Recept na indický dál z červené čočky

Dál (daal, dahl, dal) je jedno z indických národních jídel. Dál znamená prý doslova v překladu "luštěnina" a je tedy zřejmé, že pokrm má řadu regionálních variací. Po návratu z Indie jsem se snažil "autentický dál" uvařit, recept je cross-overem z několika zdrojů (první dál mě naučila vařit Zdeňka, další recept je v krišňácké kuchařce, na jůtubu mají svoji legrační kuchařskou show Pákistánci, výborný dál pod názvem "kari polévka" vaří v Paříži Roman Kameš, skoro stejně vaří dál kamarádka indická filmařka Zalina). Svoji verzi receptu jsem léta brousil a neb jest všeobecně oblíbena a jsem často téměř nucen dál připravovat, zveřejňuju tento recept.

Suroviny

cca půl kila červené čočky (masoor dal)

jedna nebo dvě cibule

pár stroužků česneku

dvě větší rajčata

smetana

olej

máslo

kousek čerstvého zázvoru (nebo sušený)

Koření: čili (celé nebo mleté), kari, asafoetida (čertovo lejno), pepř, kurkuma (haldi), římský kmín (cumin), čerstvá nať koriandru (silandro, silanžo), garam masala, sůl, pepř

Postup

  1. Nakrájíme cibuli na kostičky.
  2. Do hrnce dáme olej a na něm krátce osmažíme koření. Kari, čili, těch se dává docela dost, cca půl hrstičky. Nejdřív celé koření, pak kratičce práškové (nepřipálit!). Koření prej pomáhá zažehávat trávicí oheň a bez správné dávky čili, je výsledný dál docela těžký. Něco kurkumy, špetka asafoetidy, tak půl lžičky římského kmínu. Koření si obvykle připravím dopředu, protože když strávím čas smažení hledáním dlašího pytlíčku a nemíchám, může se koření snadno připálit a můžu začít znova. Dají se dát taky třeba listy kari (curry leaves). Smažení dává koření větší sílu. A jak se říká o čili, že pálí dvakrát, smažení tento efekt eliminuje.
  3. Na koření osmažíme cibuli a necháme zesklovatět. (netuším, jestli osmažená cibule "naspod" jídla je antropologickou konstantou a nebo jenom společným základem indoevropské kuchyně. Guláš není zas tak nepodobné jídlo).
  4. Mezi tím si na sítku propláchneme červenou čočku. Proplachujeme tak dlouho, dokud z ní teče bílá voda (kdybysme blbě propláchli, dělalo by nám to při vaření pěnu a poznamenalo to i chuť).
  5. Když je cibule sklovatá, přihodíme okapanou čočku, a za stálého míchání ji smažíme, dokud nezprůsvitní.
  6. Zalejeme vodou (horká voda urychluje vaření) a zakryjeme pokličkou.
  7. Nasekáme nebo nadrtíme česnek a zázvor. Čínského česneku dávám cca 4 stroužky. Zázvor zahřívá, takže v zimě ho dáme pořádně, v létě trochu míň.
  8. Česnek a zázvor zamícháme do dálu, osolíme, cca 3 lžičky soli. (Oproti všeobecně rozšířenému předpokladu, že čočka, která se vaří se solí, nezměkne, měkne červená čočka docela rychle. Vůbec se rychle vaří.)
  9. Necháme vařit, dokud čočka nezměkne. Podle potřeby přiléváme vodu. Výsledná konzistence je něco mezi kaší a polévkou, tak podle toho.
  10. Mezi tím si na pánvi na vedlejší plotně připravíme "zavářku". Rozpustíme máslo, na něm osmažíme cca dvě lžičky římského kmínu, chvilku ho posmažíme a pak přidáme nasekaná rajčata.
  11. Počkáme, než nám to udělá takovou kašičku podobnou rajskému protlaku. Pak přidáme půl lžičky kurkumy a nasekanou nať koriandru. Zelený koriandr a římský kmín jsou hlavním tajemstvím dobrého dálu. Obejdeme se bez nich, ale nebude to ono.
  12. Nesmažíme už moc dlouho, aby koriandr neztratil vůni. Rajčata odstavíme. Jejich čas ještě přjde.
  13. Mezi tím dál vaříme dál. Když jsme spokojeni s měkkostí čočky a s konzistencí celého pokrmu, pokračujeme k dalšímu bodu. Prej se dál vaří někde i celej den. Asi to něco dělá, ale nezkoušel jsem.
  14. Zamícháme do dálu rajčata.
  15. Můžeme přidat trochu smetany. Není nutná, ale máme-li, je to lepší.
  16. Ještě chvilku provaříme smetanu, aby se nám pak dál nekazil.
  17. Přidáme půl lžičky garam masaly, ta dělá vůni, pak už dlouho nevaříme, abychom o ni zase nepřišli. Pepř se dá taky přidat.
  18. Chybí-li nám v chuti kyselost, přidáme trochu citrónové šťávy.
  19. Pečlivě ochutnáváme, tváříme se vážně, ladíme chuť.
  20. Podáváme buď tradičně s rýží, nebo s plackami čapátí. Ulomí se kousek placky, tou se nabere dál a dá se do pusy. Jí se rukama. Resp. jednou. Kdo si ušpiní víc než první dva články třech prstů, je prase. Já jsem většinou líný a placky nedělám. Dá se jíst i s chlebem nebo kuskusem.
  21. Zbylo-li nám, necháme na později. Odleželý dál je ještě geniálnější než čerstvý.
více o Indii v Klokánkově cestovním deníčku Mother India

debata | indicky denik | klokánkova homepage




Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek