Starý pan učitel dnes sedí

Komunální i senátní volby už máme za sebou, takže povoleno jest už i novinářům dštít sírou a ohněm na politiky, aniž by byli nařčeni z předvolebního lobování.
Nemůžu si nevzpomenout na časy, kdy jsem chodil na jednu základní školu. Náš třídní, říkali jsme mu mezi sebou Zambo, byl za předchozího režimu ředitelem školy a dodnes je poctivým straníkem. Učil nás matematice a fyzice a čas od času se místo výkladu o zlomcích a vzorečcích pustil do přednášky o ohrožení České republiky Severoatlantickou aliancí, hovorů o tom, že z nás bude nárazníkové pásmo mezi Západem a Východem, že na našem území budou umístěny jaderné rakety. Všechno se tady stane jedním velkým vojenským cvičištěm! To chcete?!
Početní příklady se klasicky týkaly pracujícího lidu a plnění plánu na stopět procent. Modely fyzikálních těles z kartonu měl poslepované samolepkami s třešničkami.
Náš třídní proslul hláškami typu "Cože, ty neznáš slavný hokejový mančaft Dynamo Moskva?" či "Dostal jsem nařízení z ministerstva vnitr... eh školství..."
V roce 2000 budeme my bývalí Zambovi žáci mít volební právo. V době, kdy nás učil, jsme nic nevědli o tom, že budou nějaké předčasné volby a domnívali se, že půjdeme už k volbám následujícím.
Pod tím vším jsme občas zaslechli, že na vojně byl náš třídní pohraničářem a že na "čáru" byli pouštěni pouze ti režimu nejoddanější. Zajímavé je, že otec jedné z mých tehdejších spolužaček byl také pohraničářem a dodneška se prý zdráhá vyprávět o zadržení a výslechu jakéhosi narušitele hranice.
Přišel konec devítky a s ním několikadenní školní výlet na chatu na Sázavě.
Jeden ze spolužáků si vypůjčil od kamaráda novou kytaru a hned ve vlaku jsme rozbalili jeho vlastní odrhovačku Berlínská zeď. Zambo nás několikrát přišel do kupé okřiknout. Ještě téhož dne jsme našli Honzovu kytaru rozmlácenou.
To, že Zambo, starý plesnivý dědek, bývalý ředitel školy, osahával učitelku, která s námi na výlet jako jediná chtěla jet (prohlásil o ní, že je "ženská do nepohody"), i to, jak potom všem veřejně vyprávěl svůj sen o ní a o tom, že je špionka a má u sebe bombu, jsme nesli s odporem a nenávistí. Zambo nás řádně nasral ještě následující noci, kdy se zpil tak, že lezl počtyřech. Celou noc se u něho střídali ochotní lidé a hlídali ho, aby se neudusil zvratky. Na klučičím pokoji udělal jednou v noci řádnou estébáckou razii. Na onom báječném výletě někteří z nás nespali i dvě tři noci.
Odjížděli jsme ze Sázavy rozčarovaní, zničení, ospalí, naše nejoblíbenější učitelka ubrečená a znechucená.
Na opravu zničené kytary jsme přispěli všichni, včetně oné báječné ženy. Zambo našemu kytaristovi nedal ani korunu, jenom prohlásil, že "to má blbý". Když od nás na konci deváté třídy dostal dárek na rozloučenou - náramkové hodinky od celé třídy - brečel starej komunista jako malý dítě.
Hrozím se toho, že stále učí a že dostal do rukou zase další třídu vykulených dětí. Ježí se mi z toho kůže na zátylku a v hlavě se mi otazníky divoce míchají s vykřičníky.
Před nedávnem jsem starého učitele zahlédl krčícího se na předvolebním mítinku komunistické strany.
A tak teď, pár let po konci devátého ročníku základní školy, obíhá naši bývalou třídu neuvěřitelná zpráva. Zambo sedí! V zastupitelstvu našeho okresního města.
Honza Šípek, 21.11.1998, 13:00:55
Zpátky na článečky...Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek