Nahoru ]


 
 
Vítám vás v novém týdnu. Přes Klokanovo ujišťování o budoucím míru a tvalé prosperitě byl  www.eldar.cz  opět down a vy jste zoufale hledali nějakou vzpruhu v dalším týdnu:-)). Za opětovně spadlý Eldar se velice omlouvám, ale asi jste si všimli že již je pravidlem že vždy spadne o prázdninách, opravdu zákon schválnosti funguje neomylně.... V "hotelovce" v Poděbradech není nikdo kdo by server nahodil a je to prostě ideální čas pro nepříjemnosti... I když jak jsem pochopil tentokrát za výpadek serveru může jakási softwarová chyba. Zdá se i Linux má do dokonalosti, daleko:-)
Nevím do jaké míry sledujete další zvěsti o sluneční aktivitě, nebo jste se nechali ukolíbat bagatelizací problému masmédii. Zdá se že celá věc může přerůst ve slušný problém, aktivita nikterak neklesá,ba právě naopak:


 

První známkou začínajícího poznání je touha zemřít. Tento život se zdá nesnesitelný, jiný nedosažitelný. Člověk se již nestydí za to, že chce zemřít; prosí, aby ho ze staré cely, kterou nenávidí, dovedli do nové, kterou se teprve naučí nenávidět. Přitom působí ještě zbytek víry, že při transportu půjde náhodou chodbou pán, pohlédne na vězně a řekne: "Toho již nezavírejte. Přijde ke mně."

Franz Kafka


Náhodná ukázka pro tento týden od Polly...


Neuvěřitelné se stalo skutkem. Upozorňuji na těchto stránkách o rostoucí sluneční aktivitě již déle jak rok a nyní se tématu chytli i oficiální média:

V těchto dnech jsou na Slunci obrovské erupce a skvrny. Skvrny jsou pouze hezkou podívanou, ale erupce mají i vliv na naší Zemi a na člověka.

24.10. 14:55

PRAHA - "Během erupce, což je asi deset minut, se uvolní obrovské množství energie, a to má pak vliv přes meziplanetární prostor na magnetické pole Země, kde dojde ke geomagnetické bouři," Právu to sdělil pracovník hvězdárny v Úpicích. Sdělil, že právě erupce mají vliv i na člověka, ale je to přísně individuální.

"Někdo se v době erupcí může cítit podrážděný, jiný naopak unavený, nesoustředěný, další může pociťovat nedostatek spánku nebo naopak přebývat energií. Je to skutečně velmi individuální," řekl Právu soukromý pražský internista z Prahy doktor Jakub Malý. Uvedl, že většinou tyto stavy během několika minut nebo hodin odezní a člověk se pak cítít naprosto normální.

Zhoršený signál

"Týká se to však pouze lidí, kteří jsou na takovéto vlivy náchylní. Mnozí erupce na Slunci vůbec nepocítí nebo je může jen mírně bolet hlava, někteří ale mohou mít i migrénu," řekl Malý. Erupce ovlivňují i telefonní, rozhlasový a televizní signál a mohou ho rušit.

Současné erupce jsou spojeny i se změnou počasí, kdy k nám pronikl výrazně studený vzduch a ranní teploty na mnoha místech republiky dosáhly až -7 stupňů Celsia, ojediněla -10. Toto počasí se má udržet zhruba až do poloviny týdne.

"Počítáme s tím, že i v nížinách mohou padat sněhové vločky nebo na silnicích může být námraza, a proto varujeme řidiče aby dávali pozor," řekl Právu v pátek Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. Dodal, že mrazivá rána se udrží pravděpodobně do středy. Nejchladněji ale bude v sobotu ráno a pak v neděli ráno. Od čtvrtka příštího týdne se očekává oteplení.

Skvrny jsou chladnější místa

Pavel Suchan z pražské Štefánikovy hvězdárny na Petříně Právu vysvětlil, že v současné době jsou na Slunci i skvrny.

"Jde o tmavá místa na slunečním disku. Sluneční povrch má teplotu přibližně 6000 stupňů a o 1500 stupňů méně mají sluneční skvrny. My je vnímáme jako temná místa, ale ve skutečnosti černá nejsou. Jde jen o kontrast teplot," řekl Suchan. Dodal, že sluneční skvrny jsou ukazatele sluneční činnosti.

"Podle jejich počtu se dá usuzovat na stav sluneční činnosti," řekl hvězdář. Informoval, že v současné době jsou na Slunci dvě skupiny slunečních skvrn. Jedna je ve středu slunečního kotouče a druhá právě vychází a je na okraji Slunce. "Mají velikost kolem dvou až tří průměrů Země a skupina ve středu disku je velká zhruba 100 tisíc kilometrů. Země má však průměr pouze 13 tisíc kilometrů. I běžným dalekohledem jsou tyto skvrny dobře viditelné a je to nádherná podívaná. Na Zemi a na zdraví člověka ale vliv nemají," řekl Suchan.
Přiznávám se že následující zprávu kterou bez záruky přebírám z Blesku se mi díky absolutní neznalosti němčiny nepodařilo ověřit:
Podivná záhada u severního pólu: obří kamenné koule na pláži
Nevytvořila je ani příroda, ani lidská ruka
K severnímu pólu už je to, jen co by kamenem dohodil. Na malém neobydleném ostrůvku, kde se táhne široko daleko pustá krajina z ledu a kamení, se skrývá jedna z největších záhad, kterou se lidstvu ještě nepodařilo rozlousknout.
Na pobřeží se tam nacházejí desítky obřích kamenných koulí. Vyvořila je příroda, nebo člověk?
Na zmrzlé pláži ostrůvku, kterému se říká země Františka Josefa a který leží asi jen 900 kilometrů od severního pólu, byly podle německého tisku objeveny obrovské kameny. V průměru mají asi tři metry a vyznačují se pravidelným tvarem koule, jako by je někdo vysoustruhoval.
Vědci si lámou hlavu, proč právě na onom místě, kde široko daleko není ani živáčka, se nacházejí tyto tajemné kameny. První průzkumy podivných objektů prokázaly, že jsou vytvořeny celé z jednolitého kusu hmoty.
"Zdá se, že je nemohla vytvořit lidská ruka," tvrdí jeden expert. "Ani příroda nemohla zformovat kámen do přesného tvaru koule." Nyní se na místo vydala expedice z ledoborce "Kapitán Dranicyn".
Na ostrůvek odletěly dva vrtulníky, aby prozkoumaly krajinu. Jenže došlo k záhadné události: Při přistávání jednoho vrtulníku došlo v blízkosti kulatých objektů k roztržení motoru a stroj tak tak nouzově přistál. "Cítil jsem zvláštní chvění," vypráví jeden z pasažérů helikoptéry. "Ale nemyslím tím kmitání vrtulníku."
Pro americké ufology je věc naprosto jasná: "Kameny jsou výplodem mimozemšťanů!"
INT, kt (12. 8. 2003)
 
Převzato: www.tiscali.cz

Astronomové objevili galaxii bez hvězd


Temnou galaxii zcela bez hvězd poprvé objevili američtí astronomové. Dva miliony světelných let vzdálený černý mrak zřejmě sestává pouze z vodíku a částeček neznámého původu, uvedl britský odborný časopis New Scientist.


Objev by údajně mohl být rozhodující při hledání takzvané skryté látky, která podle stávajících modelů tvoří více než 90 procent vesmírné masy. Leo Blitz a jeho kolegové z Kalifornské univerzity v Berkeley pozorovali gigantický vodíkový mrak HVC 127-41-330 pomocí obrovského radioteleskopu v portorickém Arecibu.

Mrak rotuje tak rychle, že by ho musela roztrhat odstředivá síla, pokud by ho pohromadě nedržel neviditelný zdroj silné přitažlivosti. Proto se nejméně 80 procent látky v tomto mračnu podle vědců musí vyskytovat ve formě skryté hmoty.

Podobná pozorování jsou prováděna i u jiných galaxií. V lokální skupině, k níž náleží i naše Mléčná dráha, by podle simulačních propočtů mělo existovat kolem 500 takzvaných trpasličích galaxií. Objeveno jich však bylo jen 35. Ty ostatní by mohly z velké části tvořit velká mračna podobná HVC 127-41- 330, a proto je tak obtížné je objevit. Tyto "skryté galaxie" možná nemají žádné hvězdy, neboť vodík v nich není dostatečně stlačen, domnívají se vědci.
 
Kouzelnice získala státní grant na míchání lektvarů

Zdroj: Repro LN
OSLO 23. října 2003 | 12:48 Jen málokterá čarodějnice se může pochlubit tím, že ji v míchání kouzelných lektvarů podporuje stát. Třiatřicetiletá norská vědma Lena Skarningová je výjimka. Dostala vládní grant 53 tisíc norských korun (přes 200 tisíc Kč), aby mohla prodejem kouzelných nápojů, předvídáním budoucnosti a magií sloužit obyčejným lidem.


Kouzelnice hodlá chodit od domu k domu a prodávat za přijatelné ceny své výrobky - mimo jiné noční krém pro živé sny, denní krém proti nerozhodnosti a kouzelný krém na nohy, který dokáže změnit špatné návyky. Bez grantu to zkrátka nepůjde - ona taková výroba nápoje, po jehož požití nemusí mít ženich strach, že o svatební noci zklame nevěstu, přece jen něco stojí.

Skaringová se věnuje magii už třináct let a je zřejmě jedinou kouzelnicí na světě, kterou - přinejmenším vědomě - podporuje stát. Norský fond pro průmyslový a regionální rozvoj trvá na tom, že když se rozhodl přidělit čarodějnici grant, nebyl pod vlivem kouzel a čárů.

Skaringová soudí, že po velkém úspěchu příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera od J. K. Rowlingové se možná magie začne ve společnosti těšit větší úctě. "Harry Potter je pohádka, já jsem naproti tomu skutečná." Harrymu Potterovi podle ní navíc chybí znalost reálií: "Létá na koštěti obráceně. Opravdové čarodějnice mají při letu proutí vpředu."

čtk

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 22.10.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
  • Slunce

    stojí do čtvrtka ve znamení Štíra. Slunce je v tomto znamení pochodní osvětlující temnotu. Umožňuje zabývat se svým podvědomím, řešit a přetvářet i dosti složité situace. Přestože je v období setrvávání Slunce v tomto znamení pro lidi velmi významná sexualita tak city hlubokým sestupem do lidské pudové smyslnosti trpí a Slunce přeje spíše tajným láskám, a vášnivému milování beze zbytku.
     
    Hade, 26.10.2003