Ž  Í  Ž  A  L  A    


Knížky
Tove Janssonová
Pozdě v listopadu

PRVNÍ KAPITOLA

Jednoho časného rána se Šňupálek ve svém stanu v muminím údolí probudil a citem poznal, že je ve vzduchu podzim a s ním čas k odchodu.

Odchod, jak známo, se podobá ráně z nebe. Najednou je všechno jiné a tomu, kdo se chystá na cestu, běží o každou minutu. Rychle vytahá stanové kolíky a uhasí řeřavé uhlí na ohništi, než ho bude někdo zdržovat a kdovíco se vyptávat, batoh si dá na záda už v běhu a konečně je na cestě, najednou bezstarostný jako putující strom, na němž se ani jeden lístek nepohne. Na místě, kde stál stan, zůstane prázdný obdélník vybělené trávy. A až se pak ráno probudí přátelé, řeknou: "Odešel, bude podzim." Šňupálek šel klidným a tichým krokem. Les se za ním zavřel a rozpršelo se. Déšť mu padal na zelený klobouk a nepromokavý plášť stejné barvy, všude to šumělo, krápalo a les ho skryl v náruči své vlídné a jedinečné samoty.

Na pobřeží bylo mnoho údolí. Dlouhé, slavnostní křivky hor přecházely podél moře v skalnaté výběžky, všude končily v zátokách hluboko zaříznutých do pusté krajiny. V jednom takovém údolí bydlela v úplné samotě jakási fififjonka. Šňupálek se už setkal s velkým množstvím těchto stvoření a věděl, že jednají svým svérázným způsobem, jak jim velí jejich pochybené názory. Vždycky se proto snažil být co nejméně nápadný, když míjel dům nějaké fififjonky.

Plot kolem domu měl rovné a špičaté sloupky a branka byla zamknutá. Pozemek zel prázdnotou. Šňůry na prádlo byly sklizeny, po hranicích dříví ani stopy. Žádná houpací síť, žádný zahradní nábytek. Nevyskytovalo se tam nic z onoho roztomilého zmatku, jakým bývá letní dům obvykle obklopen, žádné hrábě nebo kbelík, žádný zapomenutý klobouk nebo miska na mléko pro kočku, žádné ty všelijaké věci, co čekají na příští ráno a dávají domu vstřícný a obydlený vzhled.

Fififjonka věděla, že nastal podzim, a proto se doma zavřela. Její dům působil dojmem naprosté nepřístupnosti a prázdnoty. Byla ale uvnitř. Zalezlá, kam až mohla, za vysokými, nesdílnými zdmi a za stěnou smrků, které jí zacláněly okna.

Poklidný přechod z podzimu do zimy není nepříjemná doba. Je to čas shromažďování, zajišťování a zakládání co největších zásob. Je krásné nakupit své vlastnictví co nejblíž kolem sebe, ponořit se do svého tepla a svých myšlenek a co nejhlouběji se zakutat do bezpečí doupěte, do hlubiny jistoty, kde můžeme bránit, co je nám drahé, co považujeme za důležité - prostě to, co je naše. Zima, vichřice a tma pak mohou přijít, kdy je jim libo. Mohou se sápat po zdech a slídit po vchodu dovnitř - stejně ho nenajdou, všechno je zavřeno. A kdo byl prozíravý, ten si sedí v teple a samotě a směje se.

Jedni zůstanou a druzí odejdou, tak je to vždycky. Každý si může sám vybrat, co mu vyhovuje, ale musí se rozhodnout včas a nikdy nesmí váhat.

Fififjonka vylezla ze svého úkrytu a začala za domem klepat koberce. Pustila se do toho rytmicky zběsilým boucháním, takže každému bylo jasné, že klepe koberce s láskou.

Šňupálek pokračoval v cestě. Zapálil si dýmku a myslel si: V muminím údolí se už probudili. Tatínek natahuje hodiny a poklepává na barometr. Maminka rozdělává oheň v kamnech. Muminek vychází na verandu a vidí, že na místě mého stanu je prázdno. Podívá se do schránky na dopisy u mostu a tam taky nic není. Zapomněl jsem napsat dopis na rozloučenou, nestačil jsem to. Však všechny mé dopisy jsou stejné. Vrátím se v dubnu, měj se dobře. Odcházím, přijdu, až bude ve vzduchu jaro, dávej na sebe pozor! Vždyť on to ví.

A Šňupálek na muminka s klidem zapomněl.