Ž  Í  Ž  A  L  A    


Knížky
Nisa - dcera Kungů
  
knihu napsala Marjorie Shostaková, má podtitul "intimní život ženy mizejícího světa" a vyšla v roce 1993 v Mladé frontě.

Marjorie Shostaková je jedním z antropologů, kteří se rozhodli zkoumat život Kungů, lidí žijících v Africe na severním okraji pouště Kalahari, v Botswaně, jako sběrači a lovci.

Že je pro nás, lidi žijící naprosto odlišným a od přírody odtrženým životem, tahle knížka velice zajímavá, je úplně jasné. Jestli si myslíte, že ne, zkuste si přečíst ukázky, které jsem vybrala porůznu z kapitol Nejstarší vzpomínky, Rodinný život, Život v buši, Objevování sexu, Manželství na zkoušku, Manželství, První porod, Mateřství a ztráty, Proměna, Ženy a muži, Milenci, Léčebný obřad, Další ztráty a Stárnutí (ne ze všech, to by bylo moc dlouhé :).

Autorka mezi Kungy žila dvacet měsíců a bylo to v roce 1971. V úvodu knihy píše, že v tomto roce Kungové pomalu opouštěli svůj tradiční způsob života Křováků a začínali pěstovat dobytek.

O tuto změnu se, bohužel, zasloužili především antropologové, kteří jezdili mezi Kungy. Potřebovali totiž, aby s nimi Kungové spolupracovali a aby od nich mohli získat, co potřebovali, zavedli pro práci s nimi pro Kungy zhoubný systém odměňování - ponejvíce tabákem, na který si Kungové navykli.

Tato věc ale není hlavním tématem knihy, tím je především vztah žen k sobě samým, ke svému životu a jeho událostem. Marjorie Shostaková během svého pobytu vedla rozhovory s několika Kungskými ženami, nejvíce se jí však podařilo vyzpovídat Nisu, v roce 1971 přibližně padesátiletou ženu.