Inspirace aneb kam na to chodí?

I Ondřej Neff musí mít své zdroje nápadů. Tady se pokusíme shromáždit odkazy na události a souvislosti v knížkách, které se promítají z jeho vlastního života. Zajímavé je sledovat, co je jak pozměněco oproti skutečnosti, kam co autor (mistrně, jak jinak) vsunul a co (projistotu) vynechal.

Reparátor

V Reparátorovi je použita celá škála různých jmen. Zde je krátký seznam s uvedením původu.
 • Ron Astonvarga - hlavní hrdina, jméno je snad jasný, ne?
 • Bart Astonvarga - Astonův pes, o kterém píše v deníku Neviditelný pes se jmenuje Bart
 • Vild - Tomáš Vild pracuje u firmy EUnet a pomohl Astonovi uvést do provozu Neviditelného psa, jemuž také dělá design
 • Hotel Arnal - Arnal (ARmáda, NÁmořnictvo, Letectvo) je robot z comicsu Káji Saudka "Arnal a dva dračí zuby", k němuž psal Aston libreto
 • Rotwík - postavička rotweillera Rotwíka je inspirována rotweillerem Bartem, který ulehává u Astonovy postele

  Jádro pudla


  Rad Haager je hrdina třiapůlsvazkové trilogie o "pánovi Modrého meče" neboli marťanské trilogie. Jméno je odvozeno od Astonovy tehdejší kolegyně z Mladé fronty Radky Hagerové. Jo Vessy pochází od jména Josefa Veselého a kovář Regulrar? Aston tehdy kouřil tabák Amfora - regular. Mar Hoff - to je Astonův mnohaletý kamarád Martin Hoffmeister - brzy po vydání Jádra pudla se s Radkou Haagerovou oženil. Rena Sulirová, to zase byla původně kamarádka Radky Hagerové, Renata Šulířová. Vlado Kovar, to je další Astonův kamarád a kolega z vejšky Vladimír Kovářík, a Jo Vagy je někdejší vedoucí vydání MS, "Jožo" Vagaday. A prototypem pro Vagyho protivníka profesora Souka byl Ludvík Souček, legenda české sci-fi. Klakr, to samozřejmě je Arthur C. Clarke. Aston s ním jeden čas spolupracoval v nakladatelství Albatros. Kaprál Limp a strážný Driz, to byli technici Limprecht a Dřízhal, a Vagaday jim šéfoval. Zajímavé je, že postavy se jmény odvozenými z Astonova okolí se seznámíme v první třetině románu postavy které do děje vstupují později, už mají jinou, těkžo vystopovatelnou inspiraci. Astona v tu dobu už omrzelo vypůjčovat si jména od kamarádů.

  Čarodějův učeň

  Tady si Aston zase pohrával se jmény svého okolí. Mecin Valdo Man, to je zubař Neffovy rodiny, doktor Ota Waldmann, který se vyskytl i jako "zubař pohádkových bytostí" v povídce "Specializace doktora Waldemana" z Jádra pudla. Irena Kirnatová - jméno odvozené od Ireny Kittnarové. To byla Astonova šéfka v létech 1975-1979, kdy byl fotografem v Ústředí umělecké výroby ÚLUV. Aston měl tuto dámu velmi rád, vážil si jí a vybral si její jméno pro sympatickou hrdinku druhého dílu marťanské trilogie. Ostatní jména byla vygenerována obvyklou Astonovou metodou - přesmyčkami z běžných jmen příslušníků cizích národů, osobností vyhledaných v naučném slovníku.

  Klukoviny a tátoviny

  Před více než dvaceti lety, když jsem nafasoval u firmy ÚLUV tehdy nesmírně moderní a drahou Mamiyu RB 67, nesl jsem ji také v tašce domů, cestou jsem udělal v sámošce malý nákup a jogurt se potvora vylil do toho fungl nového foťáku, takže nezbylo než ho dát do vany a vysprchovat. Kupodivu to mamiya přežila ve zdraví! Neviditelný pes 21.1.1997


  Kangaroo's Homepage
  Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
  poslední aktualizace
  nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
  Mapa stránek