Město Nymburk šetří na kultuře?
Pobočka městské knihovny v Nymburce v Jankovicích fungovala velmi dlouho k plné spokojenosti obyvatel obou nymburských sídlišť. Staří lidé byli rádi, že se nemusí vyčerpávat chůzí až do hlavní knihovny, rodiče se zase nemuseli strachovat o malé děti, které by musely za svou obrázkovou knížkou putovat skrz hustou dopravu v centru města. Zvláště v době, kdy čte stále méně lidí a téměř žádné děti, se stala pobočka poslední oázou kultury a vzdělání uprostřed šedi panelů a železobetonu.
Rozhodnutím Městského úřadu v Nymburce ze dne 12. 2. 1998 však byla pobočka v Jankovicích s okamžitou platností zrušena. Jediným dopisem, bez udání jakéhokoliv důvodu. V dnešní době si však lze těžko představit jiné důvody než finanční.
Zhruba 30-40 lidí denně, celkem 282 čtenářů si mohlo zvolit ten nejlepší titul z celkem asi deseti tisíců svazků. Zdá se vám dvěstěosmdesátdva čtenářů málo? Vezměte pak prosím v úvahu, že s jedním čtenářským průkazem si chodily knihy půjčovat často celé rodiny. Dostáváme se tedy k poměrně zajímavým číslům.
Město má jistě dost odvahy, když nechce investovat do podpory vzdělávání a kultury, obzvláště ve věku, kdy informace a informovanost dostávají stále větší váhu. Po kom že to bude potopa?
Jan Šípek, 17. 2. 1998


Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek