BŮH S.R.O.

Neff, Ondřej, česky 1997, vydal Milenium Publishing, ISBN: 80-902384-4-0, 199Kč, 317str., překlad Ondřej Neff, obálka Martin Zhouf.

        V poslední době se na trhu objevilo obdivuhodné množství knih Ondřeje Neffa, ať již jde o knižní verzi internetového deníku Neviditelný pes, nebo o jeho SF produkci v podobě knih BŮH s.r.o., VEJCE NARUBY, NEKROKRATOR či REPARÁTOR. Jen je zajímavé sledovat (jak poznamenal jeden z čtenářů), že řada Ondřej Neff zvaná EFF vystřídala již tři vydavatele - MUSTANG (jen se objevila v edičním plánu, ale nezačala ani vycházet), CORONA (první a snad i poslední titul) a nyní MILENIUM Publishing. Nu, hlavně, že vychází.
        Čtenáři se tak do ruky dostává soubor povídkové tvorby Ondřeje Neffa za posledních zhruba pět či šest let (dle jeho vlastní informace). Povídky jsou to různorodé - od čistě SF až po povídky vhodné třeba do Playboye (či alespoň do časopisu LEO).
 1. BŮH s.r.o. - úvodní povídka, podle které má jméno i celá kniha, představuje bývalého prodavače zeleniny Arimana, který se rozhodne být bohem. Uzavře tedy smlouvu se společností BŮH s.r.o., která ho s kreační sadou vysadí na sterilní planetě, kde se může věnovat božskému tvoření. Problémy však přijdou v podobě stínů, což jsou mrtví předchůdci, podvedení vykutálenými techniky, kteří si plánují našetřit si na vlastní planetu.
 2. VRAŽDA V MATEŘSKÉ ŠKOLCE - objev paprsků, které zajistí Vaše nové zrození do roka po smrti zajistí několika boháčům nový život. Jak se však vyrovnat s dobou v mateřské školce? A co plánuje objevitel, který zemřel "nejdříve" a v novém životě má jméno Bill G....
 3. VÍCE SVĚTLA - roztomilá hříčka o alternativním vesmíru, kde Edison nevynalezne žárovku, neboť se neodvážil použít jediné stabilní, leč velmi obskurní, vlákno pro žárovku. Jaký vliv na lidstvo to v tomto vesmíru mělo?
 4. © - Netradiční název (copyright) skrývá šílený úlet o budoucnosti, kdy mohou být lidé vlastněni. Tedy spíše si na Vás někdo může koupit ©, ® či ™ a dostanete nesnesitelného průvodce a ochránce "Vaší značky". Až se však okoukáte, stanete se obyčeným freeware a potom se těšte...
  Navíc O.Neff na konci uvádí, že s tuto povídku můžete volně kopírovat, šířit a tak podobně! Takže si ji užijte...
 5. POTÍŽE S ELEKTŘINOU - úvaha nad tím, co by se stalo, kdyby fyzikální veličiny a jevy ovládali bůžci, kterým musí před soškou hořet věčné světélko. Pokud nesvítí, daná fizikální veličina (či jev) nefunguje.
  Tady se dá vytknout příliš antropocentrický přístup, neboť zrušení veličiny má mít vliv na celý vesmír...
 6. CHUDÁK BAUER - zde si Ondřej Neff zabubnoval na notu neviditelné invaze mimozemšťanů, kteří se (jako lahůdkou) živí lidským masem. Opět odraz Neffaova postoje, že jediný možný kontakt s mimozemšťany končí sežráním jedné ze stran!
 7. SMRTÍCÍ KNIHY Z GNARDU - nebezpečné knihy, pozůstatky zmizelé civilizace, které dokáží vtáhnout čtenáře do svého nitra. Jak využijí tento "literární svět" svět někteří lidé a jak dopadne policejní inspektor při pátrání si musíte přečíst sami...
 8. HLÍDKA 2 - není Hlídka jako Hlídka. Ta první možná byla majákem cizí civilizace, ale tato (i s pořadovým číslem hodně přes 500) je pouze nástroj zkázy. Naleznete-li tedy (na Měsíci) podivný předmět, raději jej rychle zakopejte někam hodně hluboko! (již uveřejněno)
 9. KRVAVÝ MRAK - ekoteroristé přepadnou Mrak (v budoucnosti místo, kde žijí lidé, kteří nechtějí ovlivňovat přírodu pod heslem Člověk pryč z povrchu). Při akci však kontaminují parabiotická vlákna mraku krví a ta se tudíž vymknou kontrole. (již uveřejněno)
 10. VARIANTA ČÍSLO TŘI - na můj (možná puritánský) vkus poměrně robo~sexuálně zvrhlá povídka. Ale na Internetu jsou i tvrdší (i lepší).
 11. PSÍ SMÍCH - čarodejnice je podváděna manželem, ale její pes jej vždy prozradí. Je možné, aby se její bývalí manželé i oběti satanských praktik vraceli v podobě psů. Jestlipak tohle dělal nebohý ovčák Gordon i Neffovi? (již uveřejněno)
 12. ZAPOVĚZENÁ PLANETA - náboženský fanatik se snaží obrátit na víru obyvatele planety, která díky neustálému koloběhu (přeměn životních forem) nezná smrt. Následky jsou však fatální - naučí je zabíjet... (již uveřejněno)
 13. JINÍ JSOU JINÍ - soukromá pozemská firma má odminovat mimoprostorový přístup k palentě mimozemšťanů, aby zde byla zřízena kosmická kladka. Mimozemšťané však chtějí izolaci a tak nastraží past v podobě miny podkritické hodnoty. Netuší však, že pozemšťané mají vlastní plán, jak donutit mimozemšťany k souhlasu s otevřením kladky. (již uveřejněno)
 14. VRTOCH PLUKOVNÍKA WALLENA - vysloužilý stíhač je vtažen do akce, kdy musí se starým bitevníkem (Valkýrou) proniknout nepřátelskou obranou a odhalit tak i zrádce ve vlastních řadách. (již uveřejněno)
 15. BLUDIŠTĚ - časoprostorové bludiště se zajímavým klíčem k úniku je zároveň mimozemskou líhní pro posledního jedince nebezpečných tvorů Drakonů, které ucívají pouze zasvěcení indiáni v Kolumbii. (asi již uveřejněno)
 16. POSLEDNÍ PŘÍPAD PRO AKTA-X - Scullyová způsobí zabitím dementního mimozemšťana (ovšem z vysoce postaveného Hnízda!) konec světa...
        Celkový souhrn Neffovy tvorby za poslední léta, nic objevného neboť část již vyšla, zato v pevné vazbě většího (hardback) provedení za docela vysokou cenu. Je vůbec nějaká cena za knihu vydavatelům "SVATÁ" ?
15-11-1997 (PeS)


Kangaroo's Homepage
Copyright Kangaroo Soft 1999 (Kangaroo a Moulin)
poslední aktualizace
nápady, připomínky -> kangaroo@eldar.cz
Mapa stránek