O slovech více než hovorových

Je to už bohužel tak, že v našich sdělovacích prostředcích se stále častěji objevují výrazy, za které by se spousta lidí přinejmenším styděla. Čím to je, to lze jen těžko odhadnout. Je však možné, pokusit se představit si dobu za několik desítek let. Na první pohled to s spolu vůbec nesouvisí, ale hned všechno vysvětlím. Velmi hovorové výrazy totiž ve veřejném životě narůstají v závislosti na čase. Z toho vyplývá, že jde o přímou úměru. Čím déle, tím více. Proto je někdy až odpudivé zabývat se takzvaně "Světlými zítřky" a pan Grebeníček s tím nic neudělá, už proto že za několik desítek let bude historiky označen za [nepublikovatelné].
Dost značně se také v budoucnu změní náplň novoročních projevů hlav států. Mohl bych citovat, ale svědomí mi to nedovolí. Pro mne osobně je však na celém vývoji nejsmutnější vývoj školství. Už jen představa že znechucený pedagog přijde do třídy a prohlásí: "Ta písemka co jste napsali ne největší [nepublikovatelné] jakou jsem kdy viděl." Co mu na to poví žactvo, je skutečně zcela mimo mou fantazii.
A se školstvím potažmo souvisí i věda. Doposud jsem na žádné vědecké konferenci nebyl, ale mám jistou představu o jejím průběhu v oné době. Citoval bych z diskuse: "S dovolením bych nesouhlasil tady s panem profesorem, jelikož [nepublikovatelné] ví o problematice částečných změn elektrických nábojů v závislosti na čase." Odpověď bude neméně pikantní: "Děkuji panu kolegovi na to že mne upozornil na mou neznalost, ale ať promine, od takového [nepublikovatelné] jako je on, si nenechám [nepublikovatelné] na mou vědeckou práci." Z průběhu diskuse je jasně vidět, jak svět dopadne. Řekl bych že pokud někdo objeví v budoucnu stroj času, bude si mimo jiné vydělávat tím že bude do naší doby vozit tamější slabikáře. To bude mít strašné následky. Například zkrachuje časopis Playboy.
To však není všechno. Pokud v budoucnu bude profesor mluvit, jako dnes dlaždič, rád bych věděl jak bude v té době formulovat své myšlenky právě onen dlaždič. Zde nejspíše pokulhává každá představivost. Je však také možné, že na tomto společenském stupni půjde vývoj zcela jiným směrem. Pak bych ale navrhoval aby se v budoucnu, už kvůli dětem, výuky na základních školách ujmuli právě dlaždiči.
Moulin


Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek