Nahoru ]

 
Vítám vás v novém týdnu. Do začátku týdne mi připadá jak vhodný úvod povídka Kráva od Polly.
Od 16.4.2004 jste mohli sledovat na snímcích SOHO průchod komety  C/2004 F4 BRADFIELD přísluním. Simulaci jejího předpokládaného pohybu (páteční data) pak naleznete  >>ZDE>>.

"Existuje trýzeň inteligence stejně jako trýzeň těla a touhy. V obojím je jakási rozkoš."

F.Pessoa - Kniha neklidu

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


Turínské plátno obestírá nová záhada

Na rubu tkaniny odhalili italští vědci další posmrtný otisk "Kristovy tváře"

Je to podvrh, anebo ne? Debata kolem údajného Ježíšova pohřebního rubáše se opět rozhořela.

PRAHA/PADOVA - Turínské plátno, jedna z nejrozporuplnějších křesťanských relikvií, má od tohoto týdne o jednu záhadu navíc. Již po dlouhá staletí se lidé přou o to, zda se do kusu látky skutečně obtiskl obličej ukřižovaného Krista, či zda se jedná o podvrh. Italové Giulio Fanti a Roberto Maggiolio teď zjistili, že zadní strana plátna obsahuje další otisk údajné Kristovy tváře. Oba vědci, kteří působí na univerzitě v Padově, věří v pravost relikvie. Na jejich objev upozornila BBC.
Turínské plátno je 4,4 metru dlouhý a 1,1 metru široký pruh látky. Vědeckému zkoumání bývala až doposud podrobována pouze lícní strana, na níž lze pouhým okem rozlišit obrysy těla a obličeje dospělého, zhruba 170 centimetrů vysokého muže. Rub plátna zůstával ukrytý za jiným kusem tkaniny. Tou relikvii podložily jeptišky, které plátno sešívaly po požáru z roku 1532, jenž roucho vážně poškodil.
Před dvěma lety proběhla rozsáhlá restaurace plátna, během níž došlo k odstranění ochranné látky z rubu relikvie. Poprvé se tak naskytla možnost vyfotografovat zadní stranu roucha. Matné obrysy na snímcích zaujaly Fantiho a Maggiolia. Po důkladném prozkoumání turínského artefaktu se potvrdilo jejich podezření: na rubu plátna se nachází obtisk obličeje, jenž je identický s obličejem z lícové strany látky. Zadní obrys vykresluje nos, oči, vlasy, vousy, knír a dlaně muže.
Italové věří, že jejich objev přispěje k prohlášení plátna za pravé. Zatím ovšem nahrál spíše odpůrcům údajného Kristova pohřebního rubáše. Podle nich zadní obrys dokazuje to, že přední obtisk namaloval neznámý padělatel barvou, která prosákla na druhou stranu plátna. Profesor Fanti se však proti této teorii ostře ohradil: "Na obou stranách látky ulpěl obrys obličeje pouze na povrchových vláknech tkaniny. Je nesmysl, že by se obtisk jakkoliv protlačil skrze látku."
Záhada turínského plátna tak zůstává nevyřešena a i nadále rozděluje vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory příznivců a odpůrců roucha. Už v roce 1979 sice uhlíková metoda prokázala, že látka nepochází ze starověku, ale až z 13. nebo 14. století. Mnozí vědci ale dodnes tvrdí, že metoda byla aplikována nesprávně a že plátno skutečně zachycuje podobu Krista.

Lidové noviny, 15. 04. 2004, Tereza Palečková
 
MUMIE NA STŘEŠE SVĚTA


Dva tisíce let staré mumie se našly v jeskyních vyhloubených do himálajských svahů. Celých deset let členové německo-nepálského archeologického týmu svůj objev tajili ze strachu před rostoucím počtem turistů.

Roku 1992 se do oblasti Mebrak na severu Nepálu vydala skupina badatelů sestávají z geologů, archeologů, lingvistů a etnologů. Jejich cílem bylo pochopit, jak mohly tibetské populace přežívat dlouhá staletí v prostředí s tak extrémními podmínkami (sucho, neúrodná půda, velké výškové rozdíly). Soustředili se zejména na oblast bývalého království Mustang připojeného k Nepálu v roce 1951 a otevřeného pro turisty od roku 1992. Tvoří jej především údolí řeky Kaligandaki mezi Annapurnou (8078 metrů) a horou Dhaulagiri (8172 metry), které patří mezi nejvyšší vrcholky světa. Dno údolí se nachází ve výšce 1200 metrů nad mořem.

NESMRTELNÍ LIDÉ
Během třiceti kilometrů, které člověk ujde od jižního úpatí Dhaulagiri, se krajina postupně mění z džungle bambusů, tamarišků, orchidejí a rododendronů v suché oblasti tu a tam poseté keři, které nakonec přecházejí v kamenitou pustinu. Právě zde, ve svazích, které se strmě zvedají do tisícových výšek, vyhloubili lidé před staletími tisíce umělých jeskyní. Jejich velikost se pohybuje mezi čtyřmi až dvanácti čtverečními metry a výška od 1,2 do 1,6 metru. Podle prvních odhadů vznikaly od roku 800 až do šestnáctého století. Na jejich tvůrce se pravděpodobně nezachovala žádná památka. Pouze jeden starý vesničan ze sousedního údolí archeologům sdělil, že se těmto lidem v minulosti říkalo "Ti, kteří neumírají".

NEČEKANÝ NÁLEZ
Při zkoumání jedné z jeskyň ve výšce 3600 metrů na velmi nepřístupném místě narazili vědci roku 1995 na překvapivý objev. Asi třicet přirozeně mumifikovaných lidských a zvířecích těl. Lidská těla původně ležela na jakýchsi postelích, které sloužily místo hrobu. Když se postele naplnily, byla starší těla zřejmě odkládána na zem, aby uvolnila místo nově zemřelému. Suché prostředí zajistilo vysokou míru konzervace dřeva i organického materiálu. Na postranicích lůžek jsou dosud zřetelné stopy červených a bílých pigmentů sloužících k výzdobě. V obrazcích se archeologům podařilo vystopovat obrysy dvou zvířat - jelena evropského (Cervus elaphus)a kozy šrouborohé (Capra falconeri). Jde o zvláštnost, protože podle antropologů žila tato divoká zvířata nejblíže až v oblasti Karakorum v západní části Nepálu a v severním Pákistánu.

CO SE UKRÝVALO V LŮŽKÁCH
Uvnitř uzavřených postelí, jaké se používaly například i ve středověké Evropě, byla nalezena těla, na nichž se zčásti zachovala kůže. Z celkem třiceti lidských pozůstatků pokrytých červeným okrem (nejstarším přírodním barvivem) se v téměř nedotčeném mumifikovaném stavu zachovalo devatenáct dospělých obou pohlaví, sedm dětí a jeden dospívající. Těla měla ohnuté paže i nohy svázané dohromady bambusovými či bavlněnými provazci. Některá byla ozdobená na krku náhrdelníky z mušlí či karneolu a bronzovými náramky na zápěstí. Kromě toho objevili archeologové také zbytky textilií, kožešinových oděvů se zbytky barvy, luk, bambusovou flétnu, nádoby, z nichž některé obsahovaly semena konopí či obilnin.

OTÁZKA PŮVODU
Badatelé se původně domnívali, že tito lidé žili v období středověku. Analýzou rozpadu uhlíku přišli na to, že pohřební jeskyně je stará více než dva tisíce let. Detailní průzkum odhalil také to, že tito dávní obyvatelé měli velmi vyspělé léčebné metody, zejména chirurgické. Na jedné z lebek byla provedena trepanace po těžkém úrazu, který by jinak byl smrtelný, na jiném těle byla patrná zručná náprava komplikované zlomeniny paže. Otázkou zůstává, kdo byli tito lidé, kteří dokázali i v extrémně suchém prostředí pěstovat ječmen a pohanku, jak dokazují pozůstatky v nádobách, a kteří ovládali lékařskou praxi? Někteří z antropologů se domnívají, že by mohlo jít o malé skupinky obyvatel, které přišly do Mustangu ze severozápadu, z velkých plání střední Asie.


SCIENCES ET AVENIR, Paříž
 

 


 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 21.4.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Býka. Slunce v tomto znamení způsobuje že do popředí lidského snažení se dostávají peníze, nemovitosti, územní nároky.
  Konjunkce Slunce s Merkurem rozvíjí inteligenci a pomáhá jejímu prosazení.
  V pátek
  začne působit sextil Slunce s Uranem. Bude v lidech zesilovat vynalézavost, originalitu ale i vznětlivost. Dává široký rozhled a silnou touhu po nezávislosti. Pokud tato vůle není uspokojena lidé mají tendence vyvolávat dramatické scény. Aspekt přeje moderním komunikačním médiím, televizi, Inetu.
  Na víkend se pak přidá trigon Slunce s Jupiterem, který umožňuje korunovat činnost úspěchem. Aspekt posiluje soudnost a bude nám dodávat vitalitu.
  Dalším aspektem který o víkendu bude působit je sextil Slunce se Saturnem. Podporuje metodičnost, smysl pro politické řešení krizových situací, systematičnost. Přeje dlouhodobým činnostem.

   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem.
   
 • Merkur
  je retrográdní a stojí ve znamení Skopce. V tomto znamení Merkur oživuje ducha, lidé mají sklon k diskusím, sarkasmům, planeta v tomto znamení bude přát mluvčím, politikům, advokátům. Přeje i grafikům a spisovatelům satiry. Díky jeho retrográdnosti se však snažte mít svůj jazyk raději pod kontrolou:-).
  Trigon Merkuru s Plutem přeje odhalování tajemství, záhad. Dává duševní plodnost a přeje soudcům, kriminalistům, gynekologům a astrologům. Nese sebou značnou dávku kritičnosti. Umožňuje zkoumat skryté až okultní záležitosti.
  V pátek se přidá ještě sextil Merkuru s Marsem. Zvyšuje duševní energii a svěžest, umožňuje spřádat reálné plány, a podporuje výřečnost a živou inteligenci.
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Blíženců. Symbol lásky a tělesnosti v podvojném znamení. Může svádět k nevěrám, dejte si pozor i na infantilní milostná vzplanutí:-))). Planeta přeje poezii, tanci, smlouvy uzavřené v tomto období vedou obvykle k úspěchu.
  Konjunkce Venuše s Marsem. Aspekt zvyšuje vášeň ve vztazích, nese prudké citové prožitky, umožňuje hladké sexuální sbližování, celkově silně zvyšuje sexualitu.
  Trigon Venuše s Neptunem velmi rozvíjí uměleckou inspiraci, dává silnou intuici až přecitlivělost.
  V pátek situaci poněkud zhorší opozice Venuše s Plutem vyvolávající nestabilitu ve vztazích, nepříznivé podmínky komplikují milostný život, vztahy se často stávají terčem pomluv.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Blíženců. Celý týden bude poškozen. Planeta podporuje vznik sporů, problémy nejen mezi cizími lidmi ale i mezi sourozenci, lidé jsou velmi hádaví, velmi silně se zvyšuje nebezpečí nehod dopravních prostředků, a v seismicky aktivních oblastech hrozí nebezpečí zemětřesení.
  Opozice Marsu s Plutem - lidé při tomto aspektu jsou fataličtí, nejsou schopni plánovat a nahrazují to použitím síly pro dosažení cílů. Náladovost a snadné podléhání "blbým" náladám.
   
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Situaci ještě zhoršuje jeho poškození opozicí s Uranem. Aspekt velmi často způsobuje veřejné skandály, prudce a nepříznivě dokáže měnit běh věcí. Osobně bych se obával i problémů s přírodními silami.
  Ve středu začne působit sextil Jupiteru se Saturnem. Je to aspekt při kterém balancují nové myšlenky v rovnováze se starými, a děje které jsou v tomto období zahájeny mohou přinést významné změny do budoucna.
   
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
  Trigon Saturnu s Uranem je aspektem jehož působení často podstatným způsobem mění politickou situaci, umožňuje zavést nové vědecké hypotézy, pomáhá měnit stávající paradigma.
   
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce a je retrográdní. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti mohou být ponory do skrytých tajemství až nebezpečné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Merkur. Silné bude i působení Venuše a Marsu. Vzhledem k poškození Marsu je na místě varování před zbrklostmi a neopatrnostmi všeho druhu.

Mějte se hezky...

 
Hade, 18.4.2004