Slavnosti Nisy, Na Rampě Jablonec n.N.
(Vojda, Freemusic.cz, 28.06.2001 )


V pátek 22. 6. 2001 proběhl v jabloneckém klubu Na Rampě v rámci akce Slavnosti řeky /Nisy/ hudební festiválek. Prvním učinkujícím byl Oldřich Janota. Za roky vystupování se stal pojem OJ fenomenem, což se potvrdilo i zde. Přesto, že jeho minimalistické lyrické písně jsou velmi náročné na poslech, po celou dobu jeho hodinového recitálu bylo ticho jako v kostele. Poslední píseň Druhý břeh a pak už vytleskaný přídavek - Bitva na Tursku, tedy jedna z nejkrásnějších českých milostných balad. Vynikající vystoupení.

Jako druhý vystoupil po delší době písničkář Jan Zubrický. Přes veškerou snahu jeho písně publikum příliš nezaujaly, snad pro jejich vzájemnou podobnost. Rovněž projev JZ byl nevýrazný. Po půlhodině své vystoupení ukončil a byl odměněn vlažným potleskem.

Na pódiu se objevily bubínky a didjeridoo, s nimi trio mladíků, kteří 40 minut vytvářeli hypnotiskou atmosféru stále se zrychlujícími rytmy. Přesto část publika nereagovala vstřícně. Přes určité odlehčení, si i já myslím, že se v tomto případě jednalo o menší dramaturgický omyl.

Po kratší přestávce nastoupil Karel Vepřek s kapelou Lyrika Putyka. Po několika skladbách se odvázala publikum, po několika dalších i muzikanti. Písně převážně z repertoáru další Vepřekovy kapely Chudák paní Popelková i spirituály Sváti Karáska a skupiny Pozdravpámbu, to vše v expresivním podání KV a zejména "rastamana" Marka Jecha /trubka/. Vrcholem večera se stala dvacetiminutová improvizace /hudební i textová/ na téma Dajána. Na závěr další spirituál a jejich více než 2,5 hodinové /!/ vystoupení skončilo. Festiválek se opravdu povedl

 

    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz