Komentář
Posaď se k nám, necháme tě vymluvit
Minulý týden jsme se v Pedagogicko psychologické poradně v Nymburce s detvan zůčastnili neformálního diskusního klubu s korunním socdem princem Stanislavem Grossem. V poradně se shromáždila směska asi dvaceti studentů převážně středních a vysokých škol, anarchisti, silní diskutéři, lidé uvolnění a otevření, rýpavci, studentší (a jeden profesionální) novináři, všichni posedávající jen tak na koberci příjemné poradenské klubovny.
Standa přišel a vyrovnal se s první pastí. V pohodě si sedl na koberec mezi nás a když viděl, že jsme všichni zutí, sundal si taky botky s komentářem, že ON na ponožce díru nemá. Ne tak nejmenovaná poslankyně, která ho doprovázela. Boty si nezula a aby udržela politickou tvář otevřenosti k mladým lidem, posadila se s kyselým úsměvem taky na zem. Zajímavé je, že přestože měla v obličeji kyselý výraz, stále se usmívala. Holt je k tomu asi jejich mediální poradci cepují, aby se na lidi nemračili... Snad si myslí, že je potom zvolí. A zatímco Standovec si na zemi vesele hověl a živě s námi diskutoval o NATO útocích v Jugošce a dalších omílaných tématech, poslankyně Nebudujmenovat se na zemi všelijak kroutila a poposedávala a později jen postávala a nakonec nám Standíka odtáhla.
Ale gesto to bylo hezké. Bohužel jen gesto.
Mám takovou teorii, že politika lidi ničí a že politik se dříve nebo později stane cynickým a prospěchářským. Proč? Prostě proto, že vstupní reakce od lidí musí být stejně tak zkreslující, jako se lidé zkresleně dívají. Uděláš neuvěřitelně banální věc a lidi tě kvůli tomu ukamenují. Uděláš mravenčí, namáhavou, důležitou, avšak "neviditelnou" práci a nikdo si toho nevšimne. Uděláš něco pro sebe a lidem je to jedno. Jen morálně velmi velmi silní lidé vydrží (takoví by měli být voleni za prezidenty). Naštěstí staří a cyničtí politici jsou lidmi (někdy) odmítnuti a na jejich místo se tlačí noví nadšenci, kteří chtějí udělat něco pro blaho země.
Moulin zase věří, že vládní strana si uvědomí, že demokacie je blbost pouze půl roku před volbami, což jí ke změně ústavy nestačí...
Jednou jsem vedle sebe viděl několik začínajících komunálních politiků spolu s asi pěti protřelými parlamentními psi. Jak naivní se jim nováčci museli zdát!
Další komentáře doufám už nebudou o politice, takže vám přeji krásné a ještě lepší čarodějnice, Beltine, 1. máj, máj - lásky čas a tak podobně!
--Kangaroo, 30. dubna 1999
[ další komentáře ]

© 1999 Eldar
(Hade, Kangaroo, Picard)
Všechna práva vyhrazena
Pište nám svoje nápady a připomínky!