Průvodce po světové SF

Název: Všechno je jinak • Autor: Ondřej Neff

Vydalo: Nakladatelství Albatros

Všechny milovníky vědeckofantastické literatury, která u nás v posledních letech prožívá své obrozeni, tato poslední kniha Ondřeje Neffa opět velice potěšila. Po tom, co nám autor přiblížil život a dílo klasika této literatury (Podivuhodný svět Julese Verna, MF, 1978) a co zmapoval domácí produkci SF (Něco je jinak, Albatros, I98I), se pustil do studia tohoto žánru ve světovém měřítku. A stejně jako se stal průkopníkem při psaní historie české SF, stejně průkopnické dílo odvedl i tentokrát. V zahraničí totiž existuji studie o jednotlivých národních SF, o různých směrech i epochách, ale nikdo dosud neměl potřebu obsáhnout pohled celosvětový - celosvětový a přitom vyčerpávající. Neffa k tomu přinutila situace u nás doma: hlad po SF stoupá a přitom dílčí pohledy na tuto literaturu vycházejí jenom ojediněle.

Kořeny historie SF sahají do 19. století (J. Verne, H, G. Wells, potom se pokoušela uchytit na různých místech světa mezí dvěma válkami a velkými impulsy k jejímu rozvoji se staly Hirošima, Sputnik, Lidé na Měsíci, stejně jako v poslední době úvahy o nadcházející biologické revoluci. Kromě toho měly na tuto tvorbu nemalý vliv rovněž změny politického klimatu. To všechno se snaží Neff postihnout. A přitom ukazuje, že většina povídek a románů SF je určena masovému čtenáři. V posledních desetiletích tak vyrostla celá plejáda spisovatelů SF zvučných jmen, z nichž někteří začali psát i pro tzv, hlavní proud Iiteratury. Zrovna tak autoři téhle "velké literatury" vstupoval) na půdu SF, aniž to považovali za svou degradaci.

Ondřej Neff dokazuje, že SF literatura má všechny ctnosti a nectnosti jakékoliv jiné prózy. Rovněž zdůrazňuje, že je typická a přímo potřebná právě pro epocho vědeckotechnické revoluce - svému čtenář) totiž napomáhá, aby si vytvářel novou etiku téhle doby. A v tom je její největší význam.

KAREL PACNER

(Mladá fronta, 28.7.1987)Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek