Soukromý život andělůMožná se vám to už někdy stalo. Něco potřebujete životně nutně zařídit na posledních chvíli, stále se to nedaří a v okamžiku, kdy ztratíte veškerou naději, ozve se časoprostorové "plop" a věc se podaří. Rozzáříte se štěstím a v tom všem světle, jakobyste zachytili široký, snad trošku posmutnělý úsměv. Ohlédnete se, ale nikde nikdo. Ale co, hlavně že se to podařilo.
V okamžicích, kdy se celý svět vzbouřil proti vám, nahrnuly se ty nejnešťastnější náhody a všechno dopadlo v rozporu s vašimi nejkrásnějšími sny, objeví se osůbka -- a proč by musela být zrovna hmotná -- která vám podá ruku, a vytáhne vás o schůdek výš. Ohlédnete se, abyste poděkovali, a pokud hned nezmizí, zahlédnete jen trochu rozpačité pousmání.
Někdy jsme šťastní, protože vše se daří podle našich nejoptimističtějších představ. Všechno, co hledáte, jakoby vám někdo podával do ruky, potkáváte každého, koho potřebujete potkat, jakoby váš manager ve dne v noci roztáčel telefony a obvolával známé i neznámé. Jakoby všude někdo chodil před vámi a vedl složitá jednání, abyste si mohli vychutnat úspěch.
Občas to chce nápad. Pořádnou věc, která by nebyla jako všechno ostatní. Něco... Něco... BOŽSKÉHO. Zkoušíme to chvilku... a nic. Zkoušíme to pár dní a... nic. Vyhlížíme každého, kdo by nám mohl něco poradit, jenže všichni opakují pořád to samé. A když pak ležíme vyčerpáni na posteli a už už se zvedáme klesnout a na všechno zapomenout, jenom kdyby byla síla, polehoučku se připlíží, pohladí ucho (a v ten okamžik jako by se stali neviditelnými) a hlasem té nejjemnější myšlenky zašeptají nápad schopný pohnout světem.
Kdybychom jen nebyli hrrr, hned sebou necukali a nechali je domluvit...
Nadšeně převádíme sen upředený z vánku do té nejjemnější reality a občas koutkem oka zahlédneme ten spokojený úsměv.
Je tam -- zahřeje nás u srdce.
Říkáte mu anděl, někdy přidáváte přízviska jako strážný či ochranitel -- ale pokud ho příliš nezraníme, máme každý svého.
Někdy není vůbec nemateriální a podobný vánku. Bere na sebe sterou podobu a potkáme jej vždy, když je jej potřeba. V největší tíži či radosti, ve snu i v napětí. Seskočí ze stromu, vyleze zpozarohu, spadne do náručí, vysouká se z kanálu, či jen tak náhodou jde kolem. Nesnaží se většinou hrát překvapení a přejde rovnou k věci.
Ví, že máme otázky.
A má samozřejmě naše odpovědi.
Ale daleko větší radost má
Když se může ptát dál a dál
A vyhutnat si naši radost.
Z našich vlastních odpovědí.
Ale uvažovali jste někdy o tom, jak andělé žijí? Co všechno dělají, čeho se bojí, co mají rádi, co vám nikdy neřeknou a jak to dělají, že se objeví vždycky tam, kde je potřeba?
Nepřeceňujme je. Vždycky neví, že máme problémy.
Ale občas nás zkontrolují.
Když jsou potřeba, odloží práci na příští týden, zbalí si spacák, pár ohranejch kazet Nirvany, foťák, několik map a talisman proštěstí, nakrmí domácí zvířectvo, pustí záznamník, rozloučí se s přítelkyní, k večeru sednou na kolo a bez mrknutí oka k vám jedou osmdesát kilometrů kopcovitou krajinou.
Cestou se bodře zdraví s cyklisty, občas pořídí snímek a nevadí jim, že je občas málem zajíždí auta. Jsou to přeci andělé?
Večer přijedou, neušklíbnou se nad vaší nic moc stravou, nechají se seřvat vašimi rodiči, manžely či maželkami, obětavě se s vámi procházejí po nočním městě (občas máte pocit, že jdete sami a nad vámi bdí bár zadumaných očí), poslouchají vaše problémy celou noc, občas přikývnou, občas položí otázku, která mění vše, na co jste se předtím ptali, a trpělivě se učí brnkat na kytaru svoji oblíbenou písničku.
Nepotřebují spát, jí i pijou málo, není jim nikdy zima ani vedro, nevadí jim špína vašeho bytu, ani pach vašeho záchoda. S andělsky klidnou tváří o vás hovoří s dívkou, kvůli které nemůžete spát celé měsíce a málem jste vstoupili do kláštera. Zatímco s ní nesměle hovoříte vy, baví se s vaším dementním kamarádem o politice a vysvětlují mu principy volebních systémů.
Nevadí jim, když na ně v noci lijete multivitamínové nápoje, házíte kameny na okenní římsy za zraku městské policie, prcháte před rozlobeným světem, chcete je zabít, táhnete je vaším kopcovitým domovem, letíte na horáku na mši za dívkou, kvůli které nemůžete spát celé měsíce (a málem jste kvůli ní vstoupili do kláštera), až vám od zadního kola odletují kameny do jejich obličejů. A když po hodině usilovné jízdy zjistíte, že žádná mše není, a že dívka je neznámo kde, jen zařvou k obloze své decentní "Ty kreténskej zkurvysynu zasranej!"
Nechají vaše rodiče osnovat sežrání jejich domácího zvířectva, nevadí jim, že jim vaše sestra pouští odporný popík a máte pokoj vytapetovaný Gilem a božským Danielem. Poslouchají se zaujetím vaše náboženské teorie a nechají kecat i vašeho přítele faráře v ustřiženejch džínách. Nevadí jim, že děti, které máte na starost, cvakají s jejich fotoaparáty. Pomáhají vám řešit krizové situace a když je požádáte, aby se vzdálili, odejdou a objeví se až v okamžik, kdy si přejete, aby vás nikdo neviděl a přesto byl někdo s vámi. Nenasere je, když jim pořád nabízíte jablka, přestože na ně jsou alergičtí.
Kdykoliv vás v noci vzbudí zlý sen, jsou vzhůru, aby si jej vyslechli. Kdykoliv se cítíte mizerně, jsou v pohodě, aby vás uklidnili. Kdykoliv máte chuť povídat, ukazují v naprosté tmě na své uši a kladou své otázky.
A těsně předtím, než JI poprvé chytnete za ruku (to to ještě nevíte, ale oni se už spokojeně usmívají), vstanou ze svého tvrdého lůžka na zemi, zabalí si svých pár švestek a v půl čtvrté ráno se potichoučku vytratí.
Nezarazí je, že je zastaví váš alarm a musí čekat na ranní dovoz mléka. Že je vyprovázíte až za město a roztrhne se vám přitom řetěz u kola. Mají u sebe samozřejmě to správné nářadí. Nevyvede je z míry, že je při loučení mlátíte klackem a dokopečka se jim věšíte za košík u kola.
Jen se ironicky pousmějou, když už se s nimi už fakticky naposled loučíte a přejete jim brzkou smrt a oznamujete, že se s nimi pár let neuvidíte.
Sjíždějí pak z kopečka za vaším městečkem, kličkují prostředkem silnice, mávají rukama, jo by to byla křídla, zastavují se a smějí se na psy, kočky a koně, cvakají fotoaparátem a mají děsnou radost, že jsou konečně svobodní.
Věřili byste tomu?
Chcete je vyhnat ze svojí hlavy, ale oni tam pořád jsou. Nakonec najdete sebe sama a konečně natahujete ruku k tak dlouho zavřeným dveřím do vašeho světa. Štěrbinou už poprvé zahlídnete krajinu, kterou jste na tak dlouho zabalili do vánočního balicího paíru, porvé se necítíte sami a poprvé držíte, ano, držíte a zároveň *držíte* tu malou teplou ruku.
A co na to oni?
Poslouchají Nirvanu, zvedají prostředníky k nebesům a doufají, že nikdy nepotkají toho svého anděla.
Klokánek, 21. 8.1998, 22:34:30

Spešl thanx:
Pavlovi za náser a nápad a absurdní scénky
Veronice za moudrost a toleranci k Pavlovi
Olině za to, že mě přesvědčila o tom,
že andělé nejsou tak špatní
Katce minimálně za to že jsi taková jaká jsi
a za nápady k přemýšlení a impulzy a vůbec
všechno a všechno ostatní
Andree za básnické vyjádření tohohle nápadu
ještě předtím, než jsem ho sepsal
Vlastě za trpělivé čtení
Curtu Cobainovi za to že byl a sral na mě
Richardu Bachovi za pomoc při formování myšlenek
sobě za povídku
(když už mi nikdo jinej nepoděkuje...)
Napoleonovi za to že to pro mě kdysi udělal
všem mým Andělům za to že jsou a nejsou na mě (moc)
nasraný
(až nakonec, jinak by to bylo divný)

Vzkazy do záhrobí:
Curtovi "Stálo to za to!"
Bohovi "Ty kreténskej zkurvysynu zasranej!"
Jungovi "Máš recht!"
strýci Františkovi "Zvláštní, co?"
Timu Learymu "Co ty na to? Ozvi se někdy!"
Boženě Němcové "Prej jako duch dost vyvádíš!"
Dalímu "Sebevražda by mě nešokovala tak jako
záběry zesláblýho umírajícího Dalího!"
Gaudímu "Skláním vám nejhlubší poklonu!"
Albertovi "Proč?!?"
Palachovi "Vážím si toho!"
Lajce "Lidi jsou svině, co?"
sobě "Jsem zvědavej, kam tohle došlo!"

Zpátky na Povídky! Co tomu ríkáte? Proberte to s ostatními!


Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek