Jak uvařit Dátu Masalu

Čajík Dáta Masala - někdy též nazývaný Yogi Tea nebo Jogi čaj - mám strašně rád - je s mlékem, kořením a medem. Komu se už tato kombinace zdá totálně šílená, nemusí hned utíkat. Zkusil jsem to a musím říct, že se jedná o skutečnou lahůdku.
Jelikož v leckteré čajovně chtějí za tuto delikatesu opravdu moc peněz, koupil jsem si Dátu a pustil se do vaření. Výsledek obvykle nestál za nic, teprve teď, když mi čajovník Radek poradil recept, zjišťuju, že ani za nic stát nemohl. Je opravdu škoda tak vynikající koření zalít vodou a dolít mlíkem... po půlroce vaření v čajovně a radě kolegy Vlasty jsem recept ještě trošku poupravil.

Takže jak na to?


(Radek taky radí nechat si hotový čaj uležet, získá jinou chuť -- zkušení čajovníci to ovšem považují za humus, neboť mléko má tendenci se kazit. Jiní zase tvrdí, že proto se nechává dvakrát vzkypět, aby se nekazilo.)
Ale úplně největší vychytávku objevil Kája: všechno do překapávače, prokapat základ a dolít mlíkem! Joj, škoda xkrát přeteklých masal a připálených plotýnek!

Klokánek, 28. 10. 1999

P.S.(2011): Při svých cestách po Indii kupodivu zjišťuju, že ten postup vaření je skutečně téměř autentický. Pomáhal jsem Ganéšovi v jeho čajovně a učil se od něj vařit čaj. Vyprávím o tom v deníčku Mother India.
Snad jen doplnit složení koření, neb i to je lepší namíchat si sám (a čerstvé a podle chuti): zázvor, skořice, hřebíček, bílý pepř, kardamon. V Indii se složení koření různí podle místa, počasí a zvyklostí. V zimě jsme dávali jenom zázvor a citrónovou trávu, v létě jenom kardamon.

zpátky: Klokánkova Homepage | Mother India - cestovní deník po Indii





Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek