Obálky knížek

Martin Zhouf mi maluje obálku

Dokončením románu Reparátor (sci-fi detektivka) jsem se už chvástal. Bude to opravdová kniha s MNOHA stránkami, vazbou a obálkou - tu ve svém domku v Černošicích vyrábí Martin Zhouf, který mi dělal takřka všechny obálky knih, které vyšly po revoluci. Dokonce dělal na moji knížku svoji vůbec první obálku. To byl zajímavý příběh. Šlo o román Milénium, měl vyjít v roce 1989 v nakladatelství Práce. Trvalo to dlouho, než se podařilo knížku do plánu protlačit, protože za totáče Práce tiskla jen silně prokádrované autory. No a přišel převrat, knížka připravená k tisku šla do kedluben tak důkladně, že někdo ukradl Martinovu obálku a Práce pak tiskla jen disidenty a emigranty, načež se kvůli tomu firma málem položila. Tak to chodí, haj hou, praví Kurt Vonnegut.
Já si nestěžuji, Milénium pak vyšlo úplně přepracované s jinou Martinovou obálkou. Obálka by měla být hotova přes víkend, velice se na ni těším a hlavně se těším, až bude venku knížka. Ještě musím dodat, že jsem u Zhoufů dostal zelňačku (scifistická polívka) a fotil jim tam elektrickým foťákem holčičku tak důkladně, že jsem vytřískal baterky. Což ostatně není nic těžkého (nemyslím focení holčiček, jako třískání baterek).
Martin pracuje metodou tak zvané retuše. Obrázky nejdříve nakreslí, pak musí vyrobit šablony a nakonec nekonečně dlouho stříkací pistolí aplikuje barvy. Touto metodou se dají dělat velmi realisticky vyhlížející fantastické obrázky, takže mnoho obálek scifistických knížek je "stříkaných". Malíři tradičního typu nad stříkáči či retušéry ohrnují nos a říkají, že co není tužkou a štětcem, není žádné umění, je to jenom technika. Onehdy přinesl do Ikarie (scifistický měsíčník) jeden výtvarník návrh obálky, celý vygenerovaný na počítači Silicon Graphic - něco super. Ukazoval jsem to jednomu stříkadelníkovi (ne Zhoufovi) a on se zachmuřil a povídá: "No, to je dobrá retuš, fakt, to je moc dobrá retuš, sakra, to je dobrá retuš!" Řekl jsem mu, že je to dělané na počítači Silicon Graphic. Viditelně se mu ulevilo. "Na počítači... Co není retušovací pistolí, není žádný umění, je to jenom technika."
Neviditelný pes 25.- 26. ledna 1997
[Celá galerie obálek zde!]
Kangaroo's Homepage
Copyright 1997 Kangaroo Soft (Kangaroo, Moulin, Alien)
klokanek@geocities.com
Hosted by P.V.T. Nymburk