Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Tak do nového týdne opět jeden zimní motiv....
Minulý týden jsem v noci ještě narychlo přidával dvě informace, které se nedostaly do "týdne":
Tajná zpráva, kterou potlačili šéfové amerického ministerstva obrany kterou však získal týdeník Observer, varuje, že se čelná evropská města octnou pod vodou v důsledku zvyšujících se hladin moří a Británie bude mít už do roku 2020 "sibiřské" klima. Po světě bude docházet k jaderným válkám, k obrovskému suchu, k hladomorům a k rozsáhlým nepokojům. 
V USA dochází masově k selhávání elektronických systémů (dveřní systémy domů, automobilů, garáží). Pro fenomén neexistuje oficiální vysvětlení. Sluneční aktivita byla o víkendu nízká a bouřky se v postižených oblastech nevyskytly. Lidé podezřívají armádu z experimentů které se jaksi "vymkly"..

Je samozřejmé, že k tomu aby někdo popřel platnost věty tak obecné, jako je přísloví, je třeba určité duševní síly.
Není to lehké, ale někdy se tomu nelze vyhnout, jak se přesvědčil muž, který už neměl ani jediné šaty celé a byl pětkrát v Pasteurově ústavu, protože trval na tom, že pes, který štěká nekouše.
Kousali všichni.

Zdeněk Jirotka, Saturnin
Náhodná ukázka společná od Polly a od mé maličkosti pro tento týden...


Západ Slunce na Marsu - snímek Opportunity z 26. února 2004


Podivný obrázek ze SOHO, ne? Tak mě tak napadá proč je ona světelná stopa tak divně lomená...


Asteroid vystrašil astronomy a málem i Bushe
Na Zemi byl zhruba před měsícem málem vyhlášen poplach kvůli tomu, že by se planeta mohla srazit s asteroidem. Na svých internetových stránkách to napsala britská zpravodajská stanice BBC, podle níž se někteří astronomové 13. ledna domnívali, že by na Zemi mohl do 36 hodin dopadnout asi třicetimetrový objekt.

25.02. 20:50
LONDÝN - Jeho pád by způsobil lokální katastrofu, a pár vědců proto dokonce zvažovalo, že o tom budou informovat amerického prezidenta George Bushe. Nová měření však nakonec ukázala, že šlo o planý poplach.

Místo dobývání Marsu mohl Bush oznámit katastrofu
"Kdyby... se prezidentovi opravdu zavolalo, byla by to katastrofa," uvedl Brian Marsden z Minor Planet Center v americkém státě Massachusetts. Bush se v té chvíli připravoval na projev o budoucnosti amerického vesmírného programu, který pak v živém televizním vysílání přednesl 14. ledna. Kdyby se k němu zpráva dostala, mohl v něm kromě ambiciózního plánu na vyslání člověka k Marsu, lidstvu sdělit, že se k Zemi možná blíží nebezpečný asteroid.

Třicetimetrový objekt, později označený jako 2004 AS1, je proti asteroidu, který před 65 miliony let způsobil vyhynutí dinosaurů, poměrně malý. I tak by však jeho dopad mohl způsobit lokální katastrofu. "Ztráty na životech by mohly být mnohem horší, než (při útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku) 11. září (2001)," napsala BBC.

25 procentní možnost srážky
Astronom Clark Chapman na konferenci v kalifornském Garden Grove, která se zabývala možnostmi, jak naši planetu před případnými pády vesmírných těles bránit, událost nazval "devítihodinovou krizí". Objekt byl nejprve zpozorován v jedné automatizované observatoři v Novém Mexiku. Minor Planet Center, do kterého jsou údaje zasílány, pak na internetu zveřejnil detaily i výzvu pro astronomy, aby předmět pozorovali.

Jeden z nich později upozornil, že se předmět stává stále jasnějším, což znamená, že se rychle blíží. Steven Chesley z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) prý e- mailem uvedl, že šance na srážku je 25 procent. Chapman s jinými proto zvažovali varovný telefonát prezidentu Bushovi, s čímž však nesouhlasila řada dalších odborníků.

"Zcela nepochopili situaci," uvedl Benny Peiser, astronom liverpoolské univerzity Johna Moorese, podle něhož nebyl pro zalarmování Bushe dostatek informací. Jeho slova se brzy poté potvrdila. To, že 2004 AS1 Zemi nezasáhne, dokázal jeden amatérský astronom, uvedl Chapman.

Větší než se zdálo
Později se také ukázalo, že asteroid nemá v průměru 30 metrů, jak se původně předpokládalo, nýbrž 500 metrů, takže by v případě srážky se Zemí způsobil mnohem větší škody. Vesmírné těleso ale nakonec proletělo asi 12 milionů kilometrů od planety, tedy přibližně ve dvaatřicetinásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.

ČTK
Minulý týden jsem uveřejnil odkaz na článek o tajné zprávě Pentagonu. Takže na stejné téma ještě jednou s doplňujícími informacemi.
Převzato: www.blisty.cz 

Jak se podle potlačené zprávy Pentagonu v nadcházejících 20 letech změní svět
Budoucí války se budou vést o přežití, nikoliv o náboženství, ideologii či národní čest.
Kolem roku 2007 zničí silné bouře pobřežní hráze v Holandsku, takže většina holandského území bude neobyvatelná. Města jako Haag budou opuštěna.
V letech 2010 - 2020 bude Evropa nejsilněji postižena podnebnými změnami. Průměrná teplota každoročně poklesne o 6 stupňů F (3,3 stupně Celsia). Podnebí v Evropě se stane chladnějším a sušším a bude se podobat podnebí na Sibiři.
Počet úmrtí způsobených válkou a hladomorem bude dosahovat milionů, dokud nedojde k poklesu obyvatel planety natolik, aby to Země dokázala zvládnout.
Přístup k vodě bude hlavním cílem válek. Dunaj, Nil a Amazonku zpráva považuje za rizikové oblasti.
Bohaté oblasti jako USA a Evropa se stanou v podstatě pevnostmi a budou se snažit zabránit příchodu milionů přistěhovalců ze zatopených částí světa a z těch částí světa, kde se lidé už nebudou schopni uživit.
Bude nevyhnutelné šíření jaderných zbraní. Japonsko, Jižní Korea a Německo si vyvinou jaderné zbraně, stejně jako Írán, Egypt a Severní Korea. Izrael, Čína, Indie a Pákistán budou také ochotny užít jaderných zbraní.
Do roku 2010 budou Evropa a Spojené státy zažívat o třetinu více dní s teplotami nad 90 F (32 stupňů Celsia). Podnebí bude vytvářet obrovské potíže pro zemědělce v důsledku bouří, sucha a horka.
Evropa se bude potýkat s obrovskými počty přistěhovalců. Lidé ze Skandinávie budou hledat teplejší podnebí na jihu. Jižní Evropa bude obležena uprchlíky z těžce postižených zemí v Africe.


Zpráva argumentuje, že vylíčený scénář sice "není nejpravděpodobnější, ale je realistický". Vybíráme z ní hlavní argumentaci:

Autoři zprávy dělali pohovory s čelnými vědci, zabývajícími se podnebnými změnami, provedli dodatečný výzkum a prověřili několik verzí tohoto scénáře se zmíněnými experty. Vědci s touto argumentací souhlasí, avšak poukazují na to, že tento scénář je extremní ve dvou základních věcech. Zaprvé, argumentují, že ke změnám, které autoři líčí, pravděpodobně dojde jen v několika oblastech, nikoliv globálně po celém světě. Zadruhé, upozorňují, že rozsah změn může být podstatně menší.

Jde však o scénář, který i když není nejpravděpodobnější, je realistický a zpochybnil by bezpečnostní politiku USA takovým způsobem, že by měl být vzat v úvahu.

Dosud lidé předpokládali, že podnebné změny budou postupné. Nejnovější výzkum však ukazuje, že existuje možnost, že toto postupné globální oteplování by mohlo vést k relativně náhlému zpomalení teplých mořských proudů, jako je Golfský proud. To by vedlo k drsnějším zimám, k výrazně snížené vlhkosti půdy a silnějším větrům v určitých regionech, které v současnosti produkují podstatnou část zemědělské výroby světa. Pokud by se na to svět nepřipravil, mohlo by to vést k podstatnému poklesu schopnosti Země uživit nynější počet lidí.

Výzkum dokazuje, že jakmile teplota stoupne nad určitý práh, záporné podnebné podmínky vznikají relativně rychle. V některých regionech by mohlo dojít k poklesu teploty o 5 - 10 stupňů Fahrenheita (3 - 6 stupňů Celsia) už za pouhých deset let. Z paleoklimatických důkazů vyplývá, že takové změny mohou trvat až sto let, což se stalo, když přestal téci Golfský proud před 8200 lety, anebo, v extremním případě, až 1000 let, což se stalo před 12 700 lety.

Vzhledem k tomu, že dnes žije více než 400 milionů lidí v sušších, subtropických a často přelidněných a hospodářsky chudých oblastech, podnebné změny by znamenaly vážné riziko politické, hospodářské a sociální stabilitě. Pro některé země by byla nevyhnutelná masová migrace do bohatých zemí, jako jsou Spojené státy.

Podnebné změny sice nelze předpovídat přesně, ale konkrétní minulá historie podnebných změn může být užitečným vodítkem.

Scénář blízkých podnebných změn v této zprávě je modelován na podnebných změnách, které trvaly sto let a začaly před 8200 lety. Bezprostředně po delším období oteplování, což je fáze, v níž jsme, jak se zdá, dnes, došlo k rychlému ochlazení. Je zaznamenáno, že tehdy poklesla průměrná teplota v Grónsku přibližně o 5 stupňů Fahrenheita (asi o 3 stupně Celsia) a pravděpodobně i po celé oblasti severního Atlantiku. Došlo k velmi studeným zimám v Evropě, ledovce se rozšířily, řeky zamrzly a zemědělské oblasti bylo obtížnější obdělávat. Z vědeckých důkazů vyplývá, že ochlazení bylo zřejmě způsobeno kolapsem Golfského proudu po období postupného oteplování.

Za posledních 730 000 let došlo k takovému náhlému ochlazení až osmkrát a je pravděpodobné, že právě kolaps Golfského proudu by k tomu mohl vést i nyní.

Před 12 700 lety došlo - také v důsledku kolapsu teplých mořských proudů - k výraznějšímu ochlazení, o 27 stupňů Fahrenheita (15 stupňů Celsia) v Grónsku a k podstatným podnebným změnám po celém severoatlantickém regionu, které trvaly 1300 let. Došlo k tomu během ochlazování o cca 3 stupně Celsia každých deset let a pak studené, suché počasí trvalo 1000 let. Ledovce se vyskytovaly až u pobřeží Portugalska. Dnes, na hustě obydleném světě, by takové podnebné změny byly katastrofální.

Začátkem 14. století zažil severoatlantický region ochlazení, které trvalo do poloviny 19. století. Nazývá se "malou dobou ledovou". Mohlo ji způsobit oslabení teplých mořských proudů, ale také snížená sluneční činnost či sopečné erupce. Mělo to na Evropu hluboký zemědělský, ekonomický a politický dopad. Je moudré se na takovéto změny připravit.

Proběhlo právě století, během něhož došlo k nejrychlejšímu oteplování, jaké kdy zažila moderní civilizace.

Autoři předpovídají, že ke kolapsu Golfského proudu začne docházet od roku 2010. To způsobí v Evropě a v severní Americe rychlé podnebné změny. Severoatlantické oceány budou v důsledku dlouhodobého oteplování napájeny vodou ze severních ledovců v Grónsku. Dojde k podstatnému ochlazení Evropy a k podstatnému snížení deštových srážek. Počítačové modely nedokáží přesně předpovědět, zda bude důsledkem podnebných změn všeobecné ochlazení nebo sucho.

Dopad sucha by byl daleko vážnější než podnebné ochlazení. Jezera by vyschla, průtok řek by se snížil a vznikl by obrovský nedostatek pitné vody. Obrovská sucha by začala v severní Evropě od roku 2010 a trvala by po celé desetiletí. V Evropě by bylo sucho, zima a větrno. Podnebí by připomínalo dnešní podnebí na Sibiři.

Pro Evropu zpráva předpovídá toto:

2012: Vážné sucho a zima nutí, aby se obyvatelstvo Skandinávie vydalo směrem na jih, v tom jim zabrání Evropská unie.

2015: Konflikty v EU ohledně potravin a vodních zdrojů povedou k vojenským střetům a k zhoršení diplomatických vztahů.

2018: Rusko vstoupí do EU a poskytne jí energetické zdroje.

2020: Dojde k migraci ze severních zemí, jako je Holandsko a Německo, směrem ke Španělsku a k Itálii.

2020: Rostoucí potyčky o vodu a o přistěhovalectví.

2022: Konflikt mezi Francií a Německem ohledně komerčního přístupu k Rýnu.

2025: EU se blíží kolapsu.

2027: Zvýšená migrace do středozemských zemí, jako je Alžírsko, Maroko, Egypt a Izrael.

2030: Téměř 10 procent evropského obyvatelstva se přestěhuje do jiné země.

Spojené státy a Austrálie se nejpravděpodobněji promění v nedobytné pevnosti, protože mají zdroje k tomu, aby si zachovaly soběstačnost. Spojené státy asi přežijí tyto podnebné změny bez katastrofálních ztrát. Budou posíleny hranice, aby se do USA nedostali hladovějící imigranti z Karibské oblasti, z Mexika a z Jižní Ameriky. Užívání jaderných zbraní je velmi pravděpodobné.

Mohlo by se to skutečně stát?
Vědci z nejprestižnějších světových ústavů objevují za posledních deset let nové důkazy, z nichž vyplývá, že je pravděpodobnost vážných a rychlých podnebných změn vyšší, než na co je většina vědecké komunity a politiků připravena.

Spojené státy by měly zlepšit prognostické modely pro předpovídání podnebných změn. Je nutno získat větší znalosti ohledně vztahu mezi mořskými proudy a podnebnými změnami.

Je nutno připravit strategie pro přežití, aby se zajistily dostatečné zásoby potravin a vody a bezpečnost státu.

Je pravděpodobné, že do deseti let budou důkazy o rychlých podnebných změnách jasné a spolehlivé. Chaos a konflikt budou charakteristickými znaky života.
Převzato: www.halonoviny.cz

Vědci pátrají po zmizelé pevnině


LONDÝN - Skupina britských vědců využívá údajů o zemětřesení k vytvoření mapy, která má zobrazit prehistorickou ztracenou pevninu zalitou nyní vodami Severního moře, kde ještě před několika tisícovkami let lidé lovili zvířata a pěstovali rostliny.

Ve vědeckém týmu pracují archeologové, geologové i inženýři z univerzity v anglickém Birminghamu. Ti oznámili, že se jim podařilo využít nejnovější počítačové techniky k třírozměrné prostorové rekonstrukci obrovské pláně, jež byla ještě před 10 000 let souší, píše agentura AP.

Při rekonstrukci této ztracené souše, která tvořila pevninský most mezi nynější Británií a severní Evropou, se aplikací seizmologických údajů podařilo například zjistit, že zde kdysi tekla mohutná řeka. Vědci ji přirovnávají k anglické Temži či k německému Rýnu, protože v některých místech její šířka přesahovala i 600 metrů. Její tok, ležící nyní na mořském dně, se podařilo vystopovat v délce téměř 30 kilometrů.

Vědci jsou přesvědčeni, že k zaplavení obrovského údolí, jímž řeka protékala, došlo asi před šesti tisíci lety, a to následkem tání ledovců. O existenci této prapevniny zatím neměl vědecký svět potuchy. Tento pilotní projekt má podle vědců velký význam jak z geologického, tak i z přírodovědného a archeologického hlediska, protože umožní bezesporu získat další poznatky o pradávné lidské činnosti v oblasti Severního moře.

24. února 2004, (čtk)
Převzato: www.halonoviny.cz
Převzato: http://www.zvedavec.org

Pavel Opočenský na hranici

Co se vám vybaví, když vyslovím jméno Pavel Opočenský? Předpokládám, že 99 procent čtenářů zareaguje negativně: Chlívak, který zneužíval nezletilé. Konečně mu to zatrhli, lumpovi jednomu. Dobře mu tak.

Opravdu?

Žít tak král Karel IV., přezdívaný Otec vlasti, dnes v současné dusné atmosféře honu na čarodějnice, zasedl by zřejmě na lavici obžalovaných spolu s Opočenským. A nejen že by byl obviněn z téhož zločinu, ale ještě by mu možná přišili kupčení s vlastními nezletilými dětmi. Spolu s ním by tam zasedl rakouský vévoda Rudolf IV. a další desítky a stovky a možná tisíce movitých i méně movitých mužů z historie nejen naší, ale i celosvětové.

V únoru 1353 zemřela Karlovi jeho druhá žena Anna. Už za měsíc začal chystat novou svatbu a za necelé čtyři měsíce se král Karel znovu ženil. V červnu 1353 vstoupil ve svazek manželský (posvěcený biskupem) s Annou Svídnickou. Karlovi bylo v té době 37 let. Anně Svídnické bylo 14.

Můžete namítnout, že šlo o státnický akt. Svatby mezi korunovanými hlavami bývaly především politické, a často se mezi sebou brali partneři zcela nepřiměřeného věku. Bývalo běžné zasnoubit dítě už v kolébce. Ano, to je pravda. V případě výše zmiňovaného sňatku šlo o dědické nároky na vévodství svídnické - poslední bílé místo v lucemburské mocenské oblasti mezi Čechami a Polskem. Ale přesto zůstává faktem, že spolu s územím získal Karel IV. do postele i čtrnáctiletou dívku. Co s ní dělal, se z historických pramenů nedočteme. Jednoduše řečeno, spojil příjemné s užitečným. Dnes by za to (možná) seděl. A mohl by nakrásně tvrdit, že mu šlo hlavně o území.

Svou jedenáctiletou dceru Kateřinu provdal Karel IV. těsně předtím za rakouského vévodu Rudolfa IV. Nikoliv pouze zasnoubil. Skutečně provdal. Zda Rudolf IV. s jedenáctiletou holčičkou spal, můžeme jenom hádat. Možná se jí čtyři roky ani nedotkl. Možná se jí dotkl hned o svatební noci.

Byla jiná doba, namítnete. Ano, byla. Svatá církev tehdy držela společnost v ocelovém sevření. Lidé trávili mnohem více hodin modlením, posty a hovory s duchovními. Nemohlo vzniknout žádné umělecké dílo, žádná stavba, žádný diplomatický tah, aby do toho klerikové nemluvili. Neexistovaly rozvody. Téměř. A přeci se zřejmě dýchalo volněji.

Byla jiná doba, namítnete. Ano, byla. Dívky dospívaly v průměru o dva roky později než dnes. Tehdejší čtrnáctiletá dívka vypadala fyzicky na dnešní dvanáctiletou.

Byla jiná doba, namítnete. Ano byla. Existovaly lázně, kde trávili čas dohromady muži i ženy - jak to říct decentně? - velmi příjemně. Jdu-li dnes, v naší moderní pokrokové době, do lázně v našem fitness klubu, cítím se tam jako v klubu teplých. Není nic trapnějšího, než čtyři břichatí nazí chlapi ve vířivce. Když jsem vedení klubu nedávno navrhoval vyčlenit alespoň jeden den v týdnu pro společné saunování, div že na mě nezavolali policii. Dívali se na mě jako na úchylného člověka. Nikdy by o ničem takovém ani nezačali jednat. Považují to za naprostou nehoráznost.

Zdaleka nejde jen o dějiny posledního tisíciletí. V Bibli se to jen hemží sňatky s mladistvými, počínaje Lotem a jeho dcerami. Žít Lot dnes, zavřeli by ho navíc za incest. Co na tom, že ho dcery opily, aby jim byl po vůli. Podle dnešních zákonů byl vinen a na jeho dcery by se pohlíželo jako na oběti.

Už jednou jsem tady ve Zvědavci o Opočenském psal. Myslím, že už ten první článek v podstatě vyčerpal všechny argumenty. Chtěl bych dnes jen napsat, že je mi Opočenského líto. Že si myslím, že je obětí zfanatizovaného davu, který dnes volá po jeho krvi neuvědomujíce si, že se zítra může kterákoliv ovce z toho davu dostat na jeho místo.

Jsem přesvědčen, že v jeho případě není žádná oběť. A kde není oběti, by neměl být ani soudce. Ty dívky byly cikánky (nechci, aby to vyznělo hanlivě, jen to konstatuji. Cikánky začínají sexuální život mnohem dříve, ať se nám to líbí nebo ne.) a chodily za ním dobrovolně. Netahal je k sobě násilím, nevyhrožoval jim, šly samy z vypočítavosti, a věděly také proč tam jdou. Noviny to takticky nenapsaly, ale předpokládám, že žádná z těch dívek už nebyla pannou v době, kdy něco měly s Opočenským. A pokud vím, žádná z těch dívek ho nežalovala, naopak. U soudu o něm mluvily pozitivně, smály se na něho a mávaly mu.

Namontovat do bytu kameru a šmírovat telefony považuji za špinavost, za metodu tzv. "rybaření." Policie rozhodí sítě a doufá, že něco uvázne. Oficiálně nemá žádné udání, vyšetřování není obnoveno. Šmíruje preventivně.

Být zákonodárcem, navrhl bych změnu současného zákona. Styk s dětmi by měl být trestný, o tom není pochyb. Ale samotná definice, co je podle zákona dítě, je nevyhovující. Není možné stanovit jednotnou hranici na základě kalendářního věku, nota bene tak pozdního (před sto lety byla hranice 12 let). Každý dospívá individuálně.

Za dospělou považuji dívku, která už má menstruaci. Nechci znovu zabřednout do nekonečných debat o tom, že fyzická připravenost je jedná věc a mentální druhá, a že mentálně ty dívky nejsou zralé. Nesmysl. Jsou dívky, které jsou ve dvanácti dosti rozumné a vědí, co dělají, a jsou jiné, které nebudou mentálně zralé ani ve třiceti. Mentální připravenost je těžké posoudit a neměla by být zde určována nějaká hranice. Fyzická připravenost je jediné, k čemu je třeba pohlížet. A protože je u každého jedince jiná, měl by to zákon rozlišovat.

Opočenský byl tedy podruhé souzen. K původnímu trestu tří let nepodmíněně mu (podivnou kličkou zákona, který údajně neumožňuje zrušit už jednou právoplatně vynesený rozsudek) přibyly další čtyři a půl roku (tři roky za první a rok a půl za druhé chycení). Tedy ten první přečin si vlastně odsedí dvakrát. Celkem sedm a půl roku - jako za vraždu, jak správně Opočenský připomenul. Dnes je mu 49, odsedí-li si celou délku, pustí ho v sedmapadesáti. Nemyslím si, že ještě někdy něco vytvoří.

Společnost průměrných a šedých zničila člověka - schopného umělce, který měl odvahu žít podle svých představ. Neublížil nikomu. Jeho zločin nemá oběti. Pouze si dovolil nedbat konvencí a dusivé morálky. Zločin, který se v pokrytecké společnosti nepromíjí.

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 3.3.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Ryb. V poslední znamení Zvěrokruhu v sobě symbolizuje rozklad sil které oživují tento svět na základní složky - fyzickou, mentální a duchovní. Každá z nich si hledá svoji cestu a svoje působení... Jistě vás proto asi nepřekvapí přemíra často rozporuplných pocitů a činů jak vašich tak vašeho okolí.Tradičně znamení Ryb ovlivňuje osud arabských států.
  Konjunkce Slunce s Merkurem pomáhá prosazování inteligence a zlepšuje chápání.
  Konjunkce Slunce s Uranem zanáší do lidských činů a skutků prvky, které přesahují individuální osudy, nicméně se ale může stát že vše se mění v boj s větrnými mlýny bez jasných a pro budoucnost potřebných výsledků.
  Opozice Slunce s Jupiterem je aspektem, který způsobuje že lidé neznají míru v žádné oblasti. Projevuje se i mylným odhadem, lidé mrhají příležitostmi a penězi.
   

   

 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem. Bude celý týden poškozena a tak se rozhodně na své instinkty a pudy nepoléhejte.
 • Merkur
  Merkur stojí ve znamení Ryb. V tomto znamení vede Merkur lidi spíše k odloučení intelektu od reality. Přeje rozvíjení paranormálních schopností, dává inspiraci ale bohužel i značnou dávku pesimismu. Přeje lékařství. Díky poškození ve druhé polovině týdne si dejte pozor na záněty horních cest dýchacích.
  Konjunkce Merkuru s Uranem do pátku bude probouzet v lidech intelektuální nezávislost, přeje literatuře, vědě a informatice.
  Opozice Merkuru s Jupiterem způsobuje špatný úsudek, lidé jsou rozkolísaní ve svých názorech, aspekt způsobuje chaos v myšlenkách a často je svádí k nediskrétnosti.
 • Venuše
  stojí do pátku ve znamení Skopce. Planeta je v tomto znamení poškozena. Lidi sice ovládá touha a láska, ale nedostatek stability v tomto znamení dělá z milostný života zmatečnou horskou dráhu řítící se nahoru a hned zase dolů. Zvyšuje tendence vrhat se do neuvážených milostných vztahů, a lidé trpí citovými vzplanutími jež rychle pomíjejí. V tomto znamení přeje planeta pouze vztahům, kde je mezi partnery velký věkový rozdíl.
  Na víkend již bude Venuše stát ve znamení Býka. V tomto znamení je Venuše vždy dobře umístěna. Planeta podporuje stálost citů, smlouvy uzavřené v tomto období jsou pevné a stálé. Planeta přeje všem kteří se živí uměním. Vztahy vzniklé s Venuší v tomto znamení mají slušné předpoklady pro věrnost a neměnnost.
 • Mars
  stojí ve znamení Býka. V tomto znamení je planeta vždy poškozena. Planeta podporuje agresivitu a potlačuje v lidech citovost. Lidé po vlivem Marsova působení většinou marní energii orientací na peníze. Dejte si rozhodně pozor na prochladnutí, neb planeta přeje angínám a zánětům krku.
  Do úterý bude trigon Marsu s Jupiterem zvyšovat naši energii. Lidé jsou pod vlivem aspektu rozhodnější a aktivnější.
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
  Trigon Saturnu s Uranem. je aspektem jehož působení často podstatným způsobem mění politickou situaci, umožňuje zavést nové vědecké hypotézy, pomáhá měnit stávající paradigma.
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

 
Hade, 29.2.2004