Keltské umění


Já osobně považuji umění za jeden z důležitějších projevů svébytnosti jednoho národa, či jedné kultury. Proto je tato kapitola podrobněji dělena. Ne, že by to přispívalo právě k přehlednosti, ale on už se v tom někdo vyzná. ;-)
Celé rozdělení je založeno na druzích umění a na ničem jiném. Jelikož je však v každé kapitole pojednáno pouze a jedině o tom kterém druhu umění, je na začátek vhodné podat několik všeobecných informací.
Tak za nejdůležitější, nejklasičtější a také ve své době neobvyklý znak keltského umění je považována jeho abstraktnost. Ta se uplatňovala v podstatě ve všech uměleckých oblastech, dokonce i v takových, kde bychom to rozhodně nečekali, například v divadelním umění.
Jedním z klasických pramenů, které nám podávají informace o keltském umění jsou mince. Ty nejklasičtější jsou původně přejaté od Římanů, jenže klasickým keltským způsobem upravené. Z původního portrétu se následně stává značně ornamentalistický obraz, ve kterém by Oktaviána Augusta hledal málokdo. Tím se dostáváme k dalšímu rysu keltského stavebního a výtvarného umění, k ornamentalismu. Pokud je třeba tento pojem někomu vysvětlit, tak ať ten někdo zví, že jde zcela logicky o zaměření na různé, převážně geometrické útvary.
Dál je všechno zbytečné rozvádět, jelikož ostatní informace naleznete u toho kterého druhu umění.

Umění emailerské, šperkařské, kovářské a kovotepecké

Divadelní umění a literatura

(Připravuji výtvarné umění, architekturu a hudbu)
Zpátky na Kelty!