Elfové:

 

Mojí nejoblíbenější fantasy rasou jsou nepochybně Elfové. Věřte nevěřte, ale Elfové nejsou jen výplodem geniálního mozku autora fantasy, ale pojem elf se vyskytuje v mnoha starých kulturách. Ano, můžeme sice najít jiné označení – Faerie, ale pořád jsou to Elfové.

Co si vlastně představíme pod pojmem Elf? Každého ihned napadne vysoký blonďák, kterého vyděl ve filmovém ztvárnění Pána Prstenů. Méně z vás si již představí malého okřídleného skřítka, který jen velmi vzdáleně připomíná Tolkienovi či Howardovi vznešené Elfy. A v tom je právě ten kámen úrazu. Záleží jen na úhlu pohledu kterému dáte přednost.

Pokud se budu chtít zabývat Elfem – okřídlený skřítek, musím se vypravit do Anglie, přesněji do Irska, a to ještě do období, kdy zde žili Keltové. Právě z pramenů vycházející z jejich mytologie můžeme objevit tito tvorečky. S těmito “Faerie“ se můžeme setkat ještě i v některých ztvárnění legendy  Camelot, rytířů kulatého stolu, či Artuše a Merlina (právě malého Merlina jsem vyděl v jednom filmu uprostřed roje elfů, kteří mu připravovali kolébku a snášeli mu s květů nektar.) Soudobá fantasy se touto stránkou Elfů moc nezabývá. Možná je to škoda. Kdo ví.

Druhou, a jak už jsem zmínil, více známou formou, jsou Elfové pocházející ze severských bájí. Právě tímto zdrojem se nechala inspirovat většina autorů fantasy, včetně Tolkiena. Nebudu už nadále zdržovat s tímto nudným, ale myslím si, že potřebným rozborem původu Elfů (Kdo chce může si na internetu vyhledat mnoho dalších informací.), ale pustím se hned do popisu Elfů z této druhé kategorie. Tak tedy:

 

Úvod:

Elfové žijí volně ve světě lidí. Jsou všady vítáni, ale nikde nejsou opravdu doma. Jsou vynikající umělci obzvláště v poezii, tanci, či zpěvu Jsou hrdí na svůj původ a udržují staré tradice. Někteří z nich také vynikají i v magickém učení. Elfové jsou jednoduše “krásní“ (Každý si představte co chcete. ….. Ale takhle ne. Buďte slušní!) Většinou se objevují v jen v případě, že to sami chtějí. Ale pokud je chcete najít, není nic jednoduššího, vytáhnout dřevorubeckou sekeru, jít do nejbližšího hvozdu, a začít bezdůvodně kácet staré kmety. Elfové se určitě brzo objeví, ale nejspíš to bude jedna z vašich posledních chvil na tomto světě. Elfové totiž velmi milují lesy. Proto kdykoliv hrozí nebezpečí pro jejich lesní domovy, odhalí Elfové svoje dovednosti v boji. A že jsou. Málokdo se jim vyrovná s mečem, s lukem, či přímo ve strategii válčení. Ale raději se spíš jen tak procházejí lesem, a … Kdo ví co se jim honí hlavou.

 

Osobnost:

Elfové jsou častěji spíš pobaveni, než vzrušeni. Jsou spíš zvědaví než chtiví. Oplývají extrémně dlouhým životem (Někdy jsou i nesmrtelní.) Díky tomu inklinují k širokému spektru poznání. Jsou rezervovaní, ale uznávají osud. Když jdou za svým cílem, dobrodružstvím, misí, učením, či věděním mohou být zarytí a neúprosní. Pokud si chcete v Elfovy vybudovat přítele, buďte si jisti, že to chvíli potrvá. Totéž platí, i pokud si v něm chcete udělat nepřítele. (Poznámka pro všechny trpaslíky. Vy už se o to snažit nemusíte.) Často se malicherně urazí. Mohou i pohrdat čímkoliv je jim libo. Ale pokud je skutečně urazíte, raději se zabijte sami, neboť jejich pomsta nezná slitování, a neskončí, dokud ve vašem hrudním koše nebude vysázen jejich iniciál šípy z jejich luků.

 

Fyzický popis:

Elfové mají nadpozemské rysi a vzhled. Jsou štíhlí, vysocí něco mezi 4 a půl až 5 a půl stopy. Váží obvykle kolem 85 až 125 liber. Jsou půvabní, ale křehcí. Jejich vzhled se může různit podle toho odkud pochází, ale nejvíce mají bledou kůži, tmavé vlasy a zelené oči. (Pozn. Toto jsou spíš Lesní Elfové.) Elfové také nemají ,kromě vlasů, žádné jiné ochlupení (Ale no tak. Nebuďte zase chlípní.) Preferují jednoduché, pohodlné šaty, zvláště v pastelově modrých a zelených barvách a těší se z jednoduchých ale zato vkusnějších klenotech. Co dodat? Jistě. Mnoho lidí, či členů jiných ras je shledává nadpřirozeně krásnými. Elfové dospívají kolem 110 roku života a mohou žít déle jak 700 let. Elfové nikdy nespí, pouze upadají do stavu podobného transu. Jejich smysli, především sluch, jsou ale ještě zbystřeny. Tento stav obvykle trvá tak 4 hodiny denně. Při tomto rozjímání Elf sní. Tyto sny jsou ve skutečnosti pouze mentálním cvičením, které je vypěstované léty praxe.

 

Vztahy:

Říká se: „Jiný kraj, jiný mrav.“ A pro Elfy to platí dvojnásob. Zvlášť pokud jde o sympatie či antipatie k ostatním rasám. Ale dalo by se to shrnout asi takhle: S lidmi Elfové dosti surově. Nemají je v lásce, ale vycházejí s nimi. S Půlčíky, nebo chcete-li Hobiti, mají vztahy spíš takové klidné, sousedské. S Gnómy něco na způsob Hobitů. A s trpaslíky? Má to vůbec cenu o tom mluvit? No. Pokud to trochu zaobalím, řekněme, že se nemají příliš v lásce. Ale jak je vidět třeba v LOTRu, může se objevit i výjimka. Ale jak už jsem řekl. „Jiný kraj, jiný mrav!“ Takže pokud se nějaký Elf setká s Trpaslíkem, neznamená to, že hned dojde na meče (Či na sekery.) Jedinou rasou, proti které Elfové mají vyslovenou nenávist, a kterou zabijí v momentě kdy ji spatří jsou Skřeti a jim podobná stvoření.

 

Shrnutí Elfů jako takových:

Elfové milují svobodu, rozmanitost, a sebevyjádření. Částečně směřují k uspořádání chaosu. Nemají pevný řád. Ten jim dává matka Země. Jejich láska ke svobodě nezná hranic, takže často pomáhají i jiným společenstvům. Elfové jsou převážně dobří. Ano najdou se i zlí, ale řekněte sami. V které rase nejsou dobří i zlí?

 

Území Elfů:

Elfové nejčastěji žijí v lesích, v rodových klanech, které nepřesahují dvě sta členů. Jejich dobře ukryté vesnice a osady splývají s lesem, kterému ale pramálo ubližují. Jejich styl života se zaměřuje spíš na lov, sběr potravy, ale i zemědělství. Jejich magické schopnosti ale umožňují pěstovat plodiny bez potřeby kácení, či orání. Jejich kontakty s vnějším světem se omezuje na minimum, ale najdou se i Elfové – obchodníci. Ti obchodují především s kvalitně zpracovaným šatstvem, a nerosty, které ale Elfové nedolují. (Na to mají Trpaslíky – neurazte se.) Mezi ostatními lidmi jsou známí také díky svému minstrelskému umění. Jsou to preferovaní umělci. Někteří Lidští šlechtici si najímají Elfy jako učitele pro své děti. Samozřejmě je učí i zacházet se zbraní.

 

Náboženství:

Elfové upřednostňují uctívání “Coellona Larethiana“ = ochránce a přechovavatele života. Podle elfských mýtu to byl právě on, z jehož krve byli Elfové stvořeni. (Dle mého názoru je Coellon Larenthian tatáž osoba co Eru, či Valar z Tolkienových děl.). Coellon je nadále i patron magického učení, umění, tance a poezie stejně tak jako silný bůh války.)

 

Jazyk:

Elfové mluví plynulým, melodickým jazykem s obtížnou gramatikou. I když je elfská literatura rozmanitá, jsou to právě melodické písně, které jsou známe ve všech světech co je Elfové osídlily. Většina z dnes žijících Elfů mluví nejspíše Sindarštinou, či jiným jazykem. Ale Většina také ovládá Quenyu. Tedy chcete-li počeštěle Kwenjánštinu. Věřte mi, že to není tak jednoduchý jazyk jak jazyky slovanské, které už tak patří mezi ty obtížnější Kdo z vás se na ni alespoň trošičku podíval dá mi zapravdu. Pokud se o Elfské řeči chtěli dozvědět něco dalšího, připravil jsem přepis ze stránek Fantasy-scifi.net A jak ukončit tuto kapitolu? Nejspíše nějakým slavným výrokem v elfském jazyku. Tak třeba: „Elen sila lumenn’ omentielvo.“

 

Jména:

Každý Elf sice dostane jméno už při narození, ale v momentě, kdy se stává dospělým si vybírá nové. Toto nové jméno je jedinečné, a nemělo by se už druhé takové objevit. Ti kteří znali i dětské jméno dotyčného Elfa, mohou, ale nemusí ho/ji s ním nadále oslovovat. To záleží už na dané osobě. Samozřejmě Elfové mají i svá rodová jména. Zpravidla jsou odvozené ze jména zakladatele – praotce. Pro příklad z de mohu uvést některá jména. (Ale pokud je chcete použít, pamatujte na jedinečnost.)

Mužská jména: Aramil, Aust, Enialis, Heian, Himo, Ivellios, Laucian, Quarion, Thamior, Tharivol, ale i Lagolas, Elrod, a další (Musím zmínit i svou maličkost, že? Takže mé ctěné jméno je: Mealtiner z Finwëho rodu.)

Ženská jména: Anastrianna, Antonia, Drusilia, Felosial, Lepenka, Lia, Quillathe, Silaqui, Valanthe, Xanaphia, ale třeba i Eldwin.

Rodinná jména: Arnastacia, Amkiir, Galanodel, Holimion, Liadon, Meliamni, Nailo, Siannodel, Llphukiir či Xiloscient

Teď mě napadá, pokud  máte také své elfská jméno, či chcete nějaké doplňující informace, napište sem. Rád vám vyhovím.

 

A co dodat úplně na závěr? Připomenu vám ještě jednu Tolkienovi báseň. Báseň je o elfí dívce, která se dívá za poslední lodí, která odplouvá za moře do Valinoru. A teď se zkusme vrátit na začátek. Tam kde jsem mluvil o zemi Faerie. Faerie se ukrývá mimo viditelný svět a ten šedne. Podívejme se kolem sebe. Možná, že třeba někde za mořem Elfové ještě žijí. Ale svět se zakulatil a přímá cesta je nám již uzavřena. Moře je jak zdrojem okouzlení, tak i strachu. Možná, že oba tyto pocity patří tak nějak k sobě a první bez druhého nemůže existovat. Zkusme tady alespoň na chvíli přemoci svůj strach a zabývat se pouze svým okouzlením. Kdoví? Třeba právě ty jsi také jeden z Elfů a ani o tom nevíš.

elda Mealtiner