Historie dehtové říčky
Sídlištní mytologie praví, že ten maličký proud vody a chemikálií, zaříznutý mezi udupané trávníky kolem šedavých paneláků, nese jméno Liduška podle dívky Ludmily, která se v ní prý kdysi našťastnou náhodou utopila.
Je pochopitelné, že pro kluky mezi tunami betonu, asfaltu a rezavého železa byla právě Liduška s bujnou vegetací po okrajích alespoň jedním místem pro malá velká dobrodružství. V křovích na svazích koryta si party dětí zbudovávaly bunkry a žárlivě si je střežily před ostatními. Hrdinství se počítalo podle toho, kolikrát a jak hluboko kdo do oné dehtové říčky zahučel.
A snad se ani nelze divit, že jsme k onomu potůčku splašků přilnuli a několikrát se pustili do jeho čištění. Vytahovali jsme staré kočárky, kola, plechovky s olejem, polystyren z nedaleké stavby, napadané větve. V bahně na dně byly samozřejmě ukryté poklady dávno ztroskotaných pirátských lodí. Ryli jsme do něj klacíky a divili se, jak krásně barevné skvrny se objevovaly na hladině. Vyčistit Lídu bylo malým velkým snem malých velkých ochránců přírody. To vše k nelibosti našich rodičů, kteří nás tahali domů páchnoucí chemikáliemi a s ekzémy na těle.
Před několika lety byla bujná vegetace kolem Lidušky vykácena z důvodu čištění koryta. Před několika měsíci bylo vybráno z toku potoka toxické bahno s odpadky a odvezeno pryč. Když vyhlédnu z okna, parta najatých pracantů vybírá v třístupňovém mrazu lopatami poslední zbytky šrotu, umělé hmoty, bahna a napadaných větví z koryta potůčku, který jsme se marně snažili vyčistit celé dětství.
Když mi někdo tvrdí, že se za minulého režimu měl lépe, už se jen shovívavě usmívám. Kolik lidí trpí rakovinou, kolik dětí astmatem, kolik zvířat umírá či se vůbec nenarodí kvůli chemikáliím v životním prostředí?! Kvůli tomu, že se pár lidí cítilo lépe. Občas to slůvko "pár" vidím v médiích převedené na procenta. Běhá mi mráz po zádech.
Honza Šípek, 21. 11. 1998, 11:55
Zpátky na článečky...



Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek