Zdravá duše je svobodná
( Big Beng !, 2000))Koncem července letošního roku se Martinu Stejskalovi, moderátorovi Rádia 1, podařil husarský kousek. Dal dohromady kompilační desku Bacha! Drogy., na níž jsou muzikanti a kapely z České republiky. "Spousta lidí volá do rádia a přeje si písničky o drogách, jako jsou Marihuana In My Brain, Lou Reed - Heroin nebo Mariguana cha cha od Anima Sound System. Mám rád české kapely a začal jsem tedy hledat i české písničky o drogách. Zjistil jsem, že pouštět takové věci mi nestačí. Mám rád i skladby o smutku a samotě nebo o lásce. Na Silvestra jsem poprvé pustil tuhle sérii o drogách, pokračoval jsem o depresích a o smutku a cestou dál jsem našel písničky o lásce a víře. Když jsem přišel domů, ségra vylezla z bytu a říkala: ''Martine, to bylo skvělý, celou dobu jsem se těšila, jaká bude další písnička.'' Takhle vlastně celý nápad vznikl," řekl o prvotním impulsu Stejskal. "Pak mě napadlo, že bych mohl udělat desku o drogách, na níž budou adresy lidí a organizací, kteří se o narkomany starají. Oslovil jsem Sananim a Mezirezortní protidrogovou komisi. Obešel jsem autory, kterým jsem nápad vyložil, a ptal se, jestli souhlasí s účastí na desce. Jednal jsem i s majiteli nahrávek - nahrávacími společnostmi. Napsal jsem petici, která je i na bookletu společně s texty o drogách. Celé je to příběh o vystupování z klece, takže obal je železný, představuje symbolickou klec. Booklet je vytištěn na konopném papíru. Cesta lásky a víry je pro mě cesta jak se nesvobody zbavit. Nikomu to necpu, nejlepší je si to koupit, poslechnout a přečíst. Udělat si vlastní názor."
Na desce Bacha! Drogy. jsou mimo jiné Z kopce, Hudba Praha, Visací zámek, Svatopluk Karásek a Pozdravpánbu, The Plastic People Of The Universe, Mejla Hlavsa a Dušan Vozáry, Phil Shöenfelt a Tichá dohoda, Oldřich Janota. Tři nahrávky nikde dosud nevyšly - O. Janota - Hotel Savoy, Ultrapunk a Klekee Petra. Desku uzavírá poselství prezidenta Václava Havla o naději, pravdě a lásce.
Album je v distribuci Black Pointu a Globus Music, sehnat jej lze i v pražském knihkupectví Maťa a ve vybraných obchodech v celé republice. Nejjednodušší cesta je www.bachadrogy.cz, kde je i petice a možnost objednávky na dobírku (cena 333,- Kč). Výtěžek je určen občanskému sdružení Sananim, které se zabývá léčbou závislostí. Petice je na podporu změny represivního zákona směrem ke svobodnějšímu a modernějšímu drogovému zákonu.    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz