Následující článek dokazuje že ne všechno bylo v posledních chvílích před sestupem raktoplánu v pořádku a zdá se že by na mých níže uvedených úvahách mohlo i cosi býti, že?

Posádka Columbie možná chtěla odpojit autopilota

ČTK
7:55 - 10.3.

HOUSTON (USA) 10. března (ČTK) - Posádka raketoplánu Columbia se možná v posledních vteřinách před zánikem stroje pokusila odpojit automatického pilota a převzít řízení. Vyplývá to z analýzy záznamu konce letu, o němž v neděli informovala televize ABC. Mluvčí Národního úřadu pro letectví (NASA) Eileen Hawleyová ale zdůraznila, že záznam je útržkovitý a příliš krátký na to, aby se dalo vyloučit, že se někdo z pilotů zařízení na odpojení autopilota nedotkl nechtěně.

Vyšetřovatelé mají k dispozici záznam 32 posledních vteřin raketoplánu, který se 1. února před přistáním rozpadl nad Texasem. 25 vteřin záznamu je prázdných a pak následují dvě vteřiny, z nichž je patrný pokus vypnout automatické řízení. Podle odborníků NASA byl v té době stroj už neřiditelný.

Hawleyová řekla, že velitel Rick Husband se dotkl automatického pilota nechtěně už předtím, než Columbie vstoupila do atmosféry, ale že omyl rychle napravil. O několik minut později bylo toto gesto zřejmě zopakováno, ale údaje jsou tak nesouvislé, že je s jistotou nebude možné interpretovat nikdy.

Zatím zůstává nezodpovězeno, zda je za havárii, při níž zemřelo všech sedm členů posádky, odpovědná trhlina v levém křídle způsobená při startu odpadlou izolační pěnou.
 


"Pane jo...."

 
To byla první reakce astronautky Tammy Jerniganová (na snímku) v reakci na to, když jí byly ukázány fotky raketoplánu Columbia zahaleného v nafialovělém elektrickém výboji krátce před tím, než se sobotního rána zřítil. 
 
"To vypadá velmi neobvykle," řekla Jerniganová listu the San Francisco Chronicle. "Určitě máme velký zájem, abychom to pořádně prozkoumali."
 
Snímek je jedním z 5, které zachytil amatérský astronom v San Franciscu, který často fotografuje raketoplány přelétající nad oblastí zálivu.
 
Snímky byly nafoceny pouhých 7 minut před zřícením Columbie.
 
Chronicle informuje o tom, že nejvyšší vyšetřovatelé havárie nyní analyzují úvodní snímek a snaží se rozluštit záhadu.
Fotograf stále trvá na své anonymitě a dodává, že své snímky nezveřejní, dokud nedostane NASA příležitost je prostudovat.
"(Fotky) jasně ukazují elektrický výboj jako u el. zástrčky. Zmáčkl jsem to téměř přesně v okamžiku, kdy se Colubia začala rozpadat během opětovného návratu," řekl původně fotograf listu již v sobotu večer. VÍCE ZDE>> http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=1299

K tomuto článku mám ovšem jednu zásadní výhradu. Nezaznívá v něm nic o tom že astronauti na Columbii podivné světelné jevy a výboje fotografovali již v době svého pobytu na oběžné dráze viz článek:
CAPE CANAVERAL, (Reuters) a fotografie níže:

Osobně se domnívám že vše do teď  stále nasvědčuje spíše souvislosti katastrofy s abnormální sluneční aktivitou a velmi silným slunečním větrem těsně před katastrofou, i NASA přiznává  že raketoplán měl problémy už v počáteční etapě sestupu.

Konec konců o lecčems vypovídá i graf z ELFRADu - signál zachycující ionizaci před, během a po katastrofě:

Související odkazy na mém webu:

 

Hade, 9.2.2003

 

Tento příspěvek píši v sobotu večer, pár hodin po té co agentury přinesli níže uvedenou zprávu. Nevím jak budou havárii Columbie vysvětlovat oficiální místa, zda ji Bushova administrativa zneužije,  či NASA bude dále hrát mrtvého brouka... Je mi jasné že se vynoří více, či méně fantastické teorie, doba je prostě taková, jaksi paranoidní.

V každém případě je na zprávě je zajímavá tato věta:
"Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vydal varování, podle něhož by jakékoli trosky Columbie nalezené na Zemi mohly být nebezpečné."

 

Pozadí tragédie je velice zajímavé. Když jsem na snímcích SOHO a LASCO sledoval průchod komety C/2000 X5 okolo Slunce, najednou se na snímcích začalo objevovat něco velice zvláštního. Během mnoha hodin vypadali snímky ze SOHO jakoby družice snímala světlo vycházející z ní samé. Jakoby sama svítila. Na mnoha snímcích byl tento efekt ještě silnější než na snímku vpravo.
Ovšem to co následovalo bylo ještě mnohem zajímavější a poněkud děsivé. Pokud kliknete na ukázky obrázků níže tak se dostanete na originály.

 

1/31/03 21:00

Pokud kliknete na dolní snímek můžete vidět animaci toho co předcházelo katastrofě Columbie.

Takže otázky zní: Co se vlastně dělo ve vesmíru tu noc před sestupem raketoplánu. Zničily tyto děje počítače raketoplánu do té míry, že již předem bylo jasné že přistání nemůže vyjít? Můžou být trosky raketoplánu radioaktivní? Proč družice SOHO fotografovala podivné světlo? Co to bylo za světlo? A vůbec co vlastně na všech těch snímcích ze SOHO je????
A dále:

Neobvyklá sluneční bouře dospěla k SOHO okolo 13:10 UTC. Tato bouře je neobvyklá v tom že rychlost slunečního větru byla velmi nízká až do chvíle jejího příchodu a pravděpodobně nejdůležitější je že ve vrcholu byla rychlost slunečního větru nejvyšší během  tohoto slunečního cyklu. Nejprve rychlost skočila náhle z 390 k 520 km/sec, pak se zvýšila pomalu až na 600 km/sec. Ve 14:30 UTC přišel další vrchol a tentokrát rychlost narostla nad 800 km/sec."

Tato část sluneční poruchy dospěla k Zemi ve stejnou dobu kdy  došlo ke katastrofě Columbie. Do 16h UTC rychlost slunečního větru dosáhla vrcholu těsně pod 1000 km/sec.

A jeden dohad nakonec...

Izraelský televizní kanál TV Channel Two měl reportéra v kontrolním středisku NASA. Přistání Ilana Ramona bylo živě přenášeno mnoha médii v Izraeli a reportér dvojky byl na správném místě, aby slyšel komunikaci s Columbií. A slyšel něco jiného, než se nyní říká světu.

Podle reportéra byla jedna ze zpráv NASA posádce velmi signifikantní. Několik momentů před koncem NASA odvysílala následující zprávu. Teď následuje hebrejský překlad, takže to může být trochu zkresleno, ovšem reportér slyšel: "Ricku, budete překvapeni. Začínáme zážeh D-Orbitu."

Proč to překvapení? Znamená to že před zahájením příprav na sestup bylo jasné že raketoplán má problémy? Vzhledem ke všemu výše uvedenému je to možné..

Oficiální chronologie katastrofy:

 1. února

-8:15 : Columbia zažehla brzdné rakety a začala klesat k Zemi.

-8:53 : NASA přestal dostávat údaje o teplotách na levém hydraulickém systému raketoplánu.

-8:58 : NASA přestal dostávat údaje ze tří teplotních senzorů na levé straně raketoplánu.

-8:59 : NASA přestal dostávat údaje o osmi dalších měřeních teploty a tlaku na vnitřních a vnějších výškových klapkách levé strany raketoplánu. Jedno z měření ale zůstalo na displejích posádky, o čemž posádka informovala.

-8:59 : Poslední rozhovor s posádkou. Řídící středisko informuje: "Columbie, tady Houston, díváme se na vaše údaje o tlaku na výškové klapky a nemáme poslední." Columbia odpovídá: "Rozumím, uh..." Spojení bylo přerušeno.

-9:00 : NASA přišel o všechny údaje a o jakýkoli kontakt s raketoplánem v jeho výšce 62.140 metrů nad zemí.

-9:00 : Obyvatelé Texasu, Arkansasu a Louisiany informují, že zaslechli "velkou ránu" a zahlédli plameny na nebi.

-9:16 : Plánovaný čas přistání Columbie.

-9:29 : NASA vyhlašuje stav nouze.

-9:44 : NASA varuje obyvatelstvo, aby se nedotýkalo na zem spadlých trosek, které mohou být nebezpečné. -11:00 : Kenendyho vesmnírné středisko spouští vlajky na půl žerdi.
-14:05 : Prezident George Bush oznamuje: "Columbia je ztracena, nikdo nepřežil."
 

Raketoplán Columbia havaroval. Kontakt s lodí byl přerušen těsně před přistáním. Loď zrovna prolétala nad Texasem, kde nyní záchranáři hledají trosky. Raketoplán klesal sedmkrát rychleji oproti plánu. NASA připustila, že nemohl nouzově přistát. Na palubě bylo sedm astronautů. Za tragédií může být poškození tepelné izolace trupu při startu.


Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vydal varování, podle něhož by jakékoli trosky Columbie nalezené na Zemi mohly být nebezpečné.

"Vzhledem k výšce a rychlosti nebyla šance, že by raketoplán přistál," řekl mluvčí NASA Kyle Herring.

Raketoplán Columbia byl nejstarším v americké vesmírné letce a svůj první let absolvoval už v roce 1981. Podle CNN se nyní krátce před přistáním rozpadl v plamenech nad Texasem.

Columbia vstoupila do zemské atmosféry nad Tichým oceánem po úspěšném brzdícím manévru. Vše se zdálo být v pořádku do doby přeletu nad Texasem.

Tady byly v 15:04 SEČ zpozorovány žhnoucí úlomky, padající z raketoplánu. Columbia se tehdy pohybovala ve výšce okolo 63 kilometrů nad zemí.

Pozemní sledovací stanici MILA na floridském mysu Canaveral se nepodařilo navázat s posádkou rádiové spojení. Nešlo ani přijímat z paluby lodi telemetrické údaje.

NASA vyhlásila pohotovost pro záchranné týmy v oblasti amerického Dallasu a Fort Worthu, které již zahájily pátrání po troskách.


Co mohlo způsobit nehodu?
V případě Columbie vůbec poprvé došlo k nehodě při sestupu vesmírné lodi na Zem. Tragédie raketoplánu Challenger, který vybuchl 28. ledna 1986, se odehrála krátce po startu.

Odborníci se domnívají, že osud raketoplánu zpečetil průlet hustými vrstvami atmosféry. Přistát měl v 15:16 SEČ.

Není vyloučeno, že raketoplán byl poškozen již při startu. Průzkum videozáznamů odhalil, že z odhazovací nádrže upadl kus tepelné izolace, ktdrý narazil na levé křídlo blízko náběžné hrany.

Mohl se tak propálit potah křídla, což by znamenalo poškození tepelné ochrany raketoplánu. Pak mohlo následovat odtržení většího množství dlaždic tepelné ochrany a křídlo se mohlo zcela rozpadnout na kusy.

Příbuzní se astronautů nedočkali
Podle prvních svědectví obyvatel Texasu byla ráno místního času slyšet "silná rána" přibližně ve chvíli, kdy Columbia při sestupu ztratila kontakt.

"Znělo to jako když nabourá auťák do domu nebo jako výbuch," citovala agentura AP šedesátiletého Johna Ferolita z Carroltonu severně od Dallasu.

Uvnitř letového střediska všichni kontroloři nespouštěli oči z monitorů od chvíle, kdy ztratili spojení s raketoplánem.

Příbuzní a děti sedmi astronautů, kteří na přistání čekali v blízkosti přistávací plochy, byli okamžitě odvedeni mimo dosah novinářů. O události byl informován americký prezident George Bush, stejně jako úřad izraelského premiéra Ariela Šarona.

Poslední mise raketoplánu Columbia
Velitelem Columbie byl plukovník vojenského letectva Frederick D. Husband, druhým pilotem fregatní kapitán vojenského námořnictva William C. McCool. Dál letí Michael P. Anderson, David M. Brown, Kalpana Chawla a Laurel B. S. Clarková. Na palubě byl i izraelský kosmonaut Ilan Ramon.

Během více než dvou týdnů kosmonauti uskutečnitlina osm desítek vědeckých experimentů. Týkaly se lidské fyziologie, chemie krystalů a meteorologických jevů na Zemi.

Na přípravě experimentů se vedle NASA podílely i průmyslové podniky, Evropská kosmická agentura ESA, Izraelská kosmická agentura ISA, Německá agentura pro vesmírný výzkum DARA a Kanadská kosmická agentura CSA.
 

Hade, 1.02.2003, 22:30h