Pouhým pomyšlením…

(C) Jan "Kangaroo" Šípek 1998, All rights reserved


„Jediný zvuk v pokoji bylo slabé, neutichající drnčení jeho jektajících zubů, nadzvuková třesavka způsobovaná zpětnou vazbou, hlodající v jeho nervovém systému. Hleděl na svou ochromenou ruku, jak se jemně chvěje několik centimetrů od červeného plastikového tlačítka, schopného přerušit spojení, které ho právě zabíjelo."
William Gibson: Hrabě Nula

Ovládání počítače pouze pomocí myšlenek není již delší dobu jen výplodem autorů science fiction. Díky aplikovaným neurotechnologiím můžete i vy odložit klávesnici, myš či joystick a hrát hry, kreslit či skládat hudbu pouze pomocí myšlenek. Než však neurotechnologie zcela nahradí konvenční interfeace, ještě chvíli potrvá.

Historie
Bioelektrický výkon mozkových center, tepová frekvence, krevní tlak, svalové napětí, elektrický odpor pokožky – díky měření toho všeho můžeme získat poměrně přesný obraz o mozkové činnosti člověka. Například právě na principu vodivosti lidské pokožky byly již na konci 30. let zkonstruovány první „detektory lži" vycházející z principu, že lhář sice lež může dovedně skrývat, ale jeho tělo ji na něj prozradí.
Elektroencefalograf (EEG) pomáhá již desítky let lékařům díky snímání mikroelektrických vzruchů monitorovat mozkovou činnost pacienta.
Na podobných principech byla v 60. letech vyvinuta terapeutická metoda zvaná biofeedback. Pacient při ní získává informace o svém okamžitém stavu, díky čemuž je schopen přejít například z hladiny mozkové činnosti beta (bdělost) na hladinu alfa (stav pohody a uklidnění mozkové činnosti), theta (polospánek) či delta (spánek). Hladiny alfa se často využívá v různých relaxačním a meditačních technikách, vylepšeném učení či při „kontrole mysli". V sedmdesátých letech používaly tisíce američanů kapesní přístroj, který po dosažení hladiny alfa začal pípat, což ulehčovalo průběh sezení.

„Psychowalkmany" a jim podobné
V devadesátých letech byly již vyvinuty přístroje, které díky audiovizuální stimulaci (AVS) ne monitorují, ale přímo ovlivňují stav člověka. Například „psychowalkman" Orion by měl díky šumu či hudbě ve sluchátkách a zábleskům světelných diod v brýlích dopomoci uživateli k relaxaci, meditaci, účinějšímu učení či soustředění. Příliš vysoká cena (5 600,- Kč za Orion) však zatím brání masovějšímu rozšíření.
O několik tisíc korun dražší model můžete programovat i pomocí PC, nejdražší typy stojí 21 000,- Kč i více.
Názvy programů těchto „psychowalkmanů" typu Oslava života, Překonávání depresí, Vyčištění mysli, Ráj, Budování sebeúcty, Konec selhávání nebo Nová osobnost mohou vyvolávat dojem snadného řešení problémů, které však přístroje samotné samozřejmě dokázat nemohou.

Co je zadarmo?
Jak asi víte, zadarmo se dá sehnat všechno. Pokud zrovna nemůžete zaplatit desetitisíce korun za relaxační přístroj, pomůže vám snad sharewarová utilitka Cool Edit 96 od Phoenixské společnosti Syntrillium Software, která umožňuje libovolný stereo zvukový soubor upravit tak, že jednoduše opožďuje v předem zvolené frekvenci jeden zvukový kanál oproti druhému, čímž nutí mozek k synchronizaci na danou frekvenci. Stačí vzít oblíbenou stopu z oblíbeného cd, náhodný šum, vlastní záznam ptačího zpěvu či myšího pískání nebo cokoliv poslouchatelného, nahrát do wavu a prohnat CoolEditem. Sami si přitom můžete nastavit výchozí i cílovou hladinu a dokonce i vytvořit jakousi sestupovou křivku. Soft se dá stáhnout z www.syntrillium.com.

Insert BRAIN into slot and press any key…
Zatímco stimulační přístroje (AVS) můžete pomocí počítače pouze programovat, biofeedbacky spojené s vaším písidlem udělají daleko větší zázraky. Původně se používaly k léčbě lehkých mozkových dysfunkcí, epilepsie a podobně. Pacient sám na monitoru vidí, jak je soustředěný a může svoje soustředění zvyšovat. Koumesové a pařani líní mačkat klávesy uvažují jak to udělat, aby ovládali počítač pouze myšlenkou. Proč nenahradit jakýsi nicneříkající sloupeček na skrínu letadlem F 117, formulí 1, či ostříleným Dukem? Stalo se a již několik let děti trénují svou soustředěnost na ledadlech, formulích či housenkách, pouhou koncentrací je udržují ve vzduchu, na zemi, eventuelně pod zemí. Technická úroveň těchto her vyvinutých spíš vědci než herními vývojáři se blíží více začátku osmdesátých let ale s tím, jak tato technologie opouští výzkumné ústavy, začíná o ni být stále větší zájem i v komerčním sektoru.

…mimo laboratoř
Jedním z prvních zařízení využívajících biofeedbacku je přístroj MindDrive (u nás stojí kolem 7000,-Kč), jakýsi interfeace mezi nadupanou mašinou a vaším mozkem. Interfeace zapojíte do počítače, na prst subdominantní ruky (praváci na levou) si dáte senzor, nainstalujete software a můžete začít s hraním. Zatím existuje pouze několik her pro tento systém, jakési letadlo, pinball, kuželky a podobná „klasika". Sehnat se dá i speciální software, díky kterému můžete komponovat hudbu, řídit orchestr, malovat, či ze svého MindDrive udělat detektor lži. Recenzi na systém najdete v některém z následujících čísel, už mám seznam otázek na „horkou sesli" detektoru…

Co na to Gibson?
Williama Gibsona, klasika kyberpunku, jsem v úvodu necitoval zbytečně. Někteří uživatelé počítačů jsou natolik líní, že si klidně zpřístupní mozek pro čtení i zápis. Ono je to nejvýhodnější, ale pokud nemáte vhodné filtry, si jack do hlavy raději nestrkejte…

Kangaroo

Zpátky na článečky...



Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek