Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Vzhledem k tomu že mnou cloumá deprese ještě hezky podporovaná úplňkem tak budu stručný. Nebudu ani komentovat objev methanu na Marsu a psát: "no vždyť jsem to přece říkal", neb vždyť je to přece jasné že na Marsu byl a je život...:-)
Jen vás upozorním na moc pěknou povídku od Polly, která se jmenuje Je nám to líto a stojí za přečtení.
No a zprovoznil jsem Návštěvní knihu pro případ že by někdo cítil potřebu sdělit mi cosi bez posílání mejlíku či by chtěl jen tak hodit svůj názor "na sklo" aby potěšil i ostatní.

Jsou metafory skutečnější než lidé, kteří chodí po ulici. Jsou obrazy zasunuté v knihách, jež žijí jasněji než mnohý muž a mnohá žena. Jsou v literatuře věty, jež mají individualitu naprosto lidskou.

 F.Pessoa - Kniha neklidu

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


Vědci našli na Sibiři nezvykle dobře zachovaného mamuta

ČTK:  Moskva/Paříž, 26. 3. 2004

Senzační objev si mohou připsat francouzští a ruští badatelé na Sibiři. Narazili totiž na více než 18 000 let starého a přitom "senzačně" zachovalého mamuta pohřbeného ve zmrzlé půdě. Jejich Jukagir, jak samce pojmenovali, na sobě prý má ještě i chlupy, napsal rakouský deník Der Standard.
Vědci zatím ze země vydolovali mimo jiné hlavu, nohu, kosti i s kostní dření a žaludek obrovského savce. Ten zahynul před asi 18 560 lety ve věku kolem 40 let. "Ani v literatuře, ani v muzeích jsem nikdy tak zachovalou fosílii neviděl," říká vedoucí expedice Bernard Buigues. "Chobot ale bohužel chybí".
Na první stopy po Jugakirovi na severovýchodě Sibiře narazily v listopadu roku 2002 děti místního myslivce, když na břehu jedné řeky našly mamutí tesák. Jejich otec brzy objevil i trhák mamuta a druhý tesák. Nakonec našel lebku, na níž ještě držely oba kly.
Jakmile se specialista na polární expedice Buigues o nálezu ostatků dověděl, odkoupil je za 25 000 eur, nechal je uschovat v jakutském muzeu a začal pátrat po ostatních částech zvířete. Kvůli dlouhé sibiřské zimě jsou ovšem v současnosti vykopávky přerušeny.
Už před úspěchem filmového eposu o dinosaurech Jurský park si vědci kladli otázku, zda by jednou nebylo možné mamuta klonovat nebo mamutím spermatem oplodnit slonici, která by pak porodila mamutí mládě. Francouzský paleontolog Yves Coppens s ohledem na nález kostní dřeně nevyloučil, že jednoho dne vyhynulý tlustokožec opět vstane z mrtvých.
Při současném stavu vědy se to zdá být nemožným, neboť DNA s dědičnou informací je velmi citlivá a i při vysoké zachovalosti se snadno poškodí, vysvětluje Coppens v časopise Science et vie. "Nechápu ale, proč by vědec neměl mít odvahu na to pomýšlet, i když tak daleko ještě nejsme," řekl francouzský vědec.
 
Vědci: Himálaji hrozí zhroucení

Zdroj: Archiv LN
VÍDEŇ 2. dubna 2004 | 08:46 Satelitní technika je neúprosná: s výjimkou Alp prý nemusí ve velkých světových pohořích zůstat kámen na kameni. Postupné zhroucení hrozí i nejvyššímu pohoří světa - Himálaji, píše rakouský deník Der Standard.

Alpy by se mohly udržet, Andy se budou zplošťovat a Himálaj se možná úplně zhroutí. Takové je resumé, které vědci odvodili z nejnovějších satelitních údajů, které byly představeny na výročním setkání Německé geofyzikální společnosti v Berlíně.

Z vesmíru vypadá Země vrásčitě. Jeden záhyb se táhne Amerikou od Aljašky po Ohňovou zemi, jiný z Francie přes Evropu až do Asie. Země nemá vrásky proto, že už jí jsou čtyři miliardy let, ale proto, že je tak neklidná. Kdyby nevznikala nová pohoří, kontinenty by byly do 300 milionů let zaplaveny.

Himálaji podle satelitních snímků hrozí zhroucení. Indicko-australská deska se totiž tlačí z jihu, sune na sebe vrstvy hornin a "stará se" zas a znovu o mohutná zemětřesení. Na severu Himálaje svědčí roztahování skal o tom, že Tibetská náhorní plošina na západě a východě pomalu klesá, tvrdí americký geolog Peter Molnar. Podle německého badatele Wolfganga Frische se navíc všechny hory o výšce přesahující 8000 metrů propadají pod vlastní tíhou.

Himálaj v tom ale není sám. Kontinentální desky se posouvají, poháněny horkou horninovou kaší ve vnitru Země, od sebe a k sobě - a proti sobě. V nárazových zónách dvou desek vznikají "záhyby" - to jsou pohoří. Pokud na sebe narazí oceánská a kontinentální deska, vypíná se nad švem mezi nimi vulkanické pohoří typu And. Oceánská deska se zaboří hlouběji do nitra Země a v žáru ztrácí nerosty s obsahem vody. Voda vyprýští nahoru a zvláční horniny z vyšších pater tak, že se z nich stane láva. Jednou se tato láva vydere na povrch - a vznikají sopky.

Když na sebe narazí dvě kontinentální desky, vztyčí se vrásové pásy podobně, jako je tomu v případě Alp. Desky se sunou do sebe a přes sebe.

Vrcholky Alp a And se proto od sebe zřetelně liší. Zatímco Andy jsou korunovány obrovskou náhorní plošinou, Alpy jsou divoce rozeklané. Vrty prokázaly, že nitro And je díky lávě mnohem vřelejší než nitro Alp. Horkem se Andy zarovnávají, říká Onno Oncken z geofyzikálního výzkumného střediska v Postupimi. Jako ledové kry ve vodě se vrcholky And propadávají do horké a poddajné žhnoucí horniny uvnitř.

Alpy jsou naproti tomu chladné, a proto jejich reliéf zůstává zachován. Náhorní plošiny And se naopak dále rozpínají. Podle nejnovějších poznatků se na tom podílí jihoamerická zemská deska, která Andy z východu posouvá na pacifickou desku na západě.

Až donedávna se mělo za to, že rozpínavé pohyby And jsou pouze známkou stařecké slabosti pohoří, které už není s to unést svou vlastní tíhu. Díky satelitnímu navigačnímu systému GPS byl ale pohyb jihoamerické desky popsán na milimetry přesně. Překvapující je prý skutečnost, že pošťuchování celého pohoří se zjevně děje samo od sebe bez chvění země, říká Oncken.


čtk
 
Kosmonauté opět zaslechli zvláštní kovový zvuk

MYS CANAVERAL (USA) 3. dubna 2004 | 14:10 Zvláštní kovový zvuk opět zaslechla posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Jeho příčinu se vědcům zatím nepodařilo osvětlit. Jak v noci na dnešek napsala agentura AP, jde již o druhý podobný případ za poslední čtyři měsíce.

Ruský astronaut Alexander Kaleri v pátek právě hovořil z kontrolory moskevského pozemního střediska, když se z panelové desky v ruské obyvatelné části stanice ozval silný zvuk podobající se úderům bubnů. Stejný hluk, který byl tehdy popsán jako zvuk třepotajícího se plechu, Kaleri a jeho americký kolega Michael Foale ze stejného místa zaznamenali již loni v listopadu.

Ani posádce, ani pracovníkům letového centra se však dosud nepodařilo stanovit, co jej vyvolalo. Inženýři mise se domnívají, že zvuk mohl vyvolat náraz nějakého kusu vesmírného odpadu, který dopadl na vnější plášť ISS.

Zatím bez problémů
Ruští odborníci Kalerimu řekli, že na vině by spíše než něco z vnějšku mohlo být poškození nějakého přístroje uvnitř stanice. Představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) však soudí, že všechny přístroje na palubě fungují bez problémů.

"Je to velmi divné," uvedl jeden z představitelů ruského kontrolního střediska. "Pochybuji, že by to byla náhoda, že slyšíte stejnou věc ze stejného místa." Posádka měla v únoru při "procházce" v otevřeném vesmíru uskutečnit i kontrolu vnější strany, odkud byl v listopadu onen zvuk slyšet. Kvůli problémům s Kaleriho skafandrem se však musela vrátit dříve a k plánované inspekci tak nedošlo.

Šestiměsíční mise obou kosmonautů se už chýlí ke svému konci. Za necelé tři týdny by je měl vystřídat jiný mezinárodní tým, který budou tvořit Američan Mike Fincke a Rus Gennadij Padalka. Na oběžnou dráhu s nimi 19. dubna vyletí také Nizozemec André Kuipers, který se ale po 11 dnech vrátí i se současnou posádkou ISS na Zemi.


Převzato: www.lidovky.cz

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 7.4.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Skopce. Znamení Skopce je ovládané Marsem. Toto znamení symbolizuje válečnické ideály. Slunce je v tomto znamení povýšeno, dodává lidem energii a vitalitu.
  Do středy bude působit sextil Slunce s Neptunem. Silně zvyšuje představivost, lidé se snadno nechávají unášet ideály, aspekt přeje hudbě a okultismu a dává v těchto oborech inspiraci.
  Trigon Slunce s Plutem dává soulad vůle a sexuality. Obecně pak přeje vzpourám (a to i přírody proti lidem) a dává značnou dávku inspirace a tvůrčích schopností.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem. Díky trigonu s Neptunem ale nebude zabraňovat fantazii v pudové oblasti.
 • Merkur
  Merkur stojí ve znamení Býka. V tomto znamení je pro povzbuzení intelektu třeba dobrých aspektů. Jinak myšlenky ovládá pouze materiálno, finanční záležitosti, umíněnost. Merkur je ke všemu ještě retrográdní. A tak se jeho pozitivnější stránky příliš tento týden neprojeví. Planeta v tomto znamení zpomaluje myšlení, ale upevňuje postoje a názory. Přeje zahrádkářům, bankovnímu sektoru.
 • Venuše
  stojí ve znamení Blíženců. Symbol lásky a tělesnosti v podvojném znamení. Může svádět k nevěrám, dejte si pozor i na infantilní milostná vzplanutí:-))). Planeta přeje poezii, tanci, smlouvy uzavřené v tomto období vedou obvykle k úspěchu.
  Konjunkce Venuše s Marsem. Aspekt zvyšuje vášeň ve vztazích, nese prudké citové prožitky, umožňuje hladké sexuální sbližování, celkově silně zvyšuje sexualitu.
  Celý týden bude citové vztahy komplikovat kvadratura Venuše s Uranem. Díky postavení Venuše v Blížencích ale nebude její působení až tak významné. Kvadratura Venuše s Uranem může přinášet lidem do života napětí, tendence l prudkým zlomům v lásce, náhlým rozchodům. Podporuje i výstřednosti, značné citové napětí a snahu zakrývat a potlačovat skutečné city. Nicméně aspekt přeje všem kdo se zabývají módou.
 • Mars
  stojí ve znamení Blíženců. Planeta je až do pátku poškozena. Poškozený Mars v Blížencích silně zvyšuje nebezpečí silničních nehod, vyvolává konflikty, lidé jsou velice hádaví. Pozor by si měli dávat kardiaci a lidé s plicními problémy.
  Na víkend už bude působit normálně. Mars v Blížencích v sobě spájí inteligenci s aktivitou. Mars rozvíjí přímost, sklony k diskusím, kritičnost a vynalézavost. Pozor na přehnané slovní půtky.
  Do pátku bude působit kvadratura Marsu s Jupiterem. Aspekt způsobuje že lidé v sobě nemají dostatek velkorysosti. Činy nevedou k úspěchu. Lidé neznají míru, sami by chtěli vše, ale nemyslí na ostatní, jsou lhostejní k následkům svých činů.
  Ve čtvrtek začne působit trigon Marsu s Neptunem. Aspekt zvyšuje vitalitu, činům dává rozhodnost a i potřebnou dávku štěstí.
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Situaci ještě zhoršuje jeho poškození opozicí s Uranem. Aspekt velmi často způsobuje veřejné skandály, prudce a nepříznivě dokáže měnit běh věcí. Osobně bych se obával i problémů s přírodními silami.
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
  Trigon Saturnu s Uranem je aspektem jehož působení často podstatným způsobem mění politickou situaci, umožňuje zavést nové vědecké hypotézy, pomáhá měnit stávající paradigma.
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce a je retrográdní. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti mohou být ponory do skrytých tajemství až nebezpečné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden budou nejsilnějšími planetami Mars a Slunce. Vzhledem k poškození Marsu  je nutné počítat s pokračováním nedobré astrologické situace až do pátku.

Mějte se hezky...

 
Hade, 4.4.2004