V PRAZE PROBĚHL SEMINÁŘ PRO REDAKTORY STUDENTSKÝCH ČASOPISŮ
Jedenáct dní pro budoucí novináře
Od 1. července probíhala v pražském hotelu Prokopka Letní škola žurnalistiky, kterou pro redaktory studentských časopisů uspořádal Open Society Fund ve spolupráci s Centrem nezávislé žurnalistiky. Tři lektoři z amerických univerzit a redakcí amerických novin během jedenáctidenního semináře umožnily 24 studentům českých středních škol nahlédnout do tajů novinářského řemesla.
Studenti navštívili několik kulturních akcí a redakce deníku Dnes a Českého rozhlasu, kde mohli načerpat velké množství informací a inspiraci pro práci na svých školách.
Součástí semináře byla i příprava vlastních novin. Během několika dní se budoucím žurnalistům podařilo sestavit redakci a zabezpečit její chod, rozhodnout o obsahu novin a jejich názvu (nakonec vyhrál latinský název Legatis), vymyslet náměty na články, posbírat informace, články sepsat, udělat fotografie, noviny graficky upravit a vytisknout. Sami lektoři do práce studentů zasahovali minimálně, přesto redakce úspěšně běžela a někteří nadšenci pracovali i několik dní a nocí bez odpočinku.
„Mezi českými a americkými studenty nevidím žádný rozdíl, ale studenti z Čech se mi zdají více nadšení," prozrazuje Candace Perkins Bowen z Kent State University.
Podle Olgy Jeřábkové z Centra nezávislé žurnalistiky se podobné akce v USA pořádají běžně. „Mateřská organizace v New Yorku se rozhodla, že bude Letní školy žurnalistiky pořádat všude, kde jsou Centra nezávislé žurnalistiky. To znamená v Praze, Bratislavě, Budapešti a Bukurešti," uvedla.
Podle hodnocení účastníků i pořadatelů byla vůbec první Letní škola žurnalistiky u nás úspěšná a pokud se podaří zabezpečit finanční prostředky, bude v budoucnu jistě opakována.
Jan Šípek, 20. července 1998

Zpátky na článečky...Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek