Jak to bylo se sborníkem Fakta a fantazie

Někdy v roce 1987 to vypadalo, že by se mohlo podařit to, o co jsme už tak dlouho usilovali - že by mohlo začít vycházet periodikum věnované sci-fi. Skoro ve stejnou dobu - přesně to časově nedokážu určit - se vynořily dvě možnosti.

Jednu otevřel Vlasta Talaš, který pracoval ve čtrnáctideníku Zápisník a několik let tam vedl vynikající scifistickou rubriku. Zápisník patřil Našemu vojsku a Megnetu (upřesní Vlasta) a právě přes Magnet se vyrýsovala možnost, že by mohlo začít vycházet něco připomínající pojskou Fantastik nebo maďarskou Galaktiku. Vlasta tenkrát komunikoval s mužem , tuším , jména Blecha - jednou jsem s ním byl za tím Blechou v jakési konspirativní vile na Petřinách. Z této snahy se zrodil sborník, který pak vyšel v několika pokračováních - Svět fantazie.

Adolf Born:
Dobrý den, slunce
(J.Veis)
Mně se otevřela možnost v nakladateství Panorama. Tam totiž "zpracovávali" Enycyklopedii literatury science fiction, nešťastný to podnik, o kterém povykládám jinde. No a redaktor ttohoto nakladatelství Jiří Šmíd (překladatel Simaka) mě zkontaktoval se svým šéfem soudruhem Králem - ten editoval monstrózní seriál sborníků české literatury, tištěný v několika světových jazycích. Tento Král mi nabídl, že by bylo možno začít vydávat sborník české sci-fi - nejdříve čtyřikrát do roka, pak jako měsíčník.

F. Skála ml.:
Návštěva u broučků
(S.Švachouček)
Bomba! Tehdy jsem kooperoval s Teodorem Rotreklem, ilustroval mi dva marťanské romány. Já jsem obstaral text, Teodor ilustrace - ta věc měla náramnou výtvarnou výbavu, obálku namaloval samozřejmě Teodor, ale měli jsme tam ilustrace i - kupříkladu - Josef Lieslera k povídce Zdeňka Volného.

Ze začátku to vypadalo - jako všechno - skvěle, jenže pak, jak se zase jednou utužoval režim na přelomu roku 87/89, soudruh Král zostražitěl. Původně mi dal "volnou ruku" ve výběru a redakci. Když bylo vše hotovo a ilustrováno, volná ruka zmiztela - a soudruh Král povolal věrného Šmída a ten moji práci doslova rozmetal. Vidina nějakého čtvrtletníku, natož pak měsíčníku, byla rozprášena. Nicméně, jako když se kutálí balvan z kopce, nakladateskou mašinérií se ten titul dál šinul. No a pak režim prdnul - a sborník vyšel na začátku roku 1990. Poprvé jsem ho viděl na stánku někde v Ostravě... Škoda, kamaráde, oslovil jsem ho v duchu, že přichází tak pozdě. A přišel pozdě. Fandom si ho nevšiml, v Interkomu ho sprdnul Pavel Vachtl ... a doba se šinula dál, k založení Ikarie.
  
Josef Liesler: Ariadna se smaragdy v očích (Z.Volný)
Obsah sborníku:
Povídky:
Jaroslav Veis: Dobrý den, Slunce!
Zdeněk Volný: Ariadna se smaragdy v očích
Jana Moravcová: Experiment Země 2
Jan Veselý: Hra v kostku
Stanislav Švachouček: Návštěva u broučků
Ivan Adamovič: Poslední ledový sedn
Jaroslav Velinský: Hranice 72
Ivan Kmínek: Ústřední Kancelář Vesmíru se neozývá
Eduard Martin: Strom
Jaroslav Jiran: Poslední noc v říši Oolů
Studie:
Josef Nesvadba:Život na tenčícím se ledě Teodor Rotrekl: Barevné sny
Markéta Synovcová: Vesmír - melodie na jedné struně
Stanislav Haniš: O možnosti nemožnosti Zdeněk Rampas: Záhadné slovo fandom

Aston, 1.4.2000



Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek