Nahoru ]


 
Vítám vás v novém týdnu. Fotografie vlevo kterou jsem pro vás připravil do úvodu nového týdne je takový pěkný hrobeček, který můžete najít na bývalém hřbitově vedle zimního stadiónu v Nymburce.
Minulý týden byl poznamenán velice dobrodružnou sluneční činností. Během celého týdne jsem se pokoušel na inetu najít alespoň jediné oficiální stanovisko, které by se pokoušelo vysvětlit současnou sluneční aktivitu. Nemám teď na mysli poslední (vlastně už dnes předposlední neb hned 1.11. Slunce opět "bouřilo") erupci, která získala širokou publicitu díky oblaku plasmy který zasáhl Zemi, ale na aktivitu Slunce vůbec. V loňském roce odborníci vše sváděli na druhé sluneční maximum, letos všichni setrvávají v cudném mlčení nebo více či méně rozpačitých komentářích. Leč v podstatě ticho po pěšině.
Nakonec jediný zajímavý komentář jsem obdržel od Jardy Sečkáře:
Ahoj
Nikdo nic neví a pokud má nějakou myšlenku -nepoví aby se náhodou nezesměšnil - víme opravdu prd. Aby to nebylo tak pesimistické... Jisté vodítko  je u Číňanů a původních obyv. Ameriky, měli tři znaky pro slunce, vždy v určitém časovém úseku byl platný jeden z těchto znaků, pak další a tak stále dokola. /Ty znaky byly shodné/ Je třeba pátrat a znovu objevit to co bylo dávno zapomenuto a tak trochu věřit , že se neděje nic co tu už jednou kdysi nebylo.

Další zajímavé zjištění bylo chování geomagnetického pole, v době maximálního náporu kolísala výchylka střelky kompasu ve Skotsku (v geomagnetické observatoři Lerwick) o 5,1 stupně. Více >>ZDE>>.
Nicméně vás můžu odkázat na svoji stránku Sluneční aktivita, kde najdete mimo jiné překlad článku GEORGE SANFORDA, který vyšel loni na oficiálních stránkách European Space Agency. Není příliš optimistický, leč je to alespoň jasně vyjádřený názor.
Mimochodem je neděle 21:02 hodin a podle snímků ze SOHO se zdá že vše začíná nanovo....

"...Prosím tě pěkně, sežeň si někoho jiného. Nemohla bys s ním být šťastná, protože je můj. Zjevoval se mi v dětství, víš, a potom jsem ho viděla na hradě, pořád mne pronásledoval. Víš, že člověk kdysi byl jen jednopohlavní bytostí, až potom přišel Buddha a za trest roztrhl dokonalého člověka na dvě poloviny.
Ale to mohlo být také proto, že ho měl rád a chtěl mu dopřát největší dobrodružství na světě, které od těch časů spočívá v hledání druhé poloviny. Našla jsem si ji dřív a tedy nemůže být tvá. Vrať mi mou polovinu a najdi si svou."

Eda Kriseová - Klíční kůstka netopýra

Náhodná ukázka pro tento týden od Polly...


A do nového týdne opět poučná historka ze života od Táni:-))

Ufffff, tak jsem svěží, reinstalovaná a šťastná, že můžu všechny svoje poslední zážitky propasírovat sítem majlíku,:o))) Ale tu reinstalaci jsem už potřebovala, vážně, v poslední době jsem byla čím dál pomalejší, paměť mi vynechávala, občas jsem vytuhla a ke konci už jsem některé akce vůbec zignorovala, :o))) Ovšem při té reinstalaci mě napadl geniální nápad, podle mně by to mělo fungovat jinak, žádná instalace, systém bych řešila hardwarově. Prostě bych zašla do obchodu, řekla bych, co tam chci, oni by mi to naházeli do krabičky, tu bych normálně zastrčila do k tomu určeného šuplíčku v počítači a bylo by, ne? Kdo kdy viděl krejčího, který by nechal zákazníka došívat oblek doma??? Jo, zaznamenala jsem pár pokusů v tomto směru, třeba v Bile mají ty housky, co si je doma můžu dopéct, ale vživotě jsem si je nekoupila, nejsu blbá, :o))) Jediný prefabrikát, který používám, je gulášovka v pytlíku, :o)))

Určitě jsem si chtěla poznamenat, kterak jsem vydědila Libora, :o)))
Minulý pátek jsem si totiž založila penzijní připojištění, prostě jsem si řekla, když jsem se ráno podívala do zrcadla, že je na čase, :o))) Tak jsem to přes mou banku zvládla po internetu, kdež jsem vyplnila nějaký ty podivný údaje, ovšem když jsem došla k vyjmenování osob, které budou v případě mého úmrtí oprávněné k čerpání, úplně jsem se nadchla myšlenkou, že tam Libora prostě nenapíšu, :o)))) Vlastně jsem ho už měla napsanýho, ze setrvačnosti, ale pak mě kdesi hluboko nahlodalo "no a co kdyby ne?" Tak jsem se zarazila, chvilku jsem uvažovala, dost nahlas, protože David vedle mně zbystřil a s děsem v očích naslouchal, jaký to zločin se chystám provést, :o))) "No a co, když bude hodnej na děcka, tak oni se o něj postarají, ne?"
Tak je vyškrtnutej, vyděděnej a neoprávněnej, :o)))
Ve čtvrtek mě naštval, fakt. Jinak bych mu možná dvě tři procenta přiznala, ale no schválně:
Byli jsme na návštěvě u JEHO prarodičů, to jsou ti, co nám koupili tu lavici a předtím pračku a před tím spoustu dalších věcí, tedy zejména babička je taková zlatá. A ona právě měla narozeninky, tak jsme přišli gratulovat. Jenže když jsme zrovna baštili dort, děda dostal záchvat kašle. On má rozedmu plic, jako bývalý havíř, navíc je mu pětasedmdesát, ale Libor přesto ztuhnul. Já ho znám, on je šíleně netolerantní k jakýkoli odchylce, ať už je dočasná (kašel) či trvalá (barva pleti). Takže jsem okamžitě cítila, jak houstne atmosféra, ani nemusel třísknout s tou lžičkou o talířek. Naštěstí se jinak neprojevil, to až doma začal nadávat, jaký je ten děda nevychovanec, že "tohle teda nemusel", ale "nakonec on byl dycky hajzl" a podobný nesmysle, :o))) Chvilku jsem se snažila mu vysvětlit, že nemocný člověk může někdy jen těžko dodržet etiketu, ale bez úspěchu. Jenže jsem byla taky po tom víně u babičky oslabená, tak jsem to zkusila opačně, snažila jsem se mu vysvětlit, že až on bude starý a nemocný, že se přede mnou nebude muset cítit trapně, když se mu něco takového přihodí, že já to pochopím,:o))) "Si blbá??? To si myslíš, že JÁ su stejnej HAJZL jako ON? Takovej já NIKDY nebudu!!!"

Taky jsem se chtěla zmínit o Nadě, naší maskérce filmových hvězd, :o)) Po pěti letech jsme se minulý týden viděly v Ostravě, ona volala předem, že dojede, takže jsem si skočila k holiči a v práci jsem si vydyndala fábii, abych si se starou felícií netrhla ostudu, :o))) Pomýšlela jsem na nové volvo našeho obchodního ředitele, ale protože Naďa je těhotná, nechtěla jsem ji příliš rozrušovat, :o))) Jo, je holka těhotná, v pátým měsíci, a moc jí to sluší. Jinak je furt stejná, víkend jsme si užily. Naďa bydlela ve Sport Hotelu v Porubě (nikdy bych si netroufla dát ty dva dohromady, Libora s Naďou, to by bylo na vraždu). Ten sporthotel je nový, stejně jako je tam nově zastřešené to kluziště z jedné strany a úplně nové kluziště z druhé strany hotelu. A v neděli se tam hrál ligový zápas Vítkovice kontra České Budějovice. Naďa mi to hlásila už ráno, v pátek se nevyspala, bo měla pokoj nad kluzištěm, kde do dvou do rána trénovali (pukama do mantinelů) a pak rolbovali (rolbou do mantinelů). V sobotu se taky nevyspala, protože ji nastěhovali na pokoj sousedící se strojovnou. No a v neděli byl ten zápas, :o))) Naďa skončila svůj maskérský kurs v centru Ostravy a v šest dojela do Poruby. Ovšem odbočka k hotelu byla zatarasená oranžovýma kuželkama a policajti ji odmítli pustit. "Dneska se tu hraje liga."
"Prosíííím?"
"No dnes tu nemůžete, hraje se hokej."
"Ale já tam bydlím, pane!"
"To mě nezajímá."
"Ale pane, to je MŮJ hotel, chápete? Já tam už týden bydlím, on je MŮJ!"
"Ale my dneska hrajem s Budějicema!"
Nakonec vytasila svoje těhotenství, takže ji pustili, jeden přívětivější policajt ji navigoval do uzoučké mezery na parkovišti jak jambo jet na přistávací ploše, ještě ji pro formu informoval, že je to 4:2, což Naďa další půlhodinu zpracovávala, :o)))

A plány na tento víkend: nafasovala jsem ve školce hlínu, zkusím modelínovou animaci, :o)))

Zdravím!!!

Táňa
 


Independent: Ledním medvědům mizí led pod tlapama

30. října 2003 14:30


PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Satelitní zkoumání mořského ledu v Arktickém regionu potvrdilo předpoklad, že zde dochází k rozsáhlému ničení jediné přírodní lokality vhodné pro život polárních medvědů. Podle klimatologů existuje jednoznačná souvislost mezi narůstající globální teplotou a táním arktických ledových vrstev. Vědci včera oznámili prognózu, podle které nebude do sta let existovat prostor, na kterém by mohli lední medvědi lovit potravu, jestliže se situace nezmění.
Předcházející studie mizejícího mořského ledu vycházeli jen z menších měření prováděných sonary vojenských ponorek. Aktuální studie prokázala na některých místech v letech 1960 -1990 úbytek ledu až o 40 %, ačkoli se nedá s jistotu říci, zda nedošlo k pouhému přesunu ledových ker z jednoho regionu do druhého. Zpráva publikovaná v časopise Nature vychází z bohatého srovnávacího materiálu získaného z kosmického výzkumu. Ta potvrzuje, že tání pokračuje v posledních osmi letech a týká se celého regionu Arktických plání. Podle Seymoura Laxona z University College London zmenšení vrstev mořského ledu poukazuje k univerzálním jevům a je bez jakékoli pochyby způsobeno stoupající teplotou moře.

"Poprvé máme k dispozici data, která ukazují úbytek ledové vrstvy v celé Arktidě a poprvé můžeme dokázat jednoznačnou souvislost mezi delšími arktickými léty, vyššími teplotami a táním ledu", říká Laxon. Ledová vrstva je v průměru silná asi 2,7 metrů a v posledních 30 letech se zmenšila o 1,3 metru. Poslední zkoumání ukazují, že za osm let do roku 2001 ubylo ledu o dalších 30 cm. Ledová pokrývka Arktidy prochází během ročního cyklu velkými změnami, extrémně nízké teploty v zimních měsících a tání během léta.

Předchozí studie prokázaly, že délka arktického léta, období kdy led začne tát až do chvíle kdy opět zmrzne, se v posledních 25 letech prodlužuje. Podle Seymoura Laxona se léto protáhlo každých deset let o pět dní. A právě v zimním období, zejména v předjaří, potřebují lední medvědi ledové kry, díky nimž mohou lovit tuleně. Bernard Stonehouse z Scott Polar Research Institute v Cambridge dodává, že když led ustoupí, medvědi nedostanou příležitost nalézt potravu.

"Proměny ledové vrstvy jsou poměrně velké, proto můžeme říci o budoucnosti, že horších let bude více než těch dobrých. Pravděpodobně to bude mít velký dopad na tuleně, kteří zde žijí,"říká Bernard Stonehouse. Podle Seymoura Laxona by zmizení ledových ker kolem Arktidy ovlivnilo mořské proudění, konkrétně Golfský proud, který způsobuje relativně mírné zimy ve Velké Británii.

Podle článku Steva Connora The Independent,30. 10. 2003.

Hugo Charvát
 
Upozornění na zajímavý cyklus na www.tiscali.cz: Záhady českých dějin (1): "...Šamanka s křivými ústy:...tvář ženy s výrazně křivými ústy vyrytá do mamutího klu. Musím přiznat, že v tomto případě působí nějak zlověstně až upírsky..." Chcete si počíst více? Tak pokračujte >>ZDE>>
 

 


 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 5.11.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce

  stojí ve znamení Štíra. Slunce je v tomto znamení pochodní osvětlující temnotu. Umožňuje zabývat se svým podvědomím, řešit a přetvářet i dosti složité situace. Přestože je v období setrvávání Slunce v tomto znamení pro lidi velmi významná sexualita tak city hlubokým sestupem do lidské pudové smyslnosti trpí a Slunce přeje spíše tajným láskám, a vášnivému milování beze zbytku.
  Konjunkce Slunce s Merkurem pomáhá uplatnění inteligence a zvyšující bystrost.
  Trigon Slunce s Marsem zvyšuje v lidem energii. Umožňuje s energií i hospodařit a neplýtvat silami. Přeje činnosti a pokroku. BUde působit do pátku.
  Sextil Slunce s Jupiterem přeje úspěšnému završení všech činností kterým jsme se věnovali v poslední době. Přeje i vyrovnanému citovému životu.
  Kvadratura Slunce s Neptunem bude až do čtvrtka rušit pozitivní působení sextilu s Jupiterem, neb působí přímo proti tomuto aspektu. Ve čtvrtek ale končí.
  Trigon Slunce se Saturnem udržuje vitalitu, vytrvalost, metodičnost a v lidech vyvolává sklony k filosofii.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází do pátku ve znamení Býka. Lilith v Býku umožňuje rozpínání smyslnosti a její působení závisí především na postavení Venuše. Lilith v Býku zvyšuje nebezpečí že pudy a vášeň budou suplovány zištností a materiálnem. Je poškozena kvadraturou s Uranem. Díky tomu podporuje ještě více potlačování přirozené smyslnosti a pudů.
  Od čtvrtka už bude Lilith ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem.
 • Merkur
  stojí ve znamení Štíra. Inteligence v tomto znamení sestupuje do podsvětí. Podvědomí získává velký vliv nad myšlenkami lidí. Planeta v tomto znamení výrazně zlepšuje tvůrčí schopnosti, lidech podněcuje sklony k neúprosné kritice a prudkým reakcím na křivdu nebo útok.
 • Venuše
  stojí ve znamení Střelce. Přeje smlouvám se zahraničím. V citové oblasti pak umožňuje navazování vztahů s cizinci. Díky podvojnosti znamení lze očekávat že vztahy prožité při tomto postavení planety budou mít tendence k opakování. Lidé sledují své ideály s láskou a planeta velmi přeje umění - především malířskému.
  Trigon Venuše se Saturnem přeci jen poněkud zlepšuje neblahé působení Venuše, přeje dlouhodobým vztahům a jejich neměnné síle.
  V sobotu začne působit konjunkce Venuše s Plutem. Aspekt způsobuje že lidé vnímají lásku jako osud. Lidé často nevědomě ničí jeden vztah kvůli jinému. Aspekt přeje erotické rafinovanosti, umělecké tvorbě.
 • Mars
  stojí ve znamení Ryb. Mars v tomto znamení představuje spojení agresivity a tajemství. Postavení přeje policejní práci, ožívají moralisté a sekty u kterých se pojí náboženská horlivost s morálním pokrytectvím. Můžeme očekávat že v tomto znamení budou všichni ještě více "zakonspirovaní" než obvykle:-). Lidé se prostě snaží utajit své činy a myšlenky před okolím.
  Konjunkce Marsu s Uranem často způsobuje prudké politické zvraty. Je to dynamický a výbušný aspekt umožňující rychlejší jednání, chápání ale i možnost rychlejší smrti. Je jako stvořený pro nehody i excesy matky přírody.
  Opozice Marsu s Jupiterem způsobuje nedostatek velkorysosti, lidé neznají v ničem míru, jsou lhostejní k následkům svých činů.
  Trigon Marsu se Saturnem působí pohrdání city, zlepšuje fyzickou odolnost a působí proti zpohodlnění a pocitu bezpečí.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Sextil Jupiteru se Saturnem je aspekt při kterém balancují nové myšlenky v rovnováze se starými, a děje které jsou v tomto období zahájeny mohou přinést významné změny do budoucna.
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře. Planeta je v tomto znamení dobře u místěna. Přeje důležitým a prospěšným změnám. Umožňuje boj za morální cíle a za osvobození. Leč planeta je retrográdní a její účinek tím pádem dosti zpožděný.
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet velmi vyrovnaná nejsilněji bude působit Uran.

Mějte se hezky...

 
Hade, 2.11.2003