Hwasun a Ganghwa

Dolmeny u města Ganghwa jsem bohužel osobně nenavštívil, takže o nich jen pár slov z doslechu. Je to patrně nejstarší skupina dolmenů v Koreji, možná někdy z roku 1000 př. Kr. Leží na ostrově Ganghwa západně od Soulu a od Severní Koreje je dělí jen úzký pruh moře (viz mapa). V této skupině zatím nebyl proveden podorobný archeologický výzkum.

Dolmeny u města Hwasun se nacházeji v jižní provincii Jeollanam-do. V této provincii se nachází více než 20000 dolmenů (v Evropě je podle korejských zdrojů celkem 5500 megalitických památek, ale těžko říci, jak to počítají)(viz mapa).

Tyto dolmeny jsou pravou turistickou atrakcí. Je u nich "prehistorická vesnice" s několika chýšemi, zábavní hřiště pro děti a detailně popsaná prohlídková trasa. Když jsem tu byl, tak už byla bohužel tma a nešlo již dobře fotografovat. Dolmeny se nacházejí ve strmé rokli. Jsou tu opět velmi malé dolmeny, ale i obří dolmeny o váze několika set tun.

Na nalezišti se našla řada archeologických nálezů - bronzové meče, štíty, šperky atd. Je tu i jeden dolmen s čínskými znaky náboženského významu - jak jsem ho viděl, hned jsem si vzpomněl na menhir od Ile Grande v Bretagni s vytesaným křížem.

Menhir
Křesťanský menhir u Ile Grande, Bretagne, Francie.
Budhistický dolmen u Hwasunu
Budhistický dolmen u Hwasunu.
Detail
Upravený detail fotografie se zvýrazněnými znaky.

Dolmen u Ganghwa
Dolmen u Ganghwa.
Dolmeny u Hwasunu
Dolmenu u Hwasunu jsou ještě stále v lese.
Dolmen u Hwasunu
Další dolmen u Hwasunu.

Pokud máte zájem, zpoustu informací o korejských megalitech najdete na:
http://www.dolmen.or.kr/e_html/e_index.html.


[Zpět do Gochangu] [Úvod] [Dále do korejských reálií]