Mikuláš: Králíkárny, nezájem a televize?

Už na chodbě toho strašného paneláku slyším hlasité rány a do dýmu vpravdě pekelného občas bleskne další výbuch. Oči mi oslní červený bodík laserového zaměřovače. Vycházím z domu a uhybám před vybuchující petardou. Děti, je tu Mikuláš!
Celé sídliště hřmí drobnými i silnějšími explozemi. Hloučky dětí si vyměňují stovky zapálených petard. Jedno škrtnutí o krabičku sirek, kulička připomínající řeřavý uhlík zazáří do tmy, pak zhasne a za několik sekund proběhne další výbuch. Nejlépe pod nohama kamaráda. Ještě lépe Anděla. Aby byly výbuchy silnější, omotávají vynalézaví synové (i dcery!) zlatoručních Čechů náložky isolepou, dávají je do plastikových lahví, do hliníkových plechovek...
Co vede děti k takovému řádění? Je to jejich pomsta, za to, že byly rodiči strašeny pomocí čertů? Klekánice či vodníci na staročeském venkově byli přeci neexistující a tedy i nehořlaví démoni! Nebo děti "bouchají" ze závisti, že se Mikuláš s nadílkou neobjevil zrovna u nich?
Ještě před několika lety bylo zapalování čertovského kožichu oblíbenou kratochvílí teenagerů. Ti však dnes postavičky Čerta, Mikuláše a Anděla spíše politují. "Dělat čerta bych nechtěl," svěřuje se mi jedenáctiletý "petardující" kluk. "Je to vlastně chudák," dodává soucitně. Že by příčina byla někde úplně jinde? Že by byl mikulášský pyrotechnický shake právě tím dobrodružstvím, které jako sůl potřebují děti z paneláků-králíkáren, vychované rodiči bez času a agresivní televizí? Že by byl pátý prosinec, určený dětem mnohem více než Nový rok, pouze společenky konformní příležitostí pro explozívní vybíjení napětí dnešní doby? Pokud správně počítám, je právě toto ta první generace, které se šedivé paneláky, velmi zaměstnaní rodiče a televize plná brutality, dotkly v plné síle.
"Mám jich asi osmdesát, kámoš má sto, koupili jsme je levně," říká další "střelec" těžko starší než deset let. Důkaz mi za několik vteřin vybuchuje pod nohama. Z auta vystupuje Mikuláš a zcela nepovšimnut kráčí ke vchodu další králíkárny.
Jan Šípek, kangaroo@hysteria.sk
5.12.1998, 23:49:37
Zpátky na článečky...Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek