Co je potřeba zažít, aby se o tom dalo psát

Vždycky jsem si myslel, že na to aby člověk mohl o něčem zajímavém psát, je potřeba něco zajímavého zažít. Co však znamená to kouzelné sousloví něco zajímavého? Už jenom si to představit je podle mne dost zajímavé. Dá se o tom tedy napsat.
Nedůležitější je asi, aby zážitek byl neobvyklý. Nebo snad ne? Obvyklé zážitky mohou být přece také zajímavé, pokud mi někdo nevěříte, tak si to vyzkoušejte. Největší problém však spočívá v tom, že kdo z vás ví jaké věci jsou vlastně obyčejné. Já osobně s tím mám občas problémy.
Ale i pokud je zážitek zcela obvyklý, ještě zcela není zatracen. Co když se kupříkladu stane za zvláštních okolností. Tak například když si někdo čistí zuby uprostřed koncertu Michaela Jaksona. To by se jistě příštího dne dostalo do novin. A taky se dostalo.
Pokud je však zcela obvyklá i situace, je důležité vše doplnit i tím, že všechny tyto obvyklé věci zažila nějaká neobvyklá osoba, například Bill Clinton.
Tak tahle nějak se vytváří něco, o čem má cenu psát. Občas všechno vyjde tak skvěle, že všechny artefakty jsou dokonalé, tedy neobvyklé.
Novináři však jistě znají okurkovou sezónu. Ta spočívá asi v tom, že veškeré zvláštnosti na světě se prostě domluví a na nějakých pár měsíců se prostě zruší.
Ani za takových okolností však není nutné zavírat noviny. Existuje totiž fígl jak i okurky naservírovat náročnému čtenáři tak, aby si toho nevšiml. Vše spočívá v tom, že je v podstatě neobvyklé, psát o něčem obvyklém. Neobvyklá věc je totiž tehdy, když v ní vystupuje něco zvláštního (okolnosti, zážitek, osoba), pokud však jsou tyto atributy nahrazeny shodnými, avšak neobvyklými protějšky, je celá zpráva vlastně také neobvyklá.
Kdyby vám to připadalo zvláštní, nezbyde mi než poradit: Najděte si v encyklopedickém slovníku slovo Fejeton.
Moulin


Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek