Tma
Ondřej Neff
Vydal: Milenium Publishing s.r.o, 1998
259 stran

Když náhle přestane jít elektřina, dojde k nejprve ke spoustě dopravních nehod. Lidé zpočátku nechápají, že se změnila sama fyzikální podstata elektřiny a katastrofa je smrtelně vážná. Zmizí spojení, takže se zhroutí stát, brzy přestane téct voda a jít plyn. Topení vychladne. Začíná primitivní boj o život, o potravu, o teplé a bezpečné místo pro nocleh. Sotva se podaří zavést alespoň hrubou strukturu pořádku, rozpoutají se epidemie a civilizace se během krátké doby vrací do středověku. Vznikají opevněná města, protože zemí se potulují dobře organizované loupeživé bandy. Jedinou jistotou je smrt. Příběh knihy se soustřeďuje na několik klíčových postav, které představují různé způsoby přístupu k problému přežití. Primitiv Jindra Hřivnáč nadaný jakousi vůdcovskou intuicí vybuduje postupně jakýsi ministáteček a uvažuje o posílení své pozice spojením se zbytky legální moci, které by jeho zločiny posvětilo. Výzkumný pracovník Honza se sice velmi rychle zorientuje v nastalé situaci, ale nedokáže nikoho přesvědčit tak brzy, aby svého informačního náskoku mohl nějak účinně využít. Dokonce ani jeho dívka Markéta mu nevěří a není ochotna se k němu připojit. Zdrcený Honza nějakou dobu přežívá sám a pak se vydá za Markétou znovu. Zjistí, že utekla z města. Stopa ho vede na sever do okolí České Lípy. Při svém putování se náhodou setká s mentálně zaostalou Hřivnáčovou dcerou Katkou a ujme se jí. V závěru příběhu se Katka stane spojovacím článkem, který svede dohromady všechny klíčové postavy knihy a sehraje i překvapivou roli v řešení elektrické krize.

Příběh jepropojen z úrovně obyčejného člověka až ke špičkovým politikům, takže je nejen poutavý, ale i velmi přesvědčivý. Hlavní postavy příběhu jednají logicky a svými problémy postupně vykreslují dokonalý obraz zničeného světa. Kniha je správně šílená a přitom surově realistická. Velmi se mi líbila.

Hodnocení 4,5 (z pěti maximálně možných): * * * * 1/2

P.S. Nedávno jsem četl něco podobného - David Brin: Pošťák - nelze srovnat. Američané by ze Tmy možná mnohé nepochopili, možná není tak univerzální jako Pošťák, ale je bohatší a přesvědčivější. Kniha střižená na míru jistě lépe padne. Ale je to jenom tím, co myslíte?

Slávek Švachouček

Neviditlený pes, 1998/52 Interkom 6/1999 (164)Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek