Rozhovor s Pavlem Kosatíkem (1985)
Po právě dočteném Neffově vědeckofantastickém románu Jádro pudla (nakl. Albatros) nemohla první otázka znít jinak než:

Co chystáte pro své čtenáře v nejbližší době?
Osudy Rada Haagera a daimo- na Terra v Jádru pudla nekončí, měla by z nich být trilogie. Zatímco první část popisovala postupný rozklad zkažené marťanské společnosti, do jejíchž stereotypů zasáhne normálně uvažující člověk, druhý díl zobrazuje Mars po nastolení spravedlivé vlády. Jmenuje se Čarodějův učeň a pojednává o tom, jaký vliv může mít vyspělá civilizace na život primitivních divošských kmenů. Kromě toho by knížka měla být i příspěvkem k diskusím o parapsychologii, kterých v poslední době přibývá.

V Mladé frontě právě vyšla další vaše kniha, nazvané Vejce naruby.
Je to sbírka asi pětadvaceti sci-fi povídek, která vznikala šest tet. Snažil jsem se v ní o maximální pestrost, chtěl jsem dokázat, že literatura science fiction není uzavřené hájemství témat a stylů, ale že ji jde psát novým, zajímavým způsobem. Ve zjednodušeném pojetí sci-fi svádí někdy autora ke stereotypům psaní a čtenář se potom nudí. Vejce naruby obraci tuhle skutečnost naruby.

Další vaše kniha zase pojednává o zahraniční fantastice...
Ano, navazuje na starší sbírku esejů o české sci-fi a jmenuje se Všechno je jinak. Vycházím z faktu, že se ve světě vytvoříla tři centra fantastické literatury, donedávna relativně samostatná: SSSR a socialistické země, západní Evropa a USA. Je zde méně hodnoceni a víc faktografie, knížka podává údaje o oblastech, o nichž normální čtenář nemá dostupné informace. A když už mluvíme o faktech, nedílným doplňkem knihy bude Encyklopedie, kterou píšeme spolu s dalšími antnrv Jaroslavem Veisem, Miroslavou Genčiovou, Ivo Železným a jinými, a kterou má vydat nakladatelství Panorama.

Naši autoři tedy získají lepší přehled o tom, jak se píše jinde a neudou objevovat už objevené. Jak vy se díváte na českou sci-fi?
Myslím, že ze současného literárního kvasu vzejde několik skutečných spisovatelských osob- nosti, které budou mít co říci k dnešní době a k jejím problémům.

Pavel Kosatík

Mladý svět, 42/1985Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek