Internet je Bůh
Zamyšlení nad náboženstvím digitálního věku
napsal (c) Jan Šípek 1998

Drtivá většina východních náboženství vyznává nějaký druh psychické energie. Ať už je tato energie nazývána jakkoliv, mluví se vždy o její dynamice, o jejím proudění, příjmání či vydávání. Též my, povětšinou příslušníci "euroatlantické" civilizace mluvíme o psychických energiích a jejich proudech, přestože naše věda zatím nic takového (pokud je mi známo) nepopisuje, snad pro to oddělení rozměru "vědeckého" od rozměru "náboženského".
Často říkáme vty typu "nemám na to už síly" aniž bychom mysleli, že nemáme dostatek glukózy ke štěpení, či "jsem plný energie" aniž bychom jakkoliv manipulovali se síťovou zásuvkou :).
Víme o tom, že energii můžeme příjmat a vydávat, stejně tak jsou lidé, o kterých si myslíme, že nám energii dávají a lidé (či věci) o kterých říkáme, že z nás energii přímo vysávají.
A co náboženství? Uvažovali jste někdy o křesťanském náboženství jako o energetickém systému? Já ano. Pokusím se s vámi o mé závěry podělit.
Hlavním prvkem je jen zdánlivě víra, která se záhy mění v jistotu. Nejprve je nutné shromáždit dostatečný počet lidí ochotných ke spolupráci, nazvěme je Věřící.
Spousta lidí nazývá Boha pojmem kolektivní nevědomí, Všehomír, Vesmír, či nazývají Všehomír, Vesmír nebo kolektivní nevědomí jménem Bůh, vyjde to nastejno. Já ve své úvaze nazvu slovem Bůh pravě součet všech Věřících - je to sice velmi zjednodušující, avšak pro ilustraci to doufám postačí.
Za předpokladu, že Věřících je dostatek (čím víc tím líp), v jeden okamžik se soustředí na danou věc (Boha), to znamená vysílá energii, relativně velké množství lidí. To dává Věřícím jistotu, že v okamžiku, kdy oni budou nějakou energii potřebovat, práv jim ji bude někdo -- právě přes Boha/Věřící -- posílat. Kruh se uzavřel. Když jsem v pohodě, věřím v Boha a chodím pravidelně na postmagické obřady, (mohu to tak nazvat?) takzvané mše, a vysílám energii. Když je mi mizerně, mám jistotu, že potřebné množství lidí vysílá potřebné množství energie.
Pokud se vám to nezdá až příliš ulítlé, můžete se mnou přejít k dalšímu fenoménu - Internetu. Zde se totiž díky technologiím setkává obrovské množství lidí, kteří se navzájem ovlivňují svou pozitivní/negativní zpětnou vazbu. Na Internetu se pohybuju asi od 14 let a něco o něm vím. Když rozešlete nevyžádaný reklamní mejl (spam, junk), či ztropíte planý poplach, jste okamžitě bombardováni myriádou rozzlobených a nepříliš potěšujících emailů a zpráviček v konferencích. Přes moji silnější závislost na tomto médiu mě brutální reakce ani ne 15 lidí dokázala udržet od Internetu minimálně 14 dní. Zamýšlel jsem se nad vytvořením nové virtuální identity "s čistým štítem", ale nakonec jsem se rozhodl všem postiženým omluvit a odměnou mi bylo několik velmi hřejivých zpráviček typu "Kdyby tak na Internetu byli všichni jako ty...". Tvůrcům webovských stránek, kteří pracují vtšinou z čistého nadšení a nejčastěji zadarmo, nemusím asi vykládat, jak potěší pochvalná zprávička od nějakého surfera.
Ale nic není zadarmo. Těžko můžete čekat, že se připojíte k Internetu a začnou vám chodit mejly s obsahem "Ó velký Franto, jsem rád že jsi se připojil k Inetu a že tě proto mohu chválit! Tvůj velký obdivovatel Temný Démon." Musíte se nejprve pilně modlit. Zato je však "energie" dodaná od ostatních surferů zcela konkrétní a nasměrovaná. S tím, kdo vám pomohl překonat pochyby, zda "to má vůbec smysl" můžete hodit řeč, přátelství a bůhvíco ještě po sobě můžete házet.
Přes deset let tady máme nové sociální prostředí, novou globální komunitu, novou víru tisíců lidí, novou příležitost pro všechny nebohé sirotky, nemajetné studenty a zneuznané vědce. Nový Bůh *začíná* být dostupný každému bez rozdílu.
Jen těžko říct, co nás na drátech mezi stroji ještě čeká.
Honza Šípek
16.11.1998, 20:26:04
Zpátky na článečky...Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek