*!?@#@?!*, POSLEDNÍ MILENIUM!

Obálka Zavzpomínejme na skvělou trojku Návratů do budoucnosti nejšílenějšího Zemeckise. Máte to? Marty McFly a Doktůrek svištící v DeLoreanu mezi jednotlivými časy. A co že to má společného s Miléniem 3? Když řeknu, že rozehrávací Milénium 1 bylo jako Back to the Future I, bustrovaná dvojka připomínala třeštění Backnuté II, tak Milenium 3 kopíruje radost z vítězství BTTF III - The End.

Země vítězící v Miléniu 3 má podobnou atmosféru. Už nemá ten tah na bránu jako Milénium 2 (druhý nejlepší román od Neffa po Měsíci mého života), spíš připomíná jedničku. Sice se tu setkáváme s ožralou Kurtem "Sally" Salzmannem, Alfem Liktem, van Grofem a dalšími z M2, dokonce potkáváme i postavy z M1, jako je Píbí (tentokráte ve virtuálním provedení) nebo Brian Tevis (největší masový vrah v dějinách ČS sci-fi) v mírně epizodní roli, ale těžiště konfliktu už nestojí na brutální akci M2. ON si do rozehrané partie obul úplně jiné kopačky.

Výchozím bodem jsou vesmírné lodě karhoranů, jejichž posádky přepadových oddílů se za noci Milénia 2 staly dropauty a navzájem se vyvraždily, ale automatické navádění lodí směřuje tyto rakve k Zemi, umranské podzemí s vyspělou technologií překypuje napětím po občanské válce s kůžáky, sorry lidmi, vyklizený Sarden obydleli maníci, kteří obchodují se smrtí všeho druhu, v celosvětové síti se pohybuje virtim Píbí - elektronický hacker a v politice a životě houstne atmosféra. Alf Likt sedí v Edenu a snaží se dosáhnout vnitřního satori, Kurt Salzmann opět obráží nálevny ve stylu Mistra chlastače a oba čekají až je někdo nahodí jako motorovou pilu, aby mohli vyrazit.

Tohle všechno si ON připravil a čtenář si říká - a teď to rozbalí. Musím vás zklamat. Akce se konají, ale hlavní důraz leží na bedrech skvělé technologické imaginaci, nadrilované na Zakázaných technologiích a proplétání osudů lidí s mistrovskou zručností. M3 je dobrá kniha, takový Neffův standard, který zdaleka převyšuje průměrnou produkci, kvalit M2 ale nedosahuje. S tím prostě do toho musíte jít, jinak budete asi nepochybně zklamáni.

Čím zcela jasně budete zklamáni, je zalámání knihy, které je opravdu strašné (začínám si myslet, že by Winkelbauera měli pustit dělat jeho práci), taktéž obálka je opět zoufalá.

Ondřej Neff - "Milénium 3, Země vítězná", vydal Golem Ríša, Praha 1995, první vydání, 252 str., obálka Martin Zhouf, nákl. ? ks, cena 75,- Kč.

David HorákRM


Ikarie Net


Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek