktéry na organizátory a účastníky – všichni stojíme vedle sebe. Ale upřímně řečeno: letošní Prostor možností je natolik volný, že je to vlastně jen docela obyčejný výlet party kamarádů. Každý si může (ale nemusí!) připravit programový blok, tzv. projekt. Na místě si pak připravené projekty představíme a společně z nich sestavíme program. Další projekty určitě vzniknou přímo na místě, podle naší aktuální nálady a podmínek.

Samoorganizace je zkouška tolerance a důvěry. Když někoho budou bolet nohy a jiný by zas nejraději lítal po kopcích, dokáží se vzájemně shodnout? Naladí se na sebe a budou na úrovni diskutovat? Dokážeme se ujmout řízení a jindy zas dát prostor druhým? Máme na to dávat si konstruktivní zpětnou vazbu? Výsledek závisí na každém členovi skupiny. Proto to někdy může být těžké…

…ale přesně takové prostředí nám pomáhá naučit se něco o sobě i druhých. Zejména ve chvílích, kdy to vázne. A vytvořit spolu takový prostor – to je jedinečná zkušenost!

Samoorganizaci jsme úspěšně vyzkoušeli v minulých letech:
Prostor 2011 na Moravě u Kubalů
Prostor 2010 na Kokořínsku u Dana (zde najdete více info o inspiraci samoorganizace a zkušenostech s ní)